sheppach-akcio

Kültéri tűzifa tároló ötletek
Módosítva: 2024. szeptember 13.
Létrehozva: 2024. szeptember 13.

Kültéri tűzifa tároló ötletek

Helyszín: Kert

A 2000-res éveket követően az országban nagyon sok helyen elterjedt lett a gázfűtés, akár kisebb településeken is kiépült a vezetékes földgáz hálózat. Azonban mai napig vannak olyan kis falvak, területrészek, külterületek, ahol nincs lehetőség gázzal fűteni. Illetve vannak, akiknél a lehetőség adott lenne, de nem élnek vele, illetve a gázfűtést kiegészítenék valamilyen alternatív megoldással. Számukra kiváló lehetőséget nyújt a fatüzelés. Ez azonban nemcsak extra munkával jár (tűzifa feldolgozása, favágás, hasogatás), hanem a fát tárolni is kell valahol. A következőkben erről lesz szó.

Tartalomjegyzék
  1. A tűzifa tárolása a feldolgozás előtt
  2. A feldolgozott tűzifa tárolása
  3. Fából készült fatároló építmény
  4. Fémből készült fatároló építmény
  5. Tárolás a házfal mentén, a túllógó tető alatt
  6. Raklapból készült fatároló
  7. Zsalukőbe állított gerenda
  8. Régi bútor
  9. Állványos fatároló vascsövekből vagy zártszelvényből

A tűzifa tárolásának célja, hogy a fa tudjon száradni, miközben valamilyen esztétikus formában van elhelyezve, nem az udvar közepén egy kupacban.

A tűzifa tárolása a feldolgozás előtt

Ha erdészetből vásárolunk tűzifát, akkor az minden esetben szálakban érkezik, a szálak hossza jellemzően 1-2m, de akár több is lehet. Attól függően, hogy a feldolgozás mikor kezdődik meg, a fát ebben a formában is tárolni kell hosszabb-rövidebb ideig. Ennél a formánál érdemes az erdészetben is alkalmazott módszerrel tárolni, azaz egymás tetejére rakva, olyan szögben és magasságban, hogy az egyes rönkök oldalra ne guruljanak le. Erdészetből kiszállíttatni erdészeti daruval felszerelt járművel érdemes, mely nem csak felpakolni tudja magára a rönköket, hanem lepakolásnál is segít esztétikus rakásba helyezni őket, így a lerakodás után már csak a feldolgozás során kell mozgatni a sok esetben jelentős tömegű rönköket.

A feldolgozott tűzifa tárolása

A szerencsésebbek rendelkeznek annyi szabad hellyel a kazánházban, amelybe belefér egy fűtési szezonra való feldolgozott fa, így udvari tároló építése nem feltétlenül szükséges. Azt azonban meg kell jegyezni, hogy az udvaron, a napsütésnek és a szélnek kitéve sokkal gyorsabban szárad a fa, mint egy sötét, sok esetben nyirkos kazánházban, így nekik is érdemes elgondolkodni egy kültéri fatároló kialakításán.

Tipp: A tűzifa száírtásával és otthoni darabolásáról másik cikkünkben bővebben olvashatsz.

Fából készült fatároló építmény

Ez tulajdonképpen egy kis házikóra hasonlító építmény, mely tetővel rendelkezik és 3 oldalról deszkázva van, míg a negyedik oldalról szabadon hozzáférhető, onnan tudjuk kivenni a fákat. Többféle méretben kapható készen, így a szükséges famennyiséghez megfelelőt tudjuk választani. Ha van egy kis barkácsoláshoz kedvünk, egy ilyen építményt mi magunk is elkészíthetünk, akár maradék faanyagokból is, ezzel nem csak pénzt spórolunk, hanem így pontosan olyanra tudjuk készíteni, amilyenre szeretnénk.

