kemping-tura-akcio

Vízelvezetés a ház körül
Módosítva: 2024. február 09.
Létrehozva: 2023. november 30.

Vízelvezetés a ház körül

Nehézség:

A vízelvezetés a ház körül nagyon nem mindegy milyen színvonalon, milyen körültekintően történik meg.

Tartalomjegyzék
  1. Vízelvezetés a ház körül
  2. Vízelvezetés a ház körül – építkezés előtti tervezés
  3. Legyen vízelvezető árok! – új építés
  4. A vízelvezető cső anyaga, mérete
  5. Utólagos vízelvezetés a ház körül
  6. Szikkasztó, kavicsos szikkasztó kialakítása a vízelvezetéshez

Vízelvezetés a ház körül

A vízelvezetés a ház körül nagyon nem mindegy milyen színvonalon, milyen körültekintően történik meg. A nem megfelelően kiépített vízelvezetés számos problémát okozhat az épületben, de az sem jó, ha egyáltalán nincs kiépítve vízelvezető rendszer. Jobb előre tervezni, kivitelezni, mint utólag a zsebbe nyúlós károkat helyreállítani. A házak szerkezetében, állapotában is károkat tud okozni az építőanyagokat folyamatosan érő víz, mely annak a következménye, hogy a vízelvezetés a ház körül nem vagy nem jól megoldott.

Vízelvezetés a ház körül – építkezés előtti tervezés

Az esővíz elvezetésének megoldását az építkezés előtt meg kell tervezni, így az építkezés folyamatában precízen tudunk haladni, és sokkal könnyeb, mint mikor utólag kell a vízelvezetést a ház körül megoldani. Ha kertünk van, öntözni kell, célszerű az esővízgyűjtést és elvezetést finomra hangolni, hogy az összegyűjtött csapadékvíz lehetővé tegye ezt a felhasználást is. Szerezd be esővízgyűjtődet nálunk.

Ha csak a csapadékvíz káros hatásait szeretnénk elkerülni, egy szikkasztó is megfelelő lehet az épület körül.

Vízelvezető csövek

Legyen vízelvezető árok! – új építés

A vízelvezető árkot az épület alapja körül szokták kiépíteni, ez akár a felszíni víz, akár a csapadékvíz elvezetését megoldhatja. Amikor csapadékvízről beszélünk, legalább ilyen fontos a szakszerűen kivitelezett csatornarendszer, az ereszcsatornák, hiszen a tetőre jutó csapadékvíz már ezeken keresztül megindul lefelé, feltéve, ha jó az elvezetés. A talajba jutva süllyesztett ülepítőaknákba vagy csapadékvízszűrőkbe kerül, innen pedig egy földalatti hálózatba. Ennek köszönhetően a víz addig szivárog, míg el nem jut a talaj vízzáró rétegéig, amin már nem tud átmenni, ez megakadályozza, hogy a ház körül felhalmozódjon a felszíni víz.

A vízelvezető csöveket az épület falaitól nagyjából 1 m-re kell elhelyezni, és lehetőleg az alappal megegyező mélységben! Mielőtt épül a ház vagy bármilyen épület, az alapozás helye körül ki kell ásni egy árkot a vízelvezető csőnek, ennek mélyebbre kell kerülni, mint az alapok alsó vonala lesz.

A mélyedésbe zúzott követ kell önteni, ez képezi a vízelvezető réteget. Erre jön a geotextil, majd rá a vízelvezető cső. (a vízelvezető cső lejtési szögére mindig figyeljünk a megfelelő elvezetés érdekében!) Miért kell geotextil? Ennek a funkciója, hogy a korábban kiemelt talaj ne kerüljön a csőbe és a ráöntött kő közé, nehogy eltömítse a vízelvezető rendszerünket.

A vízelvezető cső anyaga, mérete

A vízelvezető cső vagy PE vagy PVC, általában 8-10 cm-es, sima és bordázott is lehet. A vízelvezetőrendszerünk lefolyócsövekből és idomokból áll össze, az árkot pedig elsősorban kaviccsal ajánlott feltölteni. Az épület sarkoknál, ahol összefutnak a csövek, revíziós aknát, lefolyókat kell kiépíteni. A csapadékvíz a vízelvezető csöveken át fog a földalatti hálózatba vagy az esőtartályba folyni, ahonnan akár szivattyú segítségével öntözési célra vagy WC öblítésre is használhatjuk.

 vízelvezetés csatornarendszerrel

Utólagos vízelvezetés a ház körül

Ha egy meglévő, régebbi épületnél kell a vízelvezetést megoldani, több munkánk lesz és a költségek is várhatóan magasabbak.

Ebben az esetben a lábazaton körbe a külső burkolatot le kell szedni, és az alap mélységétől függően egy 50 cm széles, 100 cm mély vízelvezető árkot ásni!

Innen a folyamat megegyezik a fentiekben tárgyalt vízelvezetés – új építés folyamatával. Nagyon óvatosnak kell lennünk, hiszen az épület állapotától függően veszélyes lehet a vízelvezető árok ásásnál, hogy az épület esetleg omladozni kezd, vagy nehezen férünk oda az ásás kivitelezéséhez.

Szikkasztó, kavicsos szikkasztó kialakítása a vízelvezetéshez

A kavicsos szikkasztó kialakítása talán a legegyszerűbb, hiszen itt egy gödröt ásunk, amit geotextillel bélelünk és kaviccsal töltjük fel. Ide vezetjük a csapadékvizet például a tetőről. Általában egy csatorna kivezetéséhez 1 köbméteres szikkasztót szoktak építeni. A kavicsot könnyen és megterhelés nélkül a kívánt helyre vihetjük egy erős talicska segítségével.

Léteznek az esővíz elvezetéshez szikkasztórendszerek. Ezek rácsszerkezetes, műanyag elemekből állnak össze, melyek kombinálhatóak, akár egy kirakós. A négyszögletes elemeket kívülről geotextillel kell borítani. AZ ilyen telepített rendszerek nagy előnye, hogy akár térkőburkolat alá is mehetnek, járműforgalom terhét is el tudják bírni.

A szikkasztásos esővíz elvezetés nem eget rengető kiadás. A kaviccsal feltöltött, 1 köbméteres szikkasztó kialakítása akár 100 ezer forinttól elérhető, de ha magunk oldjuk meg a vízelvezetést a ház körül, szinte csak a geotextil és a kavics anyagára, amivel számolnunk kell!

 

 

Kapcsolódó ötletek