heatlucky-futheto-termekek

Laminált padló vágása - Mivel és hogyan?
Módosítva: 2024. június 17.
Létrehozva: 2023. szeptember 18.

Laminált padló vágása - Mivel és hogyan?

Nehézség:
Idő: Teljes délután

A laminált padló előnye, hogy gyorsan és egyszerűen lerakhatóak, ezért ha egy kis kézügyesség és minimális gyakorlat birtokában vagyunk, akár magunk is megpróbálkozhatunk a laminált felület telepítésével.

Tartalomjegyzék
  1. Laminált padló vágása - Mivel? Hogyan?
  2. Mivel vágjuk a laminált padlót?
  3. A laminált padló vágása dekopírfűrésszel 
  4. Hogyan használjuk a dekopírfűrészt?
  5. A laminált padló vágó használatának előnyei

Laminált padló vágása - Mivel? Hogyan?

A laminált padló az elmúlt évtizedekben az egyik legnépszerűbb járófelületté vált a belsőépítészében. Ez nem véletlen, hiszen a hagyományos parkettákhoz képes egy lényegesen olcsóbb megoldást jelent, számtalan minőségi kategóriában és típusban beszerezhetőek. Manapság már a magasabb kategóriájú laminált járófelületek látvány tekintetében egyértelműen felveszik a versenyt a hagyományos parkettákkal. Legfőbb előnyük azonban, hogy gyorsan és egyszerűen lerakhatóak, ezért ha egy kis kézügyesség és minimális gyakorlat birtokában vagyunk, akár magunk is megpróbálkozhatunk a laminált felület telepítésével, jelentős összegeket spórolva a családi költségvetésből. Olvasd el a Laminált padló lerakása című bejegyzésünket is! A laminált padló vágása neked is menni fog!

Mivel vágjuk a laminált padlót?

Mivel vágjuk a laminált padlót?

Ebben a bejegyzésben a laminált padló lerakásának központi mozzanatáról, a vágásról és annak legfontosabb szabályairól szeretnék röviden néhány gondolatot írni. A lerakás folyamatánál óhatatlanul elérkezünk ahhoz a ponthoz, hogy a laminált padló darabokat méretre kell vágnunk és ekkor merül fel a kérdés, hogy vajon ezt mivel is tegyük.

Először talán érdemes azzal kezdeni, hogy mivel ne vágjuk a laminált padlót. Ebben az esetben gyakran előkerülnek a sufniból a hagyományos kézi fűrészek, aztán egy kis próbálkozás után gyorsan vissza is kerülnek a helyükre, ugyanis ezek a szerszámok a precíz vágásokra teljesen alkalmatlanok. Egy hagyományos kézi fűrésszel, már szabályos egyenest is kihívás vágni, de a laminált felületek lerakásánál könnyen szembesülhetünk azzal, hogy íves vágásra is szükségünk lehet, erre szóba sem jöhetnek. Nem is beszélve arról, hogy ezek az eszközök a kelleténél jobban roncsolják a munkafelületet, amely lényegesen kihathat a kapott eredmény minőségére, esztétikájára.

Laminált padló vágása dekopírfűrésszel

A laminált padló vágása dekopírfűrésszel 

Tapasztalatom szerint  a laminált padló vágása a dekopírfűrész, vagy más néven szúrófűrész segítségével a legcélszerűbb. A dekopírfűrész egy nagyon sokoldalú vágóeszköz. Egyik nagy előnye a dekopírfűrésznek, hogy nem csak egyenes vonalak vágásánál vethetjük be ezt a szuper kis gépet, hanem ugyanúgy ívelt vágások mentén is jó szolgálatot tesz. Óriási előnye még, hogy nagyon egyszerűen mozgatható, így szinte bárhol és bármilyen körülmények között használható, ahol áramforráshoz tudunk jutni. A dekopírfűrésznek lehetnek olyan extra specifikációi, amelyek jelentősen javíthatják az elvégzett munkánk minőségét. Elsősorban ilyen a lézeres irányzék, amely jelentősen megkönnyíti a padlólapok pontos méretre vágását. Szemre nem mindig látszanak a néhány milliméteres eltérések, de a lézer irányzék ezt pontosan jelezni fogja nekünk.

