tavaszi-akcio

A klíma gazdaságos használata
Módosítva: 2024. február 15.
Létrehozva: 2023. június 05.

A klíma gazdaságos használata

Nehézség:

Az energiahatékonyság és fenntarthatóság egyre fontosabbá válnak a globális klímaváltozás, és az egyre növekvő energiaárak korában.

Tartalomjegyzék
  1. A klíma energiatakarékos használata
  2. A klíma megtervezése és kialakítása
  3. Mekkora teljesítményű klímára van szükségem?
  4. A klíma energiatakarékos használata és az intelligens hőszabályozású légkondicionáló berendezések
  5. Az árnyékolás és a klíma gazdaságos használata
  6. Hány fokra állítsam be a klímát?
  7. Alternatív energiaforrások 
  8. A klíma energiatakarékos üzemeltetése megfelelő karbantartással
  9. Évente hányszor célszerű karbantartani, ellenőrizni a klímaberendezést,  légkondicionálót? 

A klíma energiatakarékos használata

Az energiahatékonyság és fenntarthatóság egyre fontosabbá válnak a globális klímaváltozás, és az egyre növekvő energiaárak korában. A klímaberendezések jelentős energiát fogyasztanak, és hozzájárulnak a szén-dioxid-kibocsátáshoz. Azonban léteznek olyan technikák és gyakorlatok, amelyekkel optimalizálhatjuk a klímafunkciókat, minimalizálhatjuk az energiafogyasztást és csökkenthetjük a negatív környezeti hatásokat. Ebben a blogbejegyzésben felfedezzük, hogyan lehet a klímát energiahatékony és optimális módon működtetni.A klíma eneergiatakarékos használata, üzemeltetése kiemelkőden fontos, ha alacsonyan akarjuk a rezsiköltségeinket tartani.

A nyári hónapokban kb 4 000 - 8 000 forint havi pluszköltséggel kell számolnunk, ha klímát működtetünk. Ez az egyre forrósódó nyári hónapokban nem luxus kiadás, hanem a kényelmes, nyugodt életre, pihentető alvásra szánt befektetés.

Tipp: Ha átmeneti megoldást keresel, és nem tudod megoldani egyelőre a split klíma bszerelését, akkor használj mobil klímát. ehhez ajánljuk még a hűtés kiegészítőt, ablakszigetelést mobilklímához.

A klíma megtervezése és kialakítása

A klíma gazdaságos használata a megtervezéssel kezdődik. Fontos szempont az épület helyének figyelembevétele és az éghajlati viszonyok alapos elemzése. Az épület megfelelő szigetelése és a nyílászárók hatékonysága kulcsfontosságú tényezők. Az energiatakarékos ablakok és ajtók hőszigetelést nyújtanak, minimalizálva a hőveszteséget a külső környezetbe.

Légkondícionáló gazdaságos működtetése

Mekkora teljesítményű klímára van szükségem?

Ahhoz, hogy energiahatékonyan tudjuk a légkondit használni, a megfelelő teljesítményű berendezést kell megvásárolnunk. Figyelembe kell venni, hogy egy átlagos méretű szobába milyen teljesítményű légkondícionáló az optimális. Egy max 2 kW-os klíma bőven elég egy kisméretű, akár 20 négyzetméteres helyiség hűtésére. Ha a helyiség mérete meghaladja a 90 négyzetmétert, akkor egy minimum 10 kW - os, nagy teljesítményű berendezést válasszunk. 

Klíma teljesítménye Helyiség alapterülete
1, 5 kW 10 -15 m2
2, 5 kW maximum 25 m2
3, 5 kW maximum 40 m2
5, 2 kW 60 - 65 m2
7, 1 kW 80 - 90 m2
10, 5 kW maximum 110 m2
1, 5 kW maximum 150 m2

 

A klíma energiatakarékos használata és az intelligens hőszabályozású légkondicionáló berendezések

Manapság a legelterjedtebb, és leggazdaságosabban működtethető klímák az inverteres split klímák. Ez abban különbözik a hagyományos légkondícionáló berendezésektől, hogy a helyiség méretéhez igazodva "okosan" , precízebben állítja be a hőmérsékletet. Az energiahatékony klímaműködtetés egyik legfontosabb eleme az intelligens hőszabályozás. A modern klímaberendezések képesek érzékelni a hőmérsékletet és az emberek jelenlétét a helyiségben. Ez lehetővé teszi számukra, hogy automatikusan szabályozzák a hűtés és fűtés intenzitását, hogy a legoptimálisabb kényelmet nyújtsák a minimális energiafelhasználás mellett. Időzítők és programozható termosztátok segítségével beállíthatjuk a kívánt hőmérsékletet és üzemidőt, hogy energiafogyasztásunkat személyre szabottan csökkentsük.

