karacsony-akcio

A legfontosabb asztalos szerszámok kezdőknek
Módosítva: 2024. április 26.
Létrehozva: 2023. április 28.

A legfontosabb asztalos szerszámok kezdőknek

Abban szeretnék a segítségedre lenni, hogy a házkörüli, alapvető asztalosmunkák elvégzéséhez milyen szerszámokra lehet szükséged.

Tartalomjegyzék
  1. A legfontosabb asztalos szerszámok kezdőknek
  2. Alap asztalos szerszám: Fűrész
  3. Minden szerszám ősanyja: a kalapács
  4. A satu és a szorító
  5. Fogók, a legfontosabb asztalos szerszámok között
  6. Csiszolópapír
  7. Mérő- és jelölőeszközök a pontos asztalos munkákért
  8. Gyalu
  9. Vésd az eszedbe: Véső is kell
  10. Fúrógép, mint alapszerszám
  11. Kezdő asztalosoknak is ajánlott eszköz: a munkaasztal
  12. Legfontosabb asztalos szerszámok kezdőknek és a munkavédelem 

A legfontosabb asztalos szerszámok kezdőknek

Talán többünkkel előfordult már, hogy akadt egy kis asztalos munka a ház körül, de nem akartunk mestert hívni egy polcnak való deszka leszabásához, ezért úgy döntöttünk magunk fogunk bele, akár úgy is, hogy soha nem csináltunk még hasonlót az előtt és egy ilyen egyszerű művelet elvégzéséhez sem rendelkezünk szerszámokkal. Ha a feladat sikeres abszolválása után ürességet érzel, azon kapod magad, hogy a következő munkát keresed és a garázsodat méricskéled, hova férne el egy műhelyasztal, akkor ez a bejegyzés neked szól. Abban szeretnék a segítségedre lenni, hogy a házkörüli, alapvető asztalosmunkák elvégzéséhez milyen szerszámokra lehet szükséged.

Azt szokták mondani, hogy nem a szerszámok teszik a mesterembert, de az az igazság, hogy a helyesen kiválasztott munkaeszközök jelentősen megkönnyítik a munkavégzést, nem beszélve arról, hogy a megfelelő eszközök használata jelentős hatással van a kapott végeredmény minőségére is. vegyük sorra mik a legfontosabb asztalos szerszámok kezdőknek

asztalos szerszámok

Alap asztalos szerszám: Fűrész

A fűrész a famegmunkálás egyik legfontosabb eszköze, így asztalosok műhelyében is ott a helye. A hagyományos kézifűrészeknek három alapvető típusa van. A rókafark fűrész egy igazi univerzális eszköz, ha nincs még fűrészed ilyet vegyél először.  Használhatod nagyobb elemek, például táblák darabolásához. Keresztirányú és hosszirányú vágásokhoz is megfelelő megoldást jelenthet. Az illesztőfűrész finomabb műveletekhez ajánlott. Például gérvágóláda használatakor, vagy a már bevert fatipli elvágásakor ideális választás.  A lyukfűrész a harmadik fontos kézi fűrész típus. Általában nyílások, lyukak vágásához nélkülözhetetlen hobby asztalosoknak is. Mindenképpen azt tanácsolom, hogy mielőtt egy nagyobb teljesítményű elektromos eszközt vásárolsz (például egy elektromos körfűrészt, vagy szúrófűrészt) először a kézifűrészek használatát sajátítsd el készség szinten, mert a nagyobb teljesítményű elektromos gépek jóval nagyobb balesetveszéllyel járnak és használatunk feltételez némi alapismeretek meglétét.

Minden szerszám ősanyja: a kalapács

Ha azt mondtam, hogy a rókafűrész univerzális munkaeszköz akkor a kalapácsra ez fokozottan igaz.  Nehéz olyan házkörüli barkácsmunkát elképzelni ahol ne lenne rá szükséged. Ebből a szerszámból is három alapvető típus létezik. A lakatos kalapácsnak a feje  fémből van, ha nincs még ilyen eszközöd ilyet vegyél először, mert ez a legsokoldalúbban használható kalapácsfajta. A fakalapács már sokkal inkább asztalosmunkákhoz való. Elsősorban akkor használjuk, ha fával dolgozunk és a lehető legkisebb sérülést akarunk előidézni a munkadarabunkon. A gumikalapács felhasználási területe sokban hasonlít a fakalapácsokéra. Elsősorban asztalos ragasztási műveletek esetén érdemes használni. Előnye, hogy nem teszi tönkre a finom éleket, érzékeny részeket.

A satu és a szorító

A szorító segítségével rögzítjük a faanyagot a kívánt felülethez, vagy akár más faelemekhez is, így az nem mozdul el a munkafolyamat során, vagy akár ezt az eszözt használhatjuk a táblásítás során is.  Általános jellemzőjük, hogy ideiglenes rögzítésre hasznosak. A satu többnyire fix telepítésű, így még erősebben rögzíthetjük vele a fát a kívánt szögben. Természetesen mind a szorító, mind a satu használatának előfeltétele egy megfelelő munkaasztal megléte, de erről később.

Fogó és szorító

Fogók, a legfontosabb asztalos szerszámok között

Ezek nem kifejezetten asztalos szerszámok, de az otthoni barkácsolás során mégis nélkülözhetetlenek. Három típus beszerzését javaslom. A csípőfogó nagyon hasznos kisebb drótok, sodronyok elcsípéséhez. A harapófogó kiválóan alkalmas szegek faanyagból való kihúzására. A kombinált fogó ahogy a neve is mutatja, ezt többféle munkálathoz igénybe vehetjük. Ilyen például, hogy valamire rá szeretnénk fogni (drótvégek, stb.). Emellett összenyomáshoz és vágáshoz is hasznos.

