inycsiklando-disznosagok

Mivel Hegesszünk?
Módosítva: 2023. június 13.
Létrehozva: 2022. június 03.

Mivel Hegesszünk?

Nehézség:

Érdemes tudni, hogy mit és mivel lehet tartósan, szépen hegeszteni, mi mire való, mit tud a gépünk, mikor melyiket érdemes vásárolni, használni. 

Tartalomjegyzék
  1. Mivel hegesszünk? – az inverteres hegesztők előnyei
  2. Hegesztés elektródákkal, vagyis MMA
  3. AWI (TIG) hegesztés
  4. MIG (MAG) hegesztés
  5. Mivel hegesszünk? – számít a felületelőkészítés, utómunkák
  6. Milyen elektródával hegesszünk?
  7. Mivel hegesszünk? – védőfelszerelés nélkül semmivel!

A mivel hegesszünk kérdéskörben történő elmélyedés nagyon fontos ahhoz, hogy azt a végeredményt kapjuk a hegesztés során, amit elvárunk. A modern, inverteres hegesztőgépekkel nem ijesztő a hegesztés, még gyakorlatlanok számára sem. Ugyanakkor tudni kell, hogy mit és mivel lehet tartósan, szépen hegeszteni, mi mire való, mit tud a gépünk, mikor melyiket érdemes vásárolni, használni. Nagyon fontos, hogy hegeszteni nem nehéz, itt a kulcs inkább a jól hegesztésben, a stabil, megbízható varrat kialakításában van és a hegesztésnél különösen igaz a mondás, miszerint: „Gyakorlat teszi a mestert.”

Mivel hegesszünk? – az inverteres hegesztők előnyei

Mostanára az inverteres hegesztők szinte teljesen átvették az uralmat a piacon, háttérbe szorították a korábban elterjedt hegesztő transzformátort. Az inverteres berendezések kisebbek, könnyebbek, mégis képesek biztosítani a hegesztéshez szükséges hegesztőáramot, a hegesztés végeredménye igényes, szép, tartós varrat. A hagyományos hegesztőkkel ellentétben az inverteresek képesek munkamenet közben az áramerősség szabályozására. Bevont elektródásnak is nevezik, használata során nem jellemző, hogy a hegesztőpálca letapad, de ha mégis így alakul, könnyű leválasztani a munkadarabról, sőt az ívet is egyszerűbb begyújtani.

Előnyei:

  • nem nehéz berendezés, könnyű szállítani, vállra akasztani, nem akadályozza a külső helyszíni munkavégzést
  • egyszerű használat, ezért a kevésbé gyakorlottak is tudnak vele dolgozni
  • ha a hegesztőpálca letapadna, a vezérlés leszabályozza az áramot, nem vész kárba a munka
  • vékonyabb anyagokat is lehet vele hegeszteni

Egy ilyen hegesztőgéppel hegeszthető alumínium, réz, rozsdamentes acél, öntvények vagy kemény fémek, a használt pálca típusától függően. Ezek a pálcák különböző bevonattal vannak ellátva, ez olvad meg, és köti össze az anyagokat.

Hegesztés

Hegesztés elektródákkal, vagyis MMA

Az elektródák, vagyis bevonatos pálcák az ívhegesztéshez használt fémpálcák, huzalok, melyek az áramot vezetik. Az elektródák lehetnek ötvözött acél, ötvözetlen acél és öntöttvas hegesztésére alkalmas fajták. Kötőhegesztés esetén az alapanyaggal együtt varratot alkot. Manapság főleg bevont elektródát használnak ívhegesztésnél, ez a bevonat finomra őrölt szerves és szervetlen anyagokból álló massza, ami a bevonás után megszilárdul. A bevonat megkönnyíti az ív begyújtást és fenntartást, stabilitást biztosít, védőgázt fejleszt, ami védi az olvadt cseppeket az oxidációtól, megakadályozza az ötvözőelemek kiégését.

Hátránya lehet, hogy az olvadt anyagot salak borítja be, így nem lehet tökéletesen látni. Ugyanakkor az egyszerű kezelés, az elérhető ár miatt nagyon népszerű hegesztési módszer, a ház körüli munkákhoz, általános hegesztési feladatokhoz teljesen megfelelő, viszont vékony lemezeket szinte lehetetlen hegeszteni vele.

