extra-ajanlat

Padlószőnyeg lerakása házilag
Módosítva: 2024. február 09.
Létrehozva: 2023. október 03.

Padlószőnyeg lerakása házilag

Nehézség:
Idő: Teljes délután

Ha te is igyekszel egyre több felújítási munkálatot magad elvégezni, akkor a padlószőnyeg lerakása sem fog gondot okozni, elmondjuk hogyan kell.

Tartalomjegyzék
  1. Padlószőnyeg lerakása házilag
  2. Padlószőnyeg kisokos
  3. Megéri a padlószőnyeg lerakása házilag ?
  4. A padlószőnyeg lerakása lépésenként
  5. Milyen méretű padlószőnyeget válasszak?
  6. Padlószőnyeg lerakása parkettára
  7. Padlószőnyeg lerakása betonra
  8. Ragasztott padlószőnyeg felszedése
  9. Padlószőnyeg előnyei és hátrányai
  10. Milyen szerszámok szükségesek a szőnyegpadló lerakásához?
  11. Hogyan tisztítsuk a padlószőnyeget?

Padlószőnyeg lerakása házilag

A padlószőnyeg lerakása nem bonyolult, és kevés szerszámot igényel. Elmondjuk lépésről lépésre, hogyan kell végezni, mire lesz szükséged hozzá, és mire kell fgyelned a tökéletes végeredményért.

Padlószőnyeg kisokos

A padlószőnyegek a mai napig nagy népszerűségnek örvendenek, bár tagadhatatlan tény, hogy a vezető szerepet talán átvették a laminált járófelületek. A laminált padlóburkolatokkal szemben azonban van a padlószőnyegeknek néhány olyan előnye, amelyeknek köszönhetően ez a fajta burkolat a mai napig az egyik leggyakrabban alkalmazott járófelület az otthonainkban. A legfontosabb, talán amit ki kell emelni az a kellemesen meleg hőérzet amit mindannyian tapasztalhatunk, ha végigsétálunk egy jó minőségű padlószőnyegen. Kétségtelen tény, hogy ezt a laminált parketták nem „tudják”.

Mindenképpen meg kell említenünk az előnyöknél, hogy a padlószőnyegek hő- és hangszigetelő képessége is kifejezetten jónak mondható. Ezeken túl, népszerűvé teszi még a padlószőnyegeket, hogy a különféle szakáruházakban megszámlálhatatlan típusú és stílusú padlószőnyeg közül tudunk válogatni, lényegében nem létezik olyan enteriőr amihez ne tudnánk kiválasztani a megfelelő darabot. Hátrányként szokás kiemelni a padlószőnyegek kapcsán, hogy porallergiát okozhatnak és ez bizonyára teljesen érvényes megállapítás a régebbi típusok esetében, de az újabb modellek, már portaszító felülettel rendelkeznek és találhatunk a piacon kifejezetten atkamentes padlószőnyegeket is.

A padlószőnyegek egyik legfontosabb előnyét a végére hagytam: lényegesen egyszerűbb lerakni ezeket a járófelületeket, mint a laminált társaikat. Míg ez utóbbiak igényelnek némi gyakorlatot és néhány speciális szerszám meglétét, addig a padlószőnyeg lerakása azoknak is sikeres pojekt lesz, akik nem rendelkeznek tapasztalattal ezen a téren.

Megéri a padlószőnyeg lerakása házilag?

Megéri a padlószőnyeg lerakása házilag ?

A padlószőnyegek egyik legnagyobb előnye pont abban rejlik, hogy nagyon egyszerű a telepítésük. A munkafolyamat nem igényel számottevő tapasztalatot és speciális szerszámokat, így lényegében bárki tökéletesen elvégezheti ezt a feladatot. Pontosan ezért, kifejezetten megéri a padlószőnyeg lerakásának magunk nekikezdeni, ugyanis nagyon kicsi annak az esélye, hogy helyrehozhatatlan károkat okoznánk, míg a kiérkező mesterek garantáltan borsos munkadíjat fognak felszámolni, bármilyen kicsi munkáról is legyen szó.

A padlószőnyeg lerakása lépésenként

A padlószőnyeg lerakásának lépései a következőek:

