graphite-kiegeszito-akcio

Kültéri betonjavítás
Módosítva: 2024. február 15.
Létrehozva: 2023. július 24.

Kültéri betonjavítás

Nehézség:

Viszonylag gyakran szembesülhetünk azzal a problémával, hogy az ingatlanunkon lévő betonfelület egy idő után elkezdi az „öregedés” jeleit mutatni. Lehet, hogy már örököltük a beton placcunkat és a korábbi tulajdonos végezte a betonozást, úgy-ahogy betartva a technológiai sztenderdeket.

Tartalomjegyzék
  1. Kültéri betonjavítás teraszon, udvaron
  2. Mik lehetnek a nem kívánt repedések okai? 
  3. Kültéri betonjavítás lépései - előkészületek
  4. Tippek otthoni betonozáshoz, sérült betonfelület javításához
  5. Többrétegű beton felvitele
  6. A beton simítása
  7. Beton összetevői - megbízható beton recept
  8. Kültéri betonozás házilag, ha kezdő vagy

Kültéri betonjavítás teraszon, udvaron

Viszonylag gyakran szembesülhetünk azzal a problémával, hogy az ingatlanunkon lévő betonfelület egy idő után elkezdi az „öregedés” jeleit mutatni. Lehet, hogy már örököltük a beton placcunkat és a korábbi tulajdonos végezte a betonozást, úgy-ahogy betartva a technológiai sztenderdeket. Ilyenkor tipikusan két lehetőség áll előttünk. Ha nagy a baj, nincs más választásunk, el kell bontani a beton felületet és újat kell létrehoznunk. Amennyiben nem szembesülünk mély és strukturális problémákkal lehetőségünk van kijavítani a beton felületünket. Ez utóbbi körülmények esetére szeretne néhány hasznos tanáccsal szolgálni ez a bejegyzés, lássuk hogyan zajlik a kültéri betonjavítás.

Mivel a kültéri beton minden időjárási viszontagságnak ki van téve, így természetesen hamarabb amortizálódik, mint a beltéri. Problémás betonfelületről akkor beszélünk, ha a felület megrepedezik, illetve elkezd mállani és porladozni. Ez az udvaron, teraszon, kocsibeállón figyelhető meg leginkább, itt lehet szükség a javításra.

Mik lehetnek a nem kívánt repedések okai? 

Repedések okai

Elsősorban az alábbiak idézheti elő a beton hibáit:

  • alap süllyedés
  • szerkezeti erősítés hiánya, vagy gyengesége
  • anyag összetétel hiba
  • anyag bedolgozás hiba
  • dilatációs problémák
  • anyag száradási zsugorodásának következménye
  • utógondozási hiba

Ebben az esetben vagy teljesen lebontjuk és az alapoktól újrabetonozzuk vagy felújítjuk a meglévőt a megfelelő alapanyagok használatával. A választás rendszerint azon múlik, hogy mennyire rossz minőségű a kültéri beton, hiszen sok esetben lehetséges, hogy csak bizonyos részei rosszak, de a többi eleme teljesen masszív, és akár évtizedekig is az tud maradni. Ha a beton nem repedezik, nem mozog, nem mállik, akkor ajánlott a kültéri beton felújítása házilag, amihez a műgyantaadalékkal kiegészített önterülő aljzatkiegyenlítők jelenthetnek megfelelő választást. A beton nagyon erős anyag, ennek ellenére nem örök. A különböző fizikai behatások következtében károsodhat a szerkezete, illetve szerencsésebb esetben csak a felülete sérül. Amennyiben a sérülés mélysége nem haladja meg a 4 cm-t, akkor kerülhet szóba a betonjavítás.

