Slag vízmérték használata
A slag vízmérték egy nagyon praktikus eszköz, amely segítségével magassági szinteket tudunk átvinni nagyobb távolságokra, melyekre a hagyományos vízmértékekkel nem lennénk képesek. A slag vízmértékkel helyettesíteni tudjuk a sokkal drágább optikai szintezőműszert.
- A slag vízmérték alkalmazási területei
- A slag vízmérték kinézete
- A slag vízmérték előkészítése
- Mérés a slag vízmértékkel
A slag vízmérték alkalmazási területei
Azonos magassági szintek nagyobb távolságra történő átvitelére elsősorban építkezések során van szükség, olyan épületszerkezetek esetén, amelyeknek egymáshoz képest vízszintesen, vagy adott magasságkülönbségre kell lennie. Ilyenek például:
- lemezalapok, pontalapok, sávalapok
- kerítéslábazat
- pillérek
- koszorúk
- tetőszerkezetek
- tereprendezés
- stb.
A slag vízmérték kinézete
A slag vízmérték egy meglehetősen egyszerű eszköz, mely egy átlátszó tömlőből, és a tömlő mindkét végére rászorított, mm osztással ellátott mérőcsőből áll (pl. Vorel Slag vízmérték, 25 m).
A slag vízmérték előkészítése
A használat előtt szükségünk lesz némi előkészületre, illetve célszerű beszerezni a vízmérték mellé egy segítő társat is, hiszen egyedül, ha nem is lehetetlen elvégezni a mérést, de nagyon komplikált, sokkal több időbe telik míg rohangálunk a slag vízmérték két vége között, és segédszerkezetet is ki kell alakítanunk, ami a mérőcsöveket megtartja.
Első lépésként tekerjük ki a slag vízmértéket, fektessük ki egyenesen, majd vizsgáljuk meg, hogy nincs-e rajta nagy megtörés, megcsavarodás, ahol a víz nem fog tudni akadálytalanul átfolyni. Ezután az egyik mérőcsövet emeljük fel, és kezdjük el feltölteni vízzel. Eközben a másik mérőcső a földön maradhat. A legcélszerűbb úgy feltölteni vízzel, hogy a mérőcsőbe beledugunk egy kerti slagra felszerelt gyorscsatlakozó kuplungot, és ezt folyamatosan szorítjuk rá, hogy a víz mellette ne tudjon kifolyni, és a vízcsapot annyira nyitjuk meg, hogy enyhe túlnyomást hozzunk létre.
A vizet addig folyassuk át a slagvízmértéken, amíg abból nem távozik az utolsó légbuborék. Áramlás közben ez könnyen megfigyelhető. Ha nincs már a csőben buborék, akkor emeljük fel a földről a másik mérőcsövet is, tartsuk őket egy magasságban, és elzárhatjuk a vizet. Ezzel a slag vízmérték készen áll a használatra. Amikor mozgatni kell az eszközt, mindig úgy tegyük meg, hogy befogjuk mindkét mérőcső végét, így a víz nem tud kifolyni belőle (pl. a feltöltés után a munkaterületre vinni, vagy egyik mérés után a másik mérési helyre átállni).
Mérés a slag vízmértékkel
A mérést a példa kedvéért egy nyílt terepen végzett vízszintezésen keresztül mutatom be, ahol a szintek megjelölésére a földbe leütött karókat használunk. Ilyen mérésnél fontos, hogy a karók stabilan le legyenek ütve a földbe, és a mérés után már ne mozgassuk őket
Az eszközzel alapvetően 2 féle mérést tudunk végezni:
- 2 karón (vagy épületen, lábazaton stb.) szeretnénk egy-egy tetszőleges, de egymással vízszintesen lévő magasságot megjelölni. Ez egy viszonylag egyszerű mérés, az egyik mérőcsövet szorítsuk hozzá az egyik karóhoz, a másikat a másik karóhoz, és várjuk meg, amíg a vízszintek beállnak, nem mozognak fel-le. Ekkor a vízszintet jelöljük meg mindkét karón. A leolvasás során vegyük figyelembe, hogy a vízszint a csőben a víz felületi feszültsége miatt homorú, a víz „felkúszik” a cső falára, így az íves vízszint alsó érintőjét olvassuk le vízszintként.