  1. Előkészítés. Első lépésként – hasonlóan a laminált felületek lerakásához – a járófelület egyenetlenségeit kell kiegyenlítenünk és az esetleges hibákat eltüntetnünk. Ehhez glettmasszát használjunk. Ezt követően távolítsuk el a szennyeződéseket és a korábbi burkolat esetlegesen a járófelületen megtalálható maradványait. Nagyon lényeges, hogy a javító glettnek meg kell száradnia mielőtt elkezdenénk a padlószőnyeg lerakását.
  2. A padlószőnyeg kiterítése. Terítsük szét a padlószőnyegünket arra a felületre amit burkolni szeretnénk úgy, hogy kb. 10-15 centiméterrel lógjon rá a falra. A legjobban akkor járunk el, ha egy éjszakára kiterítve hagyjuk a padlószőnyeget egyrészt azért, hogy „kirúgja” magát és eltűnjenek a gyűrődések, másrészt pedig azért, hogy felvehesse a helység páratartalmát.
  3. Méretre vágás. Egy vágóél, esetleg egy kisebb deszka segítségével nyomkodjuk a szoba oldaléleihez a padlószőnyeget. Ezt követően a vágóél mentén egy sniccer segítségével vágjuk méretre a szőnyeget.
  4. A padlószőnyeg időleges rögzítése. Erre a feladatra egy kétoldalú ragasztó a legalkalmasabb eszköz. Értelemszerűen tépőzárat kell használnunk vlies hátoldalú padlószőnyeg, illetve természetes szálból készült szőnyeg esetében. Nagyobb felületek esetében érdemes a rögzítést keresztirányban is elvégeznünk. Végezetül egy nagyobb felületű tárggyal alaposan egyengessük ki a felszínt, hogy az esetlegesen ott lévő légbuborékok eltűnjenek.
  5. A padlószőnyeg végleges rögzítése. Nagyon lényeges, hogy ha a rögzítendő padlószőnyegünk természetes anyagból készült akkor annak a teljes felületét le kell ragasztanunk. Ebben az esetben hordjuk fel a járófelületre a ragasztót, majd egy simítólap segítségével egyenletesen hordjuk szét az anyagot, első lépében csak a helység fele részében. A ragasztó optimális mennyisége mindenképpen 600g/m2 felett kell, hogy legyen valamennyivel. Ezt követően terítsük le a még meg nem száradt ragasztóra a padlószőnyeget. Az utolsó simításokat egy henger segítségével végezzük el, úgy hogy a szélek felé haladunk. Ha még szükségesek egyéb javítások akkor azokat ezen a ponton lehet elvégezni. A munkafolyamatot a helység megfelelő szellőztetésével zárjuk.
  6. A kilógó oldalszélek levágása. Ezt a műveletet egy sniccer segítségével végezzük. Figyeljünk rá, hogy a pengéje folyamatosan éles legyen, cseréljük gyakran.
  7. Szegélyezés. Ez nem csak a széleknél, a falak mentén szükséges, hanem a különböző burkolóelemek találkozási vonalánál. Szegélyek nélkül a munkánk a befejezetlenség hatását kelti, így ezen a műveletet nem érdemes elhagyni.

Milyen méretű padlószőnyeget válasszak

Milyen méretű padlószőnyeget válasszak?

Mint ahogyan azt a padlószőnyeg lerakásának lépéseinél már olvashattad, a szőnyeget úgy kell telepíteni, hogy a széleknél kb 10-15 centiméter rálógjon a falra. Ez lényegében azt jelenti, hogy az adott helység alapterületénél mindenképpen nagyobb területű padlószőnyeg beszerzése indokolt. Számoljunk tehát úgy, hogy ha egy 250 cm x 300 cm alapterületű szobába szeretnék padlószőnyeget vásárolni akkor minimum 275 cm x 315 cm alapterületre elegendő padlószőnyeget vásároljunk.

Padlószőnyeg lerakása ragasztó nélkül lehetséges?

A padlószőnyeg egyik hátrányaként szokás említeni, hogy a lerakásánál használt ragasztó anyagok nagyon károsak lehetnek az egészségünkre. Többnyire éppen ezért választanak más alternatívát járófelület gyanánt.  Érdemes azonban tudni azt, hogy nem minden esetben szükséges leragasztani a padlószőnyeget és amennyiben mégis, úgy lehetnek olyan alternatív megoldások, amelyek nem terhelik meg a szervezetünket. Általában a ragasztás el is hagyható, bár nem lesz tökéletes a végeredmény. Bizonyos esetekben elég lehet, ha csak szegélylécek segítségével rögzítjük a padlószőnyeget. Amennyiben mindenképpen szeretnénk rögzíteni a padlószőnyegünket jó megoldás lehet a kétoldalú ragasztószalag használata. Általában elmondható, hogy minél vastagabb (és nehezebb) a padlószőnyeg, annál kevésbé igényli a ragasztást és 20 négyzetméter alatt egyáltalán nem is szükséges.

