Kémények ellenőrzése - Miért szükséges rendszeresen elvégezni
Módosítva: 2024. február 09.
Létrehozva: 2023. október 02.

Kémények ellenőrzése - Miért szükséges rendszeresen elvégezni

A kémények ellenőrzése szó szerint életbevágóan fontos. Elmondjuk miért fontos, és mire kell figyelned.

Tartalomjegyzék
  1. Kémények ellenőrzése miért szükséges rendszeresen
  2. Miért kell rendszeresen ellenőrizni a kéményünket?
  3. Mit kell ellenőrizni a kéményen?
  4. Hívjunk-e szakembert ha szükségessé válik a kémény ellenőrzése?
  5. Miért veszélyes a koromréteg a kéményben?
  6. Miért fontos a kémény megfelelő bélelése?
  7. Miért legyen szigetelés a kéményen?
  8. Miért fontos a kémény rendszeres ellenőrzése és karbantartása?
  9. Mi okozza a legtöbb prbolémát ha nem ellenőrizzük a kéményeket?

Kémények ellenőrzése miért szükséges rendszeresen

A kémények ellenőrzése tekintetében a hatályos jogi szabályozás 2018 elején némileg megváltozott. Korábban jogszabályon alapuló kötelezettség terhelte a családi házak tulajdonosát, hogy egy évben egyszer a kéményük ellenőrzését tegyék lehetővé a hatáskörrel rendelkező szervek számára. Ez megváltozott, ugyanis kéményellenőrzési kötelezettséget megszüntette a jogalkotó és a tulajdonosok feladatává tette, hogy  -   jó gazda módjára - rendszeresen  gondoskodjanak az égéstermék-elvezetők megfelelő állapotának a fenntartásáról. Ez a változás jelentős felelősséget hárított az ingatlan tulajdonosokra.

Tekintettel erre, nem árt körbejárni a kérdést, hogyan tehetünk eleget ezeknek, az immáron nem jogszabályon alapuló, de mindenféleképpen saját jól felfogott érdekünkben álló kötelezettségeinknek. 

A katasztrófavédelem ajánlása szerint évente ellenőriznünk és tisztítanunk szükséges a szilárd tüzelőanyaggal működő kazánokhoz kapcsolódó égéstermék-elvezetőket, köznapi szóhasználattal kéményeket. Meg kell még említeni, hogy a gázüzemű kazánok égéstermék elvezetését szolgáló kémények felülvizsgálata kétévente, míg a teljes nyomvonal ellenőrzése négyévente ajánlott.

Lényeges információ, hogy a kéményeink felülvizsgálatát a katasztrófavédelmi hatóságtól igényelhetjük, ami évente egy alkalommal díjmentes. A kémények ellenőrzése időről időre szükségszerű, elmondjuk miért.

Tipp: nézz szét fűtés kiegészítőink között, ahol például kéményzisztító keféket is találsz.

Miért kell rendszeresen ellenőrizni a kéményünket?

Elsősorban saját biztonságunk és az ingatlanunk védelme érdekében. A jogalkotó ezen a téren jelentős felelőséget telepített az ingatlan tulajdonosokra, ugyanis a korábbi jogi helyzettel szemben ma már minket terhel annak a kötelezettsége, hogy a kéményeink működőképességéről gondoskodjunk. A nem kellően karbantartott és ellenőrzött, szilárd tüzelőanyaggal működő kazánokhoz csatlakoztatott égéstermék elvezetők számos veszély forrásai lehetnek. Két veszélyforrás mindenképpen kiemelendő. Egyrészt a nem megfelelően és nem rendszeresen takarított kéményekben a korom egy idő után lerakódik a kémény belső falára, egy kifejezetten gyúlékony réteget képezve azon. A kéménytüzek elsődleges forrása pontosan itt keresendő. Másrészt pedig ez a koromlerakódás jelentősen rontja az égéstermék elvezető működésének a hatásfokát, másképpen fogalmazva, nem fog szelelni a kéményünk, és előfordulhat, hogy a szénmonoxid visszaáramlik a lakótérbe, amely számos tragédia okozója volt már hazánkban.