- Amennyiben kettőnél több pontot kell egymáshoz képes vízszintesen megjelölni, vagy egy fix magasságot kell átjelölni adott helyre, akkor a mérés kicsit másképpen zajlik, több lépést kell megtennünk. A példa kedvéért tegyük fel, hogy az első pontban kijelölt két ponthoz újabb pontokat szeretnénk kijelölni, melyek azokkal vízszintben vannak. Az egyik mérőcsövet hagyjuk az egyik ponton (vagy tegyük oda, amely magasságot át szeretnénk vinni), míg a másikat társunk vigye át a harmadik karóra, ahol még nincs magasság megjelölve. Az átvitel közben ne felejtsük el befogni a mérőcsövek végét. Társunk szorítsa oda a harmadik karóhoz a mérőcsövét, nagyjából azonos magasságban, mint a miénk, majd mindketten engedjük fel a befogott végét. Várjuk meg, hogy a vízszintek beálljanak. Ezután látni fogjuk, hogy a mi vízszintünk mennyivel tér el az eredeti jelöléstől. Utasítsuk társunkat, hogy az ő mérőcsövét mozgassa függőlegesen, olyan irányban és mértékben, mint amennyire a mi vízszintünk eltér a korábban berajzolttól. Tehát például, ha a mi vízszintünk 2cm-rel a jelölés fölött van, akkor társunk az ő mérőcsövét mozgassa 2cm-rel lejjebb. A saját mérőcsövünket ne mozgassuk. Várjuk meg, míg újra mozdulatlan lesz a vízszint, ekkor ellenőrizzük a jelölést, és ha továbbra is van eltérés, akkor társunk ismét mozgassa a csövét. Ezt addig csináljuk, míg a mi vízszintünk az eredeti jelölésnek megfelelően áll. Ekkor társunk is jelölje be a vízszintet a karóján. Ezután társunk átmehet a következő, negyedik karóhoz, és az egész mérés folytatódhat elölről.
Tipp: A slag vízmérték jól jöhet például drótháló kerítés építésénél vagy tetőszerkezet építésénél is!
Kapcsolódó ötletek
A technológia fejlődésével egyre inkább lehetőségünk nyílik olyan dolgokat látni, amelyeket az emberi szem önmagában nem képes érzékelni. A hőkamerák ezen a területen különösen figyelemre méltóak, hiszen képesek láthatóvá tenni a láthatatlan hőt, amely minden tárgyból és élőlényből árad. Legyen szó katonai felhasználásról, ipari alkalmazásokról, orvosi diagnosztikáról vagy akár tűzoltásról, a hőkamerák forradalmasították a látás és érzékelés módját számos területen. Most mélyebben belemerülünk a hőkamerák működési elvébe, történetébe és széleskörű alkalmazási lehetőségeibe. Tarts velünk, és fedezd fel, hogyan nyújtanak új perspektívát és biztonságot a mindennapokban!
A kerítés a kertünk egyik legfontosabb eleme, hiszen nemcsak a magánszféránkat védi, hanem esztétikai szerepet is betölt. A drótháló kerítés az egyik legnépszerűbb választás, ha tartós, költséghatékony és egyszerűen telepíthető megoldást keresünk. Legyen szó kiskertről, nagyobb birtokról, vagy akár ipari területről, a drótháló kerítés sokoldalúságával és praktikusságával kiváló választás. Ebben a bejegyzésben végigvezetlek a drótháló kerítés készítésének lépésein, valamint megosztom a legfontosabb tippeket és trükköket, amelyekkel biztosíthatod, hogy a végeredmény nemcsak tartós, de esztétikus is legyen.