tavaszi-akcio

Padlófűtés lerakása
Módosítva: 2024. január 23.
Létrehozva: 2023. szeptember 29.

Padlófűtés lerakása

Nehézség:

A padlófűtés lerakása általában szakember feladata, de ha ismerjük a folyamatot, a szükséges anyagokat és alaposak vagyunk, a padlófűtést házilag, mi magunk is lerakhatjuk.

Tartalomjegyzék
  1. Padlófűtés lerakása
  2. Mi az a padlófűtés?
  3. Hogyan működik a padlófűtés?
  4. Padlófűtés típusok - milyenek léteznek?
  5. Mik a padlófűtés előnyei és hátrányai?
  6. Padlófűtés lerakása házilag - próbáljam meg?
  7. A padlófűtés cső lerakása házilag

Padlófűtés lerakása

A padlófűtés lerakása általában szakember feladata, de ha ismerjük a folyamatot, a szükséges anyagokat és alaposak vagyunk, a padlófűtést házilag, mi magunk is lerakhatjuk. A padlófűtés cső lerakása előtt meg kell tervezni a rendszert, elő kell készülni, be kell szerezni mindent, amire szükség lehet, majd szakszerűen kivitelezni a munkát! A padlófűtést hosszú távra csináljuk meg, ezért fontosak a jó minőségű anyagok és a precíz, gondos munkavégzés. Cserébe kapunk egy hihetetlenül otthonos és komfortos fűtési rendszert, melynek alacsony az energiafelhasználása, miközben igencsak egyenletesen képes a hőt elosztani. Padlófűtés lerakása lépésről lépésre profiktól.

Mi az a padlófűtés

Mi az a padlófűtés?

Nézzük, mi az a padlófűtés! Azt tudjuk, hogy kellemes rálépni a padlóra, árad a kellemes, lágy meleg belőle, mennyei érzés, mikor átfázva, vacogva megérkezünk a padlófűtéses otthonunkba.

A padlófűtés rendszerében alacsony hőmérsékletű meleg víz kering a burkolat alatti csővezetékekben. A meleg víz által felmelegített padló továbbítja a hőt, melegen tartja lakásunkat, rendkívül komfortos érzetet biztosít. Ha háziállatod is van, hideg időben biztos lehetsz benne, hogy nem a számára kijelölt helyen fog feküdni, hanem a kellemes, meleg padlón! 

Hogyan működik a padlófűtés?

A padlófűtés kialakítása során a fűtendő helyiségek burkolata alá kerül be a fűtőszál, ez biztosítja, hogy az egész helyiségben egyenletes legyen a hőmérséklet. Nagy előny, hogy amikor több helyiségben is padlófűtésünk van, az egyes helyiségek hőmérsékletét külön is állíthatjuk, tarthatunk melegebbet a nappaliban vagy a fürdőben, míg picit alacsonyabb hőmérsékletet mondjuk a hálóban, ami alváshoz ideálisabb.

A padlófűtési rendszer üzemeltetéséhez fűtőberendezés (pl. kazán) is szükséges természetesen, amely gondoskodik a rendszer vizének felemelegítéséről.

Szakemberek szerint a padlófűtés akkor a legegészségesebb, ha nagyjából 10 C fokkal magasabb a padlónk felületi hőmérséklete a helyiség kívánt hőmérsékleténél. Magyarul, ha 21 C fokot szeretnénk a nappaliban, ahhoz maximum 30-31 C fokos padló felület dukál.

padlófűtés típusok

Padlófűtés típusok - milyenek léteznek?

Az alábbi padlófűtés típusok terjedtek el:

  • melegvizes padlófűtés
  • elektromos padlófűtés
  • szénszálas padlófűtés

Melegvizes padlófűtés rendszer:

Ezeket van, hogy összekötik a megszokott radiátoros fűtési rendszerekkel is. Egy kazán melegíti a keringő vizet, amit szivattyú keringtet és a padló alá fektetett csövekben áramlik. Lehet nedves rendszerű amikor a fűtőcsövek az aljzat betonba vannak beöntve vagy száraz rendszerű, amikor a teherelosztó esztrichlemez alatt mennek a csövek a szigetelőréteg mélyedéseiben.

A csöveket modulárisan, csigaház alakzatban vagy kígyóvonal alakzatban fektetik. A csigaház alakzat a legkedveltebb, mert ez adja a legegyenletesebb felfűtést. Ha igazán hatékony rendszert akarunk, a csövek közötti minél kisebb távolság fontos tényező!

Elektromos padlófűtés:

Ennek a legegyszerűbb a szerelése. Járólap és parketta alá is építhető. A legelterjedtebb típusa a fűtőszövet vagy fűtőszőnyeg. Azért is hasznos, mert őszi, tavaszi, átmeneti időszakban gyorsan növelhető vele a lakás komfort érzete, de nem kell kazánnal az egész házat felfűteni.

Szénszálas padlófűtés:

Igen modern fűtési rendszer. Az infra tartományban bocsát ki sugarakat. Könnyen beszerelhető ez is, és az infrasugárral működő rendszer ráadásul jó hatással van az emberi szervezetre is. Bármilyen burkolat alá tehető, rövid a felfűtési idő, árammal működik.

