extra-ajanlat

Elektromos falfűtés - Télen fűt, nyáron hűt
Módosítva: 2024. március 28.
Létrehozva: 2023. augusztus 16.

Elektromos falfűtés - Télen fűt, nyáron hűt

Mit takar ez a fűtési-hűtési megoldás? Megéri telepíteni? Segítünk dönteni, elmondjuk a legfontosabb paramétereket.

Tartalomjegyzék
  1. Elektromos falfűtés - Télen fűt, nyáron hűt
  2. Mi az az elektromos falfűtés?
  3. Mi az a hőszivattyús falfűtés?
  4. Mennyibe kerül a falfűtés kialakítása?
  5. A falfűtés hátrányai
  6. A falfűtés előnyei
  7. Gipszkartonos mennyezetfűtés
  8. Utólagos mennyezetfűtés kialakítása
  9. A falhűtési rendszer működési elve
  10. Miért válaszd a falhűtést klíma helyett?

Elektromos falfűtés - Télen fűt, nyáron hűt

Ha elektromos falfűtés telepítésén gondolkodsz, akkor adunk néhány támpontot, hogy mi alapján érdemes választanod, illetve hogy mit is takar ez a fűtési-hűtési megoldás pontosan. Megéri telepíteni? Költséghatékony? Mindent elmondunk róla. 

Tipp: ha kiegészítőfűtést szeretnél otthonodba, nézz szét konvektor, elektromos infrapanel választékunkban is. 

Mi az az elektromos falfűtés?

Az elektromos falfűtés, rövid, definíció szerű megfogalmazás szerint az épületek beltéri fő illetve kiegészítő fűtését látja el fűtőkábelek és szabályzó termosztátok beépítésével. Más szavakkal az elektromos falfűtés az elektromos fűtőrendszerek egyik formája, amelynél fűtőkábeleket vagy fűtőfóliákat használunk a falak fűtésére.

Mi az a hőszivattyús falfűtés?

Hőszivattyús falfűtés

A hőszivattyú egy viszonylag új technológia amely a hagyományos fűtőberendezések helyett fűtésre, hűtésre és meleg víz előállítására használható. Lényegében egy geotermikus berendezés, ami a környezetéből hőt von ki, és azt az ismert tüzelőanyagoknál sokkal jobb hatásfokkal, a környezetet kímélve hasznosítja. A hőszivattyú működéséhez a legfontosabb a hűtőközeg, (munkaközeg). A hűtőközeg tulajdonsága hogy a forráspontja alacsony hőmérsékleten van. Ha a levegő-víz hőszivattyú kültéri levegőt vagy a víz-víz hőszivattyú talajból származó hőhordozó közegét egy hőcserélőbe (elpárologtató) vezetjük, amelynek másik oldalán a munkaközeg kering, a munkaközeg elvonja az elpárolgásához szükséges hőt a vízből vagy a levegőből, és folyadék halmazállapotból gőz halmazállapotúvá válik. A hőforrásként használt víz, vagy levegő közben néhány fokkal hidegebb lesz. A hőszivattyú akkor a legtakarékosabb, ha sugárzó fűtés, tehát padlófűtés, vagy még inkább  falfűtés  mellé építik be, így lesznek ezek a fűtőberendezések rendkívül gazdaságosak.

Mennyibe kerül a falfűtés kialakítása?

Nagyon nehéz pontos választ adni a kérdésre, mert a falfűtési rendszerek, mint ahogyan a hagyományos fűtési rendszerek is, különböző árfekvésű technológiákat takarhatnak. Annyit azonban el lehet mondani, hogy zöld mezős beruházás esetén nem mutatkozik lényegi költségbeli különbség a falfűtési rendszerek és a hagyományos fűtési rendszerek között.

