https://profibarkacs.hu/Kiegeszitok-akcio

Magnólia szaporítása
Módosítva: 2024. augusztus 14.
Létrehozva: 2024. augusztus 14.

Magnólia szaporítása

Nehézség:

Magnólia szaporítása otthon, kezdő kertészek számára is ajánlott. Próbáld meg te is tippjeinkkel.

Tartalomjegyzék
  1. Magnólia szaporítása
  2. Magnólia szaporítása bujtással
  3. Magnólia szaporítása magról
  4. Magnólia szaporítása dugványozással
  5. Hogyan kell ültetni a magnólia dugványokat?
  6. A magnólia dugványok gondozása

Magnólia szaporítása

A magnólia – más néven liliomfa – vitathatatlanul a tavasz egyik legfeltűnőbb, legkülönlegesebb növénye.

Hatalmas, makulátlan virágai olyan ámulatba ejtő látványt nyújtanak a kopár hónapok után, hogy – még a rövid ideig tartó virágzás ellenére is – érdemes legalább egy magnólia fácskát nevelgetned a kertedben.

Ezek a különleges szépségű cserjék bujtással, dugványozással és magvetéssel is szaporíthatók, utóbbi igen lassú szaporítási módnak számít, hosszú éveket kell várni az első virágzásig. Ebben a bejegyzésben mindhárom szaporítási módszert bemutatom, de az általam leginkább ajánlott szaporítási módról, a dugványozásról kicsit bővebb ismertetést adok.

Fehér magnólia

Magnólia szaporítása bujtással

A bujtás a liliomfa egyik legismertebb szaporítási módja, nyár végi, kora őszi (augusztus vége-szeptember eleje), valamint tavaszi (március-április) időszakban is kísérletezhetünk vele. A bujtás során egy kiválasztott hajtást kb. 10 cm mélyen a föld alá „hajlítunk”. A hajtásról eltávolítjuk a leveleket és kissé bevágjuk, majd a vágásnál gyökereztető hormonba mártjuk, így segítve a gyökeresedést, ezt követően kerül a hajtás a föld alá. Nyár végi-kora őszi bujtás esetében azévi, tavaszi bujtásnál előző évi hajtást használunk a szaporításhoz. Ha a tavaszi bujtást választottuk, akkor a következő év tavaszán választhatjuk le az anyanövényről az új növényt, felszedni, pedig novemberben lehet.

Magnólia szaporítása magról

A magról történő szaporítás a liliomfa szaporításának leglassabb módja, 10-15 év is eltelhet, mire a magról nevelt növény először virágot hoz. A magnólia nyár végén termést hoz, a benne lévő magok ősz elejére érnek be, ezt követően a termés héja felpattan és kipotyognak a magok. Ha a termésekre például egy pici zacskót erősítünk, könnyedén begyűjthetjük a magokat. A magok hosszas előkészítést igényelnek, mielőtt tavasszal elvetnénk őket. Első lépésként el kell távolítani magköpenyt. Ehhez áztassuk be 2-3 napra a magokat, majd préseljük át őket nagy lyukú szitán. Az így előkészített magokat rétegezni kell, melynek célja, hogy a magok megkapják a csírázásukhoz szükséges hideghatást. A rétegezés előtt érdemes klóros vagy gombaölő szeres vízben átmosni a magokat. A rétegezéshez, használjunk tőzeget, a magok és a tőzeg „keverékét”, 2-4 hónapig tartsuk 0,5-4,5 °C hőmérsékleten egy zacskóban, a hűtőszekrényben. A magokat tavasszal 20-30 cm-es sortávolságra, kb. fél cm mélyre vessük el jó vízelvezetésű talajba. A csírázáshoz kellemesen meleg 18-24 °C hőmérséklet szükséges. Átültetni az első valódi levelek megjelenése után lehet a fiatal növényeket. Nyáron óvjuk a tűző naptól őket.

Magnólia szaporítása dugványozással

Magnólia szaporítása dugványozással

A dugványozás a legegyszerűbb és legolcsóbb módja annak, hogy meglévő cserjéből új növényt "alkossunk". Még a kezdő kertészek is képesek megbirkózni a magnólia szaporításával otthon, mivel ebben a folyamatban nincs semmi bonyolult.

