einhell-akksi-tolto-akcio

Autó emelése házilag
Módosítva: 2025. január 27.
Létrehozva: 2025. január 27.

Autó emelése házilag

Nehézség:
Idő: Fél óra

Az autó felemelésére több okból lehet szükségünk otthoni körülmények között. Az emelést az esetek többségében kerékcsere miatt szokták otthon végrehajtani, legyen szó akár téli/nyári gumi cseréjéről, akár egy defektes, sérült gumi cseréjéről. Ezenkívül kisebb javítások, csak alulról elérhető alkatrészek ellenőrzése, karbantartása, cseréje miatt is szükség lehet a gépkocsi megemelésére.

Tartalomjegyzék
  1. Az autóemelő működési elve, típusai
  2. A tartóbak kialakítása
  3. Emelési pontok
  4. Az emelés lépései
  5. Kinek ajánlott ez a fajta emelési módszer?

Az autó emeléséhez alapvetően két féle szerszámra van szükségünk.
Az egyik az emelő, mellyel magát az emelést végezzük, a másik pedig a tartóbak, mely segítségével az autót megemelt állapotban biztonságosan rögzíteni tudjuk. Kerékcsere esetén, különösen akkor, ha téli és nyári gumi közötti váltás miatt mind a 4 kerék cserére kerül, akkor tartóbak használata nem realitás, és mivel ennél a műveletnél nem fekszünk a jármű alá, és viszonylag rövid ideig is tart, így ilyenkor a tartóbak használatát mellőzhetjük, minden más esetben, ahol hosszabb ideig kerül megemelésre az autó, különösen ha aláfekve szerelünk, a tartóbak használata kötelező, a jármű a szerelési művelet közben nem maradhat az emelőn.

Az autóemelő működési elve, típusai

Otthoni felhasználásra általában 2 féle emelő használatos, a mechanikus elven működő, illetve a hidraulikus emelő.

A mechanikus emelőnél egy menetes tengelyt hajtunk meg kézi erővel, mely egy anyán keresztül mozgatja az emelő alkatrészeit, és az emelő „kinyílik” illetve összecsukódik, ezzel lehetővé téve az emelést (pl. Proline kézi trapéz emelő)

proline kézi emelő

Hidraulikus emelőnél olaj nyomása segítségével tudjuk az emelési munkát végrehajtani, ezeknél az olaj nyomását szintén kézi erővel, „pumpálással” tudjuk változtatni (pl. Neo hidraulikus krokodilemelő)

neo hidraulikus autóemelő

A tartóbak kialakítása

A tartóbakokat általában párban árusítják, és többféle magasságra állíthatóak. Adott magasságba beállítva megfelelő biztosítószerkezet gondoskodik róla, hogy ne tudjon összecsukódni.

Tipp: Kereket cserélnél otthon? Olvasd el következő cikkünkben a kerékcsere lépéseit!

Emelési pontok

Fontos, hogy emelés során a megfelelő emelési pontok alá helyezzük az emelőt. Ezeken a helyeken a jármű szerkezete megfelelően stabil, erős, így képes megtartani a jármű súlyát. Adott típusú autó használati útmutatójában kaphatunk pontos információkat az ajánlott emelési pontokról. Ezek a modern autóknál jellemzően a küszöb meghatározott pontjai. Sok esetben a küszöbben egy háromszög alakú beütés (bemélyedés) jelzi az emelési pontot. Azt gondolhatnánk, hogy a gyártó által javasolt emelési pontok minden esetben megfelelőek, ez azonban nem mindig van így. Nézzünk meg két olyan esetet, ahol ezek az emelési pontok nem lesznek megfelelőek!

  • Mivel a gyártói emelési pontok elsősorban a kerékcserére irányuló emelésre szolgálnak, így előfordulhat olyan helyzet, hogy ennél a pontnál fogva nem férünk hozzá ahhoz az alkatrészhez, amit javítani szeretnénk
  • Sok régebbi jármű esetén előforduló eset, hogy küszöb olyan rossz állapotban van, átrozsdásodott, korrodált, lyukas, hogy nem szabad annál fogva emelni, ugyanis az könnyen eltörhet, átszakadhat. Szemrevételezéssel, a küszöb megkopogtatásával ellenőrizzük annak állapotát.