rojaplast-fenyofabol-keszült-fataolo


Fémből készült fatároló építmény

A Profibarkács kínálatában több méretben és színben kaphatóak fémből készült fatároló építmények (pl. Rojaplast kerti fatároló), melyen egy zártszelvény vázból készülnek, rajta trapézlemez borítással és tetővel. 2 oldalról zártak, és tetővel is rendelkeznek. Ideálisan használhatók fal mellé állítva, de akár szabadon álló módon is megállják a helyüket. Ilyenkor gondoskodjuk a megfelelő alapozás kialakításáról, és üres állapotban a lerögzítéséről is.

rojaplast-kerti-tuzifa-tarolo

Tárolás a házfal mentén, a túllógó tető alatt

Ha házunk kialakítása alkalmas erre, akkor tárolhatjuk a feldolgozott tűzifát a ház melletti járdán, külön építmény nélkül, akár a tető magasságáig felrakva. Itt védve van a közvetlen esőtől, és különös előkészületet nem igényel ez a tárolási mód, viszont szükséges hozzá egy hosszabb falszakasz, ahol nincs ablak. Illetve adott esetben az ablak sem probléma, rakhatjuk úgy is a fákat, hogy ahol ablak van, ott alacsonyabbra, ahol nincs ott magasabbra.

Raklapból készült fatároló

Sok háztartásban előfordulnak már feleslegessé vált raklapok, melyekből szuper kerti bútorok mellett fatárolót is tudunk készíteni. Ehhez célszerű egyforma méretű raklapokat felhasználni. A legkisebb kivitelhez minimum 4 raklapra lesz szükségünk, 3 oldalról 1-1, illetve a tetejére az utolsó, de természetesen a fatároló mérete igény szerint növelhető újabb raklapok bevonásával. A raklapokat szegekkel, vagy csavarokkal rögzíthetjük egymáshoz. A felső raklapot valamilyen burkolattal érdemes ellátni, hogy a fatárolóba ne essen bele a csapadék, ez lehet valamilyen fólia, maradék PVC padló, de akár valami maradék tetőfedő anyag is, cserép, trapézlemez, pala, hullámpala stb.

Zsalukőbe állított gerenda

Egy nagyon egyszerű, és bárhol felállítható fatároló módszer következik. Tegyünk le 2db zsalukövet a talajra, oly módon, hogy ezen zsalukövek határozzák meg a farakásunk hosszát. A zsalukőre fektessünk 2db vízszintes gerendát, mellyel gyakorlatilag összekötjük őket, majd mindegyik kőbe állítsunk bele közel függőlegesen, attól kissé kifelé hajló gerendákat, ezek fogják oldalról megtámasztani a farakásunkat. Nagyobb hosszon a vízszintes gerendákat középen is támasszuk alá zsalukövekkel. Ha több sorban szeretnénk felrakni a fákat, az sem akadály, a zsalukő párokból nyugodtan rakhatunk szorosan egymás mellé többet is. Ha elkészültünk a tüzifa felrakásával is, ezt a fatároló alkalmatosságot is takarjuk le valamivel. Erre akár egy darab maradék teherautóponyva is megfelelő.

Régi bútor

Fatárolónak használható akár egy megunt, régi ruhásszekrény is. Távolítsuk el az ajtaját, és máris készen áll a fák fogadására. Ennék a megoldásnál azonban vegyük figyelembe, hogy a laminált bútorlapból készült szekrények nem időjárásállóak, így ezt a módszert csak védett helyen alkalmazzuk (pl. tető alatt, kazánházban).

Állványos fatároló vascsövekből vagy zártszelvényből

Könnyedén készíthetünk állványos fatárolót otthonra zártszelvényből vagy csövekből, melyeket össze kell hegeszteni a zsaluköves fatárolóhoz hasonló elrendezésben (alul 2 szál, illetve ezeknek a végein 2-2 függőleges szál, melyek megtartják a fákat). Ha nincs kedvünk az elkészítéssel foglalkozni, ilyen fatároló állványok készen is kaphatók a Profibarkács kínálatában.

wolfcraft-tarolorendszer

Tipp: A fa hasításához szükséges eszközök kiválasztásához is nézzen szét webáruházunkban, válogathat hasítóék, hasítófejszéink közül.

A Profibarkács teljes tűzifa daraboló és tároló eszköz kínálatát itt találod >>

Kapcsolódó ötletek