hosugarzok

Milyen burkolatot válasszak az otthonomba
Módosítva: 2024. március 28.
Létrehozva: 2023. június 13.

Milyen burkolatot válasszak az otthonomba

Egy lakásfelújítás vagy házépítés során előbb utóbb eljön a pillanat, amikor burkolatot kell választani. Manapság számos lehetőség áll rendelkezésre a padlóburkolatok választékát illetően.

Tartalomjegyzék
  1. Milyen burkolatot válasszak az otthonomba?
  2. Mi a különbség a melegburkolat és a hidegburkolat között?
  3. A legismertebb hidegburkolat – a csempe
  4. Szobákba, nappaliba jöhet a laminált padló
  5. Fa padló, hajópadlók előnyei
  6. Dekorbeton, mint padlóburkolat
  7. Vinyl padlóburkolat – akár az egész házba
  8. Padlószőnyeg - elsősorban a hálószobákba
  9. Milyen burkolatot válasszak az otthonomba hosszú távra

Milyen burkolatot válasszak az otthonomba?

Egy lakásfelújítás vagy házépítés során előbb utóbb eljön a pillanat, amikor burkolatot kell választani. Manapság számos lehetőség áll rendelkezésre a padlóburkolatok választékát illetően és a hosszú távon is jó döntéshez ismerni kell az egyes burkolatok előnyeit, hátrányait, lerakható-e saját kezűleg vagy szakember segítsége szükséges? Ebben a bejegyzésben a legelterjedtebb padlóburkolatokat vesszük sorba, melyiket hova ajánljuk, mik az előnyei, hátrányai?

Mi a különbség a melegburkolat és a hidegburkolat között?

A padlóburkolatok alapvetően kétfélék lehetnek. Hidegburkolat vagy melegburkolat. A hidegburkolat fajták hőt vesznek el a testből, a melegburkolat visszasugározza azt. Hidegburkolatnak számít a járólap, kő, csempe, melegburkolatnak a parketta, laminált padló, vinyl padló, padlószőnyeg, hajópadló.

Az adott helyiség funkciója is jelentősen befolyásolja, hogy milyen burkolatot válasszunk az otthonunkba! Egy fürdőszobába értelemszerűen nem fog padlószőnyeg kerülni, de a hálószobákban sem megszokott a csempeburkolat.

Másik fontos befolyásoló tényező, főleg, ha költséghatékonyak akarunk lenni, hogy kell-e szakember a burkolat lerakásához, vagy esetleg mi magunk, családtagok, barátok segítségével is le tudjuk rakni?

A legismertebb hidegburkolat – a csempe

Óriási csempeválasztékot találni az áruházakban manapság, szinte alig lehet választani. Színben, méretben, textúrában megannyi csodás járólap, falicsempe kínálkozik. Fő fajtáik a porcelán és a kerámia. A porcelánt magasabb hőfokon égetik, drágább és tartósabb. A kerámia olcsóbb, de gyengébb minőségű.

Fürdőszobába, WC-be, vizes helyiségekbe, konyhába, konyha falra elsősorban a csempe ajánlott, mert jól bírja a vizet. A csempe lerakása szaktudást igényel, ezért ezt a fajta burkolatot elsősorban burkoló szakember szokta lerakni, kevesen vállalkoznak saját kezűleg a csempézésre.

Előnyök:

  • Nem porózus
  • Tartós burkolat
  • Óriási választék
  • Könnyen tisztán tartható, például gőztisztítóval is.

Hátrányok:

  • Drága (főleg, hogy a burkolás munkadíját is rá kell számolni és egyéb anyagokat, ragasztó, fuga stb.)
  • Az anyaga hideg és kemény

csempe járólap burkolat

Szobákba, nappaliba jöhet a laminált padló

Az utóbbi években rendkívül elterjedtek a klikkes laminált padlók. Számtalan színben és sokféle vastagságban, eltérő kopásállóságban elérhetőek, és akár mi magunk is lerakhatjuk némi odafigyeléssel és megfelelő célszerszámokkal. Szükségünk lesz például gumikalapácsra és egy megbízható körfűrészre.

