Pálinkafőzés otthon kezdőknek
Pálinkafőzés otthon kezdőknek? Ma már ez is lehetséges… Hazánkban elterjedt, hogy a kertben megtermett gyümölcsök egy részéből pálinka készül, többnyire szeszfőzdében, bérfőzés keretein belül. Van, aki kimondottan pálinkafőzésre termel gyümölcsöt, míg mások a hasznavehetetlen vagy lehulló gyümölcsből álló cefréből főzetik a házi pálinkát. Napjainkban a modern és otthoni felhasználásra készült pálinkafőző üstök megjelenésével egyidejűleg lehetővé vált, hogy otthon, akár kezdőként készítsük el a jó minőségű házi pálinkát, amit aztán büszkén kínálhatunk vendégeinknek!
- A pálinkafőző üst kiválasztása – duplafalú vagy szimplafalú?
- Kisüsti pálinkafőzés otthon
- Az első lepárlás – vigyázzunk a leégésre és a felhabzásra!
- A második lepárlás folyamata
- A középpárlat – pihentetés után lesz jó pálinka belőle
A pálinkafőző üst kiválasztása – duplafalú vagy szimplafalú?
Mielőtt belevágunk az otthoni pálinkafőzésbe, fontos, hogy a szükséges információk birtokában vásároljuk meg pálinkafőző üstünket. Ez lehet dupla falú vagy szimpla falú üst. A duplafalú üst igen praktikus, ebben biztosan nem ég le a cefre. Lényegében a két fal között folyadékot tart, ami a hőt segíti egyenletesen eloszlatni az üst falán. Az elérhető árú, duplafalú pálinkafőző üstök nyílt rendszerűek, hőközlő olajjal vannak feltöltve. Ebben az esetben mindig kiemelten figyeljünk a gyártói utasításra és a tűzveszélyre!
A szimpla falú pálinkafőző üstben nem ritka, hogy leég a cefre. Egyes gyártók beépített keverőt, leégés gátló rácsot vagy egyéb megoldásokat kínálnak, hogy a cefre leégése elkerülhető legyen. A legjobb, ha az üst rézből van! Ez az egyik kulcs a jó házi pálinka otthoni főzéséhez!
Nincsen még meg pálinkafőződ? Nézd meg Profibarkács ajánlatunkat:
- Perfect Home Pálinkafőző 17 literes inox
- Perfect Home Pálinkafőző 50 literes réz inox ECO
- Perfect Home Pálinkafőző 50 literes réz inox
Kisüsti pálinkafőzés otthon
A kisüsti pálinkafőzés hazánkban a legelterjedtebb. Ennek lépéseit vesszük át az alábbiakban
Az első lepárlás – vigyázzunk a leégésre és a felhabzásra!
Az első lepárlás arról szól, hogy a cefre leve lepárlásra kerül, a szilárd összetevőktől elválasztjuk. Az ilyenkor keletkezett folyadék lesz az alszesz. Az első lepárlás során fokozott a veszély a cefre leégésre és a felhabzásra. Mindegyik ellen védekezni kell!
- védekezés a leégés ellen: ha leég a cefre, a pálinkánknak égett, komás íze lesz, ráadásul az üstben is kárt tehet az odaégett cefre. Nehéz eltávolítani róla. Duplafalú pálinkafőzőben a két fal között folyadék van (nyomástartó üstben víz, nyílt rendszerűben hőközlő olaj), ez egyenletesen oszlatja a hőt az üst falán. A szimpla falú üstöknél fokozottan kell figyelni, nehogy odakozmáljon a cefre! Ha a gyártó ráccsal, keverőlapát beépítésével segíti is a dolgunkat, fontos, hogy a cefrét ne hagyjuk kiszáradni! Ha kell kis vizet is töltsünk alá, nehogy leégjen! A forralás kezdetén lehet nagyobb a fűtés, de ahogy a párolgás megkezdődik, vegyük le a fűtés teljesítményt! Fontos az is, hogy a cefrénk ne tartalmazzon már erjeszthető cukrokat, mert akkor a karamellizálódás révén szinte beleég az üstbe.
- védekezés felhabzás ellen: a cefre habzik, ez nem kérdés. A habnak nem szabad a kupolába jutni, így a legjobb, ha az üst teljes térfogatát nem használjuk, csak kb. 70%-ig töltjük. Vannak, akik habzásgátlókat is használnak mellé.
