Milyen kiegészítő fűtést válasszunk?
A hideg évszak beköszöntével sok embert foglalkoztat, milyen kiegészítő fűtést válasszon.
- Milyen kiegészítő fűtést válasszunk?
- Mik a lehetőségek a kiegészítő fűtések tekintetében?
- Infrapanel, mint kiegészítő fűtés – nem a levegőt melegíti, hanem minket
- Kiegészítő fűtés klímával
- Kandallók, kályhák kiegészítő fűtésre vagy önálló fűtésre
- Mekkora teljesítményű kandallónk legyen?
- Hősugárzók kiegészítő fűtésnek
- Kiegészítő fűtés helyes megválasztása
Milyen kiegészítő fűtést válasszunk?
A hideg évszak beköszöntével sokunkat foglalkoztat, hogy milyen kiegészítő fűtést válasszunk? Ez most, amikor a 8 éve érvényben lévő rezsicsökkentésben változások történtek, még kiemeltebb téma. Nem könnyű jól dönteni, hogy milyen kiegészítő fűtést válasszunk otthonunkba, de ha ismeritek az egyes fűtési berendezések, megoldások előnyeit, hátrányait, könnyebben tudjátok a számotokra optimális kiegészítő fűtést megválasztani. Lássuk, milyen kiegészítő fűtési lehetőségek vannak, melyek használatával kitolható az „igazi” fűtési szezon kezdete, vagy éppen kiegészítő megoldásként használhatjátok a meglévő fűtési rendszeretek mellett!
Fontos: a fűtési szezonban tarts otthon megbízható szén-monoxid érzékelőt!
Mik a lehetőségek a kiegészítő fűtések tekintetében?
A fűtőanyag alapján 3 fajta fűtési berendezés típust különböztetünk meg:
- szilárd tüzelőanyaggal működők
- gázzal
- elektromos árammal üzemelők
Tél elején vagy végén, amikor még, illetve már nincs annyira hideg, optimális lehet a kiegészítő fűtés alkalmazása. Ezek a berendezések hamar kellemes hőérzetet biztosítanak, és nem kell az egész házban meleget tartani, elég ott, ahol éppen tartózkodunk.
A rezsicsökkentés szabályainak változásával lényegében, aki többet fogyaszt a megállapított limitnél, annak magasabb árat kell fizetnie a limit feletti fogyasztásért. Ez esetben a villanyfűtést érdemes kiegészítőként preferálni a gázzal szemben!
Kézenfekvő megoldás lehet, ha a gázfűtést korlátozod, hogy ne lépd túl a túlfogyasztási határt, a maradék szükséges energiát pedig valamely elektromos fűtéssel pótolod. A fűtőpanelek használata mindenképp megfontolás tárgya!
Infrapanel, mint kiegészítő fűtés – nem a levegőt melegíti, hanem minket
Az infrapanelek praktikus kiegészítő fűtési módszert kínálnak, hiszen már a bekapcsolás után néhány perccel elkezdik kibocsátani a hőt. Az elektromos energiát hővé alakítják, működés közben 7-10 µm közötti hosszúhullámú infravörös sugarakat bocsátanak ki. Mivel ez szinte azonos a Nap által kibocsátott infrasugárzási tartománnyal, infra alatt/előtt ülni kicsit olyan, mintha napoznánk.
Maga az infrapanel lap alakú fűtőtest, ami egy kerámiaszemcsés fűtőlapból, egyszeres vagy többszörös szigetelés rétegből és keretből épül fel. A fűtőlap elektromos áram segítségével felmelegszik, működésbe lép az infrapanel.
Fontos kiemelni, hogy az infrapanel nem a levegőt melegíti, hanem a sugárzás újtába kerülő tárgyakat, élőlényeket, embereket, állatokat. Előnye, hogy kevesebb az ablakokon vagy a falon keresztüli hőveszteség, mégis kellemes hőérzetet biztosít amellett, hogy a közelében mégis komfortosan érezzük magunkat.
Az infrapanelekkel gazdaságos és környezetbarát fűtés valósítható meg, hatékony berendezések, melyeket hosszú távon is strapabíró kivitel jellemez.
Kiegészítő fűtés klímával
Sok háztartásban már bevált vagy tervezett lépés a klímával történő fűtés. Ma már megfizethető klímák léteznek, melyek fűtési funkcióval is rendelkeznek, ráadásul a hazai időjárásviszonyok kifejezetten alkalmasak a klímával történő fűtéshez, hiszen a fűtési szezon legnagyobb része nem túl hideg, átmeneti időtartamra esik. A klímaberendezések hatékonyan képesek a helyiséget felmelegíteni.