Az árnyékolás és a klíma gazdaságos használata

Ha déli és nyugati fekvésű helyiséget szeretnénk hűteni, akkor kiemelkedően fontos, hogy árnyékoljuk redőnnyel, fügönnyel, mert jelentős többletenergiával jár a helyiség megfelelő hőmérsékletre való lehűtése. Fokozottan igaz ez, ha óriási ablaktáblákkal vagyunk körbe véve.

Tipp: árnyékold le teraszodat, erkélyedet napvitorlával

Hány fokra állítsam be a klímát?

Az a legegészségesebb, ha a külső hőmérséklethez képest nincs 9 foknál nagyobb különbség. Célszerű a benti hőmérsékletet 23 - 26 fok között tartani, így még gazdaságosnak mondható a berendezés használata. 

Bár lerágott csont, fontos, hogy az ablakokat, ajtókat mindig tartsuk zárva a klíma használatakor!

Alternatív energiaforrások 

A hagyományos klímaberendezések általában elektromos energiát használnak, amelyet fosszilis tüzelőanyagokból állítanak elő. Azonban ma már számos alternatív energiaforrás áll rendelkezésünkre, amelyek környezetbarátabbak és energiahatékonyabbak. Ilyenek a napenergiával működő, és geotermikus energia rendszerek.

Klíma bekapcsolása

A klíma energiatakarékos üzemeltetése megfelelő karbantartással

A klímaberendezésünk rendszeres karbantartása kiemelkedően fontos ahhoz, hogy hatékonyan és hosszú élettartammal működjön. Az alábbiakban bemutatok néhány tippet a klímaberendezésünk megfelelő karbantartásához:

Rendszeres tisztítás: Időnként tisztítsuk meg a klímaberendezés külső részét is. Kapcsoljuk ki az áramellátást, majd használjunk enyhén nedves, puha törlőkendőt és puha kefét a külső burkolat megtisztításához. Ne használjunk agresszív tisztítószereket vagy magasnyomású vizet, mert ezek károsíthatják a berendezést.

Szűrők tisztítása vagy cseréje: A klímaberendezések szűrőit rendszeresen ellenőrizzük és tisztítsuk meg, vagy cseréljük ki. A szűrők idővel porral és szennyeződésekkel eltömődhetnek, aminek következtében csökken a levegő áramlása és csökken a hatékonyság. A tisztítása vagy cseréje segít megőrizni a berendezés optimális működését és javítja a beltéri levegő minőségét.

Ellenőrizd a légáramlást: Rendszeresen ellenőrizd, hogy a klímaberendezés előtt vagy körülötte nincsenek akadályok, amelyek gátolhatják a megfelelő légáramlást. Távolítsd el a bútorokat vagy más tárgyakat, amelyek akadályozhatják a levegő áramlását.

Ellenőrizd a tömítéseket: A klímaberendezés körül lévő tömítések idővel elkopnak vagy megsérülnek. Vizsgáld meg a csatlakozók és a tömítőanyagok állapotát, és cseréld ki az elöregedett vagy károsodott tömítéseket, ha szükséges. Ez segít megelőzni a szivárgást és a hatékonyság csökkenését.

Hívj szakembert: Időnként érdemes szakemberrel konzultálni vagy szervizelésre hívni a klímaberendezésünket. Egy tapasztalt szakember elvégzi a szükséges karbantartást, ellenőrzést és tisztítást, és biztosítja, hogy a klímaberendezésünk megfelelően működjön.

Üzemidő korlátozása: Ha nincs szükségünk klímaberendezés használatára, kapcsoljuk ki vagy állítsuk alacsonyabb hőmérsékletre. A klímaberendezés folyamatos üzemeltetése nagyobb energiafogyasztással jár.  A legtöbb légkondicionáló ma már okostelefonnal is működtethető, így távollétünkben is kikapcsolhatjuk, ha esetleg otthon elfelejtettük volna, illetve elindíthatjuk, ha kellemesen hűvösre szeretnénk hazaérni.

Klíma karbantartása

Évente hányszor célszerű karbantartani, ellenőrizni a klímaberendezést,  légkondicionálót? 

Ha csak hűtésre használod a klímát, akkor elég évente egyszer ellenőrizni, tisztítani, de ha fűtesz is vele, akkor célszerű ezt évente kétszer megtenni. A kültéri egységre is nézz rá időről-időre, hogy nincs e benne eltömődés. Akár 15 % - kal is csökkenhet a berendezés hatékonyága, ha ezeket elmulasztod, ráadásul végérvényesen is tönkremehet, a garancia pedig nem biztos, hogy fedezni fogja a károdat, ha az a kihagyott karbantartás miatt következett be.

A klímaberendezésünk megfelelő karbantartása nem csak megnöveli az élettartamát, hanem hatékonyabbá is teszi a működését, és hozzájárul a környezetvédelemhez is az energiafogyasztás csökkentése révén.

Kapcsolódó ötletek