Melyik a legjobb pormaszk
Módosítva: 2023. szeptember 25.
Létrehozva: 2023. január 31.

Melyik a legjobb pormaszk

Egy maszk elsődleges funkciója a védelem. De milyen szempontok lehetnék még fontosak vásárláskor?

Tartalomjegyzék
  1. Melyik a legjobb pormaszk
  2. Miért fontos a pormaszk használata?
  3. Maszk történelem
  4. Milyen pormaszkok vannak forgalomban?
  5. A pormaszkok védelmi szintjei, kategóriái
  6. Szelep nélküli, eldobható pormaszkok
  7. Mi az az aktív szén a pormaszkokban?
  8. Hogyan válasszak pormaszkot?

Melyik a legjobb pormaszk

Egy jó minőségű pormaszkra számtalan helyzetben szükséged lehet, akkor is, ha nem a munkavédelmi ruházatod része.

Miért fontos a pormaszk használata?

Nem is olyan régen történt, hogy az egész világot ellepte a különféle maszkot viselő emberek tömege. Ennek a járványügyi időszaknak köszönhetően mindenki tudja, hogy a maszkok az egészségvédelem szerves részét képezik.

A legkisebb porral, vízpára, vagy olajrészecske-kibocsátással járó munkák során érdemes a légutainkat speciális pormaszkkal védeni. Ezek közül sem mindegy azonban, milyet választunk, a különféle munkavégzések és légköri szennyeződések más és más tulajdonságú maszkot igényelnek. Több munkaterületen is kötelező a viselése, de a mindennapok során láthatjuk, hogy egyre több szakma beépítette a kellékei közé.

De nézzük meg először, honnan is indult a maszkviselés.

Maszk történelem

Az első maszkok a 17. században tomboló pestisjárvány következtében váltak elterjedt védekezési formává egy speciális öltözék részeként. Ezt akkoriban nem viselhette akárki, a település által kinevezett személyek, az úgynevezett pestisdoktorok kiváltsága volt. Valójában ők nem feltétlenül voltak orvosok, de kijelölt feladatuk szerint védőöltözetben látták el a pestissel fertőzött embereket. Ez akkoriban legtöbbször érvágást és piócakezelést jelentett, mondhatni luxuskezelésnek számított abban az időben. A speciális szűrőréteget gyógynövényekkel készítették el, és szentül hittek abban, hogy ez megvédi őket a belélegzett fertőzött levegőtől.

Később finomodott a kinézete, különféle szövetdarabok váltották fel. A hatékonysága viszont csak sokkal később, egy fiatal kutatónak köszönhetően bizonyosodott be, az 1910-es mandzsúriai pestis idején. Lien-teh Wu boncolás közben rájött, hogy a betegség nem bolhák által, hanem a levegőben terjed. Neki köszönhetjük az első, pamut és géz összeillesztéséből készült maszkot.

Az első N95-ös típusú maszkokat az amerikaiak készítették 1972-ben, ezt már munkavédelmi céllal. A technika fejlődésének köszönhetően az olvadt polimert többrétegű szálakká préselték. Ez hatékonyan megszűrte a levegőt, a vírusrészecskék, vagy apró porszemek fennakadtak rajta. Ezek a típusok azonban szelepet még nem tartalmaztak. A könnyebb levegővétel érdekében később a szelepes változat is létrejött.

N: abban az esetben használható, ha a levegő olajrészecskementes, R és P jelzésű maszkok már ez ellen is védenek. A 95 az a védelmi szintet fejezi ki százalékban.

Milyen pormaszkok vannak forgalomban?

Napjainkban többféle színű, formájú és gyártmányú pormaszkot tudunk vásárolni. Érdemes azonban körültekintőnek lenni, hiszen a különféle típusok különféle munkavégzéshez valók.

