Drótháló kerítés építése
A kerítés a kertünk egyik legfontosabb eleme, hiszen nemcsak a magánszféránkat védi, hanem esztétikai szerepet is betölt. A drótháló kerítés az egyik legnépszerűbb választás, ha tartós, költséghatékony és egyszerűen telepíthető megoldást keresünk. Legyen szó kiskertről, nagyobb birtokról, vagy akár ipari területről, a drótháló kerítés sokoldalúságával és praktikusságával kiváló választás. Ebben a bejegyzésben végigvezetlek a drótháló kerítés készítésének lépésein, valamint megosztom a legfontosabb tippeket és trükköket, amelyekkel biztosíthatod, hogy a végeredmény nemcsak tartós, de esztétikus is legyen.
- A kerítés elkészítéséhez szükséges eszközök és anyagok
- Milyen dróthálót válassz?
- A kerítés készítésének menete
- Fontos szempontok a drótháló kerítés készítésénél
- Íme néhány drótkerítés típus a kínálatunkból
A kerítés elkészítéséhez szükséges eszközök és anyagok
Nézzük, hogy milyen anyagokra és eszközökre lesz szükséged a drót kerítés elkészítéséhez:
- Drótháló
- Oszlopok
- Alapozó anyagok
- Feszítódrót és feszítők
- Kapcsok és rögzítőcsavarok
- Festék vagy faimpregnáló
- Rögzítőelemek
- Egyéb eszközök:
- Ásó
- Kalapács
- Vágóeszköz
- Kapcsozó fogó
- Vízszintező
- Csavarhúzó
- Mérőszalag
- Kesztyű
Milyen dróthálót válassz?
A megjelenéséttekintve többféle dróthálóval találkozhatunk a piacon. Választhatunk a háló anyaga szerint, a huzal átmérője szerint agy akár kockák mérete szerint is. De választásunk elsősorban mindig a felhasználási terület határozza meg. A hálók átlagos magassága 1-1,5 m, ezeket használjuk legtöbbször kertek vagy házak körbekerítésére. Az ennél magasabbakkal inkább iparterületek elkerítésénél találkozhatunk. De ismerősen hangozhat a vadháló kifejezés is, amik leggyakrabban mezőgazdasági területeken fordulnak elő és jellemzőjük, hogy lyukkiosztásuk az alsó részen sűrűbb, meggátolva a kisebb testű állatok átjárását, legyen egy róka távoltartásáról a tyúkóltól, vagy épp kiskedvencünk szökésének a megakadályozása.
Ha növelni akarjuk a biztonságot a drótháló leáshatjuk a földbe is. Erre a célra a műanyag bevonatú hálók alkalmasabbak, hiszen jobban ellenállnak a talajban lévő nedvességnek.
A kerítés készítésének menete
A drótháló kerítés készítése több lépésben történik, amelyeket gondosan kell követni a tartós és stabil eredmény érdekében. Először is, jelöljük ki a kerítés vonalát. Ez a terület felmérésével és a sarkok, illetve az oszlopok helyének kijelölésével kezdjük, általában 2-3 méterenként. Használj mérőszalagot és feszített zsinórt, hogy egyenes vonalakat tudj kijelölni.
Az oszlopok helyén áss mélyedéseket, általában 60-80 cm mélyen, hogy megfelelő stabilitást biztosíts. Ha a talaj laza vagy homokos, mélyebb gödröket is áshatsz, és zúzott követ használhatsz az oszlopok alján a további stabilizálás érdekében. Helyezd az oszlopokat a gödrökbe, és ellenőrizd, hogy egyenesek-e szintezővel.
Ezután öntsd köréjük a betont, és hagyd, hogy teljesen megszilárduljon, ami általában 24-48 órát vesz igénybe.
Miután a beton megszilárdult, rögzítsd a feszítődrótokat az oszlopok felső és alsó részéhez, hogy stabil alapot biztosítsanak a drótháló számára. Ezek a drótok biztosítják a drótháló megfelelő feszességét és tartását. A feszítődrótokat csavarokkal vagy speciális drótháló kapcsokkal rögzítsd az oszlopokhoz, majd egy feszítőfogó, kapcsozófogó segítségével húzd meg őket.
A drótháló felszerelését az egyik sarokoszloptól kezdve kell végezni. A dróthálót függőlegesen helyezd a feszítődrót mellé, és rögzítsd kapcsokkal vagy dróthurokkal. Haladj lassan, és rögzítsd a hálót minden oszlopnál. Ügyelj arra, hogy a háló feszes legyen, és ne legyenek benne laza részek. Ha szükséges, használj drótfeszítő szerszámot a megfelelő feszesség eléréséhez.
Amikor a drótháló megfelelően rögzítve van, vágd le a felesleget egy drótvágó fogó segítségével, és gondoskodj arról, hogy minden illesztés biztonságosan rögzítve legyen. A háló ne legyen túl szoros vagy laza. Az illesztési pontokat érdemes alaposan ellenőrizni, hogy a kerítés stabil maradjon. Végül ellenőrizd a kerítés stabilitását, és végezz el szükséges korrekciókat, hogy a kerítés hosszú távon is megbízható védelmet nyújtson.
Mindezek mellett remélem nem feledkeztél meg a biztonságról sem, és beszereztél legalább egy munkavédelmi kesztyűt a sérülésmentes munkavégzés érdekében.
Fontos szempontok a drótháló kerítés készítésénél
- A jó minőségű eszközök és anyagok használata alapvető fontosságú. Például a horganyzott drótháló és fémoszlopok hosszabb élettartamot biztosítanak, különösen, ha a kerítés ki van téve az időjárás viszontagságainak.
- A pontos mérés és a gondos kivitelezés elengedhetetlen a kerítés egyenes vonalának és esztétikus megjelenésének biztosításához. A nem megfelelően elhelyezett oszlopok vagy hibásan rögzített drótháló nemcsak a funkcionalitást, hanem a megjelenést is rontja.
- Bár a drótháló kerítés viszonylag alacsony karbantartást igényel, érdemes időnként ellenőrizni, nincs-e rajta sérülés, illetve a feszítődrótok és kapcsok megfelelően rögzítve vannak-e. A rendszeres karbantartás segít elkerülni a hosszú távú problémákat és meghosszabbítja a kerítés élettartamát.
Webáruházunkban a dróthálók széles választékával találkozhatsz. Akár lakossági, akár ipari felhasználásról legyen szó, nálunk biztosan megtalálod a számodra legideálisabb típust.
Tipp: Ha meglévő kerítés felújítását vagy festését tervezed házilag, érdemes elolvasni ezzel kapcsolatos cikkeinket!
Íme néhány drótkerítés típus a kínálatunkból
NATURE HexagalGalvanizált drótkerítés 25x25mm 1x10m
NATURE Quadrigal drótkerítés, galvanizált 13x13 mm, 0,5x5m
Tipp: Ha drótkerítés helyett egyéb kerítés típuson is gondolkodsz, olvasd el Olcsó kerítés ötleteinket is!
Kapcsolódó ötletek
Létezik számtalan lehetőség, amivel stílusos, egyszerű és mégis hangulatos összképet varázsolhatsz a kertedbe. Nézzük meg, milyen költséghatékony megoldások vannak egy kedvező árú kerítés kialakítására. Olcsó kerítés ötletek mindenkinek jól jönnek
Az évek során az időjárási viszontagságok szépen meg tudják gyötörni a kerítéseket, amiket ilyenkor érdemes kicsit helyre pofozni és új külsőt adni neki.