Tipp: A tökéletes cefre eléréséhez jól jöhet egy Perfect Home cefredaráló.
A második lepárlás folyamata
A második lepárlás során az alszeszt tömörítjük tovább, az iható folyadékot különválasztjuk a nem kívánatos összetevőktől.
Ki kell nyernünk a valóban hasznos párlatrészt! Elsőként az előpárlat jelenik meg a hűtő kimenetén. Ebben akár mérgező anyagok is lehetnek. A középpárlat adja a pálinka alapját. Az utópárlat pedig a kellemetlen összetevőket, részeket tartalmazza, szintén nincs keresnivalója a pálinkánkban.
Vannak, akik a második lepárlást is nagy lángon indítják, majd az első párlat cseppek előbukkanása előtt leveszik a fűtést.
A páracsőre nagyon oda kell figyelni! Ha forró a páracső, várható, hogy az előpárlat első cseppjei megjelennek hamarosan. Ekkor mindenképp minimumra kell állítanunk a fűtést! Ha nem figyelünk, és hosszúra nyújtjuk az előpárlást, az ízek és illatok jó része elillanhat. Az előpárlati részre fokozottan figyeljünk, ennek erős, hígítós, ragasztós illata lesz! Amikor megjelennek a gyümölcsös aromák, a középpárlathoz értünk!
Ne lepődjünk meg, ha azt vesszük észre, hogy a hőmérséklet egyre emelkedik, majd 50 fok körül megáll. Nincs semmi baj a folyamattal, ennek egyszerű a magyarázata. A beindult párolgás hőt von el a cefréből. de a párát, ami felszáll a kupola vissza tudja hűteni, ez lecsepeg az üstünkbe, majd újra kezd melegedni. Amikor a mutatónk újra emelkedni kezd, akkor le kell venni a fűtést a minimumra, érkezni fog az előpárlat!
Az előpárlás rövidsége ugyanannyira nem ideális, mint a hosszúsága. Vagy mérgező anyago maradhatnak a pálinkában, vagy elveszítjük az aromák, ízek, illatok egy részét.
A középpárlat vagyis a pálinka megjelenésekor lehet emelni a fűtésen. Arra figyeljünk, hogy a hűtő kimenetén a pálinka inkább csepegjen és ne folyjon. A cseppek külön mozogjanak!
A középpárlat párolgásakor is megáll a pálinkafőző hőmérője kicsit. Amikor megindul megint, a fűtést vegyük vissza és gyűjtsük ki a párlatot. A középpárlat legyűjtése után érkezik az utópárlat.
Tipp: Szeszfokoló használatával ellenőrizheted az alkoholtartalmú folyadékok alkoholtartalmát.
A középpárlat – pihentetés után lesz jó pálinka belőle
Bár a középpárlat maga a pálinka, ilyenkor még ihatatlanul erős. A középpárlatot érdemes napfénytől elzártan, zárt edényben pihentetni pár hónapot. Időnként meg kell szellőztetni és az edény se legyen csurig töltve, legyen szellőzésre helye. Maximum háromnegyedig töltsük! Az aroma anyagok egy része ilyenkor alakul ki, mikor az alkohol a vörösréz üst ionok, a savak, oxigén munkába lendülnek. A pálinkánk a pihentetés után lesz az igazi, élvezetes, aromás, gyümölcsös és nem mellesleg házi!
Már csak egy jó kis grill parti kell, és minden családtag, barát élvezhetni a házipálinkánkat a finom ételek mellett, a dicsérő szavakat pedig zsebeljük be bátran!
Tipp: Neked melyik a kedvenc pálinkád? Legyen hozzá saját zamatos gyümölcsöd! Olvasd el az Almafa metszéséről és az Almafa fajtákról szóló cikkünket is.
A Profibarkács teljes főző-, és sütőeszköz kínálatát itt találod >>
Kapcsolódó ötletek
Nagy logikázás nem kell a konyhakertben, de azért érdemes néhány szempontot figyelembe venni a növények ültetése - magszórás előtt. Az alapszabály egyszerű, minél nagyobb egy növény, annál hátrébb érdemes tenni.
Előkerülnek a sufniból a különböző nyársak, grillsütők esetleg a smokerek és az utóbbi évtizedekben, igazi magyar hungarikumként a grilltárcsák. Ez utóbbi eszköz használatának jellegzetességeiről lesz szó az alábbi bejegyzésben.