Kerékcsere otthon
A tavaszi és az őszi időszak sok más kerti munka mellett a téli/nyári gumik cseréjét is elhozza. A nyári gumik lecserélésének időszaka általában akkor jön el, amikor a hőmérséklet, melyben a járművet használjuk, már több alkalommal is 7 fok alá süllyed. Tavasszal sem érdemes túl sokáig halogatni a téli gumik nyárira cserélését, nagy melegben ugyanis a téli gumik fokozott kopásnak vannak kitéve, és a fékút is megnő velük.
- Milyen szerszámok kellenek a kerékcseréhez?
- A kerékcsere előkészületei
- Az emelési pont kiválasztása
- A kerékcsere lépései
- Kerékcsere utáni teendők
A kerékcserét sokan gumiszervízben végeztetik el, ami valóban kényelmes, és gyors megoldás, azonban vannak hátrányai is, el kell vinni az autót, és nem biztos, hogy útba esik a gumiszervíz, egy hirtelen jött lehűlésnél jellemzően sokan szeretnének gumit cseréltetni, és ilyenkor várólisták alakulnak ki. Nem utolsó szempont az sem, hogy a szerelőnél történő gumicsere pénzbe kerül, így, ha ezt otthon el tudjuk végezni, akkor ezzel spórolni is tudunk. Márpedig akinek van hozzá egy kis érzéke, a gumicserét könnyedén el tudja végezni saját maga is.
Tipp: Mattul a fényszóród? Nézd meg a legjobb akkus polírozógépet fényszóró polírozáshoz!
Milyen szerszámok kellenek a kerékcseréhez?
- kerékkulcs, vagy ütvecsavarozó a megfelelő méretű fejjel: a kerékkulcs a legtöbb esetben elegendő, azonban a műveletet jelentősen meg tudjuk gyorsítani egy akkumulátoros, vagy elektromos ütvecsavarozóval.
- kompresszor, vagy mini kompresszor nyomásmérővel a keréknyomás ellenőrzéséhez
- hosszabbítószár a kerékkulcshoz: nagyobb nyomaték kifejtésére vagyunk képesek vele a beragadt csavarok meglazításához. Legtöbb esetben egy darab acélcső, vagy zártszelvény megfelelő, amit a kerékkulcs szárára tudunk húzni
- rozsdaoldó: beragadt, rozsdás kerékcsavarok fellazításához
- autóemelő
- deszkadarab vagy acéllemez: puha talajon (pl. gyepen) történő kerékcsere esetén szükséges
A kerékcsere előkészületei
- Vegyünk fel kesztyűt, illetve megfelelő ruházatot, amelyért nem kár, ha esetleg szennyeződik a művelet során.
- Állítsuk meg a gépjárművet olyan helyen, ahol minden irányból kényelmesen körbe tudjuk járni, és lehetőleg szilárd talaj legyen mind a négy kerék környezetében.
- Készítsük elő a szükséges szerszámokat, illetve a lecserélendő kerekeket rakjuk ki a jármű megfelelő oldalára. A kerekek mindig legyenek megjelölve, hogy melyik hova van felszerelve (elöl/hátul illetve jobb/bal oldal), így mindig ugyan oda tudjuk visszatenni a következő cserénél.
Az emelési pont kiválasztása
Minden gépkocsinál a gyártó megadja, hogy melyik ponton emeljük meg kerékcsere esetén. Ez a legtöbb esetben a gépkocsi küszöbje. A pontos helyet a küszöbön egy kör vagy téglalap alakú beütéssel jelölik. Ettől normál esetben ne térjünk el. Vannak esetek, amikor kénytelenek vagyunk eltérni. Olyan emelők esetén, amelyek egy karom segítségével a küszöb peremébe akadnak bele, csak ép perem esetén tudunk emelni. Ha a megjelölt emelési pontnál sérült a perem, akkor helyezzük arrébb az emelőt (közelebb, vagy távolabb a keréktől). Ha a küszöb rossz állapotú, korrodált, rozsdás, esetleg már lyukas is, akkor lehetőség szerint ne a küszöbnél fogva emeljük meg a gépkocsit, mert az beszakadhat. Ilyenkor a kerékfelfüggesztésnél, pl. a lengőkarnál fogva célszerű emelni. Ilyenkor a küszöbhöz való emelő helyett használjunk pl. trapézemelőt.
