https://profibarkacs.hu/oktoberi-akcio

Munkalap marósablon használata
Módosítva: 2024. szeptember 06.
Létrehozva: 2024. szeptember 06.

Munkalap marósablon használata

Helyszín: Konyha

A legtöbb mai konyhában megtalálhatóak a konyhai munkalapok, melyek az alsó szekrények tetejére rögzítve szolgálnak konyhapultként. Ez tulajdonképpen egy vastag laminált bútorlap, melynek egyik oldala le van kerekítve (ez áll kifelé), másik éle egyenes (ez áll a fal felé). Több szélességi méretben kapható, a legelterjedtebb a 600mm-es, illetve hossz-méretben is különböző méretű táblák léteznek. Számos színben és mintázatban kaphatók, a sima egyszínű kialakításútól a fahatású, és a különböző kőhatású mintázatokig.

Tartalomjegyzék
  1. A munkalap mérősablon használata pontokban
  2. Előkészületek
  3. Munkalapok illesztése derékszögben
  4. Összehúzó vasalat fészkeinek elkészítése
  5. Az illesztés síkjának biztosítása
  6. A végleges illesztés
  7. A munka elvégzéséhez javasoljuk az alábbiak beszerzését:

Egyes konyhákban elegendő egy egyenes munkalap a konyhaszekrényre, azonban gyakran előfordulnak sarokba helyezett konyhaszekrények, sőt akár az U alakban kialakítottak is. Ez esetben mindig felmerül a munkalap illesztésének problémája. Az illesztést legegyszerűbben illesztőprofillal valósíthatjuk meg. Ez nem más, mint egy - a legtöbb esetben alumíniumból készült – elem, melynek egyik oldala a munkalap lekerekített oldalához illeszkedik, másik oldala pedig a másik munkalap egyenesre vágott oldalához. Ennél figyelni kell arra, hogy az adott munkalaphoz való típust vegyük (vastagság, és a profil kialakítása is számít). Az illesztőprofil természetesen látszani fog az elkészült konyhapulton is, ízlés kérdése, hogy ez kinek fér bele, vannak olyan színű munkalapok, melyeken egész jól mutat, más mintázatok esetén viszont oda nem illő érzést kelt. Ha nem szeretnénk illesztőprofillal toldani a munkalapokat, akkor bizony az illesztésnél mindkét munkalapot meg kell vágnunk. Ehhez a vágáshoz nyújt segítséget a munkalap marósablon, mely mellett még szükségünk lesz egy másik szerszámra, a felsőmaróra is.

A munkalap mérősablon használata pontokban

Előkészületek

Mielőtt eljutnánk odáig, hogy a munkalapok illesztésére kerüljön sor, először össze kell raknunk az alsószekrényeket, azokat rögzítenünk kell a falhoz, illetve legyen a munkalapot fogadó felületük minden irányban vízszintes, és magasságilag beállítva.

munkalap-marosablon-hasznalata

Munkalapok illesztése derékszögben

Első lépésben (ha nem méretre vágva vettük a munkalapot) vágjuk méretre azt a munkalapot, melynek a lekerekített éléhez 90 fokban csatlakozni fog a másik lap (ezt a továbbiakban 1. számú munkalapnak fogom nevezni az egyszerűség kedvéért). Fontos, hogy a másik lapot (ezt pedig 2. számú munkalapnak hívom a továbbiakban) ne vágjuk még méretre, hiszen az illesztés miatt hosszabbra lesz szükségünk, mint eredetileg kéne. Ha méretre vágva rendeljük, akkor 10-20 centiméterrel nagyobb munkalapot rendeljünk ide. Ha sikeresen méretre vágtuk az 1. számú munkalapot, és a helyére illesztve a méret megfelelő, akkor jöhet az illesztési vágás. Ennél a munkalapnál tulajdonképpen annyi fog történni, hogy a lekerekített élnél csinálunk egy pár cm mély, a másik munkalap szélességének megfelelő hosszú bemarást a lapba (ezzel tulajdonképpen ezen a szakaszon levágjuk a lekerekített élt), majd a 2. számú lapba belemarjuk ennek a tükörképét, és ezáltal tökéletesen fog illeszkedni a két munkalap.