Padlószőnyeg lerakása parkettára

Ez egy teljesen bevett megoldás és a padlószőnyeg lerakásának fentebb ismertetett lépései itt is érvényesek apró eltérésekkel, amelyek a következőek:

Amennyiben a padlóban – legyen az laminált, vagy hagyományos padló - hibák, vagy egyenetlenségek vannak, azt mindenképpen ki kell javítanunk, mert padlószőnyeget csak sima és kiegyenlített felületre fektethetünk. A padlószőnyeg lefektetése előtt mindenképpen távolítsuk el a szegőléceket. Amennyiben hagyományos parkettára fektetnénk padlószőnyeget, mindenképpen azt tanácsolom, hogy a ragasztás álljon meg a kétoldalú ragasztó használatánál, hogy ne okozzunk visszafordíthatatlan károkat a parkettánkban, ugyanis a hagyományos parketta óriási érték és nem tudhatjuk, hogy évekkel később nem gondoljuk-e meg magunkat és nem döntünk mégis a parkettánk felújítása mellett.

Padlószőnyeg lerakása betonra

Lényegében ekkor van a legegyszerűbb dolgunk, ugyanis ha van szükségünk felületkiegyenlítésre az ebben az esetben a legegyszerűbb. Egyébként pedig a szőnyegpadló lerakásánál ismertetett lépések az irányadóak.

Ragasztott padlószőnyeg felszedése

Első lépésben a szegélyléceket kell eltávolítanunk, amennyiben vannak. Ezt követően kerülhet sor a ragasztott padlószőnyeg felszedésére, amit a szélektől fogunk kezdeni. Amennyiben a ragasztás nem volt túl szakszerű, vagy nem vittek fel elegendő ragasztót a felületre elképzelhető, hogy simán fel tudjuk szedni a szőnyegpadlót különösebb probléma nélkül. Amennyiben azt érzékeljük, hogy ez nem működik, nem árt, ha tudjuk, hogy milyen típusú ragasztót használtak a lerakásnál. Ez lehetett vízben oldódó ragasztó, vagy vízben oldhatatlan szintetikus ragasztó. Az előbbi esetben  be kell nedvesítenünk a szőnyeget és néhány óra várakozás után a ragasztó oldani fog és könnyedén fel tudjuk szedni a padlószőnyeget. A második esetre marad a fizikai erő és a spatula használata.

Padlószőnyeg előnyei és hátrányai

Padlószőnyeg előnyei és hátrányai

A padlószőnyeg előnyei:

  • a padlószőnyeg kifejezetten kellemes hőérzetet biztosít, nagyon meleg hatású
  • lerakása nem igényel különösebb szakértelmet
  • költséghatékony
  • óriási választékban állnak rendelkezésünkre a különböző típusú padlószőnyegek, így minden enteriőrhöz megtalálhatjuk a megfelelőt.
  • tisztítása egyszerű
  • a kopásállósága, és a színtartása magas fokú
  • hang- és hőszigetelő hatása kifejezetten maga, így panellakásokban előszeretettel használják

A padlószőnyeg hátrányai:

Hátrányként szokás kiemelni a padlószőnyegek kapcsán, hogy porallergiát okozhatnak és ez bizonyára teljesen érvényes megállapítás a régebbi típusok esetében, de az újabb modellek, már portaszító felülettel rendelkeznek és találhatunk a piacon kifejezetten atkamentes padlószőnyegeket is.

A szőnyegpadló strapabíró?

A legújabb padlószőnyegek kifejezetten strapabírók és nagy kopásállósági képességgel rendelkeznek. Bátran választhatjuk ezt a megoldást a hálószobánkon kívül, akár a nappalinkba, vagy egyéb mindennapi használatban lévő helyiségekbe is.

Milyen szerszámok szükségesek a szőnyegpadló lerakásához?

  • szőnyegvágó kés vagy sniccer
  • festőhenger
  • simítólap
  • szőnyegvonalzó
  • olló
  • kalapács
  • mérőszalag
  • kétoldalú ragasztó
  • ecset

Padlószőnyeg tisztítása

Hogyan tisztítsuk a padlószőnyeget?

Az egyik legfontosabb feladatunk a padlószőnyegünk ápolása kapcsán annak tisztán tartása. Kiemelten fontos feladat ez, ugyanis a padlószőnyeg fokozott mértékben vonzza a port és a különböző szennyeződéseket, amelyek adott esetben fokozhatják a porallergiát, vagy elő is segíthetik annak kialakulását.

Lényeges, hogy az esetleges elszíneződések elkerülése érdekében megfelelő tisztítószert használjunk. A szaküzletekben találhatunk kifejezetten szőnyegpadlóra kifejlesztett tisztítószereket. Ezen nem érdemes spórolni. Érdemes erre a célra porszívógépet, takarítógépet beszerezni, amely nem csak hagyományos módon kiporszívózza a felületet, hanem vegyszeres tisztítást végez a felületen, tökéletes eredménnyel.  Amennyiben nincs takarítógépünk, érdemes egy évben egyszer a megfelelő vegyszerrel átdörzsölni a padlószőnyegünket, természetesen egy alapos pórszívózást követően.

 

Kapcsolódó ötletek