Mire való a bontókalapács?
Módosítva: 2023. szeptember 25.
Létrehozva: 2022. december 13.

Mire való a bontókalapács?

Mire való a bontókalapács, mikor vesszük a legnagyobb hasznát? Elmondjuk!

Tartalomjegyzék
  1. Mire való a bontókalapács?
  2. Mi az a bontókalapács?
  3. A bontókalapács működése
  4. Bontókalapács típusok
  5. Mit szempontokra figyelj bontókalapács választásnál?
  6. Bontókalapács használatának előnyei, hátrányai
  7. Miért jó egy pneumatikus bontókalapács?

Mire való a bontókalapács?

Mire való a bontókalapács, mikor vesszük a legnagyobb hasznát? Ez a hatékony szerszámgép ma már nélkülözhetetlen a ház- lakás felújítási, bontási, átalakítási munkálatoknál. Ha falat kell lebontani, betonlépcsőt megszüntetni, nyílást kialakítani erre van szükség! Akár fal, födém, beton, padló vagy járda a célpont, egy erős bontókalapács nem ismer majd akadályt. Most bemutatjuk nektek, hogyan is működik, milyen típusok vannak és munkálattól függően, hogyan válassz közülük!

Mi az a bontókalapács?

A bontókalapács lényegében egy erőteljes szerszámgép, ami óriási ütési energiát képes leadni, építóipari, belsőépítészeti munkák elképzelhetetlenek nélküle. Ezt a gépet használni nem könnyű, hiszen rázza a kezeket és erős, biztos fogást kíván, ugyanakkor egy bontási helyzetben a hatékonysága nem hasonlítható a csákányos és egyéb kéziszerszámos megoldáshoz.

Scheppach bonbtókalapács

A bontókalapács működése

Belsejében van egy henger, ami használat közben lefelé mozdul, amikor eléri a vésőfejet, azt is ellöki, ezután a henger visszaáll a kiindulási pozíciójába, a vésőfej is a helyére. Ez a folyamat gyorsan ismétlődik, a bontókalapács teljesítményének megítéléséhez fontos, miyen gyorsan zajlik ez le. Magyarul egy másodperc alatt hány alkalommal történik meg az elmozdulás és az eredeti helyzetbe visszaállás.

Az egyes gépek működése nem tér el jelentősen, inkább teljesítményben és kialakításukban vannak különbségek.

Bontókalapács típusok

  • elektromos bontókalapács
  • hidraulikus: nagy teljesítmény és kisebb zajterhelés jellemzi
  • pneumatikus: speciális ütőszerkezettel dolgoznak, ez nagy erővel mér ütést a gép vésőszárára. A szár előre és hátra mozog nagy erővel és gyorsan. A gép ütési erejét a gyártók gyakran Joule-ban adják meg, ez fontos szempont választásánál

A zajterhelés kivédése ellen érdemes beszerezni hallásvédelmi eszközöket is a gép mellé!

Mit szempontokra figyelj bontókalapács választásnál?

Egy ilyen szerszámgép nem alaptartozéka egy ezermester, barkácsoló felszereléseinek. Elsősorban építőipari vállalkozások használják napi szinten. Ugyanakkor, ha bontás, felújítás előtt vagy, érdemes elgondolkodni egy megbízható, neves gyártó bontókalapácsának beszerzésén, hiszen, ha magad végeznéd el a bontási, átépítési munkálatokat, rengeteget spórolhatsz egy ilyen géppel!

1/ A teljesítmény: amint már említettük a percenkénti, másodpercenkénti ütések száma kiváló összehasonlítási alapot ad gép vásárlás előtt.

2/ Az ütési erő: Joule érték.

3/ Van -e benne rezgéscsillapító rendszer?

4/ Markolat, fogantyú kialakítása: egyes gépek lehetővé teszik a fogantyú elforgatását a legkomfortosabb fogás érdekében.

5/ Rendelhető, esetleg tartozékként járó vésőhegyek, szerszámok, szerszámosláda.

6/ Zajterhelés.

7/ A szerszámgép barkács/profi/ ipari célra ajánlott -e.

Bontókalapács

Bontókalapács használatának előnyei, hátrányai

A bontókalapács mellett jóval több tényező szól, mint ellene. Ez utóbbiak nem is igazán ellene szólnak, sokkal inkább használatbeli körültekintésre intenek!

Előnyök:

  • sokkal gyorsabb bontás, vésés, emberi erő lényegében a gép tartásához szükséges
  • kézi bontási eszközöknél sokkal hatékonyabb (pl. véső, kalapács)
  • könnyű kezelhetőség
  • árban és teljesítményben is óriási választék, a barkácstól egészen az ipari szintig

Hátrányok lehetnek:

  • zajterhelés: ez ellen fülvédővel, füldugóval lehet védekezni, illetve figyelni kell a környezet igényeire (kora reggeli, késő esti használat kerülése)
  • használatuk a bontás következtében jelentős port kavar, de minőségi pormaszkokkal ez a probléma is kezelhető
  • ízületekre megterhelő lehet – ezért is nagyon fontos a vibráció csökkentő rendszerrel ellátott típusok preferálása!
  • komoly, nagy erejű szerszámgép, munkavédelem betartása rendkívül fontos!

Miért jó egy pneumatikus bontókalapács?

Egy levegős szerszámgépek számos előnnyel bírnak az elektromosokkal szemben. Kisebb a meghibásodás lehetősége, hiszen elektromos áram helyett leveggő hajtja meg. Jó minőségűek, strapabíróak, ráadásul olyan helyen is használhatóak, ahol az áram veszélyes lenne, mondjuk vizes helyeken. Persze a pneumatikus gépekhez helyhez kötött vagy hordozható kompresszorok szükségesek.

Bontókalapácsból ezermesterek, önkéntes házbontók és felújítók elsősorban az elektromos típust választják, melyek között szintén találni nagy teljesítményűt és hosszú elektromos kábellel rendelkezőt a maximális mobilitáshoz.

Érdemes a legnagyobb szerszámgépgyártók termékeit választani, melyek egyrészt már bizonyítottak, a gépeik megbízhatóak, szükség esetén pedig többféle fejjel is használhatóak. A komfortos fogás és a rezgéscsillapítás itt nem utolsó szempont, sokszor napokon át dolgozni kell a bontókalapáccsal, nem mindegy mennyire fáradságos velük a munkavégzés.

Ha szívesen olvasnál hasonló tartalmakat, kövesd a Profibarkács Blogját, ahol folyamatosan megújuló bejegyzésekkel és érdekes témákkal várunk! Például te tudod hogyan használd a falhoronymarót helyesen? 

 

 

Kapcsolódó ötletek