kemping-tura-akcio

Porelszívó rendszer házilag - részletes leírás
Módosítva: 2024. február 14.
Létrehozva: 2023. május 31.

Porelszívó rendszer házilag - részletes leírás

Nehézség:

Ha az otthoni barkácsolásban szintet lépsz, nagyobb teljesítményű gépeket vásárolsz és ipari méretekben kezdesz forgácsot vagy port termelni a műhelyedben, egy idő után mindenképpen fel fog merülni egy forgács és porelszívó rendszer kiépítésének a szükségessége.

Tartalomjegyzék
  1. Porelszívó rendszer házilag
  2. Miért használjunk forgácselszívót és porelszívót a műhelyünkben?
  3. A forgácselszívó és porelszívó rendszerek részei
  4. Forgácselszívó és porelszívó rendszer tervezésekor elkövethető hibák

Porelszívó rendszer házilag

Ha az otthoni barkácsolásban szintet lépsz, nagyobb teljesítményű gépeket vásárolsz és ipari méretekben kezdesz forgácsot vagy port termelni a műhelyedben, egy idő után mindenképpen fel fog merülni egy forgács és porelszívó rendszer kiépítésének a szükségessége. Ehhez a legjobb és leggazdaságosabb megoldás a központi elszívó kiépítése, fix csövezéssel, szelepekkel, szűkítőkkel a különböző gépekhez. Ezen ne akarjunk spórolni, mert pár tízezer forintból meg tudunk építeni egy alapszintű elszívó rendszert. (Természetesen, a komolyabb, ipari felhasználásra tervezett rendszerek költsége bőven a milliós tartományban lehet.) Ezek a rendszerek, nem csak a gyakori műhely takarítástól kímélnek meg, hanem nagyon komoly egészségmegőrző hatásuk is van, tehát munkavédelmi szempontból is nélkülözhetetlenek. Ezért fontos a forgácselszívó és porelszívó használata.

Einhell forgácselszívó

Miért használjunk forgácselszívót és porelszívót a műhelyünkben?

A faiparban alkalmazott technológiák során ugyanis különböző szennyezőanyagok kerülnek a
környezetbe. A mechanikai megmunkálásnál váltakozó szemcseméretű por-forgács
szabadul fel. Ezeket az anyagokat az üzem légteréből több okból is el kell távolítani. A megmunkáló szerszámnál maradó forgács elfedi a megmunkálás helyét, a munkadarab előtolását akadályozhatja, a szerszám környezetet eltömítheti, balesetveszélyt jelenthet. A finom port pedig belélegzed. A por káros hatását az emberi szervezetre háromféleképpen fejtiki: bőrön át való érintkezéssel, gyomron keresztül és tüdő útján. 

Ha csak kisebb feladatokhoz kell porelszívás, akkor használd ezeket:

- sarokcsiszoló porelszívó adapter

- fúró porelszívó adapter

Forgácselszívó használata a műhelyben

A forgácselszívó és porelszívó rendszerek részei

  • a csővezetékből, melyben levegő segítségével áramlik a szállított anyag;
  • léggépből, amely biztosítja a szállításhoz szükséges nyomáskülönbséget, (ez
    általában ventilátor);
  • leválasztóból, ami a rendszer végén szétválasztja a szállított anyagot és a
    szállítólevegőt, (ez leggyakrabban ciklon vagy szövetszűrő);

Kisebb gépekhez elég lehet egy erősebb központi porszívó is, de ez nem képes például már a gyalugép forgácsának hatékony elszívására mert kicsi a légszállítása. Ehhez már nagy zsákos forgácselszívó gépet kell vásárolnunk, ami nem sokkal drágább, mint egy erősebb porszívó. Ha nem elég nagy a légszállítása a rendszernek akkor hamar el fognak tömődni a csöveink is. A zsákos forgácselszívók viszont folyamatosan átengedik a nagyon finom port, ami szintén leülepszik mindenre, ezért ha lehetőségünk van rá építsünk be egy jó forgácsleválasztót a forgácselszívó elé, ez már képes kb 90-98%-os hatásfokkal leválasztani a forgácsot és a port, így jóval kevesebb port fog csak a zsák kiengedni magából. A forgácselszívó rendszerünket automatikus start stop rendszerűre, vagy távirányítósra is kiépíthetjük, amely használata nagyon kényelmes. Erre többféle megoldás létezik, erre most nem térek ki. A zsákos forgácselszívó por kiengedését hatékonyan le tudjuk csökkenteni, ha 4-5 cm vastagon fríz anyaggal lazán körbe tudjuk tekerni a zsákot.

Forgácselszívó és porelszívó rendszer tervezésekor elkövethető hibák

Érdemes áttekinteni, hogy mik a leggyakoribb hibák amelyek előfordulhatnak az ilyen rendszerek tervezésénél. (Ezek a szempontok elsősorban akkor érvényesülnek, ha nagyobb, ipari méretű rendszert szeretnél kiépíteni.)

Rossz csőátmérők.  Ha az átmérő túl kicsi, a rendszernek nagy lesz az ellenállása, míg a túl nagy átmérők csökkentik az áramlási sebességet, melynek következtében az elszívó rendszer eldugul és így nem működik hatékonyan.

90°-os T-idom használata. Ehelyett jobb, ha 45°-os idomot alkalmazunk. Amikor a por vagy forgács elszívásáról van szó, kerüld a 90°-os T-idomok telepítését, ugyanis ezek a rendszer eltömődését okozhatják. Ez a probléma nem fordulhat elő finomporok esetén (pl. hegesztés után), bár egy ilyen idom használata továbbra is nagyobb ellenállást eredményez. Használj inkább 45 fokos elágazó idomokat (Y), amelyek egyenletesebb áramlást kisebb ellenállást eredményeznek a magasabb rendszerhatékonyság és hosszabb élettartam mellett. 

