Popszegecs méretek és használatuk
A popszegecs egy olyan rögzítőelem, melyet olyan alkatrészek összekötéséhez használnak, amelyeknek hátsó oldalához korlátozottan vagy egyáltalán nem lehet hozzáférni. Elterjedtek olyan ipari alkalmazásoknál is, ahol más rögzítési módszerek, például csavarok, nem működnének praktikusan. Habár elég egyszerű a használatuk, rengeteg méretben és fajtában kaphatóak, így hoztunk egy kis segítséget, hogy könnyebb legyen eligazodni a sok különböző típus között.
- Popszegecsek felhasználása
- A popszegecsek típusai
- Popszegecs méretek
- Popszegecs használata
Popszegecsek felhasználása
A popszegecs felhasználása rendkívül széles, különböző ipari és otthoni projektekben is alkalmazható. Legnagyobb előnye, hogy gyors és tartós rögzítést biztosít, anélkül, hogy hozzá kellene férni az anyag mindkét oldalához, így az autóiparon és repülőgépiparon túl gyakran használják például az építőiparban fém és műanyag burkolatok rögzítésére, valamint a bútoriparban különböző anyagok, mint a fa és a fém összeerősítésére.
A popszegecsek típusai
A különböző felhasználási területek és anyagtípusok miatt a popszegecsek többféle típusban érhetőek el:
- Nyitott popszegecs: Ez a legelterjedtebb típus, tekintve, hogy általános alkalmazásra van tervezve.
- Zárt popszegecs: Ennek a típusnak az előnye, hogy vízálló, mivel a szegecs behelyezése után nem hagy nyitott lyukat, ezért akkor ajánlott használni, mikor fontos, hogy a vizet vagy más folyadékokat kizárjunk.
- Nagyfejű popszegecs: Akkor használatos, ha nagyobb felületen kell eloszlatni a nyomást, ezzel megelőzve az anyag deformálódását vagy szakadását. Ilyet használhatunk mondjuk vékonyabb vagy puhább anyagok esetén.
- Süllyesztett fejű popszegecs: Akkor a legideálisabb ezt alkalmazni, ha fontos, hogy a szegecs feje síkban legyen az anyag felületével.
- Dekoratív popszegecsek: Ezek speciális szegecsek, amelyek különféle kreatív projekteknél népszerűek és számos formában, valamint stílusban érhetőek el – lehetnek többek között például dombornyomottak.
A popszegecsek anyagaikban is eltérnek egymástól. Ennek kiválasztása az összekapcsolni kívánt felületektől függ leginkább, illetve a környezeti körülményektől. Az alumínium popszegecsek például könnyűek és korrózióállóak, de nem olyan erősek, mint az acél szegecsek. Ez utóbbiak pedig, habár nagyobb szilárdságot biztosítanak, de hajlamosabbak is a rozsdásodásra, mint társaik. A rozsdamentes acél szegecsekről elmondható, hogy erősek és korrózióállók, ezért a legtöbb körülményhez igazodva is jól használhatóak.
Popszegecs méretek
A popszegecs méretek több paraméter alapján határozhatóak meg, a popszegecs használata is ezektől függ. Egyrészről fontos tudni az átmérőt, amelyet a szegecs fejénél mérünk. Leggyakrabban ez határozza meg, hogy milyen vastagságú anyaghoz használhatjuk a szegecset.
Ezen kívül fontos tudni a szegecs hosszát is, amibe a süllyesztett fejű változaton kívül a többinél nem számítjuk bele a fejet. Általában a szegecs hosszát úgy választjuk meg, hogy legalább másfélszerese legyen az anyagok összesített vastagságának.
A leggyakoribb popszegecs méretek:
- 2,4 mm
- 3,2 mm
- 4,0 mm
- 4,8 mm
- 6,4 mm
A kis méretű popszegecsek (2,4-3,2 mm) leginkább egyszerűbb szerkezetek rögzítésére alkalmasak. Ilyen lehet például egy elektronikai doboz, számítógép ház vagy bizonyos keretek és redőnyök. A 3,2 mm-es popszegecs típus az általánosan használt méret, ez akár varrási vagy kárpitozási projektekhez is megfelelő.