Nyilvánvalóan a széleknél nem kell törekednünk a teljes precizitásra, hiszen a kisebb hibák és eltérések a szegőlécek jótékony takarásában maradhatnak, de az egyéb szemmel látható helyeken ezek az eltérések nagyon zavaróak tudnak lenn. Nem is beszélve arról, hogy a pontosság nem csak esztétikai kérdés, hiszen a nem kívánt rések közzé beszivárgó nedvesség – kikerülve a laminált felületet – komoly károkat tud tenni a járólapokban. A szúrófűrész használata során a legnehezebb feladat a hosszanti vágások precíz kivitelezése.

A jó hír az, hogy ezek a vágások tipikusan a széleken, a falfelületekkel párhuzamosan lesznek, így teljesen tökéletes illeszkedésre nem kell törekednünk, van némi mozgásterünk. Természetesen azért nagyot nem hibázhatunk és ebben segíthet minket a külön erre a célra kifejlesztett dekopírfűrészhez készített vezető,a mivel pontosabb lesz a végeredmény. Az ilyen típusú vágásokat végezzünk inkább asztali dekopírfűrésszel.

Ha a szúrófűrészünk rendelkezik porszívó csatlakozással, akkor mindenképpen használjuk a porelszívás ezen formáját, mert nem szerencsés belélegezni a fűrészport. Használjunk pormaszkot!

Hogyan használjuk a dekopírfűrészt?

A legfontosabb talán, hogy ne toljuk túl erősen a munkafelületre, mert egyrészt ezzel túlterhelhetjük az eszközt, másrészt pedig – ami sokkal gyakoribb – hogy a fűrészlap deformálódhat, vagy adott esetben el is törhet. Gondoskodjuk pót fűrészlapokról! Nagyon bosszantó tud lenni, ha egy munkafolyamat közepén ébredünk rá, hogy nincs további fűrészlapunk és megszakítva a munkánkat, el kell mennünk a megfelelő szakboltba azt megvásárolni. Nagyon lényeges, hogy a munkánkhoz a megfelelő fűrészlapokat válasszuk. Laminált lapok esetében természetesen fához optimalizált fűrészlapokat kell beszereznünk és azokból is a sűrű fogazatúakat, amelyek finomvágásokhoz valóak. Lényeges, hogy megfordítsuk a padlólapot úgy, hogy a laminált része nézzen lefelé. Ezzel elkerülhető, hogy a fűrészlap fogai visszahúzáskor felszakítsák a laminált részt. Esztétikailag csúnya látvány, ezen kívül a sérült padlólap nem tűri sokáig a nedvességet. Néhány felmosás után felpúposodhat.

Laminált padló vágó előnyei

A laminált padló vágó használatának előnyei

Érdemes megemlíteni, még egy eszközt, amely nagy segítségünkre lehet a laminált padlólapok vágása során, ez a laminált padló vágó. Már utaltam rá, hogy a szúrófűrész használata során a legnehezebb feladat a hosszanti vágások precíz kivitelezése. A művelet még akkor is nagy odafigyelést igényel, ha a hosszanti vágás során vezetőt használunk. Kétségtelen, hogy a hosszanti vágások tökéletes kivitelezésére a laminált parketta vágó a legmegfelelőbb eszköz, amely lényegében egy nagyméretű pengével ellátott vágóeszköz. Használata nagyon egyszerű, különösebb előképzettséget nem igényel, de nagyon fontos a munkavédelmi szabályok fokozott betartása (kesztyű használata fokozottan ajánlott) és a teljes koncentráció, ugyanis a lamináltvágó komoly sérüléseket okozhat a figyelmetlen felhasználás során.

A laminált padló vágó nagy előnye, hogy gyors és pontos vágást eredményeznek 90°-os szögben, de akár szögvágásra is képes 0-180 fok között. A lamináltvágó használata előtt a laminált lapon rajzoljuk be a vágás tervezett vonalát, úgy, hogy ceruzával meghúzott vonal a nem hasznos, tehát a levágandó felületre essen. Ezt követően a lamináltvágó ütközőit be kell állítanunk a megfelelő távolságra és tegyük be a vágandó lapot az eszköz vágófelületére. Ha már meggyőződtünk róla, hogy minden a helyére került, fogjuk meg a penge markolatát és egy határozott mozdulattal toljuk le a padlólap irányába.

Összegezve a fentieket, a laminált padló vágása, néhány egyszerű és könnyen beszerezhető eszköz birtokában nem ördöngösség, feltéve, ha betartjuk a bejegyzésben ismertetett ökölszabályokat. A vágáshoz ajáljuk a Wolfcraft lamináltvágót, amely több méretben is kapható webáruházunkban.

Kapcsolódó ötletek