tavaszi-akcio

Alufelni felújítás házilag
Módosítva: 2024. február 09.
Létrehozva: 2023. október 25.

Alufelni felújítás házilag

Nehézség:
Idő: Több nap

Ha szeretsz a grázsodban autót szerelni, bütykölni, és szívesen kipróbálnád az alufelni felújítását házilag, akkor ez a bejegyzés neked szól. 

Tartalomjegyzék
  1. Alufelni felújítás házilag
  2. Az alufelniről általában
  3. Miért kell felújítani vagy javítani az alufelnit?
  4. Az alufelni felújítása házilag lépésenként
  5. Hogyan tároljuk a könnyűfém felnit, keréktárcsát?

Alufelni felújítás házilag

Nem ördöngösség az alufelni felújítás házilag, ha sikerült megpadkázni és nagyon zavarja a szemedet a sérülés. Természetesen vannak alufelni felújító cégek is, de az mindenképpen zsebbe nyúlósabb lesz, bár kétségkívül gyári állapotúra vissza tudják állítani a felninket. Ha minimális horzsolás, sérülés keletkezett a felnin, ami zavaró, de nem szeretnénk sokat költeni rá, az alufelni felújítása házilag kivitelezhető, csupán a munkafolyamatot kell pontosan tartani és néhány szükséges alapanyagot, kelléket beszerezni!

Tipp: tarts otthon autós bikázót, paktikus kiegészítő az autódban, sokszor jól jöhet.

alufelni felújítása

Az alufelniről általában

A felni neve hivatalosan keréktárcsa, ahogyan a gumit is hívják abroncsnak. Az alufelni könnyűfém keréktárcsát jelent, de nem száz százalékosan alumíniumból, hanem magnézium és szilícium anyagokkal van ötvözve.

Általában 15/17/19 colos alfelniket keresnek leggyakrabban az autótulajdonosok. Fontos paraméter még a névleges szélesség. Míg az átmérőnél pontosan szabályozott, hogy csakis akkora gumi mehet rá, ami egyezik, a szélesség nagyobb kilengést enged. Az abroncs rugalmas oldala lehetővé teszi, hogy szét vagy összébb húzzák a felnin a tömítő peremet, így keskenyebb vagy szélesebb gumi is jó lehet ugyanarra a felnire.

Alufelnit az autósok többsége azért vásárol, mert esztétikailag sokat dob az autó megjelenésén. Bármelyikén. Kivétel nélkül.

Miért kell felújítani vagy javítani az alufelnit?

Az alufelniknek 3 fő „ellensége” van. A sérülés, a nedvesség és a szennyeződés. Ha nem fordítunk gondot ezek javítására, javíttatására, korrodálódhat a felni, károsító folyamatok indulhatnak be.

A keréktárcsák egyik problémája a felütés, aminek eredményét a sofőr vezetés közben is érzi. Zörejek, rezonancia, nem kiegyensúlyozott futómű vagy a kormány viselkedik rendellenesen. Ezeket szakemberek géppel, egyengetéssel és centrírozással orvosolják. A kisebb horzsolások vagy felületi problémák csiszolással, festéssel javíthatóak.

Ha komolyabban sérült a felni, csúnya padkázás áldozata lett vagy akár kisebb darab ki is tört belőle, szakember, erre szakosodott vállalkozás munkáját igényli a helyreállítás. Vagy azt csinálják, hogy javítás után homokszórással és csiszolással kezelik a bajokat, vagy vegyszeres festékoldást alkalmaznak. Ezután porfestést, szinterezést alkalmaznak vagy oldószeres festést. Ez utóbbival a felni gyári kinézete tökéletesen visszaállítható.

keréktárcsa festése, felújítása

Az alufelni felújítása házilag lépésenként

A házi alufelni javítás akkor célszerű, ha nem jelentős a sérülés és valóban rászánjuk az időt és energiát, hogy tőlünk telhetően a lehető legszínvonalasabban megoldjuk. Az otthoni alufelni javítás lépései:

  1. Alaposan mossuk le az alufelnit, tisztítsuk le a rátapadt szennyeződésektől és teljesen szárítsuk ki!
  2. Zsírtalanítsuk az alufelnit! Lehetőleg kerüljük a felnitisztításnál a háztartási vegyszereket, a házi praktikákat! Használjunk jó minőségű autóápolási szereket, amit kimondottan az adott elemhez és meghatározott célra fejlesztettek ki a gyártók.
  3. A padkázás nyomait, ahol mélyedés keletkezett, alugittel javítsuk! Javasoljuk, hogy 2 komponensű, üvegszálas gittet vásárolj! Várd meg a gyártó utasítása szerinti teljes száradási időt!
  4. Ezután, ha szükséges, még finoman csiszold meg a felületet, hogy egyenletes legyen! Mindig tarts a garázsban többféle szemcséjű csiszolópapírt! A 80-as például famegmunkálásnál jön jól, a 400-as meg polírozásnál. Legyen a kettő közötti is bőven, mindig más kihívásokkal néz szembe egy ezermester!
  5. Jöhet a festés. Léteznek alufelnire való festék sprayk, de javítófestéket is kevertethetsz az adott színben, azokba pici lakkot is szoktak tenni. Használhatsz festékszóró gépet, dugattyús festőgépet is. 
  6. Várd meg a festék teljes száradását!

alufelni csiszolása

Hogyan tároljuk a könnyűfém felnit, keréktárcsát?

Miután az alufelni javítása házilag megtörtént, a felni károsodásának elkerülése miatt az sem mindegy, hogyan tárolod el a téli szezonra. Gyakori hiba, hogy az autósok tisztítás nélkül elteszik a leszerelt nyári felnit, gumit a garázsba tavaszig. Pedig a rajtuk lévő szennyeződések a következő szezonig roncsolják az alufelnit. Ezért miután téli kerékre váltasz, a nyári szettet alaposan megtisztítva, kiszárítva, lehetőleg bezsákolva tedd el tavaszig, hogy por se rakódjon rá.

Ilyenkor (is) igazán jól jön egy hatékony magasnyomású mosó. Tökéletesen le tudod tisztítani a felnidet, a gumikat.

Az alufelni javítás házilag láthatod, hogy nem bonyolult, de azt javasoljuk tényleg csak akkor fogj neki, ha nem „durva” a sérülés és kellően felkészülsz a javításra és körültekintéssel végzed el!

Az is fontos, hogy ne legyen a felni felmelegedve, mikor a felújítást végzed, lehetőleg garázsban, szélvédett, porvédett, tűző naptól mentes helyen végezd a folyamatot!

 

Kapcsolódó ötletek