A mai bejegyzésben körbejárjuk, hogyan lehet kevés pénzből felújítani a konyhabútort, vagyis miként is működik a gyakorlatban a konyhabútor festése házilag.
Legjobb páraelszívó kiválasztása
A páraelszívó elsődleges funkciója az, hogy segítsen tisztán tartani a konyhánk levegőjét a főzés-sütés során keletkező felesleges gőzök eltávolításával.
- Legjobb páraelszívó kiválasztása
- Mire való a páraelszívó?
- Miért vegyünk elszívót?
- Hogyan válasszak szagelszívót?
- Mekkora teljesítményű legyen az elszívó?
- A páraelszívó fontos paraméterei
- A páraelszívó kivezetése
- A szagelszívó szűrői
- Páraelszívó fogyasztása
- Páraelszívó karbantartása
- Miért kell tisztítani a páraelszívó szűrőit?
- Hogyan kell a páraelszívó szűrőit tisztítani
- A páraelszívók típusai
- Melyik a jobb: a kivezetéses, vagy a keringtetéses páraelszívó?
- Páraelszívók biztonságos használata
Legjobb páraelszívó kiválasztása
Ahhoz, hogy a legjobb páraelszívó kerüljön be a konyhánkba, ismernünk kell, hogy milyen paraméterekre érdemes figyelni a kiválasztás során. nem mindegy, hogy milyen és mekkora tűzhely felé vásároljuk, esetleg a konyhasziget felé kellene a szagelszívó. nem mindegy az sem, hogy milyen lehetőségünk van a kivezetésre. Segítünk tisztába tenni néhány szagelszívóval, páraelszívóval kapcsolatos fogalmat.
Mire való a páraelszívó?
A páraelszívó elsődleges funkciója az, hogy segít tisztán tartani a konyhánk levegőjét a főzés-sütés során keletkező felesleges gőzök eltávolításával, de a penész távoltartásában is segítségünkre lehet.
Miért vegyünk elszívót?
Napjainkban az újonnan tervezett épületekben, de a felújítottakban is a konyha jellemzően nincs elkülönítve az ingatlanok nappalijától. Ezt a konyhát hívja a köznyelv „amerikai típusú” konyhának. Ezekben az esetekben a páraelszívó beépítése lényegében elkerülhetetlen, hiszen egy kisebb konyhai művelet is képes elárasztani a nappalinkat az oda nem illő gőzökkel. Másfelől pedig a páraelszívó használata képes megakadályozni az egyébként gyakori konyhai penészképződést is.
Hogyan válasszak szagelszívót?
Bár nagyon fontos szempont, de az ízlésbeli kérdéseket most félretéve, olyan páraelszívót kell választanunk amely rendelkezik azzal a teljesítménnyel, ami képessé teszi a várhatóan keletkező gőzök elszívását a konyhánkból. Egyrészt természetesen számít a főzőlap mérete, hiszen ideális esetben, a maximális hatékonyság érdekében, a páraelszívónak le kell fednie a teljes főzőfelületet. De a legfontosabb szempont mégiscsak a konyhánk mérete, hogy a legjobb páraelszívó lehessen a miénk..
Mekkora teljesítményű legyen az elszívó?
Ebben a tekintetben egy egyszerű számítást kell elvégeznünk: Első lépésben mérje meg a konyha hosszát, szélességét és magasságát. A kapott adatokat írja be ebbe a képletbe ((hossz x szélesség x magasság) x 10 = kapacitás m3)) és megkapja, hogy milyen kapacitású eszközre van szüksége. Ez a minimális kapacitás, amire szüksége van. Bármi, ami ennél a számnál magasabb, alkalmas lesz a feladat ellátására.
A páraelszívó fontos paraméterei
Méret
Ideális esetben, a maximális hatékonyság érdekében, a páraelszívónak le kell fednie a teljes főzőfelületet. A páraelszívók szabvány szélessége 60 és 90 cm között mozog.
A páraelszívó szélessége
Ideális esetben, a maximális hatékonyság érdekében, a páraelszívónak le kell fednie a teljes főzőfelületet. A páraelszívók szabvány szélessége 60 és 90 cm között mozog. Léteznek ennél szélesebb és kisebb típusok is.
Zajszint
A páraelszívók zajszintje decibelben (dB) van meghatározva. Érdemes észben tartani, hogy a kapacitás növekedésével tipikusan növekszik a zajszint is. A páraelszívók zajszintje 40 dB és 70 dB közötti tartományban mozog általában.
