
Eper ültetése tavasszal
Az eper ültetése tavasszal meghálálja magát, hiszen a nyáron már csemegézhetünk a zamatos gyümölcsből! Bár a profi kertészek augusztus végét, a nyár végét ajánlják az eper ültetéséhez, az eper ültetése tavasszal is kivitelezhető, néhány dologra kell csupán figyelni. Mindenképpen akkor ültesd el csak a palántákat, ha a levegő és a talaj hőmérséklete is melegedőre fogta, ez évenként eltérő lehet, valamikor március vége-április közepe-vége közötti időszak általában.
- Eper ültetése tavasszal
- Néhány tudnivaló az eperről
- Eper fajták
- Hogyan ültess epret tavasszal?
- Eper balkonládában
- Eper gondozása
Eper ültetése tavasszal
Szinte nincs olyan ember, aki nem lenne oda ezért a bogyós gyümölcsért, akár önmagában akár desszertekhez fogyasztva. Az eper szabadföldbe is ültethető, de ha erre nincs lehetőség, az eper balkonládában is szépen fejlődhet, teremhet, ha odafigyelünk az igényeire, az eper gondozására.
Ültetőkanálra, palántázóra mindenképpen szükségünk lesz, érdemes jó minőségűt vásárolni, hogy hosszú évekig szolgálja a kerti munkáinkat a konyhakerti szerszámunk! A Flo, Verto, Fiskars, Yato, Extol, Polonia vagy Nature márkák szerszámai magas minőséget képviselnek, biztosan nem fogsz csalódni bennük!
Fontos, hogy az eper ültetése előtt a palántákat tegyük hűvös és kissé nedves helyre, továbbá nem ültessük az epret olyan földbe, amiben előtte évekig paradicsom, burgonya, paprika, szeder vagy málna fejlődött. Sajnos gombás fertőzést hordozhatnak, ami a talajt is megfertőzi.
Néhány tudnivaló az eperről
Az eper, vagyis szamóca évelő növény. A kifejlett növény nagyjából 20-30 cm, szélessége kb. 30 cm. Napfényes helyet szereti, virágzási ideje április/május (ha nyár végén ültettük). A könnyű, laza, jó vízlevezetésű talajt kedveli. A cserebogarak, a csiga, a takácsatka a legrettegettebb kártevői a szamócának. Óvni kell még a levélfoltosság és a penész ellen is!
Eper fajták
A legkedveltebb eper fajták:
- Albion: nagy szemű eper, igazán zamatos, finom. Az eper szinte bordós-piros, a húsa sötétpiros.
- Elsanta: nagyon elterjedt szamóca fajta. Mutatós, piros a gyümölcse, ami ízletes és már júniusban csemegézhető akár.
- Ostara: nagy szemű, édes eper a termése ennek a fajtának, amit azért is kedvelnek, mert ellenáll az időjárási viszontagságoknak és a betegségeknek.
- Honeoye: korai eper fajta, júniusban már érik, ez is finom, édes és nagy szemű.
- Mara de Bois: aromás szamóca, a termés kisebb és henger formájú, francia fajta egyébként.
Hogyan ültess epret tavasszal?
A bedolgozható talaj is alapfeltétele a szabadföldi ültetésnek, akárcsak a kellemesebb hőmérséklet. Az eper a napfényes helyet kedveli, de a szélvédelem fontos számára.
A szamóca palántákat kb. 30-40 cm távolságra kell ültetni egymástól, a sorok között pedig legyen 70-90 cm távolság! A növény gyorsan terjeszkedik, legyen ehhez helye! Az eper ültetése előtt komposztot keverj a talajba, hogy a tápanyag biztosítva legyen! Tápoldatot (pl. Vitaflóra eper tápoldat vagy Biopon növénytáp) is érdemes használni, de ne adagoljuk túl!
Szabadföldbe ültetésnél használhatunk pl. Nature eperfóliát, így a gyomlálásra sem lesz gondunk, a gyümölcs pedig mindig tiszta marad a fólia felett! A takarófóliák között akár olyan eper takarófóliát is választhatunk, amin eleve az ültetési lyukak ki vannak vágva.
Eper balkonládában
A balkonon, erkélyen is lehet eperpalántát ültetni. Legyen bőven helye a balkonládában terjeszkedni a növénynek, és lehetőleg eper földdel töltsük fel, vagy valamilyen jó minőségű termőfölddel! Az erkélyen, balkonon, teraszon úgy helyezzük el a balkonládát, hogy naponta legalább 6-8 órát érje napfény a palántákat! A tűző napfényt nem szereti, megéghet a növényünk.
Egy világosabb lépcsőházban az eper át is teleltethető, és tavasszal újra a balkonra telepíthető. A metszésről és a tápoldatozásról ilyenkor se felejtkezzünk meg!
Eper gondozása
Az epret hetente egyszer tápoldatozzuk! Ne legyen száraz a földje, de a túl sok vizet sem szereti, tartsuk az egyensúlyt az öntözésében! Rendszeresen gyomláljuk, kivéve, ha talajtakarót használtunk, akkor erre nem lesz szükség.
Az eper enyhén savanyú, 5,5-6,5 PH értékű talajban érzi a legjobban magát. Ha nem tudod, milyen a talaj PH-ja, néhány ezer forintos talaj PH mérőkkel gyorsan meg tudod mérni és ennek megfelelően beavatkozni, ha kell!
Tipp: Ha kedvet kaptál a palántázáshoz, olvasd el a Paradicsom palánta nevelés lakásban vagy a Paprika mag ültetése című blogbejegyzésünket!
Kapcsolódó ötletek
A modern kertészkedésben egyre nagyobb népszerűségnek örvendnek a különböző innovatív megoldások, amelyek nemcsak hatékonyabbá, de kényelmesebbé is teszik a növénytermesztés folyamatát. Az egyik ilyen eszköz az ültető zsák, vagy növénytermesztő zsák, amely különleges kialakításának köszönhetően kiváló alternatívája a hagyományos cserépnek vagy magaságyásnak. De mi is pontosan a termesztő zsák, miért érdemes használni, és milyen növények nevelésére alkalmas? Cikkünkből minden kiderül!
Napjainkban egyre többen fordulnak újra a kerti munkák felé. Nem csak költséghatékony élelmezési megoldás - a saját magad által termesztett növényt leszedni és megenni óriásiélvezetet nyújt, - a hangulatodra is jótékony hatással lesz egy kis kertészkedés. Elmondjuk mi a palántázás menete.