riwall-oszi-akcio

Sérült csavar kiszedése házilag

Sérült csavar kiszedése házilag

Amennyiben barkácsolunk, és csavarokkal dolgozunk, előbb utóbb elő fog fordulni, hogy a csavar, amit szeretnénk behajtani, vagy éppen kihajtani, megsérül, és nem tudjuk többé a csavarhúzóval, vagy a géppel hajtani. Gyakran előfordul régi csavaroknál, hogy a korrózió miatt megszorulnak, és a kihajtásnál a fejen lévő hornyok elnyíródnak, így a csavart nem tudjuk kicsavarni. Leggyakrabban a PZ/PH fejű (köznyelvben a csillagcsavarok), és a hatlapfejű csavarok tudnak elnyíródni, de az imbusz és torx fejűeknél is előfordul.

Tartalomjegyzék
  1. Csavar sérülésének megelőzése
  2. Hatlapfejű csavarok
  3. Egyéb csavarok, süllyesztett fejű csavarok
  4. Sérült csavar kiszedők

Csavar sérülésének megelőzése

Nézzük meg, hogy mivel tudjuk megelőzni a csavarok sérülését!

  • ne lépjük túl a csavarra engedélyezett nyomatékot a ki-behajtás során
  • egyszer már behajtott PZ/PH fejű csavart ne használjunk újra fel
  • nagy méretű vagy hosszú faforgácslap csavaroknak/szerkezetépítő csavaroknak fúrjunk elő
  • a csavarhúzó gépet megfelelő erővel szorítsuk rá a csavarra, ne hagyjuk, hogy a behajtófej „ugráljon” a csavaron
  • fémekben található, korrodált csavarok esetén használjunk csavarlazítót vagy rozsdátlanító szert, szoruló csavar esetén próbáljuk meg megmelegíteni a csavart.
  • mindig a megfelelő méretű és típusú behajtófejet/csavarhúzót használjuk (PZ fejű csavart ne kíséreljük meg PH fejjel behajtani és fordítva, ezeknek a csavaroknak ez sérülést okoz)
  • mindig a célnak megfelelő szilárdságú és méretű csavart használjunk

Ha minden elővigyázatosság ellenére megtörténik a baj, és a csavar feje elnyíródott, nem tudjuk azt kitekerni, akkor a továbbiakban bemutatásra kerülő módszerekkel próbálkozhatunk, mellyel sikerrel járhatunk a sérült csavar kiszedésével házilag.

Tipp: A csavarok egészségének megőrzése érdekében érdemes megismerkedni a bitfej típusokkal és a legjobb akkus csavarbehajtóval is!

Itt érdemes a hatlapfejű csavarokat és az egyéb csavarokat külön tárgyalni, mivel a 2 típus eltérő technikát kíván.

Hatlapfejű csavarok

A magasabb szilárdsági osztályba tartozók meglehetősen ellenállóak, azonban a gyengébb minőségű csavarok, különösen egy nem méretpontos, olcsó kulccsal hajtva könnyedén elnyíródik. A hatlapfejű csavarok esetén könnyebb dolgunk van, hiszen ezek rendelkeznek a munkadarabból kiálló résszel, így jobban hozzáférhetőek, mint a süllyesztett csavarok.

Nézzük a lesarkalt csavar kiszedésének módszereit:

  • amennyiben a csavart tartalmazó tárgy méretei és kialakítása lehetővé teszik, a csavar fejét fogjuk be satuba, és a tárgyat forgatva ki tudjuk hajtani azt
  • ha elég nagy a csavar, és jól hozzáférünk, akkor sarokcsiszolóval vághatunk bele egy hornyot, és nagyméretű lapos csavarhúzóval, vagy egy vékony laposvassal megkísérelhetjük kihajtani
  • megfelelő méretű csavar és optimális környezeti körülmények mellett (a csavar hozzáférhető, nem robbanásveszélyes, gyúlékony környezetben található stb.) megpróbálhatunk ráhegeszteni valamit, aminek a segítségével ki tudjuk tekerni, pl. egy betonacél darabot vagy laposvasat.
  • sok esetben a kötés megszüntetéséhez elegendő, ha a csavar fejét vagy az anyát sarokcsiszolóval levágjuk.
  • kíséreljük meg vízpumpafogóval megfogni a csavar fejét, ennek bordázott kialakítása sokszor hatékonyabban fogja a fejet, és sikeres lehet az elnyalt csavar kiszedése. Nem sérült csavarok esetén viszont ne használjuk, mert a csavar sérülését okozza.
  • léteznek speciális, sérült csavarok kiszedésére szolgáló dugókulcs készletek, amennyiben rendelkezünk ilyennel, érdemes ezzel próbálkozni, mivel igen hatékonyan tudnak segíteni a csavarok eltávolításában. Ez az eszköz külsőre egy hagyományos dugókulcsra hasonlít, belseje azonban spirális kialakítású, mely könnyen megakad a sérült csavar fején.