A magnólia dugványokat hagyományosan tavasszal vágják le. Ebben az időszakban a cserje aktív, növekedésre hajlamos szakaszban van, ezért a dugványok is sokkal gyorsabban gyökereznek és erősödnek, mint ősszel. Függetlenül attól, hogy a vágást közvetlenül a szabad földbe vagy először konténerbe ültetik, a tavaszi ültetés során a magnólia szaporítása sikeresebb lesz.

A magnólia dugványozással történő szaporításához tavasszal ajánlott a magnólia fiatal, de már fás hajtásait levágni.

  • Le kell vágnia az ágakat közvetlenül a rügy alatt, 2-3 mm-es behúzást hagyva.
  • Legalább 4 levélnek kell lennie a fogantyún, az alsó 2-et el kell távolítani, a felső 2-t pedig meg kell hagyni. Az alsó vágás nem lehet vízszintes, hanem ferde, körülbelül 45 ° -os szögben.
  • A túl nagy leveleket a hosszuk több mint felére lehet vágni.
  • A vágás felső vágásának 5-6 cm-rel kell lennie a fennmaradó levelek felett.

Az előkészített, egy napos dugvány alsó részét növekedésserkentővel dúsított oldatba mártjuk. A magnólia szár további serkentés nélkül már gyökeret ereszthet, de a növekedésserkentő felgyorsítja a gyökérzet eresztés folyamatát

Miután az előkészített vágás 24 órán át növekedésserkentő oldatban van, a földbe ültethető. Ebben a szakaszban a szaporítást kétféleképpen hajtható végre. A magnóliát vagy közvetlenül a földbe ültetik a kert egy megfelelő pontjában, vagy először konténeres növényként cseperedik tovább, és majd utána kerül ki a szabadföldbe.

A magnólia szereti a semleges vagy enyhén savas típusú könnyű, laza és jó vízelvezetésű talajt. Használjunk talaj PH mérőt! A cserjének természetes fényre van szüksége, ezért a dugványt a napsütéses és meleg helyre lehet ültessük ki, ami viszonylag szélvédett.

Magnólia  fa

Hogyan kell ültetni a magnólia dugványokat?

A dugványokat a szokásos módon ültetik:

  • A gyökérképző oldattal kezelt hajtásokat körülbelül 5-10 cm-rel kell a földbe temetni.
  • A dugványokat enyhén cseppentik laza, nedves talajjal, majd azonnal öntözik.
  • A dugványok elültetése előtt is célszerű komplex kötésekkel megtermékenyíteni a talajt, ez serkenti a gyökérzet gyorsabb növekedését.

Függetlenül attól, hogy a vágást konténerbe vagy közvetlenül nyílt talajba ültetik, az első szakaszban üvegházhatást kell létrehozni. Ehhez öntözés után a növényt felülről fóliával vagy üveggel borítják, hogy a hajtás megnövekedett páratartalommal és megfelelő, legalább 20 ° C hőmérsékletű legyen. A helyszínen a vágást legjobban üvegházba kell ültetni gyökeresedésig, és csak ezután helyezik át állandó helyre.

Otthon a magnólia oltása gyorsabb, mivel a hajtások stabil, kényelmes körülmények között vannak, a hőmérséklet és a páratartalom változása nélkül. Ha lehetséges, ajánlatos a vágást egy edénybe gyökerezni, és a vágás után 2-3 hónappal, júniusban vagy júliusban ültetni a földbe.

Tipp: A magnólia ültetésével kapcsolatban blogcikkünkben adunk több tippet.

A magnólia dugványok gondozása

A magnólia dugványok gondozása néhány egyszerű lépésből áll.

  • A rendszeres öntözés fontos! Annak érdekében, hogy a magnólia szaporodása sikeres legyen, a dugványt rendszeresen, körülbelül 3-4 naponta egyszer öntözni kell. A talajnak folyamatosan nedvesnek kell maradnia.
  • Az üvegházhatás: Egy fiatal hajtásnak stabil hőmérsékletre és magas páratartalomra van szüksége hirtelen változások nélkül. Próbáld ki a propagátor használatát, vagy készíts mini üvegházat házilag, hogy a magas páratartalmat el tudd érni.
  • Megtámasztás: Mivel a cserje kialakulása már a vágási szakaszban megkezdődik, jobb, ha a dugvány mellé telepítünk egy növénytámaszt, amely nem engedi a fiatal növény meghajlását.

Kapcsolódó ötletek