A falfűtés hátrányai

A falfűtés hátrányai elenyészőek az előnyökhöz képest, de azért van néhány amivel mindenképpen számolnunk kell mielőtt egy ilyen rendszer telepítése mellett döntünk.  Elsőnek azt szoktak megemlíteni, hogy a fűtött vagy hűtött falfelületet nem takarhatjuk el szabadon bútorokkal, mert ez hátrányosan befolyásolhatja a hőleadást. A képek falon való elhelyezése előtt, elektronikus csőkeresők vagy termofólia alkalmazásával határozzuk meg fűtőcsövek pontos helyét.

Végezetül nem lehet elhallgatni, egy olyan általános problémát, amivel mindenkinek szembesülnie kell aki a falfűtés mellett dönt. A falfűtés viszonylag új technológia, ezért jelenleg kevesebb felkészült szakember áll rendelkezésre annál, mint amit a piaci kereslet indokolna. Ezért mindenképpen legyünk körültekintőek amikor kivitelezőt választunk, győződjünk meg arról, hogy kellő tapasztalattal rendelkezik-e az adott területen. Nem is beszélve arról, hogy a falfűtés kialakítása jelentősen befolyásolja a felhasznált burkolóanyagok választását is, tehát a burkolást végző kivitelezőnek is speciális ismeretekkel kell rendelkeznie a területen, mert egy nem kellő gondossággal kiválasztott burkolóanyag jelentősen ronthatja a falfűtés hatásfokát.

A falfűtés előnyei

A falfűtés egyik legfőbb előnye, hogy lényegesen kedvezőbb hőérzetet biztosít mint a hagyományos hűtő rendszerek, ugyanis a hőt nem egy pontból koncentráltan sugározza, hanem egyenletesen adja le a hőt az egész falfelületen, ezáltal a fűtött helyiségekben alacsonyabb hőmérséklet beállítása  is elegendő.

Ebből következik egy további előny, mégpedig az, hogy lényegesen gazdaságosabban működtethető a hagyományos fűtőrendszereknél, ugyanis  közvetlenül a falakat fűti, és így kevesebb hő veszik el a külső környezetből. Az elektromos falfűtés nem használ vizet, így nincs hőveszteség a vízkeringés során. Nem szárítja ki a levegőt, mint a hagyományos fűtési rendszerek.

Elektromos falfűtés előnyei

Hosszú az élettartama egy ilyen rendszernek?

Mindenképpen az előnyök között kell értékelni a hosszabb élettartamot ugyanis az elektromos kábelek élettartama lényegében megegyezik az ingatlanéval, pontosabban nagyjából megegyező intervallumban kell az újrakábelezésben gondolkodni, mint az ingatlanunk egyéb elektromos vezetékei esetében. Lényegében kijelenthetjük, hogy az ilyen rendszer karbantartás mentesen működtethető, ugyanis nincs olyan mozgó alkatrész amely elromolhatna. A fűtőfóliák vagy fűtőfilmek megbízhatóan működik éveken keresztül, és csak nagyon ritkán igényelnek javítást, ami ebben az esetben is gyorsan és olcsón elvégezhető.

Könnyen telepíthető az elektromos falfűtés?

Ki kell emelni, szemben az általános tévhittel, hogy az elektromos falfűtés könnyen telepíthető. A fűtőfóliák vagy fűtőfilmek könnyen illeszthetőek a falba, nem foglalnak helyet sem a padlón sem a falakon sem a mennyezeten.

A falhűtés további pozitívuma, hogy helyiségenként szabályozható a beállított hőmérséklet, amely szintén a gazdaságos működést erősíti.

Az esztétikai szempontok sem elhanyagolandók. A hagyományos fűtőtestek sok helyet elvehetnek a helyiségek méretéből, és kerülgetni is kell őket, figyelembe kell venni az elhelyezkedésüket a szobák berendezésénél. Ezzel szemben, az elektromos falfűtés esetében a fűtőtest a beltérben nem foglal el helyet, így belsőépítészeti szempontból nem kell tekintettel lenni azoknak, továbbá sokkal gazdaságosabb helykihasználást tesz lehetővé.