A laminált padlóra jó érzés rálépni és langyosabb érzetet ad, mint a csempe. Előnyei között tartják számon, hogy könnyű tisztán tartani, nagyon mutatós burkolat, környezetbarát és könnyű a lerakása. Vizes helyiségekbe is léteznek már, speciális, vízálló laminált padlók, ha valaki nem csempét szeretne.

Fa padló, hajópadlók előnyei

A tömör fából készült padlók, parketták igazán esztétikusak és természetközeli hatást keltenek. A legtöbb juharból, tölgyből, diófából készül és a színskála is változatos, a világos színektől az egészen sötétekig. A tömör fa padlók, hajópadlók egyik előnye, hogy lecsiszolással lehet változtatni a színükön.

Előnyei:

  • vonzó megjelenés
  • változtatható szín
  • tartós
  • időtlen burkolat

Hátrányai:

  • drága
  • karcolódásra hajlamos
  • tisztántartása, karbantartása speciális gondozást igényel

Hajópadló burkolat

Dekorbeton, mint padlóburkolat

A dekorbeton napjainkban egyre népszerűbb, akár modern, akár rusztikus megjelenéshez is alkalmazzák.

Előnyei:

  • tartós
  • környezetbarát
  • könnyű tisztán tartani

Hátrányai:

  • kemény
  • kényelmetlen lehet rajta állni
  • hideg

Terítéséhez lehetőleg hozzáértő mester/csapat ajánlott.

dekorbeton burkolat

Vinyl padlóburkolat – akár az egész házba

A vinyl padlóburkolatok nagy előnye, hogy teljesen vízálló. Magas kopásállóságú és óriási színválaszték érhető el belőlük. A vinyl padlóburkolatok szinte bármilyen padlóra lerakhatóak, minél vastagabb vinyl padlót választunk, annál kevésbé kell aggódnunk az aljzat vagy a meglévő felület egyenetlensége miatt.

A klikkel vinyl padló telepítése összepattintással, a tekercsesé ragasztással történik.
A megfizethetőség, a tartósság és a megjelenés miatt a vinyl padló kiváló alternatívát jelentenek olyan helyre is, ahol nagy kopásnak van kitéve vagy a csempe drága lenne esetleg a nem találunk csempéhez burkoló szakembert.

A vinyl padlókat mi magunk is telepíthetjük, de akik laminált padló lerakással foglalkoznak, általában vinyl padlóburkolást is vállalnak.

 linóleum, vinyl burkolat

Padlószőnyeg - elsősorban a hálószobákba

Angolszász területen elterjedt, hogy a fürdőszoba, esetleg konyha kivételével mindenhová padlószőnyeget raknak. Nálunk elsősorban a hálószobák, esetleg nappalik kedvelt burkolata a padlószőnyeg, bár a laminált padlók elterjedésével jócskán háttérbe szorultak.

A padlószőnyeg nagyon puha, meleg érzetet kelt, kellemes érzés rálépni, jó hangszigetelő. Hátrányai a körülményes tisztítás, allergia okozója is lehet (por). A padlószőnyegeket ragasztással telepítik, ha ügyesek vagyunk, magunk is elvégezhetjük a lerakásukat.

Milyen burkolatot válasszak az otthonomba hosszú távra

A burkolatválasztást nem szabad elkapkodni. Érdemes alaposan körbejárni a lehetőségeket, átgondolni hogyan tudjuk az elvárt megjelenést és a funkcionalitást összehozni. Az sem mindegy, hogy tudunk-e szakembert megfizetni a burkolat lerakására vagy magunk végeznénk azt? Milyen keretből kell kihozni a négyzetméter árat?

A lehetséges padlóburkolatok variációja szinte végtelen és ma már kisebb költségkeretből is lehet igazán esztétikus és egyedi megjelenésű padlónk. Ne a trend diktáljon, hanem gondoljuk át, milyen burkolat az, aminek a stíulsa és színe is időtálló, nem egy múló trend, hiszen 5-10 évig biztosan együtt kell élnünk vele. 

 

 

Kapcsolódó ötletek