Sárgarépa vetése
A sárgarépa vetése március elejétől nyár közepéig ajánlott, természetesen ez függ a fajta tenyészidőjétől. A sárgarépa vetése nem bonyolult, persze kell némi előkészület! Ha körültekintőek vagyunk, akár 60-110 nap múlva már a saját, mézédes gyökérzöldségünket fogyaszthatjuk a húslevesben, a salátában vagy bármilyen kedvelt ételben! Ez a narancssárga gyökérzöldség nemcsak levesekben, salátákban, főételekben állja meg a helyét, de ivólevek vagy ecetes savanyúság is készíthető belőle. Lássuk, hogyan kell a sárgarépát vetni, mire figyeljünk a sárgarépa vetése kapcsán!
- A sárgarépa vetése – talaj előkészítés
- A sárgarépa vetése – a magvetés
- Milyen sárgarépa fajták léteznek? Mikor vessük?
- A sárgarépa vetése, termesztése – környezeti igényei
- Hogyan gondozzuk a sárgarépát?
A sárgarépa vetése – talaj előkészítés
A sárgarépa kedveli a mélyen művelt, laza talajt. Ősszel javasolt mélylazítást csinálni, körülbelül 40 cm mélyen felásni a sárgarépa vetési területét és elgereblyézni. Tavasszal, mielőtt elvetjük a répát, újra gereblyézzük. Fontos a sima, gyommentes magágy!
A talaj ideális állapota befolyásolja a répa fejlődését, az erősen kötött talaj nem lesz jó számára. Kémhatást tekintve a semleges PH-jú talajok ideálisak. Ezt talaj PH mérővel bármikor könnyedén ellenőrizhetjük.
A sárgarépa vetése – a magvetés
A sárgarépa szaporítása magvetéssel történik, nagyon ritka, hogy palántát nevelünk ki belőle. A sárgarépa vetési mélysége körülbelül 2-3 cm, a sortávolság pedig 15-20 cm. Nem szabad nagyon mélyre vagy sekélyre kerüljön a mag, mert egyenetlen kelést okoz!
Miután az előkészített talajba elvetettük a sárgarépa magokat, jól öntözzük be, hogy a csírázás és kezdeti fejlődés feltételei adottak legyenek! Válasszunk számunka ideális fajtát, melynek a tenyészidőjét is vegyük figyelembe!
A sárgarépa magokat sorba vetjük. Azt is csinálhatjuk, hogy a magokat picike száraz homokkal vegyítjük. Vetés után érdemes az ágyást körbe határolni, talajtakaró fóliával letakarni. A sárgarépa magok kelési ideje körülbelül 3 hét, de folyamatosan vízre van szükség, a magágy nem száradhat ki!
Szép, a fajtára jellemző sárgarépa csak egyenletes vízellátás mellett fejlődhet. Ha girbe gurba és többfelé ágazik a gyökérzöldségünk, a nem megfelelő vízellátás lehet az oka.
Fóliából is érdemes minőségit választani, a neves gyártók termékei, mint például a Nature fóliái akár több szezonban is használhatóak, strapabíróak, időtállóak.
Milyen sárgarépa fajták léteznek? Mikor vessük?
A sárgarépa fajták között sokféle létezik, de kiskerti vetésre, termesztésre elsősorban az alábbiak ajánlottak. Fontos, hogy vegyük figyelembe az egyes répafajta tenyészidőjét, hogy tudjuk mikor élvezhetjük a termést egy adott vetési időponttól számítva!
- arany répa: narancs színű, sima felületű, tárolásra is ajánlott és frissen fogyasztva is ízletes.
- Amsterdami répa: közepesen hosszú, hengeres, kúposan hegyesedő, narancs színű. Ezt fólia alá már ősszel is el szokták vetni.
- fertődi vörös: széles gyökérváll, hegyben végződik, sötétebb színű répafajta. 180-220 nap tenyészidővel.
- fertődi korai: tompa végű, csapott gyökérvállú répa, ajánlott korai szabadföldi termesztésre, tenyészidője 80-120 nap.
- vörös óriás vagy flakker: nagy répatest jellemzi, hegyes végű répa, téli tárolásra is ajánlott. Tenyészideje 180-220 nap.
A sárgarépa karotinoid tartalma magas, de B-vitamin és C-vitamin, kalcium, foszfor is sok van benne. Az édesebb fajták szinte bármikor jólesnek, akár nyersen fogyasztva is!
A sárgarépa vetése, termesztése – környezeti igényei
A sárgarépa vetési március elejétől ajánlott, de azért a környezeti adottságok is számítanak. A magok csírázása körülbelül 4-5 fokon indul, de legjobban a 18-20 fokot szereti. A sárgarépa fényigénye közepes, árnyékban is elvan. Vízigénye is közepesnek mondható, de fontos, hogy végig a kelés ideje alatt kapjon elegendő vizet!
Tipp: Mikor kell locsolni? Cikkünkben körbejárjuk az optimális öntözés kérdését.
Hogyan gondozzuk a sárgarépát?
Amikor kikelt a sárgarépa, ajánlott 2-3 lomleveles korában ritkítani. Ezért is célszerű homokkal vetni, mert jobban eloszlatható a magvetéskor, és nem kell sokat ritkítani később. Amikor megfelelő a tőszám, a talaj felszínét lazítsuk rendszeresen kapálással, a nedvesség megőrzése céljából!
Amikor a magokat elvetettük, finoman, porlasztva öntözzük meg, nehogy a magokat kimossuk!
A sárgarépát általában június elejétől november végéig takaríthatjuk be, fajtaként eltérhet a tenyészidő, ezt mindig vegyük figyelembe! A betakarítás jelenthet folyamatos szedést is, vagy nagy őszi sárgarépa betakarítást, téli eltárolással egyaránt!
Kapcsolódó ötletek
Ha van egy kiskertünk, ahol zöldségeket termelünk otthoni felhasználásra, gyakran merülhet fel a trágyázás kérdése, elsősorban tavasszal a mezőgazdasági munkák kezdetén és ősszel a munkálatok végeztével.
Ez a bejegyzés a helyes öntözés, locsolás általános szabályait mutatja be. Akkor lesz a kertünk zöld és üde, ha rendszeresen öntözzük a nyári hőségben.