Csiszolópapír

Bár a gépi csiszolás gyorsabb, kezdőknek elegendő lehet a kézi csiszolópapír. Durvább és finomabb változatot is szerezzünk be hobby asztalos eszköztárunkba. Léteznek szinte minden szemcseméretben csiszolópárnák és csiszolóblokkok is, amelyek kialakításuknál fogva sokkal jobban használhatóak, mint a hagyományos csiszolópapír.

Mérő- és jelölőeszközök a pontos asztalos munkákért

A mérőeszközök a precíz munka elengedhetetlen feltételei. Az alábbi alapvető típusokat ajánlom egy kezdő barkácsműhelybe: mérőszalag, asztalos derékszög, vízmérték és ceruza.

Gyalu

Az asztalosmunkákhoz elengedhetetlen a gyalu használata. Ez a faipari eszköz segít a faanyag méretezésében, megmunkálásában. Ahol a fűrész túl durva, a csiszoló pedig túl gyenge, a gyalu a tökéletes választás, ráadásul a gyalulással olyan tükörsima felületet kaphatunk amit csiszolás útján nem érhetünk el.

Tipp: A legjobb kézi gyalugépről itt olvashatsz részletesen. 

gyalu

Vésd az eszedbe: Véső is kell

A fába véső segítségével tudunk mélyedéseket, mintákat vésni. A számunkra megfelelő modell kiválasztásánál vegyük figyelembe a fajtát, amivel dolgozni kívánunk, valamint a vésés kívánt mélységét is! A széles, mély üregekhez például homorú vésőt használjunk, a finomabb véséshez pedig laposvésőt! Ha szintet lépsz és még kicsit jobban belemerülsz az otthoni asztalos munkálatokba akkor látni fogod, hogy a vésők nélkülözhetetlen szolgálatot fognak neked nyújtani a különböző fakötések létrehozásánál. Külön ki kell emelni, hogy a véső használata nagy odafigyelést igényel ugyanis ez az eszköz akkor használható megfelelően, ha borotvaéles.

Fúrógép, mint alapszerszám

A fúrógépre mindig szükségünk lesz, nem hiányozhat az eszköztárunkból. Fontos, hogy kifejezetten fához készült szárat használjunk fúrásnál, ami nem teszi tönkre a faanyag szálait! Első eszközként, mindenképpen egy akkus fúró-csavarozó beszerzését javaslom, mert ezek a sokoldalú eszközök nem csak a fúrásnál, de a facsavarok behúzásánál is nagyon jelentős szolgálatot tehetnek számunkra.

Asztalos fúrógép

Kezdő asztalosoknak is ajánlott eszköz: a munkaasztal

Ez a bútordarab szigorúan véve persze nem eszköz, de mégis nagy jelentősége van az otthoni munkavégzés során. Természetesen az alapvető munkákat elvégezheted akár a konyhaasztalon is, de mégiscsak az az ideális, ha a garázsod félreeső helyén, vagy a sufnidban van egy munkaasztalod amit csak barkácsolásra használsz. Itt most abból indulok ki, hogy kezdő felhasználó vagy és a különböző faipari műveletekhez nem akarsz kialakítani eltérő munkavégzési felületeket, hanem egy univerzális platformra van szükséged. Mik legyenek a főbb szempontok? Elsőként azt szokták kiemelni, hogy egy jó munkaasztalnak legyen „húzása” azaz súlya. Minél nehezebb, annál jobb. Például a gyalulásnál kifejezetten előnyös tud lenni, ha a munkaasztalunk stabilan áll és nem „megy el” a gyalunkkal. Szempontként kell megemlíteni, hogy, hogy a satunk, asztalos szorítónk, vagy egyéb eszközeink megfelelően rögzíthetőek legyenek a munkafelülethez. Ha abban a szerencsés helyzetben vagytok, hogy van elég helyetek egy kisebb műhely kialakítására, akkor azt javaslom nézzetek körbe azon a környéken ahol laktok, hogy nem árul-e valaki egy régi gyalupadot. Ezek az eszközök kivállóan alkalmasak az alapvető barkácsmunkáid elvégzésére és akkor is minden igényt kiszolgálnak, ha a későbbiekben esetleg szintet lépnél faipari munkálatokban.

Legfontosabb asztalos szerszámok kezdőknek és a munkavédelem 

A védőeszközök használatának és a munkavédelmi szabályok betartásának elsősorban a nagyobb teljesítményű elektromos gépek használata során van kiemelt jelentősége, de kifejezetten indokolt lehet a fentebb említett szerszámok alkalmazása során is. nagyon kellemetlen lehet, ha a faforgács a szembe kerül, ezért mindenképpen ajánlom még a kisebb volumenű asztalosmunkák során is a szemvédő, vagy az arcvédő használatát.  Indokolt lehet még a finomabb mozgásokat lehetővé tevő precíziós kesztyű használata. A csiszolási munkálatoknál pedig nélkülözhetetlen a munkavédelmi maszk hordása.

Összegzésképpen szeretnék még egyszer utalni arra, amit már mondandóm elején írtam. Mielőtt nagyobb teljesítményű és ezért nyilvánvalóan veszélyesebb eszköz beszerzése mellett teszitek le a voksotokat, mindenképpen készség szinten sajátítsátok el az alapvető szerszámok használatát. A legfontosabb asztalos szerszámok kezdőknek is igényelhetnek némi használati rutint.

 

Kapcsolódó ötletek

Alap Szerszámkészlet Otthonra

Egy alap szerszámkészlet otthonra mindenkinek kell! Bár a bevásárló lista végtelen lehet ebben az esetben is, de adunk néhány tippet, mi az, ami mindenképpen legyen otthon.