A kerékcsere lépései
- Az egyik kerék összes csavarját lazítsuk meg még az emelés előtt, és kb. egyharmadnyit tekerjünk ki rajtuk.
- Emeljük meg a gépkocsit a megfelelő emelési pontnál fogva úgy, hogy a kerék elemelkedjen a talajtól legalább 2 cm-rel. Az emelést úgy végezzük, hogy az emelő függőlegesen álljon, az autónak támaszkodó része és a talajon álló része egymás alatt legyen. Ha ferdén áll az emelő, az könnyedén kicsúszhat emelés közben, és balesetet okozhat. Ha az emelő alatt nem szilárd talaj van (pl. föld, gyep, gaz), akkor a teherelosztás miatt tegyünk alá egy deszkadarabot vagy egy fémlemezt, különben emelés közben könnyen elsüllyed az emelő.
- Hajtsuk ki teljesen a csavarokat, majd vegyük le a kereket a helyéről
- Helyezzük fel a másik kereket, majd kézzel hajtsuk be a csavarokat ameddig tudjuk
- Engedjük le a járművet, vegyük ki alóla az emelőt
- Húzzuk meg a csavarokat kerékkulccsal vagy ütvecsavarozóval oly módon, hogy egymás után mindig a lehető legtávolabbi csavarra térünk át. Ha egyszer végig értünk az összes csavaron, akkor húzzuk meg őket még egyszer. Ügyeljünk rá, hogy egyik csavar se legyen laza. Ha van nyomatékkulcsunk, akkor a gyártó által ajánlott nyomatékkal húzzuk meg a csavarokat.
- Ellenőrizzük a keréknyomást, szükség esetén pumpáljunk bele
- Áttérhetünk a következő kerékre
Kerékcsere utáni teendők
- Némi használat (néhány 10 km megtétele) után ellenőrizzük, hogy a kerékcsavarok nem lazultak-e meg.
- Amennyiben a kerékcsere után a normális mértéket meghaladóan nő a gépkocsiban a zaj, és esetleg eddig nem tapasztalt rezgések, rázkódások tapasztalhatóak, akkor keressünk fel egy gumiszervízt, ugyanis jó eséllyel a felszerelt kerék kiegyenlítetlen, azaz a tömegközéppontja nem a forgástengelyben van, ezt pedig sajnos otthon nem tudjuk orvosolni. Ilyenkor a szervízben ún. centírozást végeznek a keréken, mely során kis súlyokat préselnek a felni megfelelő pontjaira, ezzel kiegyensúlyozva a kereket.
Tipp: Ha gumiabroncsokat deformálás nélkül szeretnéd tárolni, a Yato Görgős keréktartó állvány jó segítség lesz számodra!
Ha a kerékcsere már könnyen megy, érdemes elolvasni az otthoni alufelni felújításról szóló cikkünket is.
Kapcsolódó ötletek
Ha meg akarod találni a legjobb akkus polírozógépet fényszóró polírozásához, olvass tovább! A gépkocsik lámpája igencsak szembetűnő és sokat ronthat vagy javíthat a jármű megjelenésének összképén. A besárgult, bemattult, karcos fényszórók „lepukkant” hatást keltenek, holott némi energiával, egy kis polírpasztával és egy minőségi, precíz akkus polírozógéppel könnyedén újjávarázsolhatóak.
Járjunk utána együtt, melyik a legjobb akkus polírozógép fényszóró polírozáshoz!
Ha szeretsz a garázsodban autót szerelni, bütykölni, és szívesen kipróbálnád az alufelni felújítását házilag, akkor ez a bejegyzés neked szól.