Világítás
A piacon kapható páraelszívóknál ma már a világítás alapfelszereltségnek számít. Ez nem véletlen, hiszen egy nagyon fontos funkcióról van szó. A páraelszívók jellemzően halogén izzókkal, vagy LE D-technológiával történő világítással rendelkeznek.
Vezérlés
A vezérlés tekintetében a piacon két típusú páraelszívó található. A páraelszívók vagy hagyományos gombokkal működtethetők, vagy kijelzőből és érintőgombokból álló elektronikus vezérléssel rendelkeznek. Ez utóbbiak tipikusan a magasabb árfekvésű páraelszívók vezérlésének a jellemzője. Manapság olyan páraelszívót is lehet kapni, amelyet közvetlenül az indukciós főzőlaphoz lehet csatlakoztatni. Ezek az eszközök képesek felismerni, mikor kell megkezdeni a pára elszívását.
A páraelszívó kivezetése
A páraelszívókat számos szempont alapján lehet csoportosítani, de az egyik legfontosabb paraméter az az, hogy mi történik azzal a párával és gőzzel, amit a páraelszívó „eltüntet” a konyhánkból. Ebből a szempontból megkülönböztetünk keringtetéses és kivezetéses páraelszívókat. Az utóbbiak az elszívott levegőt egy légcsatornán (kürtön) keresztül kivezetik az épületen kívüli külső térbe. Természetesen a légcsatornán keresztül történő páraelszívás a legoptimálisabb megoldás és minden nagyobb teljesítményű modell kivezetéses elven működik. A kivezetéses páraelszívók három típusát különböztetjük meg. Megkülönböztetünk felső, alsó és oldalsó kivezetésű páraelszívókat.
A szagelszívó szűrői
Konyhai szagelszívók közös jellemzője, hogy mindig rendelkeznek valamilyen szűrővel ami szennyezett konyhai levegőt megtisztítja. Ezeknek a szűrőknek a típusa nagyban függ a páraelszívó működési mechanizmusától és teljesítményétől. A legnagyobb szűrő és tisztító kapacitásra természetesen a keringtetéses páraelszívók esetében van szükség, amik esetében a szennyezett levegő nem kerül kivezetésre a konyha légteréből, hanem egy tisztítási folyamat során visszakerül a légtérbe. Ezekbe a berendezésekbe aktívszenes szűrőbetéteket raknak, amely magába szívja a főzés során keletkező kellemetlen szagokat, valamint a levegő szennyeződéseit is. Ezeknek a filtereknek az élettartamuk 3-6 hónap.
Természetesen a kivezetéses páraelszívók is rendelkeznek szűrővel, de ezeknek a funkciója némileg eltérő. Mivel itt a szennyezett levegő a külső térbe kerül kivezetésre, nem szükséges olyan hatásfokon szűrni, mint a keringtetéses elszívók esetében. A szűrők feladata arra korlátozódik, hogy a kürtő belső felületét védje a nem kívánt szennyeződésektől. A kivezetéses páraelszívók rendelkezhetnek papírból készült zsírszűrőkkel, műanyag szűrőkkel, vagy fém szűrőkkel.
Páraelszívó fogyasztása
Mint minden elektromosan működő eszközünkre, úgy a páraelszívóra is igaz, hogy a fogyasztás általában a teljesítménnyel együtt nő. De a páraelszívók esetében is vannak nagyobb fogyasztásúak és gazdaságosabban működtethető modellek. Ebben a tekintetben az energiacímke az amely útbaigazíthat minket. Lényeges azonban szem előtt tartani, hogy a páraelszívónk nem folyamatosan fog működni, mint például a hűtőszekrényünk, ezért nem kiemelt szempont, hogy mindenképpen a legjobb energia besorolású modellt válasszuk.