Kis sugarú könyökidomok használata. Amikor csak lehetséges, alkalmazz nagyobb, legalább 1,5 - 2D sugarú szegmentált könyököket a finom lamináris áramlás biztosítás érdekében.

Forgácselszívó cső

Hiba az egyenes csővezetékek a berendezés közelében való tartása és a szerelvények, azaz T-idomok stb. felhalmozása. Tartsd be a szükséges minimális távolságot a légáramlást zavaró elemektől, mint például szelepek, könyökök, T-idomok, szűkítők, hangcsillapítók (hangtompítók) stb., a porleválasztó berendezés megfelelő működésének biztosítása érdekében, azaz annak deklarált hatékonysága szerint.

A minimális távolság a névleges átmérő 2,5-szerese. Ciklonok esetén a becsatlakozás előtt építs egyenes csőszakaszt, különben a cső-idomelemek, pl. egy T-idom, szűkítő vagy egy 90°-os könyök turbulenciát és ellenállást fog generálni, ami viszont a szállított anyag nem optimális áramlását okozza, csökkentve ezzel az egység hatékonyságát. Az egyenes szakaszok használatán kívül fontos, hogy az átmérők méretét is a lehető leghosszabb szakaszon megtartsd. Például, ha a porelszívó egy 200 mm átmérőjű szívócsonkkal rendelkezik, használj 200 mm-es csövet, és vezesd mindaddig, amíg lehetséges, mielőtt csökkentené az átmérőt, hogy illeszkedjen a famegmunkáló gép csatlakozó csonkjához. Egy kisebb átmérő alkalmazása csökkenti a légmennyiséget, ezáltal csökkenti az egység hatékonyságát (a porelszívó egységet, amely jelentős beruházás volt, és nem fogja kihasználni teljes kapacitását).

A forgácselszívó és porelszívó használata során felmerülő egyik hiba a flexibilis vezetékek/tömlők túlzott használata. Ne használj túl sok flexibilis tömlőt. Csak annyit alkalmazz, amennyi szükséges ahhoz, hogy csatlakoztasd a gépcsonkot a bekötővezetékhez. Csak rövid szakaszokat használj – a flexibilis vezeték akár 3-szor nagyobb áramlási ellenállást okozhat, mint egy sima merev csővezeték. A tömlők nagy ellenállást generálnak a redőzöttség mértékétől függően. Ezért javasolt alkalmazásuk minimálisra csökkentése. Tekintve, hogy nem távolíthatsz el minden tömlőt porelszívó rendszeredből, érdemes a lehető legmagasabb minőségű tömlőt választanod. 

A porelszívó rendszer helytelen kiválasztása. A porelszívó rendszer tervezésekor figyelembe kell vennie a csővezeték anyagát is. Biztonsági okokból acélcsövek használata ajánlott, lehetőség szerint sima belső fallal, az ellenállás minimalizálása, az akadálytalan légáramlás biztosítása és az optimális légsebesség fenntartása érdekében.

Sajnos a tapasztalatok szerint sok helyen a hagyományos spirálkorcolt csöveket és műanyag szennyvízcsöveket használják a fapor elszívására. Bár az összes típusnak vannak előnyei és hátrányai, a műanyag csövek használata minden bizonnyal olcsóbb, ugyanakkor fennáll a robbanásveszély kockázata, amely balesetveszélynek teheti ki a faipari üzem alkalmazottait és berendezéseit. Ezért érdemes megvizsgálni, hogy vajon érdemes-e általában a csövek árán spórolni.

Forgácselszívó és porelszívó rendszer

Túl hosszú csővezeték is vezethet hibás működéshez.. Ne tervezz túl hosszú vezetékeket. Az egész üzemen átvezető egyedi légvezeték csökkenti a légsebességet, és növeli a por lerakódásának kockázatát. Ehelyett telepíts egy rövidebb gerincvezetéket oldalirányú ágvezeték szakaszokkal az egyes gépekhez. Minél rövidebb a szakasz és kevesebb az iránytörés, annál kevesebb nyomásveszteséget jelent.

Rossz elzáró illetve szabályozó kiválasztása is hibaforrás lehet. A porelszívó rendszerekben két fő típusú elzáró-szabályozókat használnak – elzáró reteszeket és pillangószelepeket. Mindkét típus speciális szerepet játszik a rendszerben, és nem cserélhetők fel. Az pillangó szelepeket olyan rendszerbe telepítik, amely tiszta levegőt juttat a helyiségekbe, míg az elzáró reteszeket a poros oldalon használják, azaz a szennyezett levegő szállításakor. Pillangószelep beszerelése a porelszívó vezetékbe, azaz az anyagot szállító csővezetékbe veszélyes, mivel, a pl. fűrészpor és fapor elakadhat a pillangószelep tengelyén és lapján, amely a rendszer eltömődéséhez vezethet. A forgácselszívó és porelszívó használata, megtervezése igényel némi körültekintést.

Tipp: Műhelyedet rendben tarthatod ipari porszívókkal is, érdemes beruuházni egybe. 

Kapcsolódó ötletek

Csiszológépek Fajtái

Sokféle csiszológép fajta létezik, fejtörést okozhat közöttük eligazodni, kiváltképp, ha valaki nem használja ezeket napi szinten. Milyen fajták vannak?