einhell-akksi-tolto-akcio

Hortenzia szaporítása
Módosítva: 2024. június 10.
Létrehozva: 2024. június 10.

Hortenzia szaporítása

Nehézség:

A hortenzia szaporításának két legelterjedtebb módja a dugványozás és a tőosztás.Elmondjuk hogyan végezd ezeket a kerti műveleteket.

Tartalomjegyzék
  1. Hortenzia szaporítása
  2. Hogyan szaporítsuk a hortenziát?
  3. Mikor kerüljön sor a tőosztásra?
  4. Egy érdekesség a végére – a kék szín fenntartása

Hortenzia szaporítása

A hortenzia észak Ázsiában és Amerikában őshonos fás, évvelő bokor, amely az egyik legnépszerűbb kerti növényünkké vált. Néhány egyszerű szabály betartása mellett a gondozását csodálatos dús virágokkal hálálja meg és igazi dísze lesz a kertünknek június közepétől egészen szeptemberig. A hortenzia (Hydrangea) számos színben pompázik, létezik piros, fehér, rózsaszín és kék változat és ezek számtalan árnyalata.

Tipikusan bokros növény amely általában 1-3 méter magasságig nő, de egyes fajták akár nagyobb fákká is fejlődhetnek. A kúszó fajtáknál nem ritka, hogy akár a 30 méteres magasságot is elérik pl. egy fára felkúszva. A legszélesebb körben elterjedt fajták lombhullatóak, de ismertek örökzöld változatok is.

A hortenziák három csoportba sorolhatók:

  • Hydrangea macrophylla, azaz kerti hortenzia
  • Hydrangea paniculata, azaz bugás hortenzia
  • Hydrangea arborescens, cserjés hortenzia

A három fajta közül a Hydrangea macrophylla, vagyis a kerti hortenzia vált a magyar kertek legnépszerűbbik típusává, ezért a bejegyzés erről a fajtáról szól.

Hogyan szaporítsuk a hortenziát?

A hortenzia szaporításának két legelterjedtebb módja a dugványozás és a tőosztás.

A dugványozáshoz nyár elején júniusban, vagy júliusban fogjunk hozzá, ugyanis nagyjából ekkorra éri el a növény a dugványozáshoz legideálisabb félfás állapotot.  A virágok kinyílása után válasszuk ki a szaporításra szánt hajtásokat. Ügyeljünk arra, hogy csak olyan hajtást válasszunk amelyen nincs virág vagy bimbó. Vágjunk le kb. 15 cm-es, ceruza vastagságú hajtásokat. (Az ennél vékonyabb, vagy vastagabb hajtások nehezen gyökeresednek le.) Új hajtásokat válasszunk. Ezek onnan felismerhetőek, hogy színük világosabb zöld a növény egyéb részeinél.

Éles késsel óvatosan vágjuk le a kiválasztott hajtásokat, 1-2 cm-el az alsó levélpárok alatt.  A levágott hajtásnak minimum 10 cm hosszúnak kell lennie. Ezt követően távolítsuk el a hajtáson lévő összes levelet kivéve a tetején lévőket. Az alsó leveleket szárukkal együtt vágjuk le egy éles ollóval, úgy hogy a hajtás szárát ne sértsük meg. A hajtás tetején két levelet hagyjunk meg, majd ezeket a leveleket haránt irányban vágjuk le.

Mártsuk a dugványokat, gyökereztető hormonba. Nem kell aggódnunk, ha nincs kéznél, e nélkül is jó eredményt érhetünk el.

Hortenzia

Cserepekbe töltsünk lazább szerkezetű földkeveréket, és készítsünk lyukakat a dugványok számára. Ültessük el, majd öntözzük meg őket. A páratartalom nagyon fontos a gyökeresedéshez, ezért húzzunk zacskót a cserepekre, de úgy, hogy a levelek ne érintkezzenek velük. Ebben segít, ha pálcát szúrunk a cserépbe, ami így távol tartja a levelektől a zacskót. Az elültetett hajtásokat tegyük árnyékos, napfénytől védett helyre. Naponta ellenőrizzük, hogy a földje elég nedves-e, ha szükséges locsoljuk meg. Természetesen locsoláskor el kell távolítani a zacskót, de így biztosítva van a növényünk rendszeres szellőztetése is. esővízzel locsoljunk. Esővíz gyűjtéséhez használjunk esővízgyűjtőt!

Ha a cserép alján, már előbukkantak a gyökerek, akkor átültethetjük a hortenzia csemeténket egy nagyobb cserépbe, de továbbra is ügyeljünk arra, hogy ne legyen a hortenziánk tűző napfényben és földje folyamatosan nedves legyen.  A fiatal hortenziákat ősszel ültessük el végleges helyükre.

Mikor kerüljön sor a tőosztásra?

A hortenzia tőosztására az ősz a legalkalmasabb időpont, amikor a levelek már lehullottak és a bokor felkészül a nyugalmi időszakra. A másik lehetőség, ha kora tavasszal, közvetlenül a növekedési időszak előtt végezzük el a tőosztást.

Előző nap öntözzük meg a növényt, így könnyebb lesz kiásni. Az ásást megelőzően érdemes kötéllel vagy zsineggel összekötni a hortenzia ágait, így könnyebben hozzáférünk az ásáskor, és a bokor mozgatása is egyszerűbb lesz.

Ássuk ki ásóval a gyökérlabdát úgy, hogy gyökérzet ne sérüljön, óvatosan lazítsuk ki a gyökereket a talajból, ügyelve arra, hogy ne vágjuk át őket.  Az idősebb hortenziák kiterjedt gyökérzettel rendelkeznek, a földlabdájuk nagyon nehéz, ezért a növény kiemelése és mozgatása kétemberes feladat is lehet.

A tőosztáshoz először középen kétfelé osszuk el a gyökérlabdát az ásó segítségével. Ezt követően ezeket a darabokat oszthatjuk több részre. Az esetek többségében nem érdemes 3-nál több darabra osztani a tövet. Az új növények számára széles és mély gödröt kell kiásnunk, amelyben kényelmesen elfér a földlabdájuk. A gödröket öntözzük be alaposan, mielőtt belehelyeznénk a hortenzia töveket. Állítsuk őket az ültetőgödörbe és kezdjük el visszatölteni a földet, menet közben tömörítsük.

Ha ezzel végeztünk öntözzük meg a növényeket, ezzel elkerülhetjük, hogy levegő maradjon a gyökerek között. Végül, gondoskodjunk talajtakarásról, ez segít megőrizni a talaj nedvességtartalmát.

Tipp: A hortenzia ültetésével bővebben blogcikkünkben foglalkozunk.

Hortenzia szaporítása

Egy érdekesség a végére – a kék szín fenntartása

Tudtad, hogy a hortenziák kék színe és annak árnyalata a talaj ásványianyag összetételétől függ? A virágszín csak akkor marad hosszú távon is erős kék színű, ha a talaj elég savas és alumínium-szulfát vagy timsó lett a közeghez adva.  A kék szín eléréséhez a legegyszerűbb mód, ha külön erre a célra kikevert „Hortenzia kékítőt” használunk. A kék szín fenntartásához szeptember első felében kell kijuttatnunk a kékítő oldatot/granulátumot. Kijuttatáskor ügyeljünk, hogy a lombozatra és a virágokra ne kerüljön, a hatóanyag a gyökereken keresztül felszívódva hat a növényre. 

 

 

Kapcsolódó ötletek