Páraelszívó karbantartása
A páraelszívó karbantartása általában a szűrők tisztítását jelenti. Mielőtt azonban részleteznénk a szűrők tisztításának folyamatát érdemes néhány szót szentelni ezeknek az eszközöknek az általános tisztításának is, amit az indokol, hogy ezek az eszközök tipikusan INOX külső burkolattal rendelkeznek. Létezik kifejezetten inox burkolat tisztítására kifejlesztett tisztítószer, használd azt, mert biztosan nem fog foltokat hagyni a felületen, ugyanakkor a makacsabb koszt is eltünteti. Puha, nem karcos, dörzsölő anyaggal a felület szálcsiszolásának irányát megtartva töröld át a felülelet. Könnyebb szennyeződések esetén elég lehet egy nedves puha anyaggal való áttörlés. Klóros, savas, szemcsés tisztítószerek használata kerülendő, ahogy a dörzsölő hatású tisztítókendő is maradjon a fiókban ezúttal.
Miért kell tisztítani a páraelszívó szűrőit?
A páraelszívók karbantartásának központi mozzanata a szűrők tisztítása és adott esetben cseréje. Az otthoni főzés során az elszívók alsó felülete elkerülhetetlenül szennyeződni fog és egy egyre vastagodó zsírréteg megjelenésével számolhatunk. Ennek az eltávolítása nem csak azért szükséges, mert nem túl gusztusos látvány és egészségügyi szempontból is problémákat vethet fel, hanem mert amikor ez a réteg csak vastagodik, akkor amellett, hogy növekszik az energiafelhasználás még a ventillátor szívóteljesítménye is csökkenni fog.
Tipp: konyhád tisztántartásájoz elengedhetetlen forró gőz ereke, használj gőztisztítót!
Hogyan kell a páraelszívó szűrőit tisztítani
A kereskedelmi forgalomban kapható páraelszívók, típustól függően, négy fajta szűrővel rendelkezhetnek, és mindegyiket némileg különböző módon lehet megtisztítani.
- Szénszűrők. A legnagyobb szűrő és tisztító kapacitásra a keringtetéses páraelszívóknak van szüksége, amik esetében a szennyezett levegő nem kerül kivezetésre a konyha légteréből, hanem egy tisztítási folyamat során visszakerül a légtérbe. nem csak a kellemetlen szagokat szívják magukba, hanem a levegőben található szennyeződéseket is. Egy évben 3 alkalommal érdemes azért cserélni, mivel az élettartamuk ezeknek a szénszűrőknek nem véges, hanem kb 3-4, legjobb esetben is 6 hónap.
- Papírból készült szűrők. Azoknál a készülékeknél, ahol papír zsírszűrő van, vedd le az alsó fémrácsos szűrőt, majd zsírtalaníts és végül egyszerűen csak cseréld ki a konyhai elszívó zsírfogó papírját egy ugyanolyan méretű, de már tiszta változatra.
- Műanyag szűrők. Nem kell cserélni a szűrőt, ha műanyag paplanos szűrő van a berendezésben. Ebben az esetben tisztítsuk. Forró vízzel, valamint erős zsíroldó szerekkel tisztítsuk meg, utána mossuk át többször. Ha már megszáradt, vissza istehetjük a helyére.
- Fém szűrők. Első lépésként átztassuk be, hogy fellazítsuk a szennyeződéseket. Egy rős kefével határozott mozdulatokkal keféljük át. A zsíros lerakódásokat szépen eltünteti a hideg zsíroldó, vagy speciális tűzhely tisztító. Érdemes havonta tisztogatni, ha rendszeresen főzünk.
A páraelszívók típusai
A páraelszívókat számos szempont alapján lehet csoportosítani, de az egyik legfontosabb paraméter az az, hogy mi történik azzal a párával és gőzzel, amit a páraelszívó „eltüntet” a konyhánkból. Ebből a szempontból megkülönböztetünk keringtetéses és kivezetéses páraelszívókat. Az utóbbiak az elszívott levegőt egy légcsatornán (kürtön) keresztül kivezetik az épületen kívüli külső térbe. Természetesen a légcsatornán keresztül történő páraelszívás a legoptimálisabb megoldás és minden nagyobb teljesítményű modell kivezetéses elven működik. A kivezetéses páraelszívók három típusát különböztetjük meg. Megkülönböztetünk felső, alsó és oldalsó kivezetésű páraelszívókat.
A keringtetéses páraelszívók esetében a szennyezett levegő nem kerül kivezetésre a konyha légteréből, hanem egy tisztítási folyamat során visszakerül a légtérbe. Ezekbe a berendezésekbe aktívszenes szűrőbetéteket raknak, amely magába szívja a főzés során keletkező kellemetlen szagokat, valamint a levegő szennyeződéseit is. Ezeknek a filtereknek az élettartamuk 3-6 hónap, tehát egy évben legalább 2-3 alkalommal ajánlatos kicserélni őket egy újra.