AWI (TIG) hegesztés

Az argon védőgázas, wolfram elektródás ívhegesztés, más néven AWI, TIG, WIG, olyan hegesztési módszer, mely nem leolvadó, wolfrám elektródát használ. A hegesztéshez elengedhetetlen hőt a wolfram elektróda és a munkadarab között keltett ív adja. Az elektródát, az ívet, a hegesztési ömledéket körbevevő területet semleges gáz védi. Ennél a megoldásnál egy pisztolyból folyamatosan védőgáz áramlik a hegesztett területhez. Ez a hegesztési eljárás nagyon tiszta és kiemelkedő minőségű hegesztést tesz lehetővé. Hegesztőanyag is hozzáadható a megolvadt ömledék szélénél.

Nem termel salakanyagot, a hegesztés után nincs szükség tisztításra. Kézi hegesztéshez és automatizált hegesztéshez is használják, szinte bármilyen fém hegesztéséhez alkalmas. Alumínium és rozsdamentes acélötvözeteknél rendkívül kedvelt a használata, amikor kiemelkedő a jelentősége a hegesztés hibátlanságának. Magas minőségű hegesztések készíthetők vele, de a helyiségben a huzatot kerülni kell!

Hegesztés

MIG (MAG) hegesztés

A védőgázas fogyóelektródás hegesztés, más néven MIG, MAG, de sok esetben CO hegesztésként is emlegetik, ennek oka, hogy legtöbb esetben szén-dioxidot alkalmaznak védőgáz gyanánt. Pisztolyból kiáramló védőgázban lehet meggyújtani az ívet az elektróda és a fém munkadarab között. Az elektródát egy görgős mechanika tolja előre a hegesztőgépben, ez olvad a felületre, ezért is fogyóelektródás hegesztés. A kiáramló védőgáz lehet szén-dioxid, argon vagy keverékek. Egyes fogyóelektródák belsejében por van a minőség javítására, ezek viszont drágábbak is. Igazán szép munkát lehet vele végezni, még vékony felületeken is.

Ezeknek a berendezéseknek az ára már elég húzós, ezért inkább termelő, előállító tevékenységet végző vállalkozások, vállalatok munkaeszközeiként terjedt el.

Mivel hegesszünk? – számít a felületelőkészítés, utómunkák

Az erős és esztétikus varratnak feltétele az is, hogy a hegesztendő felület szennyeződésmentes legyen. Nem lesz megfelelő a kötés minősége, ha a szennyeződések ott maradnak, akár repedést is okozhat. Fémtiszta felülettel kell belevágni, a festék, rozsda és minden szennyeződés eltávolítása elsődleges a hegesztés kezdete előtt.

A gyökölés sem hagyható el, főleg, ha vastagabb anyagokat hegesztenénk. Ne becsüljük alul a csiszolás fontosságát!

Amikor a hegesztés elkészült, át kell nézni a varratokat, és ha kell, felcsiszolni. Ezzel eltávolítható a keletkezett salakanyag. Ezután érdemes a felületet festeni, akár spray-vel lefújni, ez megvédi a varratot a korróziótól.

Milyen elektródával hegesszünk?

A rutilos vagy bázikus bevonattal rendelkező elektródák eltérő tulajdonságokkal bírnak. A rutilost könnyű hegeszthetőség jellemzi, barkácsolók kedvence, egyszerűbb feladatokhoz tökéletes. A bázikus bevonatnak rendkívül jók a mechanikai tulajdonságai, viszont nem könnyű vele hegeszteni. Erős mechanikai követelményű szerkezeteknél előszeretettel alkalmazzák.  A bázikus bevonatú pálca csak egyenáramú trafóval használható.

Hegesztő nő

Mivel hegesszünk? – védőfelszerelés nélkül semmivel!

A hegesztési munka során semmiképp se becsüljük alá a védőfelszerelések fontosságát! A fej, a szemek védelme, a test, lábfej, kezek megóvása kiemelt jelentőséggel bír hegesztőmunka során. 

Semmiképpen ne papucsban, pólóban, pajzs vagy hegesztőszemüveg nélkül fogj munkához! Több lehet a kár, mint a haszon, könnyen a sürgősségire kerülhet az ember.  Akik napi szinten hegesztést végeznek, valószínűleg rendelkeznek megfelelő védőfelszereléssel, de a hobbi szinten hegesztőknek is ajánlott néhány alapszabályt betartani! Legalább hegesztőszemüveget, hegesztőpajzsot viselni kell, védőkesztyűt, zárt ruházatot és bakancsot! Reméljük a mivel hegesszünk kérdéskört elég alaposan jártuk nektek körbe!

Tudod mi kell a hegesztéshez? Erről is írtunk korábban, olvasd át ezt is, ha épp aktuális a téma. Segít jobban belemélyedni a hegesztés rejtelmeibe, még több információhoz juthatsz belőle!

 

 

Kapcsolódó ötletek