Ha a klímát kiegészítő fűtésre is használnád, érdemes a legkedvezőbb, A+++ energiabesorolású típust választani, ami inverteres, mert ezek olyan szabályozással rendelkeznek, ami bizonyos tényezők szerint tudja változtatni a leadott teljesítményt. Ezáltal természetesen magasabb a hatékonyságuk és kevesebb energiát fogyasztanak.
A modern klímák működése során a hagyományos fűtéshez képest a felvett villamosáramból akár hatszoros fűtési energiát képesek előállítani, tehát 1 kW elhasznált villamos áramból 6 kW fűtési teljesítményhez juthatunk. Ha a klímával fűteni is szeretnél ajánlott az újgenerációs, fűtésre is optimalizált berendezésekből választani!
Kandallók, kályhák kiegészítő fűtésre vagy önálló fűtésre
A kandallók, kályhák sokféle változatban elérhetőek, megépíthetőek és kétségkívül a fűtési funkciójuk mellett harmóniát, nyugalmat is sugároznak a térben. A kandallók lehetnek gáz- vagy fatüzelésűek, sőt manapság egyre elterjedtebbek az elektromos kandallók, melyek működéséhez nem szükséges kémény megléte. Egyes típusok készen vásárolhatók, míg épített kandalló, kályha kivitelezése is szóba jöhet. Alkalmi használatra mindenképpen elektromos kandallót vagy lemezkandallót ajánlott választani megfizethető ár fekvésük miatt.
Mekkora teljesítményű kandallónk legyen?
Általánosságban érvényes, hogy 1 kW energia nagyjából 20 légköbméter fűtéséhez elegendő, persze ez az ingatlan állapotától, a szigeteléstől, fekvésétől, nyílászáróktól is nagyban függ. A gyártók a kandallók műszaki adatai között szerepeltetik a névleges teljesítményt, így csak azt kell tudnunk, mekkora teljesítményű készülékre van szükségünk az adott helyiségben. Átlagosan kb. 50-60 watt/m3 teljesítményigénnyel számolhatsz, ezt kell a fűtendő légköbméterrel szorozni és megvan a szükséges teljesítmény!
Hősugárzók kiegészítő fűtésnek
A hősugárzók gyors és mobilis megoldást jelentenek a kiegészítő fűtés megoldására. Sokféle hősugárzó közül választhatsz, van infra, kvarc vagy ventilátoros hősugárzó is a felhozatalban. Ezek könnyen oda vihetők, ahol éppen fűteni szeretnénk velük, állítható fokozattal, jó szigeteléssel rendelkeznek, a legjobbak pedig forgó üzemmóddal vagy felborulás elleni védelemmel is ellátottak. A hősugárzók természetesen nem állandó üzemelésre lettek kifejlesztve, de gyorsan felmelegíteni egy helyiséget megfelelők lehetnek, és ha kell, könnyen mozdíthatóak, sőt nyári szezonban el is tárolhatóak.
Kiegészítő fűtés helyes megválasztása
Alaposan mérlegelni kell, milyen helyiségbe, mennyi ideig és hány fokra szeretnénk fűteni. A fűtőberendezések hatékonyságát az ingatlan szigetelés jelentősen befolyásolhatja. Ha például esti fürdés előtt szeretnéd melegebbé tenni a fürdőszobát, egy hősugárzó pár perc alatt kellemes meleget tud biztosítani a kis helyiségben. Ha viszont fix, felszerelt kiegészítő fűtésre van szükséged, az elektromos kandallók vagy az infrapanelek kitűnő alternatívák lehetnek.
Tipp: Ha a téli hidegben szeretnél egy kis extra hangulatot, illatot otthonodban, akkor válassz egy párásító, aroma diffúzort is tőlünk!
Fontos, hogy a helyiség méretéhez megfelelő teljesítményű legyen a készülék és inkább fizess többet egy energiatakarékos készülékért, mintsem csak az ára miatt a rosszabb energiabesorolásút válaszd, hiszen a magas energiaárak miatt hamar megtérül a kezdeti magasabb ráfordítás. Nem feltétlenül az a kiegészítő fűtés lesz olcsó, ami elsőnek annak tűnik!
Ha fával fűtenél, olvasd el a Fával fűtés hatékonyan című bejegyzésönket is!
Kapcsolódó ötletek
A fával fűtés népszerűsége töretlen, ősidők óta szolgálja az emberiséget. Hogyan fűtsünk fával hatékonyan?
Az ablakszigetelés házilag is elvégezhető, ha télen sokszor érezted, hogy süvít be a hideg vagy mozog a függöny, meg kell csinálni!