Az FFP mozaikszó jelentése: filtering face piece, vagyis szűrővel ellátott álarc, a.k.a arcmaszk. Használatuk során védelmet nyújtanak számunkra a szálló por, a vizes és olajos szemcsék ellen is.

Pormaszk használat közben

A pormaszkok védelmi szintjei, kategóriái

FFP1 – ha a porszemcse koncentráció alacsony, ez a típus remek választás. Használhatod olajköd, esetleg vízpára ellen is, de ideális csiszolási vagy fúrási munkák mellé.

FFP2 – Közepes részecskekoncentráció mellett már erre van szükséged, építkezési munkák során, famegmunkálásnál, vagy nagy porral járó munkák esetén használható.

FFP3 - Magas porszemcse koncentráció mellett már erre van szükséged. Ez a gyógyszergyártás során, vagy a vegyészeti folyamatok végzésekor is megfelelő védelmet nyújt.

A pormaszkokat szelepes és szelep nélküli változatban tudod megvásárolni.

Szelepes: speciális szűrőrendszerrel ellátott pormaszk, ami a levegőt megszűri beszíváskor. Létezik cserélhető betétes változatban is, ezek füstre, mikroorganizmusokra és porszűrésre is alkalmasak, de remekül beválnak kellemetlen szagokkal járó vegyületek esetén is. Határozott előnyük a szelep nélküli társukkal szemben, hogy nem izzad a maszk alatti felület.

Fontos! Ha gázokkal dolgozol, fontos körültekintően megválogatni a pormaszkod. Más-más gázok, eltérő maszkokat igényelhetnek. Szerves gázok elleni védelemhez inkább az álarcokat ajánljuk.

Szelep nélküli, eldobható pormaszkok

Kisebb, főleg porral járó munkák esetén ajánlatosak. Kedvezőbb áruk mellett a rövidtávú felhasználathatóságuk miatt érdemesebb a tartósabb, erősebb változatokat választani.

Léteznek teljes arcot takaró változatok is, ezeket a típusokat a könnyen mérgezést okozó porok, gázok beszívása ellen javasoljuk, mindennapi felhasználásra szükségtelenek otthonunkban.

Mi az az aktív szén a pormaszkokban?

Az aktív szén, vagyis orvosi szén porózus szerkezetű szer, amit több területen is felhasználnak a különböző gyártók, pédául a NEO, vagy a YATO. Előnyös tulajdonságait hatékony molekulamegkötő-képességének köszönheti, így szagtalanítók, fogászati termékek, gyógyszeripari szerek alapanyagaként ismerhetjük. Szűrőképessége miatt a maszkgyártás is felhasználja, ezzel hosszabb élettartamot és hordhatóságot kölcsönözve az arcmaszknak.

pormaszkok

Hogyan válasszak pormaszkot?

Néhány szempontot fontos mérlegelned a döntés előtt, többek között azt, hogy milyen munkavégzéshez vennéd fel. A védelem mértékét a szálló részecske milyensége határozza meg. A fent felsorolt kategóriákban szereplő maszkok több gyártó kínálatában fellelhetők. Érdemes átgondolnod, hogy melyik számodra a legideálisabb, nem mindegyik illeszkedik kényelmesen az arcodhoz, így mindenképpen az egyedi igényeket kell figyelembe venni - szerencsére minden arctípushoz találni megfelelőt ma már. Nyilván elsődleges funkciója a védelmi szerepe, de létezik kimondottan esztétikus (és mindenféle színű) verzióban is.

A megfelelő munkához megfelelő pormaszkra van szükséged, az ideális darab kiválasztásában a Profibarkács csapata bármikor segítségedre lesz.

Tipp: Fültökot nem kizárólag az építkezéseken használnak, jól jöhet otthoni barkácsolás során is. 

Ha hasonló érdekes cikkeket olvasnál, kövesd blogunkat!Kerttulajdonosoknak hasznos lehet a Magaságyás építése házilag című bejegyzésünk.

Kapcsolódó ötletek