riwall-oszi-akcio

Kerti bútorok tisztítása
Módosítva: 2024. szeptember 25.
Létrehozva: 2024. szeptember 25.

Kerti bútorok tisztítása

Helyszín: Kert

A kerti bútorok nemcsak esztétikai szempontból emelik kertünk összképét, de a kikapcsolódás alapvető elemei is – de vajon hogyan őrizhetjük meg ragyogásukat évről évre? A fa, fém, műanyag és rattan bútorok mind különleges gondoskodást igényelnek, néhány egyszerű tippet és tisztítási tanácsot követve azonban hosszútávon is élvezhetjük majd a szabadban töltött időt és lazíthatunk a teraszon!

Tartalomjegyzék
  1. Tippek, hogy mindig makulátlanok legyenek kerti bútoraink
  2. Fa kerti bútorok tisztítása és ápolása
  3. Műanyag kerti bútorok tisztítása és ápolása
  4. Fémvázas kerti bútorok tisztítása és ápolása
  5. Fonott (rattan) kerti bútorok tisztítása és ápolása
  6. A kerti bútorok kiegészítőinek tisztítása és ápolása
  7. Párnák és takarók
  8. Napernyők

Tippek, hogy mindig makulátlanok legyenek kerti bútoraink

Általában mikor búcsúzik a téli, hideg idő, újból beköszönt a kerti bútorok időszaka. Ilyenkor gyakran tapasztalhatjuk, hogy még akár megfelelő tárolás mellett is meglátszódik a fagyos időjárás nyoma a bútorainkon, felesleges azonban aggódni, hiszen egy kis odafigyeléssel könnyen visszaadhatjuk régi fényüket. Azonban a megelőzés is kiemelten fontos, a bútorok ápolása már ősszel elkezdődik, amikor felkészülünk a téli időszakra!

Habár a megfelelő tisztítási módszert mindig a bútor anyagához kell igazítani, van néhány általános tipp is, amelyekkel lenyűgöző eredményeket érhetünk el!

  • Ahol lehetséges, kerüljük a durva vegyszerek alkalmazását, nehogy károsítsuk a bútorokat, és keressünk inkább egy természetesebb megoldást.
  • Amikor éppen nem használjuk a bútorokat, takarjuk le őket kerti búror takaróval, mivel ez segít megvédeni azokat az időjárási viszontagságoktól.
  • Télen érdemes fedett és száraz helyen tárolni a bútorokat, mint például a garázs.
  • Azon túl, hogy rendszeresen tisztítjuk a kerti bútorokat, érdemes az ápolásukkal is törődni, ami szintén azok anyagától függően változik.

Tipp: Az ősz végével érdemes a napvitorlát is leszerelni, tisztítani. A napvitorla rögzítésével kapcsolatban másik cikkünkben olvashatsz.

Fa kerti bútorok tisztítása és ápolása

A fa kerti bútor (pl. Hecht fa kerti bútor) tisztítása során fontos, hogy kíméletes módszereket alkalmazzunk, annak érdekében, hogy megőrizzük a fa természetes szépségét és szerkezetét. A tisztításhoz használjunk enyhe szappanos vizet, és egy puha szivacsot vagy kefét. Az erős vegyszerek tönkretehetik a bútoron lévő festéket, így, ha ilyet használjunk, mindenképpen ügyeljünk ennek elkerülésére. A tisztítás után öblítsük le alaposan a bútort tiszta vízzel, de figyeljünk rá, nehogy túláztassuk a fát. Végül töröljük meg egy tiszta és puha ronggyal, és végeztünk is.

hecht-kerti-butor-fa
Ami pedig a fa kerti bútor ápolását illeti, ezeket érdemes időnként olajozni is, hiszen ez kihozza a fa színét és ellenállóbbá teszi a felületet. Fontos, hogy hagyjuk kellően megszáradni, mielőtt használnánk a bútort. Ezen kívül, azzal is megnövelhetjük az élettartamukat, ha legalább évente kezeljük csiszolással és egy friss védőbevonattal.

