graphite-kiegeszito-akcio

Palatető felújítása
Módosítva: 2024. március 28.
Létrehozva: 2023. augusztus 28.

Palatető felújítása

Ha neked is pala fedi a tetődet, és időszerű lenne a felújítás, akkor feltétlenül olvasd el ezt a bejegyzést.

Tartalomjegyzék
  1. Paletető felújítása
  2. Mi az a palatető?
  3. Megéri felújítani a palatetőt?
  4. Palatető felújítása bontás nélkül
  5. Palatető felújítása festéssel
  6. Cserepeslemez palatetőre
  7. Palatető szigetelése

Paletető felújítása

Ha neked is palatetős házad van, akkor érdemes megfontolnod, hogy megéri-e felújítanod, vagy inkább egy teljes tetőszerkezeti csere lenne indokolt. Összeszedtük azokat a szempontokat, amiket a palatető felújítása előtt érdemes megfontonod.

Mi az a paletető

Mi az a palatető?

Első lépésben érdemes röviden körüljárnunk, hogy mi is az a palafedés, és a pala. A palafedés az építészetben a nagyelemes fedések egyike. Jellemzően a hagyományos ácsszerkezetű magastetőre kerülő fedési mód, amely könnyű, és kisebb hajlásszög mellett is biztosítja vízzáróságot, mint a cserépfedés. Erre a célra eredetileg természetes palát, vagy más néven ásványpalát használtak, amely kőzetből hasított palalemezekből egymásra rakott rusztikus fedést eredményezett. Később megjelent a palafedés ipari változata, amelynél már műpalát használtak és a főbb összetevői a cement és az azbeszt voltak. Mivel az utóbbi alapanyag számos egészségügyi kockázattal jár, ezért a műpala előállítása a 2001. évtől teljes mértékig átállt azbesztmentes technológiára.

Megéri felújítani a palatetőt?

Egy idő után minden fedőanyag elöregszik, így a pala is és felújításra szorul. Azok az ingatlan tulajdonosok akiknek egy elöregedett, vagy megrongálódott palatetőt kell felújítani, igen összetett problémával néznek szembe. (Nem kevesen vannak ilyenek, hiszen a számítások szerint a magyarországi ingatlanok 14 %-át palatető fedi.) A probléma forrása egyrészt az, hogy a palatető elemeinek az eredetivel egyező pótlására nincs lehetőség, hiszen ilyeneket káros azbeszttartalma miatt már nem forgalmaznak. Itt kell megemlítenünk azt a körülményt, hogy már a sérült, vagy lecserélendő palatető bontása sem egyszerű feladat, hiszen a törmelék veszélyes hulladéknak minősül, elszállításának kényes műveletét csak az arra kijelölt, speciális szaktudással és jogosítványokkal rendelkező cégek végezhetik és ez jelentősen megnöveli a bontás költségeit. A probléma másik forrása abból ered, hogy a pala egy kifejezetten könnyű fedőanyag, amely kisebb hajlásszög mellett is képes volt biztosítania a vízzáróságot. Az 50-es, 60-as és a 70-es években, amikor a palatetők zömét felhúzták ezek a tényezők nagyon kedvező tulajdonságoknak tűntek, hiszen a pala megtartására elég volt egy könnyebb és kisebb dőlésszögű faszerkezetet ácsolni, amely jelentős költségmegtakarítással járt. A felújítás során azonban ezek az előnyök hátrányba fordulnak, ugyanis erősen behatárolják, hogy a palára optimalizált tartószerkezetre (tegyük fel, hogy azok épek) milyen fedőanyag kerülhet. Abban az esetben, ha a fa tartószerkezet ép, léteznek olyan megoldások, hogy a palatető bontása nélkül lehet új fedőréteget telepíteni. Ez utóbbi eset kifejezetten költséghatékony, ezért, ha a palatető felújítása előtérbe kerül érdemes először ezt a lehetőséget számításba venni.

palatető felújítása bontás nélkül

Palatető felújítása bontás nélkül

A palatető felújításának legköltséghatékonyabb módja az, amikor bontás nélkül történik, tehát a régi palatető fent marad és erre kerül az új fedőréteg. Erre több technológiai megoldás is létezik, amelyek az alábbiak:

