
A legjobb nyomatékkulcs otthoni használatra
A nyomatékkulcs elengedhetetlen, amikor létfontosságú egy csavar pontosan az előírt nyomaték szerinti megszorítása, ez ugyanis méri a csavarra ható forgatónyomatékot. Elsősorban autóipari és egyéb műszaki célokra használják őket, éppen ezért a pontos és szakszerű munkát végző szerelőműhelyekben biztosan találni a szerszámok között. Felmerül azonban a kérdés: otthoni használatra kinek és miért lehet hasznos egy nyomattékkulcs? Mi segítünk megtalálni a legjobbat!
- Otthon mire használható egy nyomatékkulcs?
- Milyen típusú nyomatékkulcsot vegyünk otthonra?
- Nyomatékkulcsok a Profibarkács kínálatából
- Milyen funkciókkal rendelkeznek ezek a nyomatékkulcsok?
- További szempontok nyomatékkulcs vásárlása előtt
- Milyen kiegészítő termékeket érdemes beszerezni a nyomatékkulcs mellé?
Otthon mire használható egy nyomatékkulcs?
Ha időnként elromlanak otthon a dolgok, és a kisebb feladatokhoz nem szívesen hívunk hivatásos szerelőt, akkor érdemes lehet beszerezni egy nyomatékkulcsot, hiszen a ház körül is számos módon hasznunkra válhat. Azáltal, hogy ezzel az eszközzel megfelelő mértékben szorítjuk meg a csavart, nemcsak maga a csavar, de a megszerelt tárgy is sokkal tovább lesz működőképes, így nem érdemes kihagyni a szerszámos ládánkból.
Alkalmazható kisebb barkácsoló projektekhez, mint például a bútorok összeszerelése, ahol fontos a tartósság és a stabilitás. Emellett alkalmas olyan eszközök karbantartására is, mint a fűnyírók, láncfűrészek vagy más kerti eszközök meghúzása, ahol a pontos nyomaték beállítása a biztonságos működés miatt elengedhetetlen.
Persze, ha kicsit gyakorlottabbak vagyunk, vagy szívesen belevágnánk a fejszénk egy komolyabb otthoni munkába is, akkor használhatjuk biciklik, illetve akár autók szerelésénél is, a kerekek cseréjéhez vagy mondjuk a fékek és motoralkatrészek szervizelésére, hiszen itt kritikus, hogy a gyártó által előírt nyomatékot biztosítsuk.
Milyen típusú nyomatékkulcsot vegyünk otthonra?
Elképesztően széles a választék a nyomatékkulcsok típusait illetően, ugyanis a pár ezer forintos szerszámoktól kezdve a több százezer forintos kulcsokig számos különböző található meg a kínálatban. Ezek főként a megfelelő nyomatékérték elérésének jelzésében, a működés mechanizmusában, valamint az érzékenység terén térnek el egymástól. A legjobb nyomatékkulcs otthonra általában az úgynevezett lekattanós nyomatékkulcs és a digitális nyomatékkulcs.
Ha fontos az ár, ajánljuk figyelmedbe „Nyomatékkulcs árak” című cikkünket, amely segít megtalálni a legjobb ár-érték arányú nyomatékkulcsot!
Nyomatékkulcsok a Profibarkács kínálatából
A lekattanós nyomatékkulcs, a nevéből is adódóan, a kiválasztott nyomaték elérését úgy jelzi, hogy kattan egyet, valamint nem engedi a további erőkifejtést a kulccsal és blokkolja az újabb csavarhajtást. Ezeket nagyon egyszerű használni, és rendkívül kedvező áron is elérhetőek, így kezdő eszköznek tökéletes lehet bármelyik háztartásba. A Proline 20-110nm nyomatékkulcsa például egy ilyen termék, és kb. 28 ezer Ft-ért érhető el a webáruházunkban. A Vorel hasonlóképpen működő modellje pedig egy ettől is megfizethetőbb, kb. 9 000 Ft áron kapható.
Ha gyakoribb vagy precízebb munkához keresünk eszközt, akkor érdemes lehet egy digitális nyomatékkulcsra beruházni, amelyek elektronikus kijelzővel rendelkeznek, így rendkívül pontosan mutatják a nyomatékot, és könnyen is leolvashatóak. Egyetlen hátrányuk, hogy ezek már drágábbak, mint társaik, és a digitális alkatrészek miatt elemre is szükségük van a működéshez. A Proline HD digitális nyomatékkulcs ilyen technológiával működik, és mindezek mellett számos extra funkciót is képes működtetni, mint például az eredménymemorizálás, a szögbeállítás vagy a fény-és hangjelzés.
Ha kisebb gépek vagy elektronikus eszközök szereléséhez keresünk szerszámot, hasznos lehet a Neo 21 db-os nyomatékkulcs szettje, amely, habár kisebb nyomatéktartománnyal rendelkezik, mégis széles választékot kínál a különböző csatlakozó fejek terén, ezzel biztosítva a sokoldalú felhasználhatóságot.