A fenti két esetben más emelési pontot szükséges találnunk. Ezek legyenek kellően szilárdak, stabilak, az anyag mélyébe hatoló korróziótól mentesek (pl. bölcső - vagy hivatalos nevén segédalvázkeret, futómű alkatrészei stb.).

Az emelés lépései

  1. Válasszuk ki a megfelelő emelési pontokat a jármű állapota, illetve az elvégzendő munka jellege alapján
  2. A járművet állítsuk egy szilárd, egyenes talajú felületre, ahol megfelelően körbe tudjuk járni, itt fogjuk elvégezni az emelést
  3. Az egyik emelési pontnál fogva emeljük fel az autót, amennyiben nem szilárd burkolaton végezzük az emelést, úgy az emelő és a talaj közé tegyünk valamilyen kiegyenlítő lapot, pl. egy deszkát, ezzel elkerülhetjük, hogy az autó súlya belenyomja az emelőt a talajba
  4. Az emelés után helyezzük be a tartóbakot a megfelelő alátámasztási pont alá. Ezek jellemzően a futóműalkatrészek, vagy a hossztartó egyes pontjai.
  5. Óvatosan kezdjük el leengedni az autót, hogy az emelő helyett a tartóbak kezdje el viselni a terheket. A művelet közben folyamatosan kövessük figyelemmel, hogy a tartóbak nagyobb elmozdulás, kifordulás és megsüllyedés nélkül felveszi-e a terhet.
  6. Az emelőt vigyük át a következő emelési ponthoz, és szükség szerint folytassuk az autó megemelését a következő pontnál fogva.

Kinek ajánlott ez a fajta emelési módszer?

Kerékcserénél bevett módszer az autót kerekenként megemelni, autószerelő műhelyekben is ezzel a módszerrel (csak más típusú emelővel) dolgoznak. 2 kerék együttes megemelésével hozzáférünk az autó alvázához, azonban ezzel a módszerrel ott javításokat végezni nem a legkényelmesebb, inkább csak alkalomszerűen, ad hoc javításokat célszerű így végezni. Műhelyekben jellemzően csápos emelővel vagy szerelőaknával dolgoznak. A csápos emelő a teljes gépkocsit emeli fel, akár több méter magasra, így kényelmesen lehet alatta dolgozni. Otthoni felhasználásra, amennyiben rendszeresen szükség van az autó alatt javításokat végezni (beleértve pl. az olajcserét is), akkor az emelés helyett célszerű egy szerelőaknát készíteni, vagy beszerezni egy autórámpát, melyre egyszerűen fel tudunk hajtani, és így hozzáférhetünk az alvázhoz. 

Tipp: Autószerelés és kiegészítők kínálatunkban számos hasznos eszközt találsz (pl. keréktartó állvány, autós porszívó), ami megkönnyíti az autós életet. Következő blogcikkünkben pedig szuper tippeket kapsz a praktikus autós kiegészítőkre.

A Profibarkács teljes autóemelő és tartóbak kínálatát itt találod >>

Kapcsolódó ötletek

Kerékcsere otthon
Idő: Kevesebb, mint 2 óra

A tavaszi és az őszi időszak sok más kerti munka mellett a téli/nyári gumik cseréjét is elhozza. A nyári gumik lecserélésének időszaka általában akkor jön el, amikor a hőmérséklet, melyben a járművet használjuk, már több alkalommal is 7 fok alá süllyed. Tavasszal sem érdemes túl sokáig halogatni a téli gumik nyárira cserélését, nagy melegben ugyanis a téli gumik fokozott kopásnak vannak kitéve, és a fékút is megnő velük.

Herpácsi Gábor
Módosítva | 2024. november 01.