https://profibarkacs.hu/oktoberi-akcio

Cserepes hortenzia gondozása
Módosítva: 2024. szeptember 02.
Létrehozva: 2024. szeptember 02.

Cserepes hortenzia gondozása

Nehézség:

A cserepes hortenzia gondozása igényel némi odafigyelést, de ha betartjuk a szabályokat, gyönyörű, szinpompás virágokkal hálálja majd meg.

Tartalomjegyzék
  1. Cserepes hortenzia gondozása
  2. Cserepes hortenzia teleltetése

Cserepes hortenzia gondozása

A hortenzia (Hydrangea) számos színben pompázik, létezik piros, fehér, rózsaszín és kék változat és ezek számtalan árnyalata. A hortenzia észak Ázsiában és Amerikában őshonos fás, évelő bokor, amely az egyik legnépszerűbb kerti növényünkké vált. Néhány egyszerű szabály betartása mellett a gondozását csodálatos dús virágokkal hálálja meg és igazi dísze lesz a kertünknek június közepétől egészen szeptemberig. 

Tipikusan bokros növény amely általában 1-3 méter magasságig nő, de egyes fajták akár nagyobb fákká is fejlődhetnek. A kúszó fajtáknál nem ritka, hogy akár a 30 méteres magasságot is elérik pl. egy fára felkúszva. A legszélesebb körben elterjedt fajták lombhullatóak, de ismertek örökzöld változatok is.

Cserepes hortenzia gondozása

A hortenziák három csoportba sorolhatók:

  • Hydrangea macrophylla, azaz kerti hortenzia
  • Hydrangea paniculata, azaz bugás hortenzia
  • Hydrangea arborescens, cserjés hortenzia

A három fajta közül a Hydrangea macrophylla, vagyis a kerti hortenzia vált a magyar kertek legnépszerűbbik típusává, ezért a bejegyzés erről a fajtáról szól, elsősorban arról, hogy mikre kell figyelnünk a cserepes hortenzia gondozása során.

Cserépben is nevelhetjük, de csak is szigorúan savanyú földben. Vásárolj talaj PH mérőt. A cserepes növény földje hamar kiszárad, így még több öntözést igényel. Ha növénycserépben szeretnénk tartani esetleg teraszon, ugyanazok a szabályok érvényesek, mint az ültetésre érvényesek, azaz 1 tőnek válasszunk minimum 60x60x60-as edényt és az ültetőtalajt, illetve a hortenzia földet is ugyanígy keverjük ki. Továbbá fontos még, hogy a kiválasztott láda, cserép, amiben szeretnénk nevelni a növényt, legyen az alján kilyukasztva, hogy a felesleges víz el tudjon szivárogni.

A szobában árnyékos, de világos helyen érzi jól magát. Előnyös, ha a levegő nem száraz, de a nagy lombfelülete miatt egyébként is bőséges öntözésre szorul. Ha a talaja kiszárad, a levelek lekonyulnak, az egész növény összeesik. Ha ez előfordul, állítsa a cserepet vízzel megtöltött lavórba, ahol kedvére vehet fel vizet. A párásító és az öntözővíz lehetőleg lágy és langyos legyen a levélsárgulás megelőzése céljából. Az elnyílt virágokat vágja le, mert ezzel elősegíti a bimbók kinyílását.

Cserepes hortenzia

Cserepes hortenzia teleltetése

A cserepes hortenzia esetén a teleltetésnek különös jelentősége van.  A cserépbe ültetett hortenzia virágot cserepestől vigyük be a garázsba, pincébe vagy egyéb fagymentes helyre a téli hónapokra. Az így teleltetett cserepes növényeknek nincs szükségük olyan mérvű talajtakaróra, mint a szabadföldben teleltetett társaiknak, viszont néha meg kell locsolnunk cserepes hortenziáinkat. Téli  növénytakaróink jó szolgálatot tehetnek abban az esetben, ha mediterrán növényeinket teleltetnénk.

Érdemes kitérnünk a hortenzia ültetésének általános szabályaira, mert ezek nagy része a cserépben nevelt hortenziákra is érvényes.

A hortenzia a laza, nyirkos talajt kedveli. Egy laza lombú fa alatt jól fogja érezni magát. Fontos szempont, hogy a kerti hortenzia talaja meszet nem tartalmazhat.

Humuszos, tápanyagban gazdag, savanyú talajban fejlődik a legjobban, a föld savanyítására kávézaccot is használhatunk. De nagyon jó megoldás, ha a karácsonyfa lehullott tűleveleit a bokor köré szórjuk. Ez némiképp óvja is a talajt a fagyoktól, valamint a téli csapadékkal bekerül a talajba és természetes módon savanyítja azt.

A kerti hortenzia ültetésénél az alábbi technológiai sorrendet érdemes követni:

  1. Ültetés előtt fél órával alaposan öntözzük be a töveket, vagy a földlabdát, hogy a gyökérlabda teljesen átnedvesedjen. 
  2. Ültetéskor akkora gödröt ássunk, hogy a növény gyökere körül majd minden irányból 15cm földkeverék kerülhessen. Általában 60x60x60-as megfelelő.
  3. A gödröt töltsük fel vízzel és várjuk meg míg elszivárog.
  4. A gödörből kikerülő talajt keverjük össze tőzeggel, kb 50 % -os arányban, komposztált marhatrágyával, speciális hortenzia tápoldattal.

Ezt az utóbbi, 3 összetevőt úgy keverjük a talajhoz, hogy teljesen egynemű legyen. Ez a közeg kiváló táptalaja lesz a mikroorganizmusoknak, és a hortenzia ontani fogja a szebbnél szebb virágait. Az ültetőgödtröt ássuk meg, majd tegyük bele a növényt, és töltsük fel a az előbb említett ültetőközeggel. A gyökereket jól fedjük el, ne kerüljenek a földfelszín fölé. Alaposan öntözzük meg, lehetőleg esővízzel a növényt. A gyökerek felé ejtsen a talaj, tehát tányérozzuk, így biztosan nem fog elfolyni róla a víz, hanem mind a gyökerekhez jut, koncentráltan. Esővíz gyűjtéséhez használj esővízgyűjtőt!

Cserepes hortenzia gondozása

A talajt fenyőkéreggel borítsuk be, ez kb 5-6 cm vastag legyen. A fenyőkéreg használatának az az előnye, hogy tovább savanyítja a talajt, megakadályozza a gyomok növekedését, és tovább tartja nedvesen a talajt, csökkenti a víz elpárolgását. 

    A nem megfelelően elültetett hortenzia levelei sárgulnak és a növény 1 év alatt max. 5 cm-t növekszik, ezzel szemben a megfelelő módon, ideális körülmények közé elültetett hortenzia évente akár 20-30 cm-t növekedhet. A cserepes hortenzia gondozás komoly odafigyelést igényel, de meghálálja a színpompás virágaival.

    Tipp: Olvasd el a hortenzia ültetéséről szóló bloggcikkünket is!

    Kapcsolódó ötletek