Ipari fazék típusok
Az ipari edényeket másnéven nagykonyhai edényeknek is hívhatjuk, hiszen ezeket elsősorban nagykonyhákban, vendéglátóipari egységek konyháiban, menzákban használják, azonban háztartási használatra is alkalmasok.
- A nagykonyhai edények típusai
- Milyen tűzhelyen használhatók az ipari edények?
Közös jellemzőjük, hogy szinte kivétel nélkül rozsdamentes acélból készülnek, hiszen ez az alapanyag lehetővé teszi, hogy ellenállóak legyenek az ipari környezettel szemben (ellentétben pl. a zománcos edényekkel, melyek jóval sérülékenyebbek, és a nagykonyhai körülmények között könnyedén sérülhetnének). Emellett magas minőséget képviselnek, professzionális felhasználásra készülnek, mely az anyagminőségben, a fogantyúk, fülek stabil rögzítésében és a falvastagságukban mutatkozik meg.
A nagykonyhai edények típusai
A típusai nem különböznek a háztartási felhasználásra szánt edényektől, ugyan úgy megtalálhatóak köztük a különböző méretű fazekak, serpenyők, lábasok, mint egy átlagos konyhában is. Nézzük meg részletesen, hogy milyen fajtái vannak:
- fazekak: átmérőjükhöz képest magasságuk nagyobb, ezek az edények tökéletesen megfelelnek a különféle ételek vízben való főzésére (pl. Yato Gastro magas fazék). A fazekakban legtöbbször leveseket, főtt zöldségeket vagy húsokat, főzelékeket készíthetünk, emellett tésztafőzésre is kiválóan alkalmasak.
- alacsony lábasok: ahogyan a nevükből is látszik, ezek az edénytípusok átmérőjükhöz képest alacsonyabb magassággal rendelkeznek, így egy azonos átmérőjű fazékhoz képest kevesebb étel elkészítésére alkalmas, azt viszont sokkal könnyebben tudjuk például keverni, mintha fazékban kezdtük volna el főzni. Az alacsony lábasok leginkább különféle szaftos húsfélék, pörkölt, mártások készítésére alkalmasak (pl. Yato Gasto alacsony fazék).
- magas lábasok: ezek az edények tulajdonképpen átmenetet képeznek az alacsony lábasok és a fazekak között. Ebben nagyobb mennyiségű étel elkészítése sem jelent akadályt, és kiválóan alkalmas olyan ételek elkészítésére is, melyek hajlamosabbak a kifutásra, hiszen ezt az edény magasított fala könnyebben megakadályozza.
- nyeles lábasok: ez a lábasok közt egy speciális kategória, míg az alacsony és a magas lábasoknak is jellemzően 2 kisméretű, félkör alakú füle van, addig nyeles lábasok egy hosszú, egyenes, a serpenyőéhez hasonló füllel rendelkeznek. Ez a kialakítás megkönnyíti az ételek megrázását főzés közben, illetve a lábasból történő kiöntést is egyszerűbbé teszi.
- serpenyők: a serpenyők az eddig tárgyalt edénytípusokhoz képest különlegesnek számítanak, ugyanis számos altípusuk létezik, jóval variábilisak, mint az eddigiek. Ezenkívül anyagukban is változatosságot mutatnak, ugyanis, míg a fazekak és lábasok jelentős része rozsdamentes acél alapanyagú, addig a serpenyők között szép számmal megtalálhatóak a különféle teflon bevonatúak is. A nyél kialakítása a legtöbb serpenyőnél a nyeles lábaséhoz hasonló, egy hosszú egyenes fogantyúval rendelkeznek, azonban léteznek a fazekakhoz hasonló, két félkör alakú nyéllel rendelkező változatok is. Típustól függően a serpenyők számos konyhai feladat ellátására alkalmasak, legyen szó akár húsok sütéséről, halsütésről, egytálételek készítéséről, de akár grillezésre vagy palacsintasütésre használható serpenyőt is kaphatunk. Felsorolás szintjén lássuk a legfontosabb serpenyő típusokat:
általános célú serpenyő - WOK serpenyő: jellegzetes, gömbölyű alakú serpenyő, mely elsősorban WOK készítésére ajánlott
- palacsintasütő serpenyő: alacsony oldalfallal rendelkezik, mely a palacsinta fellazítását megkönnyíti
halsütő serpenyő - grillserpenyő: speciális kialakítású serpenyő, mely a szokásoshoz képest vastagabb talppal rendelkezik, és aljának belső oldala rovátkás, így a rajta sütött húsok a faszenes grillsütőn készítettekhez hasonló megjelenésűek lesznek.
- fedők: bizonyos edények megvásárolhatóak fedővel együtt is, azonban az ipari fazekakat jellemzően úgy árusítják, hogy a fedőt külön kell megvásárolni. Ez a gyakorlat olyan szempontból előnyös, hogy így csak akkor szerezzük be a fedőt, ha az valóban szükséges. Sok esetben a fedő igen hasznos kiegészítő, pl. párolásnál elengedhetetlen eszköz, de főzésnél is segít abban, hogy energiát takarítsunk meg, fedővel kevesebb hő távozik az ételből, így elegendő alacsonyabb fokozaton üzemeltetni a tűzhelyt, valamint a párolgást is csökkenti, így ritkábban kell vizet pótolni az ételnél.
A megfelelő fedőt az edény átmérője alapján választhatunk. Sok esetben különböző gyártók fedői és edényei egymással kompatibilisek, azonban ez nem mindig van így, ha nincs adott márkákkal tapasztalatunk, és kipróbálni sem tudjuk személyesen a kompatibilitást (mert pl. webáruházból rendelünk), akkor ajánlatosabb azonos márkájú edényt és fedőt választani, ez biztosan tökéletesen fog illeszkedni.
Tipp: Ha vendéglátóhelyre keresel további ipari eszközöket, érdemes elolvasnod korábbi cikkeinket is: Ipari dagasztógép típusai és használata, Üvegajtós hűtővitrin vendéglátóhelyre, GN edények méretei
Milyen tűzhelyen használhatók az ipari edények?
A legtöbb edény mindenféle tűzhelyen használható, amennyiben mégsem, ez az információ szerepel az edény leírásában (néhány teflon bevonatú serpenyő pl. nem használható indukciós főzőlapon, vagy egyes WOK sütők nem kényelmesek sík felületű tűzhelyeken).
A Profibarkács teljes edény, seprenyő kínálatát itt találod >>
Kapcsolódó ötletek
A GN edény nem egy mindennapi használati eszköz, sokan azzal sincsenek tisztában, hogy mi is az, azonban ha valaki meglát egy képet róla, azonnal rájön, hogy a vendéglátásban számtalan helyen látott már ilyen edényeket, legyen szó egy kínai gyorsbüféről, egy menzáról, de a fagyizókban is javarészt GN edényben tárolják a fagylaltot.
Üvegajtós hűtővitrin vendéglátóhelyre, cukrászdába, étterembe, kávézóba sokféle létezik, de nem mindegy, hová melyiket választjuk. Mindegyik típusnak meglehet a maga előnye, hátránya, mást tud egy álló hűtővitrin, egy süteményes hűtővitrin, egy asztali hűtővitrin vagy pultra helyezhető hűtővitrin. Ebben a bejegyzésben segítséget nyújtunk, melyik hűtővitrin típus miben erős, melyik üvegajtós hűtővitrin hová ajánlott!