Padlófűtés előnyei és hátrányai

Mik a padlófűtés előnyei és hátrányai?

A padlófűtés előnyei:

  • energiatakarékos
  • egyszerű a használata
  • több helyünk marad másra, helytakarékos
  • fajtától függően minden padlóburkolattal használható
  • biztonságos
  • kényelmes
  • nem bonyolult a lerakása
  • egyenletes a hőelosztás
  • lassan hűl ki, sokáig tartja a meleget

A padlófűtés hátrányai:

  • a padló magassága korlátozó tényező lehet
  • a telepítési költségek szintje
  • a telepítés ideje
  • a keringtető szivattyú használata több kazánhasználatot követel
  • hosszú a rendszer felfűtési ideje
  • csövek cseréje csak padló rombolással megoldható 

Padlófűtés lerakása házilag - próbáljam meg?

Ha a padlófűtést házilag szeretnénk megcsinálni, fontos, hogy betartsuk az alábbiakat:

  • figyeljünk a padló rétegekre, az előírt padlóanyagokat alkalmazzuk
  • csináljunk csőkiosztási tervet és ehhez tartsuk magunkat
  • figyeljünk a fűtési vízhőmérsékletre, a hőlépcsőre, szabályozhatóságára
  • a fűtési vízmennyiség szabályozását (ez fontos a padló maximális hőleadása miatt)

A padlófűtési rendszerünkhöz szükség lesz:

  • vízmelegítő rendszerre (bojler vagy kondenzációs kazán)
  • padlófűtés csövekre a padló alá
  • szivattyúra, ami keringteti a vizet

A padlófűtés cső lerakása házilag

A padlófűtés cső lerakása házilag lehetséges, de készüljünk fel alaposan!

  1. Készítsünk tervet! Itt kiválasztjuk a számunkra legjobb padlófűtés fajtát, számoljunk hőszükségletet, tervezzük meg az egész padlófűtési rendszert, a fektetési tervet és írjuk össze az alkatrész listát!
  2. Az aljzatot készítsük elő a padlófűtés csövek lerakásához. Ehhez 4-8 cm sík betonpadlóra lesz szükség, amire hideg és meleg burkolat is kerülhet. Ezt esztrichnek is nevezik.
  3. Alakítsuk ki az osztó-gyűjtő rendszert! Ez szabályozza a vízáramlást a rendszerben. Az összes padlófűtés cső csatlakozik ehhez az osztó-gyűjtőhöz, így az egyes szobák hőleadása külön szabályozható. Egy osztó-gyűjtő szekrényt alakítsunk ki! A padlófűtés csöveket, ha PEX csövek, szorítógyűrűvel tudjuk rögzíteni.
  4. Amikor kész az esztrich réteg, a helyiségünk oldalfalait nagyjából 20 cm magasságig portalanítsuk! Helyezzünk el szegélyszigetelést a dilatációs gondok megelőzésére!
  5. Lefektetjük a polisztirol rendszerlemezt az esztrichre. Ez lényegében egy polisztirol lap, ami által a padlófűtés csövei akár rögzítő elem nélkül lerakhatóak, és nagyon jól hőszigetel. Egymáshoz kapcsolódva fektessük, az aljzathoz nem kell rögzíteni. Ha van jó éles vágókésünk vagy polisztirol vágónk, gyorsan és pontosan végzünk majd!
  6. Csövek fektetése: az előzetes terv alapján végezzük. Leghatékonyabb a csigavonalas fektetés. Az előírt osztástávolság meglegyen!
  7. Mikor kész a padlófűtés csövek fektetése és csatlakoztattuk az osztó-gyűjtőhöz, ellenőrizzük! Végezzünk nyomáspróbát, meg kell nézni nincs-e szivárgás, jól vannak-e fektetve a csövek? Ha minden jó, kezdődhet a padlófűtés leburkolása.

 padlófűtés laminált padló alá

Hány cm beton kell a padlófűtésre?

Egy ajánlott rétegrend padlófűtésre: legyen szerelő beton kb. 12 cm vastagon, 8-as négyzethálóval! Kell vízszigetelés, ez a föld és salak szagot is zárja, majd ezek fölé kb. 5 cm polisztirol szigetelés, erre fólia, 6-os háló. Erre jönnek a padlófűtés csövek, rá pedig kb. 5-6 cm esztrich beton.

A padlófűtés fólia lerakása miért fontos?

A padlófűtés során a hőáramlás nemcsak a szobába áramlik, de az aljzat felé is. Ezért egy minőségi padlófűtés fólia sokat javíthat a rendszer hatékonyságán. Csökkentik a fűtőcsövek alatti tér felmelegedését, a fűtendő tér felé veri vissza a felé áramló hősugarakat, ezáltal egyenletesebb lesz a padló hőmérséklete. Egy minőségi padlófűtés fólia lépéshanggátló, strapabíró, vegyszerálló, párazáró és hővisszaverő tulajdonságokkal is bír.

Amikor elkészültünk a padlófűtéssel és minden kifogástalanul működik, jöhet a padló burkolása. Ha csempe kerül rá, az picit időigényesebb folyamat, de a laminált parkettát, ha vannak hatékony eszközeink, mint például dekopír fűrészünk, néhány óra alatt lerakhatjuk.

Kapcsolódó ötletek