Fúrószár típusok
A munka hatékony elvégzéséhez nem mindegy, milyen fúrószárat választunk! Alapvetően a fúrószár típust a megmunkálandó anyaghoz kell választani!
- Fúrószár típusok
- Fúrószárak fémhez
- Fúrószárak fához
- Fúrószárak betonhoz
- Fafúró fúrószár típusok
- Gyémántfúró és üvegfúró
- A legjobb fúrószár
Fúrószár típusok
Rengeteg fúrószár típussal találkozhatunk, mikor fúrószárat keresünk, de a munka hatékony elvégzéséhez nem mindegy, milyen fúrószárat választunk! Alapvetően a fúrószár típust a megmunkálandó anyaghoz kell választani! Fémfúró, fafúró, kőzetfúró, betonfúró, üvegfúró, csempefúró és így tovább! Nézzük melyek a legkeresettebb fúrószár típusok és milyen alapanyaghoz milyen fúrószár kialakítás/anyag szükséges!
Fúrószárak fémhez
A fém fúrószárak főként színesfémek fúrásához alkalmasak, mint az alumínium, réz, sárgaréz, vas, cink, ötvözetlen acél. Ha rozsdamentes acél fúrnál, ahhoz kobaltötvözet gyorsacél vagy titánium bevonattal rendelkező fúrószárat kell használni. Többe kerülnek, mint a hagyományos gyorsacél, azaz a HSS fúrószárak, de speciális acélt is fúrhatsz velük anélkül, hogy a fúrószár teljesen megkopna.
A fémfúrófejek hegyes éllel, bordázott kialakítással rendelkeznek, ez teszi lehetővé a hatékonyságukat a fém kilyukasztásánál. Legtöbbször nagy sebességű acél az alapanyaguk (HSS) vagy kobalt, ezek kimagaslóan kemények és megfelelően hőállóak.
Amikor fémet fúrunk, megkophat a fúrószár, ezért időnként ajánlott fúrószár élezővel megélezni, hogy minőségi munkát végezhessünk! Ráadásul, ha életlen a fémfúró, jobban is hevül forgás közben, ami által törékenyebb lehet!
Fémfúráshoz ne használjuk a fúrógép ütve fúró funkcióját!
- csiszolt hegyű fémfúrók: lágyabb acélokhoz, színesfémekhez ajánlottak
- kobalt vagy titánium fémfúrók: rozsdamentes acélhoz
A fémfúrás során a megfelelő hűtésről mindig gondoskodjunk! Műanyaghoz is fémfúrókat használjunk!
Fúrószárak fához
A fához alkalmas fúrószárak precíz fúrást tesznek lehetővé a fában, ez a központosító csúcsuknak és a két elővágó élüknek köszönhető. A fa fúrószárak kemény és puhafába, forgácsáruba, fűrészáruba, puha fémbe, alumíniumba alkalmasak.
Egy fafúró szerszámkészlet elengedhetetlen egy profi szakembernek, de a ház körül is szükséges, hiszen számos feladat elvégezhető, ha van mihez nyúlni.
Fúrószárak betonhoz
A falazat és beton fúrásához használható fúrószárak ütve fúróval vagy fúrókalapáccsal használatosak. Beton fúrásához fúrókalapácsot kell választani! Amikor a fal lyukacsos, porózus, nem ütve fúróval kell nekiugrani, csak sima forgó fúrással!
A betonfúrófejeket falazófúrófejeknek is nevezik, elsősorban tégla, beton, kó és más falazott anyagok fúrásánál használatosak. Vagy gyémántbevonatosak vagy karbidhegyűek. A betonfúrófejek sokszor spirál kialakításúak, hogy a törmeléket is kiforgassák fúrás közben.
Jellemzően SDS Plus, vagy SDS MAX befogással rendelkeznek. Ha már van SDS Plus fúrószárad, de kéne hozzá fúrókalapács, akkor írtunk róla, hogyan kell kiválasztani a legjobbat.
Fafúró fúrószár típusok
- Négyélű fafúró: ezeket főleg ácsok és asztalosok használják, illetve famegmunkálás során az ezermesterek. Puha fához, keményfához, egzotikus fához is jók, de gerendákhoz vagy laminált munkalapokhoz, MDF-hez is kiválóak. A sajátossága, hogy a fúrószár központi csúcs hatékonyan vezeti a fúrót, a négy él pedig stabilan tartja.
- körkivágó: körkivágásra sokszor szükség lehet, és ehhez a legjobb, ha körkivágót használunk. Ezeket más néven koronafúrónak vagy lyukfűrésznek is neveznek, kör alakú furatokat lehet kialakítani könnyen velük.
- hosszú gerendafúrók: ha hosszabb gerendákba kell fúrnunk, akár 40-50-60 cm-es gerendafúrókat is beszerezhetünk, kemény és puha gerendánál is kiválóan használhatjuk ezeket. A központosító hegynek hála igen pontos fúrásra képes.
- fafúró+kúpsüllyesztő: ez áll egy fafúróból és egy rá illeszkedő furatos kúpsüllyesztőből. A süllyesztett csavarfejek helyének kifúrását és 90 fokban süllyesztését is képes elvégezni.
Gyémántfúró és üvegfúró
A gyémántfúrószár lyukas középen, a vágóélén gyémántszemcsék vannak. Porcelán, csempe, gránit, márvány fúrásához alkalmasak. A gyémántfúrót csak befogatjuk egy akkus csavarhúzó tokmányába és használatra kész! Alacsony fordulattal és megfelelő hűtéssel használjuk (elsősorban vízzel hűtéssel)!
Az üvegfúrószár messziről felismerhető, mert szív alakú a fejrész kialakítása. Folyadékos hűtés kell a használatához és csak üveg fúrására alkalmazzuk! Az üvegfúrók úgy vannak kialakítva, hogy fúráskor az anyag ne repedjen, törjön. Gyémánt vagy karbid bevonatot kapnak a szükséges keménység és tartóság érdekében.
A legjobb fúrószár
A legegyszerűbb fúrószár a többnyire fekete, olcsó HSS-R fémcsigafúró. Elsősorban barkács célokra ajánlott, mert nincs rajta kopásálló réteg, se nem edzett. Előállítás során nem élezik és nem köszörülik. Elsősorban fa, műanyag, alumínium és egyéb puhább anyagokhoz javasolt. A HSS-G már jobb minőségű, köszörült fúrószár, a HSS-TIN pedig titánimbevonatos fémcsigafúró. Ennek jobb az éltartása a bevonatnak köszönhetően.
Egy biztos. Hiába van csúcsszuper fúrónk, vagy akár fúrókalapácsunk, ha nincs megfelelő fúrószárunk a megmunkálandó anyaghoz. A legjobb fúrószár a munkadarab anyagához passzol, lehetőleg jó minőségű, márkás darab. Ezeknél biztosak lehetünk benne, hogy minőségi végeredményt érhetünk el, a fúrószárat pedig sokáig tudjuk megelégedéssel használni!
Kapcsolódó ötletek
Egy alap szerszámkészlet otthonra mindenkinek kell! Bár a bevásárló lista végtelen lehet ebben az esetben is, de adunk néhány tippet, mi az, ami mindenképpen legyen otthon.
Gondolkoztál -e már azon, hogy mi a különbség a fúrókalapács és ütvefúró között? Hogy melyik mire jó?