A vezérlés tekintetében a piacon két típusú páraelszívó található. A páraelszívók vagy hagyományos gombokkal működtethetők, vagy kijelzőből és érintőgombokból álló elektronikus vezérléssel rendelkeznek. Ez utóbbiak tipikusan a magasabb árfekvésű páraelszívók vezérlésének a jellemzője. Manapság olyan páraelszívót is lehet kapni, amelyet közvetlenül az indukciós főzőlaphoz lehet csatlakoztatni. Ezek az eszközök képesek felismerni, mikor kell megkezdeni a pára elszívását.
Melyik a jobb: a kivezetéses, vagy a keringtetéses páraelszívó?
Teljesen egyértelmű, hogy a kivezetéses páraelszívó a jobb választás. Tipikusan keringtetéses páraelszívókat abban az esetben szoktak alkalmazni, ha valamilyen technikai akadály miatt nem megoldható a gőzök és a pára kivezetése a konyhából, tehát jellemzően kényszermegoldás. Ebben az esetben a szennyezett levegő nem kerül kivezetésre a konyha légteréből, hanem egy tisztítási folyamat során visszakerül a légtérbe. Ezekbe a berendezésekbe aktívszenes szűrőbetéteket raknak, amely magába szívja a főzés során keletkező kellemetlen szagokat, valamint a levegő szennyeződéseit is.
A kivezetéses páraelszívók az elszívott levegőt egy légcsatornán (kürtön) keresztül kivezetik az épületen kívüli külső térbe. Természetesen a légcsatornán keresztül történő páraelszívás a legoptimálisabb megoldás és minden nagyobb teljesítményű modell kivezetéses elven működik. A kivezetéses páraelszívók három típusát különböztetjük meg. Megkülönböztetünk felső, alsó és oldalsó kivezetésű páraelszívókat.
Kürtős páraelszívó
A kürtős páraelszívók általában felső elszívással rendelkeznek, és elegendő teljesítményt nyújtanak a még nagy konyhák számára is. Tipikusan kivezetéses elven működnek.
Sziget páraelszívó
A sziget páraelszívók a mennyezethez vannak rögzítve, vagyis felső elszívással rendelkeznek. Jellemzően a legnagyobb teljesítményű modellek tartoznak ebbe a csoportba. Tipikusan kivezetéses elven működnek.
Teleszkópos páraelszívók
A teleszkópos páraelszívók az elszívás elhelyezkedése szempontjából variálhatók, emellett nagyon jól illeszthetőek a konyhánk sajátosságaihoz.
Hagyományos páraelszívók
A hagyományos páraelszívók leggyakrabban felső elszívóval rendelkeznek, és a kisebb konyhákba ideálisak.
Beépíthető páraelszívók
A beépíthető páraelszívók különböző típusú elszívással rendelkeznek, nem zavarják a konyha megjelenését, és még a nagy helyiségek számára is alkalmasak.
Páraelszívók biztonságos használata
A páraelszívók biztonságos használatának első lépése a készülék használati útmutatójának gondos áttanulmányozása és a gyártó által előírt karbantartási munkálatok végrehajtása. A legalapvetőbb feladat - ahogy fentebb már kifejtettük - a szűrők tisztítása, illetve ha szükségessé válik, akkor a cseréje.
Páraleszívó mellé szükséges szellőzőrácsot tenni?
A páraelszívók biztonságos használatával kapcsolatban mindenképpen meg kell említenünk egy olyan veszélyforrást amelyre általában kevesen gondolnak, ez pedig abból következik, hogy ezek a készülékek oxigént vonnak el abból a térből ahol működnek. Minél nagyobb teljesítményűek, annál többet. A modern, szinte tökéletesen szigetelő nyílászárók megjelenésével a kivont oxigén mennyisége egy nagyobb teljesítményű elszívó esetében már akár kritikus is lehet. Tekintettel erre, a nagyobb teljesítményű elszívók működtetése esetén a gyártók szellőzőráccsal ellátott szellőzőnyílás beépítését szokták javasolni abban a térben, tipikusan a konyhában, ahol ilyen berendezés került beépítésre.
A páraleszívó telepítéséhez szükséges gázterv?
