kemping-tura-akcio

Leylandi ciprus metszése
Módosítva: 2024. április 26.
Létrehozva: 2024. április 15.

Leylandi ciprus metszése

Nehézség:

Az utóbbi évtizedekben a leylandi ciprus nagy népszerűségnek kezdett örvendeni a kertbarátok körében. Elmondjuk hogyan kell metszeni.

Tartalomjegyzék
  1. Leylandi ciprus metszése
  2. A leylandi ciprus metszése milyen gyakran történik
  3. A metszés célja
  4. Mikor kell a leylandi ciprust metszeni?
  5. A leylandi ciprus gondozása
  6. Leylandi ciprus ültetése

Leylandi ciprus metszése

Az utóbbi évtizedekben a leylandi ciprus nagy népszerűségnek kezdett örvendeni a kertbarátok körében. Ennek az elsődleges oka az, hogy a leylandi ciprus tökéletesen alkalmas, nagy, homogén, átláthatatlan sövénykerítés létrehozására. A leylandi ciprus egyik legjellegzetesebb tulajdonsága ugyanis az, hogy egy kivételesen gyorsan növő fajról van szó.

Ez a dísznövény képes évente akár egy métert is növekedni, ezért ültetése után nagyon rövid időn belül látható eredményt kaphatunk. A gyors növekedés mellett, a másik jellegzetessége a leylandi ciprusnak, hogy ágszerkezete nagyon tömött, ezért kivallóan alkalmas arra, hogy privátszféránkat megvédve megóvjon minket a kíváncsi tekintetektől, de  hangszigetelő és porfogó képessége is számottevő. Természetesen a leylandi ciprus nem csak sövényfalként, de önálló dísznövényként is megállja a helyét. A metszésére odafigyelve egy két-három éves leylandi ciprus már nagyon egyedi mediterrán hangulatot kölcsönözhet kertünknek. Lássuk hogyan zajlik leylandi ciprus metszése profi módszerekkel, mégis egyszerűen.

Leylandi ciprus metszése

A leylandi ciprus metszése milyen gyakran történik

Mint minden gyorsan növő cserje esetében, így a leylandi ciprusoknál is évente legalább egy alkalommal elő kell vennünk a metszőollónkat, de még inkább a sövénynyírónkat, ha azt szeretnénk, hogy a sövényfalunk, vagy az önmagában álló leylandi ciprusunk szép és rendezett látványt nyújtson. Már említettem, hogy egy kivételesen gyorsan növő cserjefajtáról van szó, így a metszőolló és a sövénynyírón túl mindenképpen szükségünk lesz egy stabil létrára is.  

Mint minden metszés esetében, így a leylandi ciprus metszésének esetében is, tudnunk kell, hogy mi a célunk a növénnyel. Sövényfalat szeretnénk nevelni? Esetleg egy különálló növényről van szó? Sűrű szerkezetű, átláthatatlan homogén sövényfalat szeretnénk, vagy kicsit szellősebbet? A szabályos mértani formákat részesítjük előnyben, vagy valamilyen speciális alakzatot szeretnénk létrehozni. Mindenképpen hosszú távon kell tehát gondolkodnunk, el kell tudnunk képzelni, hogy milyen növényt szeretnénk látni évekkel később. Főszabály szerint a leylandi ciprus esetében a metszés célja az, hogy a növényünk sűrűsödjön, tehát egy hajtásból kettőt csináljunk.

Leylandi ciprus kertészetben

A metszés célja

Ha metszettél már gyümölcsfát, akkor rögtön látod, hogy ebben az esetben pont ellentétes hatás kiváltása a cél, ugyanis egy barack, vagy meggyfa metszésnél elkerülendő a sűrű szerkezet, éppen ellenkezőleg, egy „levegős” ágszerkezet létrehozására törekszünk, ahol a napfény elérhet minden termést. A leylandi ciprus esetében általában azt szokták ajánlani, hogy addig hagyjuk növekedni, amíg el nem éri az általunk megkívánt méretet és csak ezt követően kezdjük el a metszését, elsősorban sövénynyírónk segítségével. Kicsit más szavakkal, ebben az estben addig várunk, amíg a cserjéink el nem érik az általunk áhított magasságot. Ha elértük ezt a pontot elkezdhetjük a metszést a leylandi ciprusunk tetejéről és oldaláról, attól függően, hogy merre akarjuk „terelni” a cserjénk növekedését. 