Mit kell ellenőrizni a kéményen?

Amennyiben kiérkezik hozzánk a katasztrófavédelmi hatóság munkatársa, köznapi néven kéményseprő, akkor az alábbi munkálatokat mindenképpen el fogja végezni:

  • Ellenőrzi a kémény általános állapotát és szükség esetén tisztítja azt.
  • Elvégzi a kémény műszaki felülvizsgálatát.
  • Ellenőrzi, hogy a tüzelő berendezések, kazánok működtetéséhez szükséges levegő utánpótlás kielégítően biztosított-e.
  • Ellenőrzi az égéstermék paramétereit.
  • Ellenőrzi az összekötő elemeket és ha szükséges tisztítja azokat.
  • Ellenőrzi, hogy a szénmonoxid érzékelő berendezések kihelyezésére vonatkozó előírások követelményei kielégítően teljesülnek-e. Továbbá megvizsgálja azok működőképességét is.

Hívjunk-e szakembert

Hívjunk-e szakembert ha szükségessé válik a kémény ellenőrzése?

Mindenképpen bízzuk ezt a munkát a katasztrófavédelem munkatársaira, akik rendelkeznek a szükséges szakértelemmel, ugyanis az égéstermék elvezetők felülvizsgálata egy nagyon komplex és speciális szaktudást igénylő munka, amelynek „kontár” módon való elvégzése könnyen az életünkbe is kerülhet.

Miért veszélyes a koromréteg a kéményben?

Fontos tudnunk, hogy a kémény belsejében lerakódott koromréteg nagyon komoly problémák kiváltó oka lehet. Egyrészt azért, mert ezek az égés során visszamaradt lerakódás képes lehet újra meggyulladni és kéménytüzet okozni. A kéménytüzek döntő többségéért pontosan a korom lerakódás felelős. Amennyiben mégis bekövetkezne a legrosszabb és begyulladna a kéményünk, semmiképpen ne kezdjük azt el vízzel oltani, ugyanis a hő különbség hatására a kéményünk megrepedhet és a tűz továbbterjedhet az épület egyéb szerkezeti elemeire. Másrészt pedig a lerakódott koromréteg szűkítheti és akár el is zárhatja a keletkezett égéstermék útját, más szóval kedvezőtlen hatást gyakorol a kéményben alapvető fontosságú huzatra, így előfordulhat, hogy az égéstermék elkezd visszafelé áramlani a lakótérbe, amely szénmonoxid mérgezéshez vezethet.

 Tipp: ha kiegészítő fűtési megoldást keresel, nézz szét konvektoraink, fűtőpanaleink között.

Miért fontos a kémény megfelelő bélelése?

A kéményünk megfelelő bélelése elsősorban annak élettartamát növeli meg jelentősen, így akár bélelés nélküli égéstermék-elvezető is működhet tökéletesen. Milyen bélést használjunk? Elterjedtek alumíniumból és műanyagból készült kéménybélések is, de általában a szakemberek ezek alkalmazását nem javasolják, ugyanis ezek az anyagok nem képesek kielégítő hatásfokkal ellenállni a magas hőmérsékletnek így élettartamunk kifejezetten rövid, éppen ezért könnyen az ellenkező hatás válthatják ki, begyulladhatnak és kéménytűzhöz vezethetnek. A katasztrófavédelem munkatársai elsősorban a rozsdamentes acélból készült kéménybélések telepítését javasolják, ugyanis ennek a felületnek összehasonlíthatatlanul nagyobb a hő ellenállása, mint az előbb említett anyagoknak.

Miért legyen szigetelés a kéményen?

