
Paprika mag ültetése
A paprika vetőmag ültetése elsősorban palántázással ajánlott, mivel hosszú tenyész idejű, hazánkban pedig nincs egész évben alkalmas környezet arra, hogy legyen ideje termést nevelni. A paprika mag ültetés nem ördögtől való, akár egy balkonon, erkélyen is nevelhetünk néhány tő paprikát, paradicsomot, hogy a nyári reggeleken mindig legyen kéznél friss zöldség a reggelihez!
Nézzük, hogyan érdemes a paprika mag ültetésnek nekifogni, milyen eszközökre lesz szükséged hozzá és melyek a legkedveltebb paprika fajták!
- Mikor ültessük a paprika magot?
- A paprika mag talajigénye
- Hogyan ültessük paprika magot?
- A paprika palánta kiültetése
- A paprika palánták gondozása kiültetés után
- A legkedveltebb paprikák
Mikor ültessük a paprika magot?
A paprika melegigényes és fényigényes növény, a párás környezetet is kedveli. Ezért a paprika magot február, március környékén ajánlott palántázóba vetni és beltéren, napfényes és kellemes hőmérsékletű helyen tartani. A paprika palánták kiültetése majd május elején, közepén ajánlott, mikor biztosan nem kell fagyoktól tartani!
A paprika mag talajigénye
A paprika kedveli a tápanyagdús, de laza, jó vízáteresztő képességgel rendelkező talajt. A palántázást ezért ajánlott jó minőségű, tápanyagdús és megfelelő szerkezetű virágföldben elvégezni. A kiültetésnél a konyhakertbe a kerti földet jó minőségű komposzttal keverjük be, mielőtt belekerülnek a palánták!
Ehhez ajánljuk kifejezetten zöldségekhez való Compo zöldségföld kiskerti 20 L termékünket, amely optimális tápanyagellátást biztosít a növényeknek.
Hogyan ültessük paprika magot?
A gyorsabb csírázás érdekében a paprika vetés előtt érdemes a paprika magokat 12-24 órára langyos vízbe áztatni.
A kisebb cserepekbe, palántanevelő tálcákba (ehhez tökéletes választás Flo 63 részes palántanevelő készlet) a paprika magokat kb. 1 cm mélyre ültessük, majd finoman öntözzük meg (vagy inkább permetezzük meg) vízzel, hogy ki ne mossuk a magokat!
A csírázáshoz a paprikának 25 C fok körüli hőmérsékletre van szüksége, és napfényes, világos helyre! Ez egy beltéri ablakpárkányon, fűtött teraszon, télikertben általában biztosítva van.
Arra figyeljünk, hogy amikor a paprika első levelei megjelennek, a növényt picit hűvösebb helyre helyezzük át, ahol 18-22 C fok van, ez biztosítja, hogy erősebb paprika palántáink legyenek mire ki kell őket ültetni!
Heti 1-szer tápoldatozhatjuk, de a minőségi virágföld vásárlása esetén a növény akár 8-12 hétig tápanyaghoz jut folyamatosan.
A paprika palánta kiültetése
A paprika palánták kiültetése májusban az áprilisi fagyok után ajánlott, kb. 30 cm tőtávolsággal, 40-50 cm ültetési távolsággal a sorok között. Legalább 15 C fok legyen a talaj hőmérséklet, mikor a paprikát kiültetjük! Egy egészséges palánta már 15-20 cm magas és 4-6 db kifejlett levele van.
A paprika szabadföldbe ültetésénél ássunk nagyobb gödröt, mint a gyökérlabda és óvatosan behelyezzük, benyomkodjuk, majd belocsoljuk!
A paprika társnövényei a bazsalikom, hagyma, répa lehetnek, de burgonya vagy padlizsán mellé ne ültessük!
A paprika palánták gondozása kiültetés után
A paprikánál szükség lehet karóra vagy támasztékra, hogy a növény később ahogy nő és termést hoz, ne hajoljon el, ne törjön meg! Ma már igen népszerűek az UV álló futtató hálók is erre a célra.
Hetente vagy kéthetente tápoldatozzuk a növényeket a szabadföldben, a talajra mulcsot is tehetünk, ez a nedvességet is segít megtartani és csökkenti a gyomokat.
A paprika soha ne tocsogjon a vízben, de ne is száradjon ki, mindig gondosan öntözzük! Ha további segítségre van szükséged, a paprika palánta ültetéséről bővebben egy másik cikkünkben is olvashatsz!
A levéltetvekre és egyéb kártevőkre figyeljünk, ha időben észleljük, akár vegyszer nélkül is felléphetünk ellenük. Ha többet szeretnél tudni a paprika védelméről, ajánljuk Paprika betegségei képekkel című cikkünket!
A levéltetvek ellen biológiai permetet is készíthetünk, például fokhagymás, chili paprikás vizes oldatot, ami hatékony lehet a konyhakertben, ráadásul nem tartalmaz vegyszert.
A permetezéshez ajánljuk a Flo permetező kézi 2 liter-es termékünket:
A legkedveltebb paprikák
Nálunk a legelterjedtebb, legkedveltebb paprikák közé sorolhatóak a fehér húsú paprikák közül a Cecei paprika, a Bácskai fehér paprika, míg lecsópaprikák közül a Bolero paprika, a Fűszeres paprika és a Kárpáti paprika. Csípősek között kedveltek az Erős almapaprika, Hegyes erős, a Csípős Kápia.
A Pritamin paprikák vagy a Kápia paprikák akár a nyári grillpartikon grillezve is ízletesek és igen kedveltek!
Fűszerpaprikák közül a Kalocsai vagy a Szegedi a legelterjedtebb fajták, az intenzív szín és íz minden magyaros ételt tökélyre fokoz.
Ugye kedvet kaptál Te is a paprika mag ültetéshez? Akkor irány a Profibarkács webáruház, ahol mindent beszerezhetsz, amire szükséged lesz a palánták neveléséhez! Tekintsd meg széles vetőmag-kínálatunkat is, hogy a legjobb minőségű magokat választhasd ki kertedbe!
Használd ki, hogy időben még pont belefér, hogy saját paprikát nevelj akár az erkélyeden is, hiszen éppen február-március a paprika magvetés, a palánta nevelés kezdete!
Kapcsolódó ötletek
A paprika a magyar konyha egyik alapvető hozzávalója. Nem csak ízével, hanem színével és vitamintartalmával is gazdagítja ételeinket. Az otthoni paprika termesztés azon túl, hogy gazdaságos és környezetbarát megoldás, igazi élményt is nyújt a kertészkedés szerelmeseinek. Azonban a bőséges termés kulcsa a megfelelően előkészített és ültetett palántákban rejlik. Ebben a bejegyzésben lépésről lépésre bemutatjuk, hogyan nevelhetünk egészséges paprika palántákat, legyen szó szabad földről vagy balkonról, hogy konyhakertünk büszkeségei lehessenek. Akár kezdő kertész vagy, akár tapasztalt, ezek a tippek és tanácsok biztosan hasznosak lesznek számodra. Lássunk hozzá a paprika palánták ültetéséhez!
Ebben a bejegyzésben sorra vesszük a retek ültetés tudnivalóit! Egy valódi vitaminbomba zöldségről van szó, ami ráadásul meglehetősen finom és tökéletes kiegészítője lehet egy reggelinek vagy vacsorának. A retek ráadásul nemcsak ősszel, de tavasszal is vethető (retek vetőmag), így most februárban is belevághatunk a retek ültetésbe és tavasszal már ropogtathatjuk saját, zsenge termésünket.