Tapasztalatom szerint ennél némileg célravezetőbb az a módszer, ha már a telepítés után egyből elkezdjük a metszést, nagyjából az ágazat 1/3-ának eltávolításával, amit a következő évben folytatunk. Meglátásom szerint a leylandi ciprus ágszerkezetének folyamatos alakítása sokkal jobb eredménnyel kecsegtet mintha azt csak az ültetés után évekkel kezdenénk meg. Ne féljünk tehát elővenni a metszőollónkat, mert a leylandi ciprus a metszés szempontjából nem érzékeny, vagy sérülékeny, maradandó károsodást nem okozhatunk a növénynek. Érdemes még kiemelni, hogy a leylandi ciprus metszése némileg eltér a szokottól az idejét tekintve is.

Ha formára szeretnénk nyírni, vásároljunk hozzás egy akkus sövényvágót.

Mikor kell a leylandi ciprust metszeni?

Általában a metszés egyik fő időszaka az ősz, miután a növények nedvkeringése leállt, de még nem álltak be a fagyok. A leylandi ciprusra ez nem igaz, ősszel már nem ajánlott metszeni, mert az augusztusban kihajtott levelek segítenek megóvni a cserjénket a téli fagytól. Tekintettel erre, leylandi ciprusunkat elsősorban nyáron és tavasszal metsszük. Lényeges még kiemelni, hogy a betegségekkel, vagy kártevőkkel szemben egy különösen ellenálló fajtáról van szó, permetezni egyáltalán nem szükséges.

A leylandi ciprus metszésével kapcsolatban azt kell még kiemelni, hogy nem szabad túl sokáig várni a metszéssel, ugyanis egy idény kimaradása után is már olyan állapotba kerülhet a cserje, hogy a metszés után csúnya barnás foltok maradnak a növényben. Ennek az az oka, hogy a kérges részek már meghaladták az ideális magasságot, amelyet éppen a metszéssel tudnánk szabályozni. Lényeges, hogy ez nem csak esztétikai kérdés, hanem jelentősen érinti a leylandi ciprusunk ellenálló lépességét is.

leylandi ciprus

A leylandi ciprus gondozása

Először a leylandi ciprus öntözéséről röviden, ugyanis ez kiemelt fontossággal bír. A leylandi ciprus ugyanis egy kifelezetten nagy vízigényű növény, rendszeresen kell hosszasan áztatva öntözni, hogy a nedvesség biztosan lejusson a gyökérzónába. Ezt télen is meg kell ismételni egy-két alkalommal, természetesen fagymentes időszakban. Pontosan ez a nagy vízigény kezdi megkérdőjelezni ennek a növénynek a létjogosultságát a vízhiányban szenvedő korunkban. Érdemes tehát ezt a szempontot is mérlegelni mielőtt leylandi ciprus telepítése mellett döntünk. Amennyiben egy nagyobb sövényfal létrehozása a célunk, ez már olyan víz mennyiséget jelent, hogy mindenképpen érdemes végiggondolni egy házi vízmű létesítését is.

Leylandi ciprus ültetése

A leylandi ciprusok ültetése jelentősen nem tér el attól, mint amit az egyéb cserjéknél megszokhattunk. Érdemes ültetés előtt belocsolni az ültető gödröt. Ültetés után alakítsunk ki tányért a cserje körül és rendszeresen locsoljuk, mert az első néhány hónapban a kiszáradás jelenti a legnagyobb veszélyt a növényünkre. Érdemes karókkal megtámasztani a frissen ültetett leylandi ciprusunkat, pontosan úgy, mint ahogyan azt gyümölcsfákkal tennénk.

Zárásként érdemes megemlíteni, hogy a leylandi ciprus sem a homokos, sem az agyagos talajt nem szereti különösen. Természetesen ezekben is megmarad, de a fejlődése nem lesz olyan látványos mint a kellően humuszos talajban. Így zajlik a leylandi ciprus metszése és megfelelő gondozása.

Tipp: Ha a gyepet is folyamatosan gyönyörűen tartanád, érdemes megnézned a legjobb fűnyírót.

 

Kapcsolódó ötletek