Az 1. számú munkalap vágása úgy történik, hogy ráhelyezzük a marósablont (Yato munkalap marósablon), úgy, hogy a munkalap szélességének, illetve a munkafolyamatnak megfelelő furatokba elhelyezzük a sablonhoz kapott ütközőket. Az ütközők stabilan érintkezzenek a munkalappal. A sablont ezután pillanatszorítókkal a laphoz rögzítjük. Ezután következhet a marás, melyet a sablon mentén, több lépcsőben mélyítve végezzünk el úgy, hogy a végén a munkalapot teljesen átérje. Ha ezzel megvagyunk, akkor jöhet a 2. számú munkalap, melynél hasonlóan kell eljárni, csak éppen az ütközőket áthelyezve, az iménti marás tükörképét készítjük el a munkalap rövid oldala mentén.

yato-munkalap-marosablon

Ha mindkét munkalap vágásával megvagyunk, akkor illesszük őket össze próbaként, illetve most már méretre vághatjuk a 2. számú lapot is. A tökéletes vágás érdekében a méretre vágást mindig úgy végezzük, hogy a munkalap színével lefelé áll, a vágáshoz pedig használjuk vezetősínen futó merülőfűrészt (esetleg körfűrészt) sűrű fogazású vágólappal.

Összehúzó vasalat fészkeinek elkészítése

Ha a méretek és az illesztések is rendben vannak, akkor következhet az összehúzó vasalat fészkeinek bemarása a munkalapba. Ezt a munkalap alján készítjük el, és értelemszerűen a marást itt nem mélyítjük el annyira, hogy a munkalapot átlyukasszuk, elegendő a munkalap vastagságának kicsit több, mint a feléig, 2/3-áig bemélyíteni, annyira, hogy a vasalat beleférjen, ne lógjon ki lefelé. A marást itt is a marósablon segítségével tudjuk elvégezni úgy, hogy a megfelelő furatokba helyezzük az ütközőket. A sablonon 2 összehúzó fészeknek van hely, mindkettőt kimarjuk mindkét munkalapon (tehát összesen 4-et készítünk el). A munkalapokat ismét összeillesszük, megnézzük, hogy az összehúzók fészkei pontosan egymással szemben vannak-e.

Az illesztés síkjának biztosítása

Azt, hogy a munkalapok tökéletesen egy szintben legyenek, két módon tudjuk biztosítani.

  • laposdübelmaróval üregeket marunk mindkét munkalapban azonos magasságban, melyekbe ún. laposdübeleket (tulajdonképpen egy kisebb méretű fa korong) helyezünk el, és ezek nem fogják engedni a lapokat a felületükre merőleges irányban egymáshoz képest elmozdulni
  • kis fémlemezeket csavarozunk az 1. számú munkalap aljára, mely belógnak a másik munkalap alá is, és az összehúzás után ahhoz is hozzácsavarozzuk.

A végleges illesztés

Az illesztésnél speciális, a munkalap színével megegyező tömítő ragasztóval kenjük végig az egyik munkalap élét, majd a 2 munkalapot toljuk össze, a bemart fészkekbe helyezzük bele az összehúzó vasalatot, és az azon található anya segítségével szorítsuk őket egymáshoz. A kibuggyanó ragasztót töröljük le, és ezzel az illesztés el is készült.

A munka elvégzéséhez javasoljuk az alábbiak beszerzését:

Tipp: Ha további konyhával kapcsolatos tartalmak érdekelnek, olvasd el például a Konyhabútor festése házilag és a Legjobb páraelszívó kiválasztásáról szóló cikkünket is!

A Profibarkács teljes sablon kínálatát itt találod >>

Kapcsolódó ötletek

Tolómérő használata

A tolómérő használata hobbi barkácsolóknak is jól jöhet időnként. Elmondjuk hogyan kell használni, vagy éppen beállítani, és mik a hibalehetőségek.

Herpácsi Gábor
Módosítva | 2024. február 09.