munkaruha

Kültéri fa kezelése
Módosítva: 2024. április 26.
Létrehozva: 2023. július 18.

Kültéri fa kezelése

Nehézség:

A fából készült kültéri használati tárgyaink megfelelő ápolása kiemelt jelentőséggel bír, ugyanis a fa felületek megfelelő karbantartás nélkül nagyon hamar tönkremehetnek és elveszthetik időtállóságukat, valamint esztétikai értékeiket.

Tartalomjegyzék
  1. Kültéri fa kezelése
  2. Kültéri fa kezelése olajjal
  3. Milyen kültéri felületkezelő olajat válasszunk?
  4. Felület előkészítése kültéri faolaj felhordása előtt
  5. Faolaj felhordása
  6. Olajozott felületek karbantartása
  7. Kültéri fa kezelése égetéssel

Kültéri fa kezelése

A fából készült kültéri használati tárgyaink megfelelő ápolása kiemelt jelentőséggel bír, ugyanis a fa felületek megfelelő karbantartás nélkül nagyon hamar tönkremehetnek és elveszthetik időtállóságukat, valamint esztétikai értékeiket.

Ha a kültéri fafelületeink kezelésére gondolunk, tipikusan a kültéri lazúrok és fazománcok jutnak eszünkbe elsőnek. Tudni kell azonban, hogy kültéri lazúrok, fazománcok durva kémiai szerek, amik az egészség- és környezetvédelem szempontjából bizonyos esetekben problémásak lehetnek. Előfordulhatnak olyan esetek, amikor ezeknek az anyagoknak az egészségkárosító hatása közvetlenül is felmerül például, ha a fából készült magaságyásunkat szeretnénk lekezelni és ellenállóvá tenni az idő vasfogának. Senki sem szeretné, hogy ezek a kemikáliák beszivárogjanak a termőföldünkbe és ezen keresztül a megtermel zöldségeinkbe.

Éppen ezért ebben a bejegyzésben két tradicionálisnak mondható, környezet és egészségbarát fatartósítási eljárásról szeretnék írni, amik védelem szempontjából teljes mértékben felveszik a versenyt a kültéri lazúrokkal és fazománcokkal.

Kültéri fa kezelése olajjal

Kültéri fa kezelése olajjal

Az olaj eredendően úgy védi a fa felületét, hogy beszívódik a fa felső pórusaiba, ott kikeményedik, így a fa felülete ellenálló lesz. A víz és a szennyeződés nem tud bejutni a fába, mert a felső rostok a kikeményedett olajjal telítettek. A kültéri fafelület kezelésének a lehető legjobb módja. Nem a fa felületén hoz létre egy védőréteget, ami idővel megsérül és kezd peregni, lehámlani, leválni a fáról, hanem együtt dolgozik, együtt mozog a fával.

A faolajjal kezelt felületek karbantartása rendkívül egyszerű, hiszen nem szükséges teljes csiszolás a felület felfrissítése, felújítása előtt, elegendő a felület megtisztítása és újra olajozása. Mivel nincs filmréteg, ami megrepedhetne, ezért nem olyan érzékenyek a felületi sérülésekre, karcolásokra, strapabíróbbak és alkalmazhatóak mérettartó és nem mérettartó felületeken egyaránt. Általában két réteg olajat kell a felületre kenni, de van költséghatékonyabb olaj is, mely nem telítés alapján kezeli a fafelületet ezért elegendő egy rétegben felvinni. Az olaj lehet színes vagy színtelen, beltéri vagy kültéri. Megőrzi a fa természetes megjelenését, láthatóvá teszi a fa erezetét, miközben a pigmenteknek köszönhetően ellátja UV-védelemmel, kopásállóvá, víztaszítóvá teszi a fa felületeket.

Milyen kültéri felületkezelő olajat válasszunk?

