- Blog -
- Bitfej típusok összehasonlítása - milyen kell neked?
Bitfej típusok összehasonlítása - milyen kell neked?
Manapság a különböző területeken eléggé eltérő csavartípusokkal találkozhatunk, ami miatt akár igen nehéz helyzetbe is kerülhetünk, ha csak egy lapos és egy csillag csavarhúzónk van. Szerencsére hamar kitalálták erre a megoldást. Már kézi csavarhúzókból is könnyedén juthatunk olyanhoz, amiben a be- és kihajtásra szolgáló fej cserélhető annak függvényében, hogy milyen csavarhoz van rá szükségünk, amihez, ha beszerzünk egy jó bitfej készletet, akkor nemigen ütközünk többet problémába. Ha megfelelően választunk, akkor nem csak fúró-csavarozóban, de akár ütvefúróban is használható darabokra tehetünk szert.
- Bitfej típusok felhasználás szerint
- Bitfej típusok alak szerint és mérettartományuk
- Lapos (SL)
- Philips (PH)
- Pozidriv (PZ)
- Imbusz (SW)
- Torx (T) és sűrű torx (XZN)
- Négylapfejű (SQ)
- Hatlapfejű
- Villás (Spanner)
- Szárnyas
Bitfej típusok felhasználás szerint
Általánosságban elmondható, hogy minél keményebb anyagba szeretnénk csavarozni, annál puhább anyagú bitet érdemes használni a törés és a kopás elkerülésének érdekében. Emellett a megfelelő méret kiválasztása is kulcsfontosságú, hiszen a nem az adott csavarhoz való behajtó használatával csak a csavart fogjuk tönkretenni.
A hagyományos, rövid, egyszerű acél bitfejeket jellemzően csavarbehajtókkal vagy fúró-csavarozókban használjuk. Azonban léteznek erősített végű bitek is, amelyekkel nagyobb nyomaték adható át, és kisebb a kopás kockázata. A mágneses bitfejek nagy népszerűségnek örvendenek, ami nem csoda, hisz segítségükkel nincs szükség a csavar fogására, mind behajtásnál könnyen illeszthetőek a furatba, de kihajtásnál sem kell attól tartani, hogy leejtjük. Továbbá léteznek hosszított kivitelű bitek, amik a nehezen elérhető helyeken, illetve a süllyesztett furatok esetén tudnak segíteni. Azonban a könnyen hozzáférhető csavaroknál a rövid biteket érdemes alkalmazni, mert ezek kevésbé hajlamosak kibillenni és nagyobb nyomatékot is tudunk átadni a csavarfejnek.
Az ütvecsavarozó vagy üthető bitek speciális típusok. Sokkal keményebb anyagból készülnek, ez teszi lehetővé a használatukat az ütvecsavarozókban. Ilyen gépeknél hagyományos biteket nem használhatunk, mivel azok az ütés hatására szinte biztosan eltörnek. Azonban az üthető biteket nyugodtan használhatjuk más esetben is, tehát akár egy kézi csavarhúzóban is.
Bitfej típusok alak szerint és mérettartományuk
Számos típusú és méretű bitfej létezik, amikből a legnépszerűbbeket nézzük át.
Lapos (SL)
A lapos bitfej egyenes hornyú csavarok be- és kicsavarására szolgál. A készletekben jellemzően egy számmal jelölik, de mérete az él hosszából és annak szélességéből áll össze. A legrégibb típusú bitfej, azonban a legelavultabb is. Mind a bit, mind a csavarhorony könnyen tönkre tud menni, még megfelelő eszköz használata esetén is. Azonban mai napig szinte minden területen megtalálható, főleg a régebbi alkalmazásokban.
Philips (PH)
A Philips bitfej a kereszthornyú csavarokhoz való, az egyik legnépszerűbb típus. Ennél már sokkal hatékonyabban adódik át a meghúzásra kifejtett erő, megfelelő méret használata esetén nehezebben roncsolódik. A méretet PH0-tól PH4-ig jelölik. Gyakran keverik a pozidriv bittel, azonban nem mindegy, melyiket használjuk.
Pozidriv (PZ)
A Pozidriv bitfej a Phillipshez hasonló, de négy további, 45 fokkal elfordított éllel rendelkezik. Ezek az élek biztosítják a jobb illeszkedést a csavarfejhez, és csökkentik a csavar és a bitfej sérülésének kockázatát. PZ0 és PZ5 közötti méretben léteznek.
Imbusz (SW)
Az imbusz egy hatlapú bit, ami a hatszög lyukkal rendelkező csavarfejekbe illik. Méretét az átmérőjével adják meg, bitben jellemzően 10 mm-ig létezik. Gyakran használnak helyette imbuszkulcsot, ami jobb erőátvitelt tud adni az erőkar miatt, ebben 30 mm feletti méretűt is találhatunk. Ennél a bitnél viszont nemcsak metrikus (mm), hanem angolszász mértékegységűt (inch) is találhatunk, erre figyelni kell, mivel egymásnak nem megfeleltethetőek.
Torx (T) és sűrű torx (XZN)
A torx bitfej a csillag alakú horonnyal rendelkező csavarokhoz használhatóak. A torx esetében a csillag 6, a sűrű torx esetében 12 csúccsal rendelkezik. Ezen keresztül már jelentős mértékű nyomaték adható át, miközben sokkal tartósabb is. A méretek T1-től T100-ig tartanak, de nem feltétlenül létezik mindegyik számértékű.
A bordás (Ribe) és a spline bitfejek is egyfajta torx variánsok, csupán a csillag kialakítása és a csúcsok száma változik.
Négylapfejű (SQ)
Az imbuszhoz hasonló, azonban hat helyett csak négylapú. Európában elég ritkán használt. Mérete S vagy SQ0 és SQ4 között lehet.
Hatlapfejű
Ez is hasonlítható az imbuszhoz, azonban annak épp inverze. Tehát egy hatlapú, horony nélküli csavarfejhez illik egy hatszög hornyú bitfej. A méret itt is az átmérőt jelenti, de bitként kb. 10-es méretig elérhető. Jellemzően villáskulcsot használnak a meghúzáshoz, ebben az esetben is előnyt jelent az erőkar.
Villás (Spanner)
A spanner egy elég speciális bit. A laposra hasonlít, azonban két vagy három villa található rajta. Így nagyon pontosan illeszkedik és akár akkor is használható, ha a csavar feje sérült. Európában ez is elég ritka.
Szárnyas
A szárnyas bitek több típusa létezik a benne lévő szárnyak száma alapján. Kétszárnyas (Clutch), háromszárnyas (Tri-Wing) és négyszárnyas (Torq-Set) típusuk van. Otthon nem nagyon találkozhatunk vele hétköznapi eszközökben. A szárnyak propellerszerűek és asszimetrikusan eltoltak, ami miatt biztonsági csavarként funkcionálnak.
Kapcsolódó ötletek
Falat fúrni nem is annyira könnyű dolog, mint azt elsőre gondolnánk. Nem mindegy, hogy milyen gépet használsz, milyen a fúrófej, milyen anyagba milyen fejjel próbálsz lyukat fúrni és még sorolhatnánk a többi alapvető kérdést. Valamilyen alap fúró és fúrószár a legtöbb háztartásban azért akad, viszont érdemes lehet szétnézni a hasznos kiegészítők között, mert nagyon sokoldalúvá tudnak tenni egy mezei gépet is.
A munka hatékony elvégzéséhez nem mindegy, milyen fúrószárat választunk! Alapvetően a fúrószár típust a megmunkálandó anyaghoz kell választani!