Végezetül itt kell megemlíteni, a fűtési szezon nagy veszélyforrásait a szénmonoxidot és a széndioxidot. Ezekről már mindeni hallhatott, ha máshonnan nem, a rendszeresen visszatérő tragikus hírekből. De hogy jön ide a páraelszívó? Már fentebb is utaltam rá, hogy ezek a készülékek oxigént vonnak el abból a térből ahol működnek és ez a hatás a modern, szinte tökéletesen szigetelő nyílászárók megjelenésével csak fokozódik. Amennyiben az elszívó egy térben van egy nyílt égésterű kazánnal, esetleg fatüzelésű kályhával, vagy kandallóval és a levegő utánpótlása nem biztosított, nagyon komoly vészhelyzet állhat elő. Akár az is előfordulhat, hogy a kéményen keresztül már elvezetett égéstermékkel keveredett levegő, azaz szénmonoxid, vagy a széndioxid visszaáramlik a lakásba. Fokozottan veszélyes a fűtési időszakban a szagelszívók használata akkor, ha a berendezés a kazán közelében található. Olyannyira nagy veszélyforrás ez, hogy egy nagyobb teljesítményű páraelszívó telepítése lényegében gázterv köteles, hiszen alapvetően változtatja meg a létesítéskori helyzetét.
Szilárd tüzelésű kályhák, kandallók esetében a kéményseprő csak akkor nem fogja kifogásolni a kivezetett páraelszívó és a tüzelőberendezés egyidejű üzemeltethetőségét, ha a használó fel tud mutatni egy épületgépészeti tervet, amely igazolja, hogy a légellátás a kivezetett páraelszívó felszerelése esetén is megfelelő. Amennyiben gáztervet készítő mérnök azt észleli, hogy az elszívónk szabad összeköttetésben van olyan helységgel ahol nyílt égésterű kazán esetleg fatüzelésű kályha vagy kandalló van mindenképpen azt fogja kérni, hogy ezt az összeköttetést szüntessük meg egy olyan nyílászáróval amely a levegő áramlását nem teszi lehetővé esetleg előírhatja rádiójel vezérlésű, beépíthető elszívásvezérlés alkalmazását.
Használhatom-e a szagelszívót és a kandallót egyszerre?
Főszabály szerint, ha a kandalló és a szagelszívó egy légtérben van semmiképpen sem lehet egyszerre használni azokat. Miért? Mert a szagelszívók oxigént vonnak el abból a térből ahol működnek és ez a hatás a modern, szinte tökéletesen szigetelő nyílászárók megjelenésével csak fokozódik. Amennyiben az elszívó egy térben van a kandallóval és a levegő utánpótlása nem biztosított, nagyon komoly vészhelyzet állhat elő. Akár az is előfordulhat, hogy a kéményen keresztül már elvezetett égéstermékkel keveredett levegő, azaz szénmonoxid, vagy széndioxid visszaáramlik a lakásba. Ebben az esetben megoldást jelenthet a rádiójel vezérlésű, beépíthető elszívásvezérlés alkalmazása. Ezeknek a készülékeknek köszönhetően a páraelszívó csak akkor kap a működéséhez áramot a páraelszívó ernyőbe vagy süllyesztett aljzatba szerelt beépített készüléken keresztül, ha az ablak nyitva található. De nagyon lényeges, hogy a készülék beszerzése előtt mindenképpen kérje ki az illetékes kéményseprő és az ingatlan gáztervét készítő mérnök véleményét.
Tipp: Konyhád tökéletes kiegészítője lehet egy elektromos kontakt grillsütő, próbáld ki.
Ahogy láthatjuk, a páraelszívó nem csak egy felesleges konyhai dizájn kütyü, hanem nagyon is fontos és hasznos a levegő tisztán tartása érdekében a megvásárlása. de ahhoz, hogy a legjobb páraelszívó, szagelszívó kerüljön kiválasztásra, megannyi szempontot figyelembe kell venni, és akkor még nem is beszéltünk az egyéni preferenciákról, különböző konyhai trendekről, dizájnról. A legfontosabb mégis az, hogy a szagelszívó tökéletesen ellássa a feladatát.
Kapcsolódó ötletek
Csempefúrás, mint feladat nem csak akkor adódik, mikor a zuhanyzóba a fali tárolót kell felszerelni vagy a wc-be a wc papírtartót, hanem különböző vezetékek, kábelek, kiállások miatt is szükségessé válhat.