Műanyag kerti bútorok tisztítása és ápolása

Sokan választanak műanyag kerti bútorokat (pl. Rojaplast összecsukható kerti asztal), hiszen ezek nemcsak sokféle színben és formában elérhetők, de könnyen mozgathatjuk őket a kertben, így egyszerűbben tárolhatóak és viszonylag strapabíróak is. Ami leginkább hátrányt jelenthet velük kapcsolatban, hogy gyorsan kifakulhatnak, ezért tisztításuk és ápolásuk időigényesebb lehet.
Szerencsére azonban nem kell sok minden a feladathoz, így még, ha többször is kell megismételni, de igen egyszerű ezen kerti bútorok tisztítása. Egy vödör meleg vízhez adjunk néhány csepp mosogatószert, és egy puha rongy vagy szivacs segítségével töröljük át őket. Az erősebb szennyeződések eltávolításához használhatunk egy ecetes oldatot is szódabikarbónával elkeverve, amely nemcsak tisztít, de fertőtlenít is, ráadásul a bútorok színét is visszahozza. Ügyeljünk azonban arra, hogy ne használjunk durva súrolószereket, mert ezek megkarcolhatják a műanyag felületét.

Fémvázas kerti bútorok tisztítása és ápolása

A fémvázas (alumíniumból, acélból és rozsdamentes acélból készült) kerti bútorok tisztítása és ápolása talán a legegyszerűbb az összes közül, valamint ezeket, ha igazán jó minőségűek, akár egész évben is használhatjuk kültéren. A legtöbb esetben elég a bútor felületét egy vizes ruhával áttörölni, de ha nem érezzük elég hatásosnak, tehetünk a vízbe szódabikarbónát vagy egy kis mosószert is. Durvább szennyeződések esetén bevethetünk a fém kerti bútor (pl. Rojaplast fém kerti szék) esetében egy karcmentes súrolót is, ha pedig rozsdát észlelünk a bútoron, mindenképp csiszoljuk le a felületet és kenjük át festékkel.

rojaplast-fem-kerti-szek

Fonott (rattan) kerti bútorok tisztítása és ápolása

A fonott, rattan kerti bútorok (pl. Rojaplast Chicago polyrattan) tisztítása nagyobb odafigyelést igényel, mivel a fonatok közé könnyen beszorulhatnak a szennyeződések. A feladathoz műrattan esetén hozzáláthatunk egy öntözőslag segítségével is. Mindenekelőtt azonban érdemes egy kefét bevetni, amely eltávolítja a port a fonatok közül, ha pedig ez megvan, akkor egy háztartási porszívó segítségével távolítsuk el a felkapart port is a résekből. Ezek után a legtöbb esetben bőven elég egy mosószeres vagy szappanos, langyos vízzel áttörölni a bútorokat, majd egy kerti slaggal egyszerűen leöblíteni azokat, és hagyni megszáradni.

rojaplast-rattan-kerti-butor

A kerti bútorok kiegészítőinek tisztítása és ápolása

Párnák és takarók

A kültéri, kerti garnitúrákhoz használt párna és takaró tisztítását érdemes rendszeresen, legalább havonta egyszer elvégezni, különösen a nyári szezonban, amikor gyakran vesszük őket igénybe. Ha a huzatok nem levehetőek és így nem tudjuk mosni őket, akkor is érdemes legalább porszívó vagy egy nedves ruha segítségével áttisztítani a felületüket, végül pedig szellőztessük ki őket a szabad levegőn. Annak érdekében pedig, hogy hosszú távon használhassuk őket, elengedhetetlen, hogy a használaton kívüli időszakban fedett és száraz helyen tároljuk ezeket, elkerülve a nedvesség és UV-sugarak okozta károsodást.

Napernyők

A napernyőket is érdemes legalább szezononként, de ha szükséges akár évente két-három alkalommal is tisztítani. A szövetet könnyen átmoshatjuk egy puha kefével és szappanos oldattal, majd öblítsük le és hagyjuk száradni. A kerti bútor ápolása részeként pedig érdemes mindig összecsukva tárolni azt, és esetleg egy védőhuzattal ellátni, a fém alkatrészeket pedig rendszeresen ellenőrizni, és ha szükséges, akkor a sima működés érdekében időnként megolajozni.

Tipp: Hangulatosabbá varázsolnád teraszodat? Nézd meg 7 terasz ötletünket, ami tuti komfortosabbá teszi a pihenőhelyet!

A Profibarkács teljes kerti bútor kínálatát itt találod >>

Kapcsolódó ötletek