Milyen funkciókkal rendelkeznek ezek a nyomatékkulcsok?
Lekattanós nyomatékkulcsok (mint például Yato nyomatékkulcs 1/2" 10-60 Nm / 415 mm):
- nyomatékbeállítás
- skála, amelyről leolvasható az érték
- kalibrálás
- különböző méretek, amelyek különböző típusú munkákhoz alkalmasak
- kattanásos visszajelzés
Digitális nyomatékkulcs:
- digitális kijelző
- előre beállítható nyomatékérték
- hang-és fényjelzés: egyes modellek ezzel jelzik, ha elérték a kívánt nyomatékot
- adattárolás: memóriával rendelkeznek, amely tárolja az utoljára használt nyomatékértéket
- kalibrálás: elektronikusan kalibrálhatóak, ezért képesek hosszabb ideig megtartani a pontosságukat
- különböző méretek, amelyek a különböző típusú munkákhoz alkalmasak
- néhány modell képes különböző mértékegységek között is váltani
További szempontok nyomatékkulcs vásárlása előtt
Mint látható, a nyomatékkulcsoknak sokféle típusa létezik, ezért érdemes, hogy vásárlás előtt ezt figyelembe vegyük. Fontos például, hogy milyen gyakran fogjuk kézbe venni a szerszámot, de az is, hogy milyen csavaron szeretnénk használni, hiszen autók karbantartásához másféle eszköz kellhet, mint bútorok szereléséhez például.
A nyomatékkulcsok egy fontos tulajdonsága, hogy kalibrálás nélkül nem tudhatjuk, hogy milyen értékre húztuk meg a csavart, ezért elengedhetetlen, hogy ebből a szempontból megbízható eszközt válasszuk, amihez szükség van kalibrálási tanúsítványra. A nagyobb, jól ismert gyártók, mint a Yato, Proline vagy a Hazet általában mellékelik ezeket a termékeikhez, azonban, ha olyan szerszámba futunk bele, amelynek ismeretlen a márkája, akkor gyakrabban előfordulhat, hogy ezek az olcsóbb termékek nem is fogják biztosítani számunkra azt, ami a feladatuk lenne.
Habár a minőségnek mindig ára van, ez egy olyan szempont, aminél nem érdemes kockáztatni, hiszen még a nagyobb márkák termékei között is van számos, ami igazán megfizethető árkategóriában mozog, főleg otthoni használatra.
Milyen kiegészítő termékeket érdemes beszerezni a nyomatékkulcs mellé?
Dugókulcs készlet: Amennyiben különböző méretű nyomatékkulcsokkal dolgoznánk, érdemes beszerezni egy dugókulcs készletet, hiszen ezek nagyon jól használhatóak együtt velük, és így biztosítják számunkra a sokoldalúságot is.
Top Tools dugókulcskészlet 1/2" 8 részes
További szerszámok: Kisebb-nagyobb projektekhez egyaránt jól jöhet a nyomatékkulcson túl pár autószerelő és motorszerelő szerszám is, mint mondjuk egy fogó-vagy kulcskészlet.
Proline csukló gyertyakulcs készlet - cr-va 3/8" 8-16mm - 6 db
Ha érdekel, milyen gépeket ajánlunk még otthoni használatra, nézd meg a "Legjobb fúrókalapács otthoni használatra" című cikkünket is, ahol hasznos tippeket és ajánlásokat talál!
A Profibarkács.hu teljes nyomatékkulcs kínálatát itt találod >>
Kapcsolódó ötletek
Mennyit érdemes egy átlagos felhasználónak nyomatékkulcsra költeni, hogy néznek ki a nyomatékkulcs árak és mit kapunk a pénzünkért? Ezt járjuk körbe ebben a bejegyzésben. Nyomatékkulcsból is igen széles a választék, fajtától, felhasználástól, gyártótól, extráktól függően 11 ezer és 230 ezer forint között akár 60-70 féle nyomatékkulcsból választhatunk. Ez a kéziszerszám nem hiányozhat akár egy háztartásból sem, hiszen kéznél kell legyen szerelésnél, bútor összerakásnál, kerékpár javításnál és még hosszan sorolhatnánk a felhasználási területeit!
A megfelelő légkulcs kiválasztása kulcsfontosságú, legyen szó autószerelésről, otthoni barkácsprojektekről vagy ipari munkákról, hisz sok esetben nélkülözhetetlen a használatuk. Segítségükkel gyorsan és egyszerűen lehet meglazítani vagy meghúzni a csavarokat. Azonban ahhoz, hogy a légkulcs, avagy másnéven pneumatikus ütvecsavarozó a lehető leghatékonyabban működjön, fontos, hogy megfelelőt válasszunk. Márpedig a piacon számtalan légkulcs típus és modell található, ami gyakran megnehezíti a döntést.