Kültéri betonjavítás lépései - előkészületek

A kültéri beton felújítása házilag nem egy nehéz feladat, de minőségét jelentős mértékben meghatározza, hogy mennyire alapos előkészületek előzték meg a munkálatokat. Az első lépés kétségkívül az, hogy a töredezett, lemállott részt vissza kell bontani a sérült részig. Tehát tulajdonképpen a beton feltörése a feladat, egészen az ép részig. Ez a munkafázis a beton felújításának a „legpiszkosabb” része.

A baj nagyságától függően szükségünk lehet csákányra, kalapácsra, vésőre és különböző nagyságú drótkefékre és seprűre is. A porló beton javítása ebből a szempontból könnyebb, mint a beton repedés javítása. Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy ezt a munkafolyamatot nagyon nagy alapossággal kell elvégeznünk, mert ha itt trehányak vagyunk az összes későbbi fáradozásunk – még ha minden technológiai előírást be is tartunk – feleslegesnek bizonyulhat. Nagyon lényeges tehát a felület teljes megtisztítása, úgy hogy azon ne legyen se por, se szennyezés, se vegyszerek.

Majd ha ezzel megvagyunk, mindenképpen egy általunk benedvesített – vegyszerektől korábban megtisztított – felülettel álljunk neki a munkálatoknak.

Amennyiben a felület túl egyenletes, esetleg túl mély a megfelelő tapadáshoz, lényeges lehet egy erre alkalmas kitöltő anyag vagy epoxigyantás alapozó használata annak érdekében, hogy tapadó hidat tudjunk képezni. Ez utóbbi azért fontos, mert segítségével garantáltan olyan felületre húzhatjuk az aljzatkiegyenlítőt, amelyen megfelelően megtapad, ami a jó minőségű kültéri beton egyik alapját képezi.

Tippek otthoni betonozáshoz, sérült betonfelület javításához

HASZNOS TPP: Ha biztosra akarunk menni, a tapadó híd legfelső rétegére, avagy az epoxigyantára szórhatunk egy kevés kvarchomokot is, amivel még masszívabbá tehető a rétegek közötti kapcsolat.

Tippek otthoni betonozáshoz

  1. 5 C˚ alatt, 30 C˚ fölött, tűző napsütésben és eső előtt ne betonozz!
  2. Tisztítsd meg alaposan a rozsdás betonacél felületeket drótkefével!
  3. A felhasználásra kerülő anyagok használati útmutatóját alaposan olvasd át, mert eltérőek lehetnek a felhasználási módok.

A megfelelő előkészületeket követően indulhat a tényleges felújítás, amivel kapcsolatban a legfontosabb szabály a keverési arányokhoz kapcsolódik. Érdemes lehet kitöltő anyagot is használni, amelyen könnyebben meg tud tapadni az új réteg vagy rétegek (például ha a betonozás meglévő betonra történik). A kitöltő- vagy kiegyenlítő anyagoknál a pontos adagolás ugyanis kiemelkedően lényeges – ettől csak minimálisan szabad eltérni –, sőt az alapanyagok egyenletes összedolgozására egyaránt nagy figyelmet kell szentelni, aminek érdekében kerüljük a kézi keverést, és használjunk inkább speciális keverőszárat, melyekkel a kisebb mennyiségű alapanyag könnyedén összedolgozható. Ne dolgozzunk megszokásból, vagy rutinból. Mindenképpen tanulmányozzuk át a gyártó által előírt technológiai előírásokat.

Nagyon fontos ökölszabály, hogy ne készíts több anyagot, mint amennyit fél óra alatt el tudsz dolgozni, hiszen ha a kötés már nem 100%-os, akkor hiába csináltsz minden mást jól, a végeredmény csalódás lesz.

Többrétegű beton felvitele

Adja magát tehát, hogy ha több rétegű betont szeretnénk felkenni (tipikusan ilyen a kültéri beton javítása), akkor a kötési idő miatt akár hetekig, néha hónapokig is eltarthat a folyamat. Éppen ezért a 2 centimétert meghaladó mélység esetén több fázisú munkavégzésben kell gondolkoznunk. Ennek a lényege az, hogy először létre kell hoznunk egy vastagabb alapot, majd ennek megkötése után szükség szerint felhordani a többi réteget. Ebben az esetben számolnunk kell a hosszú, akár hetekig elhúzódó kötési idővel, ami mellett nagyobb felületeknél a dilatációs hézagok kihagyására is gondolnunk kell.

