yato akció

Milyen oszlopos fúrót válassz?
Módosítva: 2025. március 24.
Létrehozva: 2025. március 24.

Milyen oszlopos fúrót válassz?

Nehézség:
Idő: Kevesebb, mint 1 óra
Helyszín: Terasz

Fúrás során valamilyen anyagba, mely lehet fa, fém, műanyag, beton, de akár üveg, vagy kerámia is ún. furatokat készítünk, melyek funkciójukat tekintve jellemzően valamilyen rögzítési célt szolgálnak, például 2 különböző munkadarab összecsavarozása megfelelő furatokon keresztül. A legtöbb esetben a furatok elkészítéséhez elegendő egy hagyományos kézi akkus fúrócsavarozó, melyben egy villanymotor forgó mozgást végez, ez meghajtja a tokmányt, melybe bele van fogva a fúrószár. Itt a fúrószár forgatását tehát a gép végzi, míg a furat mélyítéséhez szükséges előretolást emberi erővel végzi a gép kezelője, az egész gépet a kezében tartva a munkadarabra nyomja.

Tartalomjegyzék
  1. A hagyományos fúrógépek korlátjai
  2. Az oszlopos fúró kialakítása, működése, használata
  3. Az oszlopos fúró 4 fő részből áll:
  4. Az oszlopos fúró lényeges tulajdonságai, kiegészítői
  5. Az oszlopos fúró alternatívája
  6. Az oszlopos fúró teljes mértékben helyettesítheti a hagyományos fúrógépeket?

A hagyományos fúrógépek korlátjai

A hagyományos fúrógépek (mint például a Graphite akkus fúró 18V készülék) igen sokoldalúan használható szerkezetek, azonban nehéz vele miliméter pontosságban dolgozni, ugyanis a gépet kézben tartva az könnyedén megcsúszhat a munkadarabon, még ha maga a munkadarab rögzítve is van. Így olyan területeken, ahol nagyon nagy pontosság szükséges, ezek a gépek nem használhatóak. Ilyen terület többek között például a bútorkészítés, asztalosipar, nyomtatott áramköri lapokon apró furatok készítése alkatrészek felforrasztásához, stb. Ezeknél az alkalmazási területeknél tehet nagyon jó szolgálatot egy oszlopos fúró, mely segítségével nagy pontosságú furatokat készíthetünk

Ha mégis inkább hagyományos fúrógéphez ragaszkodnál, olvasd el "Hogyan válasszunk fúrógépet?" című cikkünket!

Az oszlopos fúró kialakítása, működése, használata

Az oszlopos fúró 4 fő részből áll:

  • Maga a fúróberendezés a motorral és a tokmánnyal
  • Állítható magasságú munkaasztal
  • Talp
  • Az iménti berendezéseket összekötő acélcső

Használata során első lépésben beállítjuk a munkaasztal magasságát, adott magasságban rögzítjük azt. A megmunkálandó anyaghoz való, és szükséges átmérőjű fúrószárat rögzítjük a fúrógép tokmányába. A munkadarabot a munkaasztalra helyezzük, szükség szerint ott rögzítjük a fúrógéphez való satuval, vagy pillanatszorítóval. Bekapcsoljuk a gépet, beállítjuk a fordulatszámot, majd a fúrógépet mozgató karral a fúrószárat nekitoljuk a munkadarabnak. Olyan előretolási sebességet alkalmazzunk, amely az adott anyaghoz megfelelő, ügyeljünk rá, hogy ne nyomjuk túl erősen az anyaghoz a szárat, ez annak töréséhez vezethet.

Scheppach oszlopos fúrógép lézeres központontosítással DP 19 VARIO

 

Einhell állványos fúrógép TC-BD 630

Einhell állványos fúrógép TC-BD 630

 

Az oszlopos fúró lényeges tulajdonságai, kiegészítői

  1. Az oszlopos fúrók általában nagyobb tömegű berendezések (mint például a Scheppach állványos fúrógép lézeres központontosítással DP 18 VARIO), melyek a talpukon stabilan megállnak külön lerögzítés nélkül is, azonban hacsak nem állandóan változó helyen kell dolgoznunk vele, érdemes lerögzítenünk. Akár a padlón is elhelyezhetjük, de egy munkapadon is megfelelő helye lehet egy oszlopos fúrónak.
  2. Lézeres központosító: ez a funkció segít a lehető legpontosabb furatok elkészítésében
  3. Szélesíthető munkaasztal: nagyobb munkadarabok megmunkálása esetén hasznos kiegészítő
  4. A fordulatszám szabályozás lehet lépcsős (pl. 5 különböző fokozat), vagy folytonosan állítható.
  5. Munkaasztal megvilágítás: a tökéletes fúráshoz hasznos, ha megfelelően látjuk a munkadarabot.
  6. Biztonsági berendezések: a legtöbb oszlopos fúró el van látva a tokmányt és a fúrószár egy részét körbevevő átlátszó műanyag burkolattal, mely a széttörő fúrószár darabjaitól hivatott megvédeni a berendezés használóját, illetve könnyen elérhető helyen elhelyezett kikapcsoló gombbal.

Ha szeretnél többet megtudni a fúrógépekhez használható hasznos kiegészítőkről és tartozékokról, ajánljuk figyelmedbe "Hasznos kiegészítők és tartozékok fúrógéphez" című cikkünket. Ismerd meg, milyen eszközökkel teheted még hatékonyabbá és sokoldalúbbá a munkádat!

Az oszlopos fúró alternatívája

Aki nem szeretne egy komplett oszlopos fúrót vásárolni, annak van lehetősége egy köztes megoldásra, melynek segítségével egy hagyományos fúrót oszlopos fúróvá lehet alakítani. Ez a megoldás a fúróállvány, melyre egy hagyományos fúrógépet rögzíthetünk, és így oszlopos fúrógépként tudjuk használni. Egy fúróállvány jóval kedvezőbb árú, mint egy komplett oszlopos fúró, azonban ezért cserébe kompromisszumot is kell kötnünk, hiszen ez a megoldás csak megközelíteni tudja az oszlopos fúró által nyújtott fúrási minőséget. Lézeres központosító például ez esetben nem áll rendelkezésre.

Webáruházunkból ajánljuk a Graphite fúrógép állványt 400 mm

Az oszlopos fúró teljes mértékben helyettesítheti a hagyományos fúrógépeket?

Bizonyos alkalmazási területen igen, például, ha kis méretű, elmozdítható fém alkatrészeken kell furatokat készíteni. Azonban az oszlopos fúrók alapvetően helyhez kötött berendezések, így, ha a munkadarab nem mozdítható, azt nem tudjuk az oszlopos fúróhoz odavinni, akkor szükségünk lesz hagyományos fúrógépre. Adott esetben, pl. egy beszerelt gépkocsialkatrész esetén, sokszor kényelmesebb inkább helyben elkészíteni a furatot egy hagyományos fúrógéppel, mint az alkatrészt kiszerelni a helyéről. Falak, aljzatok, illetve általában minden alkalmazási terület, ahol ütvefúrás szükséges, kizárólag a hagyományos fúróberendezések és ütvefúrók terepe. Összefoglalva tehát elmondható, hogy az oszlopos fúró inkább kiegészíti a hagyományos eszközöket a nagy precizitást igénylő furatok elkészítésében, azonban nem helyettesíti azokat az élet minden területén.

Áruházunkban az olcsóbb termékektől a drágábbakig minden a vevő rendelkezésére áll, a legjobb márkák közül tud válogatni, mint a Scheppach, Hecht, Einhell.

Kapcsolódó ötletek