Tűzifa szárítása
A hideg hónapokban felhasználásra kerülő tűzifa szárítására és megfelelő tárolására kiemelt gondot kell fordítani.
- Tűzifa szárítása
- A tűzifa szárítása előtt: milyen a jó tűzifa, milyet válasszunk?
- A tűzifa szárítás 3 fontos elő-mozzanata
- A tűzifa szárítás két alapvető követelménye az idejében történő beszerzés és aprítás
- A tűzifa szárításához optimális rakásolás, kupacolás is kell!
- A tűzifa szárítása környezetvédelmi szempontból is fontos
Tűzifa szárítása
A hideg hónapokban felhasználásra kerülő tűzifa szárítása és megfelelő tárolása nagy gondosságot igényel, hiszen a nedves tűzifa égése nemcsak sok füsttel jár, de a fűtőértéke sem az igazi. Ráadásul egyes fafajták akár több évig is száradnak, míg másoknak elegendő néhány hónap megfelelő tárolás felhasználás előtt. Sokan használnak fatüzeléses tüzelőberendezést a hideg hónapokban, a tűzifából pedig akkor tudod kihozni a legtöbbet, ha megfelelő gondot fordítasz a tűzifa szárítására (is).
A tűzifa szárítása előtt: milyen a jó tűzifa, milyet válasszunk?
A szakemberek ajánlása szerint a jó tűzifa elsősorban a kemény, lombos fafajok közül kerül ki, mint például a tölgy, bükk, akác, gyertyán vagy kőris. A megfelelően megválasztott típusú tűzifa mellett másik fontos szempont, hogy minél szárazabb legyen a fa, amivel fűtünk. Érdemes idejében beszerezni és akkor természetes módon érhető el, hogy kellően száraz legyen a fűtési szezonra. Nedves fát eltüzelni gazdaságtalan és környezetkárosító hatású. Azontúl, hogy a tüzelőberendezésben, kandallóban, kazánban is kárt tehet, fele annyi hőt termel és jelentősebb a légszennyezése is.
A jó tűzifa legáltalánosabb hosszmérete 30-33 cm. Arra figyelni kell, hogy a legjobb minőségű fűtőberendezésnek is árthat a nem megfelelő tűzifa alkalmazása. Kandallóba például sose tegyél lakkozott parkettát, raklapot, bútorlapot, fenyőt! Igaz, hogy a fenyő jól ég és nagy meleget ad, de a tűzteret hirtelen magas hőterhelésnek teszi ki, a gyanta pedig a kéményben rakódhat le további károkat okozva.
A tűzifa szárítás 3 fontos elő-mozzanata
- Időben végzett tűzifa beszerzés
- Időben végzett tűzifa aprítás
- Szellős, száraz helyen történő tárolás
A tűzifa akkor kellően száraz, ha nedvességtartalma körülbelül 20 %. A frissen vágott tűzifának akár 50 % is lehet a víztartalma, ez minőségi fűtésre nem megfelelő, szárítani szükséges. Hozzáértők szerint átlagosan a 2 év tűzifa szárítási idő a legoptimálisabb, de ha nem túl nedves a fa, és megfelelően tároljuk, meg persze a fafajta is döntő tényező, akár néhány hónap alatt is elérhető a megfelelő nedvességtartam.
Javasolt a hasított formában történő szárítás, hiszen minél nagyobb felületen érintkezik levegővel a fa, annál hamarabb megy végbe a száradás. Jól szellőző, esőtől védett helyen kell tárolni, és nem ajánlott fóliával az egészet letakarni, mert befülledhet, penészedhet a tűzifa.
A tűzifa szárítás két alapvető követelménye az idejében történő beszerzés és aprítás
A tüzelésre szánt fát érdemes kora tavasszal, vagy akár előző évben beszerezni, hogy kellő idő álljon rendelkezésre a tűzifa szárításhoz. Például a tölgy vagy a cser több évig is szárad, míg a bükk gyorsabban. Ha a fát rönkben vagy kugliban vásároltad, szánd rá az időt a vásárlást követő napokban, hetekben, hogy megfelelő méretűre aprítsd, ez jelentősen befolyásolja a tűzifa szárítás folyamatát!
Ma már kiváló minőségű hasító fejszék közül választható ki a legjobbnak vélt típus, mely például lehet a Fiskars üreges, üvegszál nyelű fejszéje, mely rendkívül könnyű és garantáltan hosszú élettartamú. Az üvegszál nyél rugalmas és erős, a fanyelű fejszékkel szemben sokka jobban elnyeli a rezgéseket is. Természetesen a tűzifa aprítása előtt szerezz be egy megbízható védőszemüveget és kesztyűt a kezek megóvásához!
A tűzifa szárításához optimális rakásolás, kupacolás is kell!
A felaprított tűzifát a felhasználás előtt legalább 6-9 hónapig szellősen összerakni, kupacolni kell olyan helyen, ahol megfelelő módon éri napsütés is és szél is. Ezek mind segítik a szárítás folyamatát.
Érdemes a rakatot raklapra tenni, hogy ne szívja fel alulról a földből a párát, nedvességet, a tetejét pedig hullámpalával! Persze még jobb, ha az udvaron eleve fedett helyen, DE nem zárt helyen tároljuk! Egy előtető, kiugró alatt is tárolható, de figyeljünk, hogy mögötte is legyen legalább 20 cm rés a levegő megfelelő járásához!
Aki hosszabb távon tűzifával tervez fűteni, annak érdemes megfelelő tűzifa tárolót építeni az udvaron, hogy a megvásárolt tűzifa mindig megfelelően száradhasson, ne kelljen átmeneti megoldásokkal bajlódni!
A tűzifa szárítása környezetvédelmi szempontból is fontos
A nem megfelelően száraz tűzifa fűtőértéke rossz, ráadásul környezetkárosító hatású.
Egyébként meglepő módon talán nem mindenki tudja, hogy a fatüzelés egy környezetbarát és megújuló energiaforrás. Újra telepíthető, szén-dioxid semleges, alacsony remissziójú, úgyhogy fatüzelésre fel!
A tűzifa tárolását, szárítását pedig végezd szakszerűen, hiszen a környezetért is sokat teszel, ha száraz fával fűtesz, és neked sem mindegy milyen fűtőértéket nyújt a tűzifád.
Hasítófejszét szeretnél vásárolni,de tanácstalan vagy? Olvasd el a Melyik a legjobb hasítófejsze című bejegyzésünket!
Kapcsolódó ötletek
A tűzifa feldarabolásának megvan a helyes technikája, és vannak eszközök, amelyekkel a leghatékonyabban tudja elvégezni ezt a feladatot.
A hideg évszak beköszöntével sok embert foglalkoztat, milyen kiegészítő fűtést válasszon.