A közepes méretű popszegecsek (4,0-4,8 mm) már nagyobb, nem dinamikus építmények és vázak összeillesztésére is alkalmas lehet, mint például a polcok és szekrények. A 4 mm-es popszegecs típus a kisebbekhez képest már stabilabb rögzítésre is képes, akár bőr anyagoknál is bevethetjük, a 4,8 mm-es fajta pedig ugyanígy, a vastagabb anyagok esetében lehet hasznos.
Ezentúl léteznek még nagy méretű popszegecsek (6,0-7,8 mm), amelyek nagyobb terhelésű szerkezetek illesztéseihez lettek kitalálva, itt már az ipari felhasználás is népszerű, hiszen rendkívül erős illesztést biztosíthat már egy 6,4 mm-es popszegecs is. Az extra nagy méretű típusok (9,8-25,4 mm) pedig már vonatokhoz, mezőgazdasági gépekhez vagy ipari klímákhoz is gyakran vannak választva.
Ha több méretben is szükséged van popszegecsre, érdemes készletet beszerezni (pl. Neo Alu popszegecs 400 darabos készlet).
Tipp: A különböző bitfejek kiválasztásánál is könnyű belegabalyodni. Olvasd el következő blogcikkünket a bitfej típusok összehasonlításáról!
Popszegecs használata
Habár a popszegecs használata rendkívül egyszerű, elengedhetetlen, hogy a megfelelő méretűt válasszuk ki az elvégzendő munkához, különben ki fog esni a szegecs a lyukból. Ezentúl szükségünk lesz egy popszegecshúzó szerszámra, valamint egy fúrógépre és a hozzá tartozó megfelelő vastagságú fúrófejre.
- Anyag előkészítése
- Mindenekelőtt fontos, hogy előkészítsük a rögzítendő anyagokat és tisztítsunk meg mindent.
- Ne felejtsük el ellenőrizni, hogy illeszkedni fognak-e egymáshoz a felületek.
- Lyuk fúrása
- Válasszuk ki a megfelelő méretű fúrófejet, majd jelöljük ki, hol szeretnénk elhelyezni a szegecset.
- Fúrjunk lyukat mindkét anyagon a kijelölt helyen, úgy, hogy a popszegecs szárának külső átmérője éppen beleférjen majd, de ne legyen túl nagy.
- Például egy 4,8 mm átmérőjű szegecshez általában 5 mm-es fúrófejet használnak.
- Popszegecs behelyezése és összehúzása
- A szegecset dugjuk bele a munkadarabokba. A szárának teljesen bele kell illeszkednie a lyukba.
- Illesszük bele a popszegecs fejét a szerszám csőrébe, majd popszegecshúzóval húzzuk össze a munkadarabokat.
- Ahhoz, hogy gördülékenyen működjön a szegecshúzó, használat előtt mindig győződjünk meg róla, hogy jól karbantartott és tiszta.
- Ha gondot okozna a szerszám használata, részletes videónkban minden lehetséges kérdésre választ kaphatunk!
Amennyiben véletlen rosszul lett behelyezve a szegecs sincs ok az aggodalomra, hiszen könnyen eltávolítható. Csak fúrjuk ki a szegecs fejét, amíg az le nem válik, majd húzzuk szét az összerögzített anyagokat. A szegecs szárát pedig egy fogóval, vagy kézzel is eltávolíthatjuk.
Tipp: Belefutottál már sérült csavarba? Legközelebb így szedd ki könnyedén a sérült csavart házilag!
A Profibarkács teljes popszegecs és popszegecs-anya kínálatát itt találod >>
Kapcsolódó ötletek
Manapság a különböző területeken eléggé eltérő csavartípusokkal találkozhatunk, ami miatt akár igen nehéz helyzetbe is kerülhetünk, ha csak egy lapos és egy csillag csavarhúzónk van. Szerencsére hamar kitalálták erre a megoldást. Már kézi csavarhúzókból is könnyedén juthatunk olyanhoz, amiben a be- és kihajtásra szolgáló fej cserélhető annak függvényében, hogy milyen csavarhoz van rá szükségünk, amihez, ha beszerzünk egy jó bitfej készletet, akkor nemigen ütközünk többet problémába. Ha megfelelően választunk, akkor nem csak fúró-csavarozóban, de akár ütvefúróban is használható darabokra tehetünk szert.
Hogyan válasszunk fúrógépet? Ebből a bejegyzésből mindent megtudsz! Teljesítmény, nyomaték, motor típus