kemping-tura-akcio

Melyik satu  mire való
Módosítva: 2023. szeptember 25.
Létrehozva: 2023. január 09.

Melyik satu mire való

Ha eddig azt gondoltad, hogy mindegyik satu ugyanarra való, akkor tévedsz!

Tartalomjegyzék
  1. Melyik satu mire való?
  2. Mi is az a satu?
  3. Hogyan működik a satu, milyen részei vannak?
  4. Mire való a párhuzamsatu?
  5. Kovácssatu - a legstrapabíróbb satu
  6. Csősatu csövekhez
  7. Műszerészsatu – finom megmunkáláshoz
  8. Jótanácsok a satu használatához
  9. Miért kell minőségi satut választani?

Melyik satu mire való?

Érdekes kérdésfelvetés ugye? Ha eddig azt gondoltad, hogy mindegyik satu ugyanarra, akkor tévedsz. Satu és satu között is van különbség még akkor is, ha a rögzítőszerszámok legalapvetőbb tagjaként tartják számon. Csősatu, párhuzamos satu, kovácssatu vagy műszerészsatu és így tovább. Segítünk, hogy minél jobban eligazodjatok az óriási satuválasztékban, és biztosan az kerüljön a műhelyetekbe, amire szükségetek van!

satu

Mi is az a satu?

A satu a munkadarab munka közbeni rögzítésére, befogására szolgál. A műhelymunkák egyik alapvető berendezése a satupaddal, munkaasztallal együtt, amire a satu rögzítésre kerül.

Régebben elsősorban a fémiparban, fémmegmunkálásban használták a munkadarabok rögzítésére. Ma már a legtöbb barkácsember, hobbista műhelyében, garázsában is megtalálhatóak a különböző satuk, hiszen bármikor adódhat egy olyan munka, amihez rögzíteni kell valamit.

Lehet, hogy vágni, fűrészelni, hajlítani vagy reszelni szeretnénk, esetleg menetet készíteni. Ha nem szeretnénk, hogy elmozduljon akár a munkadarab, akár a szerszám, a satuba fogatjuk be.

Hogyan működik a satu, milyen részei vannak?

A satu két egymás felé mozgó szorítóporfáját szét lehet nyitni és össze lehet zárni. Ehhez az álló pofán keresztül küldött és a mozgórészben rögzített orsóra van szükség. Részei:

  • van egy szorítópofa
  • és egy állópofa (ezek szélessége adja a pofaszélességet)
  • csavarorsó, forgatókar
  • üllőlap
  • mozgatható rész

A pofaszélesség és a befogási mélység satunként eltérő lehet. A hagyományos satukat a munkapadhoz rögzítik, az asztalos satuk általában a munkapad részét képezik.

A satu felszerelésekor pontosan meg kell határozni a magasságot, ez munka közben meghatározó jelentőségű lesz. Egyes satuknak állítható a magassága, de ez elsősorban a drágább típusoknál jellemző.

Az alábbi ábrán látható, hogy a mesterember pinenőállásban tartott könyökével hogyan tudja ellenőrizni az optimális satumagasságot (kép forrása: Sulinet Tudásbázis) .

satu magasság beállítása

 

Mire való a párhuzamsatu?

Ezek azok a berendezések, melyeknek két szorítópofája egymással párhuzamosan mozog. Precíz kis eszközök, de általában öntöttvasból készülnek, ennek köszönhetően a mechanikai terheléssel szemben kevésbé ellenállóak, kalapálást, ütögetést nem igazán bírják, az öntöttvas ridegsége miatt. A szorítópofák szoktak acélból készülni, hogy jobban bírják.

Kovácssatu - a legstrapabíróbb satu

Ennél az eszköznél a rögzítőpofák egy ív mentén tudnak mozogni. Erősen kopásálló kovácsoltvas az anyaga, a mechanikai igénybevételt nemhogy bírni fogja, de még keményebbé válik. Hátrányként kell megemlíteni, hogy egy nagyobb munkadarab befogása esetén nem feltétlenül biztosít egyenletes szorítást.

Csősatu csövekhez

A csősatut elsősorban vízszerelők, fűtésszerelők, gázszerelők használják gyakrabban, a hengeres munkadarabokat, csöveket kiválóan meg tudja tartani. A satu gyártója megadja azt az átmérőt, amely átmérőjű csöveket be tud fogni. Legtöbbször erős, acél öntvényből készülnek, a fogazott pofái pedig biztos fogásra képesek.

Csősatu beállítása

Műszerészsatu – finom megmunkáláshoz

A kisebb, finomabb munkákhoz a műszerészsatuk ajánlottak. Ezekkel óvatosan kell bánni, nem terhelhetők igazán. Egyes műszerészsatuk 360 fokban elfordítható forgózsámollyal rendelkeznek, befogópofáik edzett acélból készülnek, recézettek.

Jótanácsok a satu használatához

A satupadon mindig a használatban lévő szerszámok legyenek csak, a satu jobb oldalán a szerszámok, a bal oldalán a munkadarab legyen. Mérő és ellenőrző eszközök a satutól távolabb helyezkedjenek el. Mikor pedig befogatásra kerül a munkadarab, fontos, az optimális befogóerő megtalálása. Ha túl laza a befogás, baleset vagy pontatlanság következhet be, ha túl szoros, a munkadarab megsérülhet.

Miért kell minőségi satut választani?

Satu fa védelemmel

A Topex, Neo, Vorel, Extol, Yato gyártók kiváló minőségű satukat kínálnak otthoni és műhelyi használatra egyaránt. Mindenképpen célszerű jó minőségűt választani, ami évtizedekig kiszolgálja az igényeket.

Aki minőségi befogóeszközzel rendelkezik, csak az elvégzendő feladatra kell koncentráljon! Nem aggódik rajta, hogy nem elég erős a befogás vagy éppen a kalapálást nem bírja majd a satuja. Egyszerűen a munkára figyel, a végeredmény pedig a lehető legjobb lesz!

Otthoni munkákhoz a 75-120 mm-es satuk, míg komolyabb, szakmai feladatokhoz a 150-200 mm-es satuk ajánlottak!

Ha szívesen olvasnál hasonló tartalmakat, kövesd a Profibarkács Blogját, ahol folyamatosan új bejegyzésekkel várunk! Olvass kerti gépekről is akár, például arról, hogyan válassz fűkaszát.  Ha időd engedi, akkor pedig nézz körben az újdonságok vagy az akciós termékek között, hogy le ne maradj valami kihagyhatatlan ajánlatról! 

Kapcsolódó ötletek

Hogyan válassz dekopírfűrészt

Nézzük meg közelebbről a dekopírfűrész fajtáit, felhasználási módjait és a cikkünk végén néhány használati jótanáccsal is ellátunk benneteket!