Egyéb csavarok, süllyesztett fejű csavarok

Ezek a csavarok sérülés esetén nehezebben kiszedhetők, ráadásul a PZ/PH fejűek különösen érzékenyek a sérülésre, azonban itt is rendelkezésre áll több módszer is:

  1. kíséreljünk meg egy vékony gumiréteget szorítani a csavar feje és a behajtó közé, ez pl. lehet egy postázógumigyűrű is, ez sok esetben már elegendő, hogy meginduljon kifelé a sérült csavar
  2. Egy üthető csavarhúzóval próbáljunk meg néhányat ráütni, és utána kíséreljük meg a csavart kihajtani
  3. megfelelő körülmények és csavarméret esetén itt is próbálkozhatunk azzal, hogy valamit ráhegesztünk a csavarra, aminél fogva tudjuk azt tekerni
  4. ha nem probléma, hogy a csavar többi része benne marad az anyagban, csupán a kötést szeretnénk megszüntetni, akkor a popszegecs eltávolításához hasonló módon megpróbálhatjuk lefúrni a csavar fejét egy fémfúróval
  5. használjunk sérültfejű csavarkiszedőt: ez egy speciális, sérült csavarok kiszedésére szolgáló eszköz, gyakorlatilag egy kúpos, spirálozott végű bitfej, ami csavarbehajtógépbe fogható, és hatékonyan tudunk vele sérült csavarokat eltávolítani. Megjegyzem, hogy ez az eszköz hatlapfejű csavarokhoz is használható, itt azonban előkészületként fémfúróval egy, a csavarkiszedőnek megfelelő lyukat kell fúrnunk a csavarba, hogy azt bele tudjuk illeszteni.

Sérült csavar kiszedők

A Profibarkács széles választékot kínál sérült csavar kiszedőkből és sérült fejű csavarhoz használható dugókulcsokból is, valamint kaphatók olyan kombinált készletek, melyek mindkét készletet tartalmazzák.

Neo törtcsavar-kihajtó készlet 5 részes, klasszikus csavarméretekhez

neo-tortcsavar-kihajto

Yato Törtcsavarfej leszedő készlet, 10 részes

yato-tortcsavarfej-leszedo

Neo fúrószár készlet sérült csavarokhoz

neo-furoszarkeszlet-serult-csavarokhoz

A Profibarkács teljes törtcsavar kiszedő kínálatát itt találod >>

Kapcsolódó ötletek

Legjobb akkus csavarbehajtó - ezt válaszd, ha jót akarsz!

Az akkus csavarbehajtók beépített akkumulátoruknak köszönhetően lehetővé teszik, hogy szabadon mozogjunk és dolgozzunk a munkaterületen és nem csupán a fizikai erőfeszítést csökkentik, hanem gyorsaságuk és hatékonyságuk révén időt is megtakarítanak nekünk. A különböző sebesség- és nyomatékbeállításoknak hála könnyedén alkalmazkodhatunk az adott feladathoz.

Mihala Ferenc
Módosítva | 2024. február 22.
Bitfej típusok összehasonlítása - milyen kell neked?

Manapság a különböző területeken eléggé eltérő csavartípusokkal találkozhatunk, ami miatt akár igen nehéz helyzetbe is kerülhetünk, ha csak egy lapos és egy csillag csavarhúzónk van. Szerencsére hamar kitalálták erre a megoldást. Már kézi csavarhúzókból is könnyedén juthatunk olyanhoz, amiben a be- és kihajtásra szolgáló fej cserélhető annak függvényében, hogy milyen csavarhoz van rá szükségünk, amihez, ha beszerzünk egy jó bitfej készletet, akkor nemigen ütközünk többet problémába. Ha megfelelően választunk, akkor nem csak fúró-csavarozóban, de akár ütvefúróban is használható darabokra tehetünk szert.

Herpácsi Gábor
Módosítva | 2024. március 18.