  • Bitumenes lemezfedés. A bitumenes lemez felrakása előtt természetesen a tető hibáit előbb még ki kell javítani, és le is kell tisztítani a tetőt. A letisztított palatető felületét egy tapadást segítő anyaggal vonják be, és a bitumenes lemezt lángolvasztással rögzítik. A bitumenes fedőlemez legfőbb előnye a könnyű súlya és a kiváló tapadása. Nem terheli a tető régi szerkezetét, ezért nem szükséges megerősíteni a tetőszerkezetet. A bitumenes lemezzel a felújítás gyorsan halad, néhány nap alatt fel lehet újítani a tetőt. Még úgy is, hogy a munkának a jelentős részét a régi tető hibáinak a kijavítása és a letisztítása teszi ki.
  • Palazsindelyes fedés. Ennek a felújítási módozatnak is az első lépése a palatető felújításával és letisztításával kezdődik. Itt azonban a bitumenes lemez helyett öntapadó réteges bitumenes zsindelyt raknak fel a tetőre. A lángolvasztásra itt nincs szükség, mert a méretre levágott zsindelylapokat a védőfólia levétele után ragasztják oda a megtisztított régi palatetőre. Ez a palazsindelyes fedőanyag nemcsak síkpalatetők, hanem hullámpalák fedésére is használható. A bitumenes lemezfedéshez hasonlóan a palazsindelyes fedés is nagyon gyorsan kivitelezhető. További előnye még a fedés hosszú élettartama, mert a régi palatető megfelelő tisztítása után a felragasztott palazsindelyek tökéletesen vízzáró felületet adnak, és a fedés várható élettartama akár 30 év is lehet.
  • Felújítás acélcserepes lemezzel. A fenti két technológiával szemben az acélcserepes felújítás már némileg hosszadalmasabb és bonyolultabb felújítási folyamatot jelent. Közös pont viszont, hogy a munkálatoknak ebben az esetben is a palatető kijavításával és tisztításával kell kezdődnie. Ezen túl, hasonlóan a már ismertetett két módszerhez, ez az a fedőréteg sem terheli meg túlzottan a tetőszerkezetet. Az eljárás lényege, hogy a tisztítás után a palatetőre párnafákat erősítenek fel, és erre kerülnek a tetőlécek. Erre a lécezésre lehet felfogatni a cserepeslemezeket. Így a  tetőszerkezet megbontása nélkül újítható fel a tető, és rakható fel a palatető fedés felé a könnyű súlyú acélból készült cserepeslemez.
  • Felújítás tetőcseréppel. Nagyon fontos kiemelni, hogy ez a technológia nem minden esetben alkalmazható. Első lépésként, mindenképpen a tetőszerkezetet meg kell nézetni egy szakemberrel. Statikus szakmérnöknek kell megvizsgálnia a tetőszerkezet teherbírását, és csak akkor újítható fel a tető, ha elbírja a cserépfedéssel megnövekedett terhelést. Ebben az esetben is megmarad a régi palatető. Természetesen a munkálatok első lépése itt is ugyanaz: javítás és tisztítás. Majd erre a kijavított és megtisztított felületre kerül a kiválasztott cserepeknek megfelelő lécezés. A palatetőre a szarufák vonalában ellenléceket fogatnak fel, és erre kerül a tetőfólia, amely a pára lecsapódása ellen véd. Ezután következik a kiválasztott cserépnek megfelelő lécezés, és erre kerül majd az új tetőcserép.

Palatető felújítása

Palatető felújítása festéssel

Amennyiben a palatetővel nincsen komolyabb gond, egyszerűen csak nem tetszik a színe, erre is van megoldás, ugyanis a pala festhető. Mint minden festési munkálatnál, úgy ebben az esetben is az első lépés a festendő felület előkészítése, a felhordott festékanyag megfelelő tapadásának érdekében ugyanis csak egy teljesen tiszta felület teszi lehetővé a kívánt eredmény elérését a festés során. A festék felvitelére a festékszóró pisztoly a leghatékonyabb eszköz és általában négy réteg felvitele javasolt. Érdemes kiemelni, hogy a palatető festése nem csak esztétikai kérdés, ugyanis egy megfelelően kiválasztott festék jelentősen megnöveli a palatető élettartamát.

Tipp: palatető lemosásához érdemes magasnyomású mosót használni, de kérd ki egy szakértő véményét, hogy érdemes-e valamilyen vegyszert használnod, vagy elég csak a víz ereje a tisztításhpz, illetve, hogy milyen erősségű lemosást bír el a palatető.

Cserepeslemez palatetőre

Ha költséghatékony megoldást keresünk a palatető felújítására, akkor a cserepeslemezes megoldás kiváló alternatíva lehet. Nagy szín és formaválasztékban kaphatóak ezek a panelek, így mindenki megtalálhatja az ízlésének megfelelőt, de ami ennél is fontosabb, hogy kicsi a súlyuk, így a régi  palatető szerkezete is el fogja bírni. Egyszerű a szerelése, nem munkaigényes, és így a munkadíjon is tudunk spórolni egyéb tetőfedési technikákhoz képest. Élettartama hosszú, így ha a tető szerkezete rendben van, több évtizedre ismét "megúsztuk" , hogy a tetőhöz hozzá kelljen nyúlni. A paletető felújítása ezzel a módszerrel tartós lesz.

Palatető szigetelése

A palatető utólagos szigetelését a legegyszerűbben fújható üveggyapot szigeteléssel végezhetjük el. Ennek előnye, hogy akár bontás nélkül is megvalósítható a szigetelés, környezetbarát anyaggal dolgozunk, gyorsan és hatékonyan elvégezhető a szigetelési munka, nem keletkezik hulladék és résmentesen, minden apró részre kiterjedően le tudjuk szigetelni a palatetőt.  

 

Kapcsolódó ötletek