A  betonjavítási folyamat végén pedig nagyon fontos a megfelelő felületkezelés és az impregnáló anyagok használata – tulajdonképpen a “beton simítása”.

A beton simítása

Beton simítása olyan eljárás, amely során a friss betont egyenletes és sima felületűvé alakítják. Ez fontos lépés a betonfelületek megfelelő kialakításában, mivel a sima és egyenletes felület megakadályozza a repedések és egyenetlenségek kialakulását. A beton simításához a következő lépéseket kell követni:

Beton elkészítése: Keverd össze a beton keveréket a megfelelő arányban, a megfelelő mennyiségű cementet, vizet és aggregátumot használva. A beton keverését és elhelyezését lehetőleg szakember végezze vagy betonkeverő gépet használj.

A beton összetétele nagyban befolyásolja a  minőséget hogy milyen szilárdságú, azaz mennyire strapabíró lesz a végeredmény, ezért nem mindegy a hozzávalók mennyisége. Éppen ezért az összetevők arányát csak hozzávetőlegesen lehet meagdni.

Beton összetevői - megbízható beton recept


Alapesetben 1 m3 beton összetétele a következő arányú és mennyiségű alkotórészekből áll össze:


•    cement kb. 300 kg;
•    sóder kb. 1800 kg;
•    víz kb. 180 liter.

Elrendezés: A friss betont öntsd az előkészített területre, amelyet simítani szeretnél. Ez lehet padló, járda, betonlap vagy bármilyen más felület.

Kezdeti simítás: Azonnal kezdd el simítani a friss betont, miután azt kiöntötte. Ehhez használj betonsimító lapátot vagy lemezt, amelynek hosszú nyelű és lapos végű része van.

Rázd meg a betont: Az egyenletes simításhoz rázd meg a betont a simító eszközzel. Ez a lépés segít eltávolítani a levegőbuborékokat és biztosítja a beton egyenletes eloszlását. használhatsz betobvibrátort is.

Finomabb simítás: A beton simítását folytasd egy finomabb simító eszközzel, például egy betonsimítóval. Ezzel a lépéssel eltávolíthatod az esetleges maradék egyenetlenségeket és biztosíthatja a sima felületet.

Szigetelés és színezés (opcionális): Itt lehetőséged van hozzáadni egy szigetelő vagy színező bevonatot a betonhoz, hogy megvédje a környezeti hatásoktól és esztétikailag is vonzóbbá tegye.

Fontos megjegyezni, hogy a beton simítása tapasztalatot igényel, és ha nem vagy magabiztis, érdemes szakembert kérni a munkához. A megfelelő betonkeverés és simítás hosszú távú eredményt és időtálló felületet eredményez. Mindig viselj védőeszközöket, mint például kesztyű és szemüveg, mivel a friss beton irritálhatja a bőrt és a szemet.

Kültéri betonozás házilag, ha kezdő vagy

A beton szerencsére egy nagyon időtálló és könnyen javítható építőipari termék, amelynek a javítása házilag is kivitelezhető. Lehet az éppen megégett, porló, repedező vagy éppenséggel a korábbi rossz beton javítása, a folyamatot viszonylag könnyen és gyorsan el lehet végezni. Semmiképpen se ijedjünk meg a feladattól, egy kis gyakorlattal és minimális gyakorlattal mindenképpen vágjunk bele. Ha a fentebb leírt technológiai szabályokat betartjátok nem fogtok csalódni a végeredményben. A kültéri betonjavítás kevésbé profiknak is menni fog!

 

Kapcsolódó ötletek