einhell-akcio

Fűnyíró kés élezése
Módosítva: 2024. október 31.
Létrehozva: 2024. június 03.

Fűnyíró kés élezése

Nehézség:
Idő: Kevesebb, mint 20 perc

A fűnyíró kés élezése megkerülhetetlen, ha füves területünk van, és szeretnénk, hogy gyorsan, szépen és hatékonyan tudjunk füvet nyírni. Mikor az új fűnyírónkat megvásároljuk, magától értetődő, hogy éles a fűnyíró kése, egy darabig nem kell hozzányúlni. De ha használjuk, ne adj Isten még itt-ott kavicsos is a kert vagy a szegélynél se szegélynyírót használunk, könnyedén csorbul a kés éle, ilyenkor viszont nincs mese, a fűnyíró kés élezését el kell végezni vagy végeztetni!

Tartalomjegyzék
  1. A fűnyíró kések kopása
  2. A fűnyíró kés élezés lépései
  3. A fűnyíró kés élezése – miért fontos a penge egyensúlya?
  4. Fűnyíró kés élezése - reszelő vagy flex?
  5. Fűnyíró kés élezése – egyik oldalt!
  6. Fűnyíró kés élezése – hányszor?

A fűnyíró kések kopása

A kés a fűnyíró lelke, legfontosabb alkatrésze.  A fűnyíró kései használat közben folyamatosan kopnak, akkor is, ha nem találkoznak kaviccsal, faággal vagy más, pengét károsító anyaggal. A régi fűnyírók kései szimmetrikusak, sokan meg is fordítják ezeket a további használhatóság érdekében. Az új fűnyírók késeinél már más a kialakítás, ez nem jellemző.

Tipp: A legjobb fűnyírót keresed? Cikkünkben segítünk, hogy milyen szempontokat érdemes vásárlás előtt megfontolni.

funyiro-kesek-kopasa

A fűnyíró kés élezés lépései

  1. Először is szereljük le a késeket a fűnyíróról: mindig kikapcsolt helyzetben nyúljunk a késekhez, lazítsuk meg a csavaranyát, és vegyük le a kést!
  2. A kést lehetőség szerint satuba fogassuk és igyekezzünk vízszintesen beállítani!
  3. Drótkefével tisztítsuk meg a késeket a rárakódott szennyeződésektől!
  4. Mindkét éléből egyformán köszörüljünk!
  5. A felső élt reszeljük, az alsót simítsuk! Nem kell, hogy a fűnyíró kés borotvaéles legyen!
  6. Ellenőrizzük a penge egyensúlyát!
  7. Ha kész az élezés, szereljük vissza a fűnyíróba, győződjünk meg, hogy stabilan a helyén van -e a kés!

Amikor a fűnyíró az oldalán van, a csavar a forgásiránnyal megegyező irányba fog lazulni, az él felé. Ennek oka, hogy a csavar működés közben ne tudjon kijönni. Mindig az ideális méretű kulccsal vegyük le a tartócsavart! Elektromos fűnyíróknál ez talán még fontosabb, hiszen ott műanyagból vagy műanyag burkolattal bevonva található a csavarfej. Csavarlazító permet segíthet, ha nehézkes a levétel.

A fűnyíró kés élezése – miért fontos a penge egyensúlya?


A fűnyíró kés élezése során nagyon fontos, hogy megmaradjon a penge egyensúlya. Ha élezés során elveszíti az egyensúlyát a penge, a fűnyíró fűnyírás közben rázkódni fog, nagy hangja lesz és csapágyai is hamarabb tönkre mennek. Keresztbe kell fektetni a kést egy fűrészlapon, akárcsak egy libikókát. Ha megjelöljük a központi tengelyt, ami egyensúlyban van, egyik oldala sem billen, hasonlóan mozog, mint a mérleg nyelve.

Fűnyíró kés élezése - reszelő vagy flex?

Flex is alkalmas az élezésre, de vasreszelő is. Ha reszelővel élezünk, a fűnyíró kést fogassuk a satuba vagy szorítsuk a munkaasztalunk lapjához! Határozott reszelő mozdulatokkal végezzük el a reszelést, törekedjünk az eredeti él síkját helyreállítani! A reszelő kb. 45 fokos szöget zárjon be a késsel munka közben!


Abban az esetben, ha a fűnyíró kés élezés flexszel történik, fokozottan ügyeljünk a biztonságra! Érdemes köszörűkorongot választani, ami legalább 5 mm széles. Vágó és smirlikorong nem az igazi! Védőszemüveg és kesztyű mindig legyen rajtunk, hiszen felforrósodott fémszilánkok pattanhatnak ki élezés közben!


Nagyon figyeljünk a gépi élezésnél, nehogy túlhevítsük az anyagot, mert meglágyulhat! Vízzel hűteni célszerű lehet!

Fűnyíró kés élezése – egyik oldalt!

A fűnyíró kés pengéjét mindig egyik oldalt élezzük, ott legyen kialakítva az él. A másik oldalon sorja keletkezhet, ezt reszelővel eltávolíthatjuk. Ne élezzük mindkét oldalt és ne élezzük túl sem a fűnyíró kését!

Fűnyíró kés élezése – hányszor?

A fűnyíró kések pengéje pár alkalommal élezhető. Idővel eltorzul az alakja, ilyenkor már nem érdemes foglalkozni vele, jobb új fűnyíró kést beszerezni. Nagyjából 3-5 élezés után jön ez el az idő. Általában évi 1-2 alkalommal ajánlott a fűnyíró kés élezése, és így biztosak lehetünk benne, hogy minden használatnál mérgelődés nélkül, hatékonyan tudjuk rövidre vágni a gyepet.
A fűnyíró kés anyaga általában karbonacél, nemesacél vagy ötvözött acél. Az anyag befolyásolja a rozsdásodás, a kopás és az élezhetőség szintjeit is, de biztosan mindegyik fűnyíró kést tisztán és élesen, szárazon kell tartani a hosszú élettartam és a minőségi munka érdekében!

Tipp: Mire érdemes még figyelni a fűnyíró karbantartásánál? Olvasd el a Fűnyíró Tavaszi Karbantartása cikkünket.

Kapcsolódó ötletek