inycsiklando-disznosagok

Kerti zuhany házilag
Módosítva: 2024. július 18.
Létrehozva: 2024. július 18.

Kerti zuhany házilag

Helyszín: Kert

Tudtad, hogy a kerti zuhany házilag is megépíthető? Jön a jóidő, és előtérbe kerül az igény, hogy a nagy melegben pihenés közben vagy a kerti munkák közben lehetőségünk legyen a kertben bonyolítani egy frissítő zuhanyt vagy lecsapni magunkról a koszt, port, sarat. A kerti zuhany telepítése nem nagy ördöngösség, néhány dolgot kell csupán szem előtt tartani, meg persze eldönteni, hogy fix kerti zuhanyt vagy mobil kerti zuhanyt szeretnénk?

Tartalomjegyzék
  1. Mobil kerti zuhany a kertbe
  2. Fix kerti zuhany kertbe
  3. Kerti zuhany házilag
  4. A talaj előkészítésével kezdjük, aztán alapozás a tartóoszlopoknak!
  5. Hogyan készüljön a belátásgátló?
  6. Vízelvezetés, avagy a kültéri zuhany „padlója”
  7. Kerti zuhany felszerelése

Mobil kerti zuhany a kertbe

A mobil kerti zuhanyok vagy hordozható szabadtéri zuhanyok nem drágák és szinte bárhol felállíthatóak. A szabadtéri zuhany hordozható változata nem annyira stabil, mint a rögzíthető, de összecsukható, könnyen arrébb vihető, ha máshol szeretnénk használni.Ilyen például a Flo kerti zuhany, amelynek állítható a magassága. A leszúrható kerti zuhanyokat általában a földbe vagy napernyő tartóba szokták rögzíteni, de vannak lábakkal rendelkező típusok is. A vízellátáshoz a kerti tömlő jó szolgálatot tesz! Ha a kerti tömlő ráadásul fekete és a forró pázsiton melegszik, meleg vizünk lesz a zuhanyozáshoz.

Fix kerti zuhany kertbe

A mobil kültéri zuhanyzók mellett egyre népszerűbbek a fixen telepített kerti zuhanyzók. Ezeket meg kell előre tervezni és a terv mentén kivitelezni a kialakításukat. A fix kerti zuhanyzók építésénél már érdemes lehet követni a „kerti fürdőszoba” megvalósításának kritériumait. Érdemes stabil alapot építeni, falat a zuhany rögzítéshez, oda kell vezetni a vizet és ilyenkor már az intimitás elvárásai is jobban érvényesülnek, ha a belátásgátlás is megoldott.

fix-kerti-zuhany

Kerti zuhany házilag

A talaj előkészítésével kezdjük, aztán alapozás a tartóoszlopoknak!

A megtervezett helyen ellenőrizzük a vízszintes tájolást, ha kell tegyük egyenletessé a talajt! Az alapozás előtt ki kell jelölni a falelemek oszloptartóinak helyeit, közöttük lévő távolságot! Legalább 20 cm mélyre ássuk ki a talajt, és lehetőség szerint tömörítsük is az alapozás előtt! Érdemes 2 ideális hosszú fagerendát helyezni a gödrök közé, hogy meglegyen a vázszerkezet a majdani oldalpanelekhez. A gerendáknak vízszintesnek kell lenniük!

A belátásgátló falat úgy kell belehelyezni, hogy az oszloptartók végei a gödörben legyenek, ezután jöhet a gyorskötésű beton bele, majd ne felejtsünk el vizet adni hozzá. Néhány perc és a beton elkezd keményedni, de várni kell 24 órát a terhelés előtt!

Hogyan készüljön a belátásgátló?

Számtalan lehetőség van a belátás elleni védelemhez, a kültéri zuhanyzó falának kialakításához, de a hullámlemez-deszka kombináció egy könnyen elérhető/kivitelezhető megoldás lehet. Eldönthetjük, hogy 2 vagy 3 oldala legyen a kerti zuhanynak! Ennek megfelelően két vagy 3 fakeretet készítünk, melyekhez hullámlemezt rögzítünk. Ezek fogják alkotni a kültéri zuhany 2

vagy 3 oldalát.
Arra is érdemes gondolni, hogy víz, pára, napsütés, időjárási viszontagságok terhelik majd a kültéri zuhany falát. Ezért a faanyagot célszerű kezelni, mielőtt rácsavarozzuk majd a hullámlemezt. Ehhez használjunk minőségi favédő lazúrt vagy akár vízszigetelő hatású polimer bázisú vízálló bevonatot!

Készítsük elő a léceket a kerethez, a faanyagokat érdemes előfúrni az összecsavarozás előtt. Kereszttartókról se feledkezzünk meg a stabilitás érdekében legalább 3 helyen! A külső keretet legfelül érdemes legalább 2-2 csavarral rögzíteni, ugyanez igaz a kereszttartókra!

Hullámlemezt sokféle színben vásárolhatunk, így a kertünk stílusához tudjuk illeszteni a megjelenést! A keretek elkészülte után a hullámlemezeket kell rájuk rögzíteni, méghozzá a keresztléceken minimum 4-4 fúrási ponton. Használjunk rozsdamentes acél csavarokat hozzá!
Mielőtt a zuhany falak 2 vagy 3 elemét egymáshoz illesztjük, az oszloptartókat fel kell csavarozni az aljukra! Sarokösszekötőről se feledkezzünk meg!

Vízelvezetés, avagy a kültéri zuhany „padlója”

Legjobb kavicsalapot, esetleg WPC járólapot lefektetni a kerti zuhany aljára. Ez lehetővé teszi, hogy a víz el tudjon szivárogni a talajba.

vizelvezetes-avagy-kulteri-zuhany

Kerti zuhany felszerelése

A végére marad, hogy felszereljük a kerti zuhanyt és a kerti tömlőt csatlakoztatjuk a csapelemhez, a zuhanyt a vízellátáshoz kötjük.

A zuhanytartó furatait fúrjuk elő, csavarozzuk fel és rögzítsük a zuhanyt és a zuhanyfejet!

A magasabb komfort érdekében akár törölközőtartót, szappantartót is felszerelhetünk a kerti zuhanyra, hogy a benti fürdőszobánk kényelmét élvezhessük kültéri zuhanyzásnál is!

Ma már szolár kerti zuhanyt is választhatunk, amikor a víz felmelegítése a Nap energiájával történik, és hőfoka akár szabályzóval állítható.

Ha a kerti zuhany mellett tovább emelnénk az otthoni kényelem szintjét, akár egy minőségi, lucfenyőből készült szaunát is telepíthetünk!

Tipp: Szaunát építhetünk házilag is vagy további relax elemekkel is kényelmesebbé tehetjük kertünket, olvasd el blogcikkünket!

A Profibarkács teljes zuhanypanel kínálatát itt találod >>

Kapcsolódó ötletek