Legjobb fúrókalapács otthoni használatra
Az otthoni felújítások és barkácsprojektek izgalmas tevékenységek, de ahhoz, hogy a munkát hatékonyan és eredményesen végezzük, elengedhetetlen a megfelelő eszközök kiválasztása. A fúrókalapácsok, mint az egyik alapvető szerszámcsoport, kulcsszerepet játszanak számos otthoni munkafolyamatban, legyen szó akár egy egyszerű polc felszereléséről vagy egy komolyabb fal áttöréséről.
- Miért jó, ha van otthon egy fúrókalapács?
- A fúrókalapácsok SDS befogással rendelkeznek!
- Hogyan válasszuk ki a legjobb fúrókalapácsot otthoni használatra?
- A legjobb fúrókalapácsok otthonra
Nézzük meg, hogy melyik a legjobb fúrókalapács otthoni használatra, és hogyan választhatjuk ki a legmegfelelőbb eszközt a szükségleteinkhez. Szó lesz a teljesítményről, ütőenergiáról, ergonómiáról, és minden fontos szempontot áttekintünk, hogy segítsünk kiválasztani a legjobb eszközt. Legyen szó akár a kezdő barkácsolókról, akik első lépéseiket teszik a szerszámok világában, vagy a tapasztaltabb mesteremberekről, a lenti információk birtokában már nem lesz nehéz a legjobb fúrókalapács kiválasztása.
Miért jó, ha van otthon egy fúrókalapács?
Sok háztartásban megtalálható a fúró-csavarozó, néha még egy ütvefúró is, amik segítségével már számos feladatot el tudunk végezni. Azonban vannak olyan helyzetek, amikor ezek nem tudnak segíteni. A leggyakoribb ilyen eset a beton fúrása. Akárhogyan is próbálkozunk, bármilyen fúrószárat is használunk, ezek az eszközök erre a feladatra nem alkalmasak.
Egy kertes házban általában nagyon sok betonfelület van, például a teraszok vagy a tárolók padlója is a legtöbb esetben ilyen.
Ezekre tetőt tartó oszlopok vagy korlátok rögzítési helyét egy fúrókalapáccsal egyszerűen előkészíthetjük. A panelben lakók számára pedig szinte lehetetlen enélkül bármit is a falra szerelni.
A multifunkciós készülékekkel nem csak a kemény anyagokban való fúrás lesz gyerekjáték, hanem a vésési munkálatok is leegyszerűsödnek.
A fúrókalapácsok SDS befogással rendelkeznek!
A fúrókalapács hatékonyságát a fúrószár forgómozgását kiegészítő ütő mechanizmus adja. A fúrószárra kifejtett ütéseket egy pneumatikus dugattyú segítségével végzi, ez teszi lehetővé a beton repesztését.
A fúrókalapácsok tokmánya eltérhet az olcsóbb, nem nagyteljesítményű ütésre kitalált fúrógépekétől. Nem alkalmaznak gyorsbefogó tokmányt. Úgynevezett SDS befogással rendelkeznek, aminek lényege, hogy a fúrószárat nem szorítja meg oldalról, hanem a száron kialakított nútok segítségével megvezeti. Így az ütési energiát teljes egészében a fúrószár kapja, és nem az egész tokmány végzi az ütéseket.
Hogyan válasszuk ki a legjobb fúrókalapácsot otthoni használatra?
A legtöbb esetben otthoni használatra nincs szükség nagyon drága és erős eszközre. Hacsak nem építkezünk vagy nagy felújítást végzünk, akkor az alkalmi használatokra valószínűleg elegendő egy közepesen erős modell.
Bár a legtöbb szerszámnál az elektromos teljesítmény az egyik legfontosabb paraméter, a fúrókalapácsok esetében inkább a készülék ütési energiája lényeges. Ez a legtöbbször 1 és 25 joule (J) között szokott lenni.
Minél nagyobb ez az érték, annál hatékonyabb a fúrókalapács. És persze annál drágább is. Akinek a pénztárcája engedi, természetesen megteheti, hogy otthonra is egy 15-20 J energiájú készüléket vegyen, de a legtöbbször egy 4-5 J-os gép is tökéletesen megfelel a házi barkács célokra. Ezek teljesítménye egyébként 800 és 1500 W körül szokott lenni. Viszonylag jó módszernek mondható a könnyebbek esetén, ha úgy választunk, hogy a készülék ütési energiája legalább akkora, mint a kilogrammban mért súlya.
Persze a nehéz gépek már robusztusabbak, kisebb ütőerővel is hatékonyak, ám nehezebben kezelhetőek, alkalmi használatra és kevésbé gyakorlottak számára elegendő lehet egy legfeljebb 5-6 kilós fúrókalapács is.
