heatlucky-futheto-termekek

Milyen asztalos szorítót vegyek, ha fontos a minőség és a szorítóerő?
Módosítva: 2024. augusztus 12.
Létrehozva: 2024. május 24.

Milyen asztalos szorítót vegyek, ha fontos a minőség és a szorítóerő?

Ha munka közben stabilan le kell szorítani a munkadarabot, nélkülözhetetlen segítség egy minőségi asztalos szorító, de milyen szorítót vegyünk, ha fontos a nagy szorítóerő? Sokféle típusú szorító létezik, csavaros szorító, racsnis szorító, egykezes szorító, keretszorító, C szorító. De vajon melyiket válasszuk? Miért lehet fontos a nagy szorítóerő és milyen más szempontok szerint válasszuk ki a legjobb asztalos szorítót?

Tartalomjegyzék
  1. Az asztalos szorítók funkciója
  2. Csavaros asztalos szorítók a legnépszerűbbek között
  3. Szorítóerő, avagy az asztalos szorítók egyik alapvető tulajdonsága
  4. Asztalos szorító választás, ha fontos a nagy szorítóerő
  5. Mire figyeljünk a szorítóerőn túl a kiválasztásnál?

Az asztalos szorítók funkciója


Amikor az éppen megmunkált anyagot, a munkadarabot stabilan le kell szorítani, tartani kell adott pozícióban, az asztalos szorítókra mindig számíthatunk. Különálló munkadarabok összefogatásánál is hasznos.

yato-asztalos-szorito


Az asztalos munkáknál és más, főként fafeldolgozási munkálatoknál is használatos eszköz, ami két részből áll, ez lehetővé teszi a munkadarab rögzítését és stabilizálását a munkaállványon. A szorítók segíthetik a:

  • vágást, fűrészelést
  • faragást, formázást
  • ragasztást, stabil összeillesztést
  • fúrást
  • csiszolást
  • összeszerelést
  • festést

Csavaros asztalos szorítók a legnépszerűbbek között


Sokan a hagyományos, csavaros szorítókra esküsznek. Egyszerű, de hatékony eszközről van szó, melynek használata a csavartengely, a szorítófejek jól átgondolt működésén alapul.

yato-asztalos-szorito
A csavartengely az asztalos szorító központi eleme, ami egy hosszú, szabályozható csavar, vége általában fogantyús. A csavar egyik végén vannak a szorítófejek, amik a munkadarabot megfogják. Ezek laposak vagy kör alakúak, és elfordíthatóak vagy állíthatóak a munkadarab formájához illeszkedően. A munkadarabot a munkaállványra helyezik a szorítóval, majd a csavartengely segítségével szorosan összenyomják. A csavart meghúzva a szorítófejek stabilizálják a munkadarabot a soron következő munkálatokhoz.


Nagyon fontos a nagy szorítóerő, hiszen ez kell a stabil és precíz tartáshoz. Nézd meg példaként a Neo gyorsszorítót!


Szorítóerő, avagy az asztalos szorítók egyik alapvető tulajdonsága


A szorítóerő az az erő, amit az asztalos szorító alkalmaz a munkadarabon annak érdekében, hogy azt rögzítse vagy megtartsa egy adott helyzetben. Ez az erő kifejezi, mennyire szorosan tartja a szorító a munkadarabot vagy tárgyat.


A szorítóerő mértéke nagyon fontos különböző munkafolyamatokhoz, például asztalosmunkáknál, fémfeldolgozási munkáknál, ragasztásnál vagy bármilyen olyan tevékenységnél, ahol a munkadarabnak stabilan kell maradnia a feldolgozás során.


A szorítóerőt Newtonban (N) vagy fontban (lb) adják meg. Nagyobb szorítóerő általában nagyobb stabilitást és biztonságot biztosít a munkadarab számára a feldolgozás során.


A szorítóerőt befolyásolhatja a szorító típusa, mérete, kialakítása és minősége. Például egy nagyobb méretű és masszívabb szorító általában nagyobb szorítóerőt képes kifejteni. A szorítóerőt a szorító beállításával, például a csavar megfelelő húzásával vagy egyéb állítási mechanizmusokkal lehet szabályozni és ellenőrizni.

Asztalos szorító választás, ha fontos a nagy szorítóerő

Az asztalos szorítók szorítóereje eltérő, a szorító anyagától, kivitelétől, típusától, méretétől egyaránt függő paramétert jelent. A szorítóerőt Newtonban adják meg a gyártók. A szorítóerő nagyon fontos, mikor a munkavégzés színvonalához, hatékonyságához elengedhetetlen a munkadarab stabilitása. Ragasztásnál, faragásnál különösen fontos, hogy ne mozduljon el a munkadarab!


A csavaros szorítók nem véletlen igen kedveltek a szakemberek és barkácsolók körében. Az F típusú asztalos szorítók (melyek kinézete F betűre hasonlít) képesek a legnagyobb szorítóerőt biztosítani. Masszív felépítés, tömör vasalat, megerősített kivitel, komoly igénybevételre is. A szorító és csúszó mechanizmus garantálja a kapcsok párhuzamos működését.


Az asztalos szorítók ára 1500-2000 Ft-tól indul, de azt mondhatjuk, 8-10 ezer forintért lehet olyan asztalos szorítót beszerezni, aminek a szorítóereje komolyabb munkákhoz is megfelelő. Akár a Wolfcraft (SZ 120 700 csavaros szorító), Yato, Proline, Extol kínálatában találni igazán nagy szorítóerővel rendelkező szerszámokat.

Mire figyeljünk a szorítóerőn túl a kiválasztásnál?

  • Szorítóerő: az F típusú szorítók képesek a legnagyobb szorítóerőt kifejteni
    Méret: Fontos, hogy az asztalos szorító mérete megfeleljen a munkadarab méretének és a munkafolyamatnak. A szorító legyen elég hosszú és széles ahhoz, hogy hatékonyan rögzítse a munkadarabot!
  • Anyag és Minőség: Minőségi anyagból készült szorítók általában hosszabb élettartammal és jobb teljesítménnyel rendelkeznek. Az öntöttvas vagy acél szorítók a legerősebbek. Az erős, préselt cinköntvény szorítók is strapabíró szerszámok!
  • Kialakítás: Vannak különböző típusú asztalos szorítók, például C-szorítók, F-szorítók, gyorskioldós szorítók stb. Válassz olyan típust, amely a munkafolyamatokhoz és a munkadarabokhoz leginkább megfelel! Fontos a csúszásbiztos gumi, műanyag vagy fa markolat is!
  • Gyorskioldó rendszer: A gyorskioldó rendszer lehetővé teszi a szorító gyors kioldását és beállítását. Ez különösen hasznos lehet, ha gyakran kell cserélni a munkadarabokat, gyors és hatékony munkát tesz lehetővé.
  • Állíthatóság: A legtöbb szorító állítható szorítófejekkel rendelkezik, vagy egyéb állítható funkciókkal, amelyek segíthetnek alkalmazkodni a különböző munkadarabokhoz és munkafolyamatokhoz, speciális igényeket is kielégítve. Nem mindegy, mennyire tudjuk eltávolítani egymástól a szorító pofákat, milyen távolságra!

Tipp: Összegyűjtöttük a legfontosabb asztalos szerszámokat a kezdő asztalosok számára. Neked vajon teljes a készleted?

Kapcsolódó ötletek