Környezetbarát az elektromos falfűtés?

Manapság egyre lényegesebbek a környezetvédelmi szempontok és ebben a tekintetben is az elektromos falfűtés optimális választásnak tűnik, ugyanis az elektromos falfűtés nem termel füstöt (legalábbis a fűtés helyén, mert az, már egy másik kérdés, hogy a felhasznált villamos energia milyen módon lett előállítva) és nem éget el oxigént, ami segít megőrizni a helyiség levegőjének tisztaságát és egészségesebb környezetet teremt.

Használata nagyon praktikus, mert az elektromos felfűtésnél használt fűtőfóliák nagyon gyorsan átmelegszenek, ezért nem kell hosszú időt várni, míg a lakás a kívánt hőfokra melegszik.

Végezetül, meg kell említeni, hogy gyakran a falfűtés jelenti a végső megoldást a vizesedési, hőhíd, vagy penészesedési problémákra.

Gipszkartonos mennyezetfűtés

A gipszkartonos mennyezetfűtés segítségével, padlófűtéssel, vagy falfűtéssel kiegészülve, gazdaságosan és igényeink szerint állíthatjuk be az egyes helyiségek számunkra ideális hőmérsékletét. A gipszkartonos mennyezetfűtés egy szárazépítésű kivitelezési módot takar.

Utólagos mennyezetfűtés kialakítása

A mennyezetfűtés egyik lényeges előnye, hogy utólagosan is könnyen kialakítható, akár egy ingatlan felújítása során is meghozhatjuk a döntésünket. A gipszkartonos mennyezetfűtés segítségével, padlófűtéssel, vagy falfűtéssel kiegészülve, gazdaságosan és igényeink szerint állíthatjuk be az egyes helyiségek számunkra ideális hőmérsékletét.

A falhűtési rendszer működési elve

falhűtési rendszer működési elve

A falhűtési rendszer működési elve nagyon egyszerű, és pont ebből adódnak az előnyei is. A rendszer telepítése úgy történik, hogy egy  kis átmérőjű, műanyag csövet szerelnek a falba, a vakolat alá, amelyben hideg és meleg vizet egyaránt lehet áramoltatni. (Éppen ezért ez a rendszer a hűtés mellett fűtésre is kiválóan alkalmas.) A hagyományos klímával szemben a falhűtő rendszer nem generál légáramlatot, mert egyenletesen, nagy felületen hűti a légteret és ezzel kiküszöbölhető gyakorlatilag minden klímával kapcsolatos probléma: a száraz levegő. Mivel a rendszer alapvetően kis hőkapacitással rendelkezik, szinte azonnal képes követni a beállított hőmérsékleti változásokat, így otthonod percek alatt lehűl. A helyiségeket pedig egymástól függetlenül is lehet szabályozni, akár manuálisan, akár előre beprogramozva, amely egyszerre növeli a komfortfokot és gazdaságosabbá teszi az üzemeltetést.

Tipp: ha esetleg magad telepíted ezeket a fűtési rendszereket, szükséged lehet egy műanyag cső krimpelőre

Miért válaszd a falhűtést klíma helyett?

A falhűtés klímával szembeni legnagyobb előnye, hogy nem generál légáramlatot, mert egyenletesen, nagy felületen hűti a légteret és ezzel kiküszöbölhető gyakorlatilag minden klímával kapcsolatos probléma: a száraz levegő, amely számos légúti megbetegedés forrása lehet.

Láthatod, hogy az elektormos falfűtésnek és falhűtésnek mennyi előnye van, ezért ha házépítés mellett döntöttél, érdemes fonolóra venni ezeknek a rendszereknek a beépítését és használatát.

Utólag szeretnéd a házadat szigetelni, energihatékonyabbá tenni? Akkor olvasd el a Ház hőszigetelése utólag című bejegyzésünket is!

 

Kapcsolódó ötletek