A kémény szigetelésének számos előnye van. A legfontosabbak az alábbiak:

  • Talán a legfontosabb szempont, hogy a szigetelés következtében jelentően nő az energiahatékonyság, amit a hőveszteség csökkenése okoz. Ezt a szempont nagyon konkrétan megjelenik a családi költségvetésben, ugyanis egységnyi tüzelőanyaggal több hőt állíthatunk elő otthonainkba.
  • A szigetelés jelentősége a tűzmegelőzés szempontjából is kiemelt jelentőségű.
  • Nem elhanyagolható szempont, hogy a megfelelő szigetelés a kéményünk élettartamát jelentősen megnövelheti.
  • Végezetül pedig a szigetelés megakadályozza, hogy hideg levegő juthasson a kéményünkbe, így az sokkal biztonságosabban és gazdaságosabban működhet.

 

Kémény karbantartása

Miért fontos a kémény rendszeres ellenőrzése és karbantartása?

A kémény karbantartásának kiemelkedő jelentősége van, természetesen elsősorban tűzvédelmi szempontból. Nagyon lényeges, hogy ezt a munkát mindenféleképpen bízzuk szakemberre, ugyanis ez egy nagyon komplex szaktudást igénylő feladat. Az égéstermék-elvezetők szakszerűtlen karbantartása nagyon komoly tűzbiztonsági kockázatokkal jár. A katasztrófavédelem iránymutatása szerint szilárd tüzelőanyaggal működtetett, nyílt égésterű kazánokhoz, kályhákhoz csatlakoztatott kémények karbantartását évente egy alkalommal el kell végeztetnünk a katasztrófavédelem munkatársaival. Abban az esetben is ajánlott ez, ha nem napi szinten használjuk a kályhánkat, hanem csak alkalom adtán gyújtunk be a kandallónkba.

Mi okozza a legtöbb prbolémát ha nem ellenőrizzük a kéményeket?

A legtöbb problémát a koromréteg lerakódása okozhatja. Érdemes megemlíteni, hogy a gyenge minőségű tüzelőanyag, a nem kellően kiszárított tűzifa jelentősen meg tudja gyorsítani a koromlerakódás folyamatát, ami természetesen normál üzemi körülmények között is megtörténik. A karbantartási munkálatok központi eleme ennek a koromrétegnek az eltávolítása a kéményünk belső faláról. Intő jel lehet a számunkra, hogyha azt észleljük, hogy a fűst visszafelé kezd el jönni a kéményünkből, ami arra utalhat, hogy az nem szelel, nem „húz” kielégítően, ami az esetek döntő többségében koromlerakódásra utalhat. (Megjegyzendő, hogy ha betartjuk az évenkénti ellenőrzésre vonatkozó ajánlást a koromlerakódáshoz extra intenzív használat, vagy gyenge minőségű tüzelőanyag szükséges.) Amennyiben az égéstermék szemmel látható visszaáramlását tapasztaljuk, semmiképpen se tüzeljünk tovább, szellőztessünk és hagyjuk kihunyni a tüzet.

Ezt követően magunk is tesztelhetjük, hogy valóban ez-e a probléma forrása. Első lépésben gyújtsunk meg egy kisebb papírdarabot és közelítsük a kályha tűzteréhez. Ha azt tapasztaljuk, hogy működik a huzat és az „behúzza” a lángot, akkor nincs nagy baj. Ősszel, az első begyújtások alkalmával ez a jelenség akkor is előfordulhat, ha a kémény tökéletes állapotban van. Amennyiben nincs huzat, kivehetjük a kémény tisztító nyílását , további ellenőrzés végett. Ha azt tapasztaljuk, hogy a korom és egyéb égési maradványok szintje már jóval a nyílás fölött van, már hívhatjuk is a kéményseprőket. Amennyiben ez egyből még nem nyilvánvaló és a kéményünk egyenes, megtehetjük, hogy egy kisebb tükröt helyezünk a tisztító nyílásba. Amennyiben nem látunk ki azon, ugyancsak tárcsázhatjuk a katasztrófavédelmet, mert a koromlerakódás már olyan fokú, hogy teljesen elzárta az égéstermékek kivezetésének az útját. A kémények ellenőrzése ezért nagyon fontos.

Kapcsolódó ötletek