tavaszi-akcio

Fa kerítés felújítása
Módosítva: 2024. április 26.
Létrehozva: 2023. június 16.

Fa kerítés felújítása

Nehézség:
Idő: Több nap

Az alábbi bejegyzésben abban szeretnénk segítségetekre lenni, hogy hogyan újíthatjátok fel a leghatékonyabban a fa kerítéseteket.

Tartalomjegyzék
  1. Fa kerítés felújítása
  2. A fa kerítés felújításának lépései
  3. Mivel csiszoljam le a fa kerítésem?
  4. Milyen eszközök kellenek a fa kerítés felújításához?

Fa kerítés felújítása

Az alábbi bejegyzésben abban szeretnénk segítségetekre lenni, hogy hogyan újíthatjátok fel a leghatékonyabban a fa kerítéseteket. A legtipikusabb kerítés típusból indulok ki, ami úgy néz ki, hogy van egy kb. 30-40 cm magas beton alapzat, amin egy fém váz található. Erre a fém vázra vannak felcsavarozva a fa lécek. A felújítás során, tehát három fajta anyaggal kell dolgoznunk: betonnal, fával és fémmel. A leírásban igyekszem a teljes programot leírni, de utalni fogok azokra a pontokra, ahol  rövidíteni lehet a folyamatot, ha nem vagyunk maximalisták. Az időfaktor miatt lényeges lehet, hogy egy 15-20 méter hosszú kerítésszakasz felújítását veszem alapul, amin van kiskapu és kétszárnyú nagykapu a gépjárművek számára. 

fa kerítés festése

Rögtön az elején tisztázzunk két dolgot. Egyfelől, ha alapos vagy, nem lesz meg három nap alatt. Egy hét alatt is csak akkor, ha reggeltől estig ezzel foglalkozol. Persze ez a kerítés méretétől függ. Természetesen, ha van segítőtársad, vagy társaid a munkafolyamat lényegesen lerövidíthető. Másfelől pedig, ennek a munkának van egy olyan nem elhallgatható lehangoló aspektusa, hogy senkinek nem fog feltűnni, talán a feleségedet leszámítva. Nem lesz ember aki azt mondaná „milyen szépen felújított kerítés ez, jár a sör”.  Én például egyik ismerősöm kerítését sem tudom felidézni, igaz, miután túljutottam az első kerítés felújítási projektemen, az utcán sétálva még hónapokig kényszeresen megvizsgáltam minden kerítést, ami mellett elmentem.

Miután mindenkinek elvettem a kedvét, hogy felújítsa a kerítését, rá is térhetünk az egyes lépésekre.

A fa kerítés felújításának lépései

  1. Nagyoló csiszolás

Az első lépést azért neveztem el így, mert a léceket úgy csiszolod le, hogy még fent vannak a vázon. Természetesen, nem fogsz beférni mindenhova és értelemszerűen a fémváz takarásában lévő fafelületeket nem tudod lecsiszolni. De célszerű így kezdeni, mert a rögzített munkadarabbal sokkal könnyebb dolgozni és viszonylag gyorsan tudsz haladni. A bejegyzés végén találsz majd egy eszközlistát, de most mégis érdemes kitérni arra, hogy mivel csiszolj.

Tipp: Ha a fa anyagának vastagságán csökkenteni szeretnél, érdemes a legjobb kézi gyalugépről szóló cikkünket is elolvasnod.

Mivel csiszoljam le a fa kerítésem?

Tapasztalatom szerint csak a sarokcsiszoló jöhet számításba, minden mást felejtsél el. A sarokcsiszolóról el kell távolítanod a védőburkolatot, mert csak így tudsz tökéletesen hozzáférni a csiszolandó felülethez. Ezért a munkavégzés fokozott figyelmet igénnyel. A csiszolás minden pillanatában észben kell tartanod ezt a körülményt. Természetesen kesztyű, munkavédelmi szemüveg és fülvédő, fültok használata elengedhetetlen. Általában ez utóbbin szoktak spórolni, de ti ne tegyétek. Napi 10-12 munkaórában sarokcsiszolóval dolgozni nagyon komoly hanghatást jelent. Megfelelő védelem nélkül a halláskárosodás hamarabb kialakul, mint gondolnád. Milyen csiszolókorongot használjunk? Lamellás csiszolókorongot ajánlok. Én 60-as szemcseméretűt használtam és remekül bevált. Ez a korong típus azért is előnyös, mert a fémhez is jó lesz. Próbáltam egyébként speciális fémhez való korongot is, de semmi különbséget nem tapasztaltam a kettő között. Talán még annyit, hogy a fentebb megadott kerítésszakaszhoz (kb. 200 léc) 20-30 korongot fogsz elhasználni.  Ha ezzel megvagy, naivan azt gondolhatnád, hogy a munka nagy részével már végeztél, de csak most jön a neheze…