Felhasználás szempontjából fontos a megfelelő kültéri olaj kiválasztása. Funkciójukat tekintve a kültéri fafelületeket több módon csoportosíthatjuk. A könnyebbség kedvéért nézzük a legegyszerűbbet, amikor igénybevételük szerint különböztetjük meg a felületet.

Léteznek:

- kültéri fa járófelületek pl. fa teraszburkolat

- kültéri függőleges, fizikai igénybevételnek nem kitett, dekorációs fafelületek pl. kerítés, fahomlokzat, pergola, szanetli, nyílászárók, dekorációs faelemek

- kültéri fa bútorok

A fenti csoportosítást kell figyelembe venned a kültéri olaj választásakor.

Felület előkészítése kültéri faolaj felhordása előtt

Ahogy minden felületkezelés esetében, a faolajok használata előtt is fontos a pormentes felület, csiszolni 120-as szemcseméretig (kültéren 80-100-as szemcseméretig) célszerű. Amennyiben korábban más anyaggal kezelt felületről van szó, csiszolással teljesen el kell távolítani a korábbi kezelés maradványait. Ha olajjal kezelt felületet szeretnénk felfrissíteni, nem szükséges a felületet lecsiszolni.

Tipp: Ha a fafelület vastagságán véknyítanod kell itt részletesen olvashatsz a legjobb gyalugépről.

Fafelület előkészítése, csiszolása

Faolaj felhordása

Az olaj felhordását javasolt egy Pad-del, spatulával vagy excentercsiszolóra helyezett Pad-del elvégezni. Állagából fakadóan nagyon egyszerű és könnyű egyenletesen eloszlatni a felületen. Fontos, hogy a felhordást követően törüljük le az olajfelesleget a felületről, majd hagyjuk teljesen megszáradni. Vannak olyan faolajok, amelyek nem tartalmaznak oldószereket, illékony szerves vegyületeket, ezért felhordásuk során nem kerülnek káros anyagok kibocsátásra. Terméktől függően kezelhetünk velük akár konyhai felületeket vagy gyerekjátékokat is.

Olajozott felületek karbantartása

Az olaj beszívódik a fába, nem képez filmréteget annak felületén, emiatt hosszabb élettartamra számíthatunk. Azonban az olajozott fafelületek tisztítására erre a célra forgalmazott szappan koncentrátumot kell használnunk, mert a hagyományos tisztítószerek használatával a felület károsodhat, fakulhat. Ez egyszerű megoldás, bútorok számára spray kiszerelésben elérhető tisztítószer vagy nagyobb felületek számára forgalmazott felmosó vízben oldható koncentrátum. A felület frissítését szükség szerint ápolóolajjal végezhetjük akár évente. Erre a célra is elérhetőek spray vagy más kiszerelésű ápolóolajok. Amennyiben a felületen kopás, száradás jelei mutatkoznak, javasolt a felületet ápolószerekkel vagy ápolóolajjal felfrissíteni, ha a szín fakulni kezd vagy szürkül, akkor a felületkezeléshez használt, azonos színű olajjal kell újra olajozni a felületet. Nagy előnye az olajjal kezelt felületeknek, hogy a felújításhoz nem szükséges előtte lecsiszolni a felületet, elég csak megtisztítani a portól, szennyeződésektől. Tehát érdemes ügyelni rá, hogy rendszeresen tisztítsuk meg a felületet a zsírfoltoktól, lerakódásoktól az olajozott felületek számára kifejlesztett tisztítószerekkel.

Kültéri fa kezelése égetéssel

Bármilyen ellentmondásosnak is hangzik, a fa égetése nemcsak védi és megőrzi a fát, hanem egyedi és lenyűgöző megjelenést is kölcsönöz neki. Az égetett fa felületének kialakítása – más néven Shou Sugi Ban vagy Yakisugi- évszázados japán gyakorlat, amelynek számos belső és külső alkalmazása van. Akár egyetlen bútordarabot, akár egy egész falat szeretnél esztétikus fókuszponttá varázsolni, az égetett fa felületkezelés olyan mélységet és karaktert kölcsönöz, amely más technikával nem érhető el.