A további paraméterek is segíthetnek a választásban, mint a fordulatszám és az ütésfrekvencia, ami a percenkénti ütésszámot adja meg. Minél több ütésre képes a gép a megadott ütési energiával, annál gyorsabb munkára leszünk képesek.
Különösen a nem profi felhasználóknak fontosak a kiegészítő tulajdonságok. Például egy csúszókuplunggal szerelt fúrókalapács képes arra, hogy a fúrószár beakadása esetén kioldjon, így nem csavarja ki a motor a kezünkből a gépet, ezzel maximális biztonságot nyújtva.
A mélységállító segít abban, hogy véletlenül se fúrjunk olyan mélyen, hogy a fúrószárunk beköszönjön a szomszédba.
Sajnos, mint sokan tapasztalhatták már, a fúrókalapács nem tartozik a legcsendesebb gépek közé, továbbá az ütések miatt nagy rezgésnek van kitéve a használója. Bár előbbin csak a használat idejének megfelelő kiválasztásával tudunk segíteni, utóbbit sok modell hatékonyan kezeli, ezért érdemes a jó rezgéselnyelő markolattal készült gépek közül válogatni.
A legjobb fúrókalapácsok otthonra
A leírtak alapján látható, hogy a széles választék bár már kissé zavarba ejtő lehet, a legjobb fúrókalapács kiválasztása nem is annyira bonyolult.
Először is válasszunk - akkus, elektromos, vagy benzines gépre van-e szükségünk. Akkusat akkor válasszunk, ha egyrészt kisebb ütési energiára van szükség és nincs a közelben áramforrás. Benzinest pedig akkor ha tényleg óriási ütőerőt kell kifejteni, hosszú időn keresztül.
Mi azt javasoljuk, hogy ha nem esel a fenti követelményekbe, akkor elektromosat válassz, ezek közül van egyébként is a legnagyobb választék.
Ár-érték arány bajnok
Az egyik legjobb ajánlatunk jelenleg az Extol Prémium fúrókalapács, ami 1500 wattos teljesítmény mellett 5,5 J ütési energiával rendelkezik, amivel betonban is már 32 mm átmérőjű furatokat is készíthetünk és 5,5 kg-os súlya miatt még a könnyen kezelhető kategóriába tartozik. Kiegészítő jellegű vésésre is alkalmas, amihez tartozék egy lapos- és egy spiccvéső, továbbá egy 8, 10 és 12 mm-es beton fúró, amelyek kompatibilisek az SDS plus tokmány befogással. A szett tárolását és szállítását egy műanyag koffer könnyíti meg.
Masszív, de még mindig nem ipari
Bár közel 9 kg-os súlyával jóval nehezebb, de masszív és erős kivitelű az Einhell RT-RH 32 fúrókalapács, ami hasonló paraméterek és tartozékok mellett több extra funkciót is tartalmaz, mint az elfordulást és túlterhelést megakadályozó csúszókuplung és a rezgéselnyelő markolat, amivel kényelmesebbé és biztonságosabbá válik a vele végzett munka.
Ipari minőség, barkács áron - titkos kedvencünk
Ha pedig az abszolút kedvencünket, mint legjobb fúrókalapácsot keresed, akkor ez az: a Graphite 58G862-es fúrókalapács.
- 4,5 J ütési energia
- 3200 ütés / perc
- 1500 Watt teljesítmény
- akár 36 mm fúrási átmérő betonban
- 6 kg tömeg
- műanyag hordtáska (koffer)
- 3 év garancia
- anti-vibrációs fogantyú
- SDS Plus befogás
- csomag része 1 fúrószár betonhoz, 1 vésőszár, porvédő köpeny és a hordtáska
Mi azt gondoljuk, hogy az a csomag, teljesítmény, garancia és minőség amit ez a termék képvisel ezért az árért az kvázi verhetetlen.
Kapcsolódó ötletek
Falat fúrni nem is annyira könnyű dolog, mint azt elsőre gondolnánk. Nem mindegy, hogy milyen gépet használsz, milyen a fúrófej, milyen anyagba milyen fejjel próbálsz lyukat fúrni és még sorolhatnánk a többi alapvető kérdést. Valamilyen alap fúró és fúrószár a legtöbb háztartásban azért akad, viszont érdemes lehet szétnézni a hasznos kiegészítők között, mert nagyon sokoldalúvá tudnak tenni egy mezei gépet is.
Gondolkoztál -e már azon, hogy mi a különbség a fúrókalapács és ütvefúró között? Hogy melyik mire jó?
A munka hatékony elvégzéséhez nem mindegy, milyen fúrószárat választunk! Alapvetően a fúrószár típust a megmunkálandó anyaghoz kell választani!
Minden ezermesternek akad 1-2 hasznos kiegészítő a fúrógépéhez, melyek jóval sokoldalúbb és hatékonyabb felhasználást tesznek lehetővé. Porgyűjtő, mélyégbeállító, fúrószármegvezető, és a többiek.