  1. A lécek készre csiszolása és a fémváz csiszolása

Ebben a munkafázisban a léceket le kell, hogy vedd a fémvázról és le kell csiszolnod azokat a felületeket, amelyeket az első fázisban nem tudtál elérni. Ezen a ponton érdemes kitérni néhány olyan körülményre, amelyre nem feltétlenül gondolunk a munkafolyamat megtervezésénél. Abból indulok ki, hogy a régi kerítéseden a csavarok már rozsdásak és egymásra vannak „gyógyulva”. Leszedésük macerás lesz még megfelelő szerszámmal is. Előfordulhat, hogy egyes csavarokat a sarokcsiszolóval kell levágnod. (Szükséged van egy akkus csavarozóra, hozzávaló dugókulcsra és egy villáskulcsra – tipikusan 10-esre, esetleg vágókorongra.) Csak, hogy érzékeltessem ennek a munkafolyamatnak a hosszát: 200 kerítésléc leszedése és visszaszerelése nagyjából egy napos munka egy embernek. (Az egy napot úgy értsétek, hogy reggeltől estig…) Érdemes egyébként új csavarokat venned, mert ez a visszaszerelést lényegesen meggyorsítja. Ha hagyományos csavarokkal vannak rögzítve a lécek, viszonylag jól tudsz haladni. Viszont, ha kapupánt csavarral van dolgod akkor nagyon macerás lesz a szerelés, mivel erre a csavartípusra csak az anya felöli részen tudsz ráfogni. Ha egyedül csinálod, természetesen részenként haladj. Érdemes a tartóoszlopok által határolt négyzetenként haladni. Tehát, leszerelsz 15-20 lécet, készre csiszolod, lecsiszolod a fémvázat és visszaszereled a léceket és így tovább, hiszen kerítés nélkül nem maradhatsz. Érdemes még megjegyezni azt, hogy ha minták vannak marva a lécekbe, tipikusan a szélekbe, akkor jelentősen lassabban fogsz haladni.

Fa kerítés felújítása

A készre csiszolás fázisának külön nehézsége, hogy a lécek már nem rögzített pozícióban vannak, így nehéz dolgozni rajtuk a sarokcsiszolóval. Én ezt a problémát úgy hidaltam át, hogy egy raklapot rátettem egy kerti asztalra és ez lett a munkafelületem. A raklapok léceiben a kerítésléceket fixre tudtam ékelni úgy, hogy már nem mozdította el azokat a sarokcsiszoló a munka közben. Külön említést érdemel a kapuk fémvázának csiszolása. Itt akkor tudsz tökéletes munkát végezni, ha a kapukat kiemeled, mert a talajjal párhuzamos fémfelületeket csak így tudod elérni. De ezt tényleg csak a rend kedvéért, soha senkit nem láttam még aki tényleg így csinálta. Egy utolsó gondolat a lécek visszaszereléséhez. Ha a léceket nem a kerítésen fogod lefesteni, tehát a festéshez még le fogod azokat szerelni, akkor csak lazán, „éppen hogy” húzzátok meg azokat.

  1. A falécek és a fémszerkezet lefestése

Elérkeztünk a kerítés felújítás legélvezetesebb és leglátványosabb részéhez a tényleges festéshez. Ott tartunk, hogy az egész kerítés le van csiszolva és a lécek a vázon vannak. Ha tökéletes eredményt szeretnél kapni, akkor újra le kell venned a léceket, immár az összeset és így kell lefestened azokat. Ezt a fémváz festése követi. De ezt csak akkor tudod megtenni, ha megfelelő számú segéderőd van. Utaltam már rá, hogy milyen hosszadalmas 200 léc le-, illetve visszaszerelése. Tehát, ha reggel 7-kor kezditek a munkát, 8-ra végezni kell a leszereléssel. Maga a festés sem húzódhat el nagyon, hiszen délutánig, nyáron kb. este 7 óráig meg kell száradniuk annyira, hogy visszaszerelhetőek legyenek. Ha egyedül dolgozol, vagy nincs elég segítséged akkor nem fogod leszerelni a léceket festéshez, hanem egyszerre fested le a fémvázzal. Ez persze azzal fog járni, hogy a fa részek és a fém elemek fedésénél nem lesz festék, de ezt csak te fogod tudni. Ez utóbbi esetben kerül előtérbe, hogy milyen festéket használjunk. Mindenképpen olyan kültéri festéket kell választanunk, amely fémre és fára is alkalmas. Ennél a megoldásnál érdemes még figyelmet szentelni a beton alapzat letakarására, hogy a későbbiekben ne kelljen a betonra rászáradt festéket lekapargatnunk.

Miután a festék megszáradt, érdemes egy nagyon finom szemcsés csiszolópapírral átcsiszolni a fa részeket és ezt követően jöhet egy újabb réteg.

 

  1. A beton talapzat lefestése

Ezzel már sokkal gyorsabban fogunk haladni. Amennyiben a beton talapzatot füves rész, vagy föld határolja, akkor érdemes 5-10 cm mélyen körbeásni a betonalap mentén. Ezt követően egy erős kefével, akár drótkefével, takarítsuk le a beton felületet. Érdemes a végén egy kis seprűvel még megtisztítani a lekefélés után ottmaradt apróbb törmelékektől. Ezt követően jöhet az alapozó és a betonfesték felvitele.

És a jól megérdemelt hideg sör.

Milyen eszközök kellenek a fa kerítés felújításához?

Tipp: Előkészítéshez egy klassz polírozógépre is szükséged lehet. Polírozógép árak összehasonlítása cikkünkben a jelenlegi típusok árait.

Kapcsolódó ötletek