De mi is történik a fával az égetés során? A hőkezelés miatt a fa sejtfalában található cellulóz és hemicellulóz elég, míg a kemény lignin a felszínre kerül. Így az égetett fa olyan tulajdonságokat nyer, mint a gomba- és vízállóság, és a rovarok is elkerülik. Az ősi japán technikával megmunkált fa sokkal kevesebb karbantartást igényel, mint a szokásos módszerekkel kezelt faanyagok.

Ez a kezelési technika a fa megőrzésének teljesen természetes módszere, amelyet már évszázadok óta alkalmaznak. Legnagyobb előnye, hogy a szenesítés megóvja a fát a környezeti tényezők káros hatásaitól, valamint egyedi és exkluzív megjelenést kölcsönöz. Az eljárás során a táblák külső részét tűzzel kezelik, ez lehetővé teszi a fa színének és textúrájának természetes szépségének feltárását kémiai anyagok nélkül. A fának csupán külső rétegét kezeljük, a belseje teljesen robusztus marad, így fenntartja a fa természetes tulajdonságait. A külső réteget ezután speciális olajjal vonhatjuk be, amely tovább növelheti az anyag ellenálló képességét.

Fa kezelése égetéssel

Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy az így kezelt fafelület akár egy évszázadnyi időre is megfelelő védelmet kaphat, így ha megfelelően végezzük el ezt a tartósítási eljárást szinte biztos, hogy az életünkben már nem kell az égetett fa védelméről gondoskodnunk. Egyszerre kapunk egy gyönyörű és egyedi felületet, valamint évszázados védelmet és mindezt egészségre káros kémiai anyagok alkalmazása nélkül. Nyugodtan kijelenthető, hogy ez az eredmény más eljárással elérhetetlen.

A technológia alapvetően négy lépésből áll:

  1. A fafelület égetése. Az égetés idejétől függően a fa színezetét és textúráját rengetegféleképpen alakíthatod. – Ha finoman megperzseled a felületet, akkor a legelőször kiégő puha rostok feketével kirajzolják a fa erezetét. Ha erősen megégeted a faanyagot, akkor a puha rostok teljesen elporladnak: így egy egységes színezetű, de varázslatos textúrájú felület lesz a végeredmény. (A műveletet tűzálló felületen, a szabadban végezd! Mindenképpen legyen a közeledben a tűzoltáshoz használható víz.) A konzerválás előtt a fát érdemes tökéletesen kiszárítani, mert a nedves anyagot nehéz egyenletesen (foltmentesen) perzselni. Mivel égessünk? Nem állítom, hogy ez a tradicionális megoldás, de én a disznóvágáskor használatos, PB palackhoz csatlakoztatható perzselőt használtam, elég jó hatásfokkal.
  2. Távolítsuk el a hamut a felületről. Amennyiben durvábban megégettük a felületet használhatunk drótkefét, ellenkező esetben bármilyen hagyományos kefe megteszi.

3.      Vízzel történő tisztítás. Mosd le folyóvízzel a maradék port a felületről, egy ronggyal tisztítsd le, majd hagyd teljesen megszáradni a fát.

4.       Olajozás. Dörzsöld be a felületet tungolajjal 3-4 rétegben. Ezzel a lépéssel a fa színe pár árnyalattal mélyül.

Mint látjátok, az égetéses technológiánál is kap olajos kezelést a fafelület. Meg kell azonban jegyezni, hogy ez az utolsó lépés akár el is hagyható, mert önmagában az égetéssel is jelentős védelmet kap a fafelületünk. A kültéri fa kezelése megéri az időbefektetést. Da ha mégsem bajlódnád a fa kerti bútoraid karbantartásával, akkor nézz szét polyrattan kerti garnitúráink között.

 

 

Kapcsolódó ötletek