szerszam-hetek-akcio

Hortenzia átültetése
Módosítva: 2024. október 31.
Létrehozva: 2024. július 23.

Hortenzia átültetése

Nehézség:
Idő: Fél óra

A hortenzia az egyik legnépszerűbb és leglátványosabb kerti növényünk amely néhány egyszerű szabály betartása mellett a gondozását csodálatos dús, romantikus virágokkal hálálja meg és igazi dísze lesz a kertünknek június közepétől egészen szeptemberig.

Tartalomjegyzék
  1. Hortenzia átültetése
  2. Mire figyeljünk a hortenzia átültetése során?
  3. Hova ültessük a hortenziánkat?
  4. Gondozás a hortenzia átültetése után
  5. Egy érdekesség a végére – a kék szín fenntartása

Hortenzia átültetése

A hortenzia évelő bokor, észak Ázsiában és Amerikában őshonos. A hortenzia (Hydrangea) számos színben pompázik, létezik piros, fehér, rózsaszín és kék változat és ezek számtalan árnyalata.

Tipikusan bokros növény amely általában 1-3 méter magasságig nő, de egyes fajták akár nagyobb fákká is fejlődhetnek. A kúszó fajtáknál nem ritka, hogy akár a 30 méteres magasságot is elérik pl. egy fára felkúszva. A legszélesebb körben elterjedt fajták lombhullatóak, de ismertek örökzöld változatok is.

A hortenziák három csoportba sorolhatók:

  • Hydrangea macrophylla, azaz kerti hortenzia
  • Hydrangea paniculata, azaz bugás hortenzia
  • Hydrangea arborescens, cserjés hortenzia

A három fajta közül a Hydrangea macrophylla, vagyis a kerti hortenzia vált a magyar kertek legnépszerűbb fajtájává. Lássuk hogyan zajlik a hortenzia átültetése!

Cserepes hortenzia átültetése

Mire figyeljünk a hortenzia átültetése során?

Azt  fontos tudni, hogy a hortenzia nem szereti az átültetést, és elég kockázatos mutatvány. Persze az évek alatt alakulhat úgy, hogy a kertünkben muszáj  némi változtatást eszközölni ami a növények helyét illeti, így a hortenzia átültetése is elkerülhetetlenné válhat. Győződjünk meg arról, hogy az új helyen jól fogja érezni magát a hortenzia, mert különben nem fog sikerrel járni a művelet.

Hova ültessük a hortenziánkat?

Meszet ne tartalmazzon a talaj, ahová átültetjük. A hortenzia szereti a laza, nyirkos, savas talajt. Például egy laza lombozatú gyümölcsfa alatt garantáltan ontani fogja a virágokat. 

Humuszos, tápanyagban gazdag, savanyú talajba fejlődik a legjobban, a föld savanyítására kávézaccot is használhatunk. De nagyon jó megoldás, ha a karácsonyfa lehullott tűleveleit a bokor köré szórjuk. Ez némiképp óvja is a talajt a fagyoktól, valamint a téli csapadékkal bekerül a talajba és természetes módon savanyítja azt.

Nagyon indokolt esetben azonban átültethetjük a hortenziát, ami legnagyobb eséllyel akkor lesz sikeres, ha ősszel, fagymentes időszakban végezzük el, amikor a növény levélzetének jelentős része lehullott. Az ültetés helyéül félárnyékos helyet válasszunk, a talaj mészmentes, jó vízgazdálkodású, jó tápanyagtartalmú és enyhén savanyú legyen. A hortenzia gyökere mélyen hatol a talajba, emellett sok finom gyökere is fejlődik, ezért annak érdekében, hogy a gyökérzet a legkevesebb sérülést szenvedje el, széles és mély gödröt kell kiásnunk. Használjunk talaj PH mérőt!

Idősebb, nagyobb méretű hortenzia bokor esetén a gyökérzet a földdel együtt igen nehéz lehet, ezért, ha a kert egy nagyon távoli pontját választottuk a növény új helyéül, akkor terítsünk le egy fóliát, emeljük át rá a bokrot és a fólián húzzuk át az ültetés helyére.

Az ültetéshez szintén egy széles és mély gödröt kell kiásnunk ásóval, amelyben kényelmesen elfér a kiásott növény földlabdája. A gödröt öntözzük be alaposan, mielőtt belehelyeznénk a növényt. Állítsuk a hortenziát az ültetőgödörbe és kezdjük el visszatölteni a földet, menet közben tömörítsük.

Ha ezzel végeztünk öntözzük meg a növényt, ezzel elkerülhetjük, hogy levegő maradjon a gyökerek között. Bármennyire is figyeltünk a munka során, a gyökérzet egy része valószínűleg megsérült, azaz a gyökértömeg csökkent, ezt a változást a hortenzia föld feletti részeivel is követnünk kell.

Emiatt az átültetést követően főként idősebb, nagy növények esetén fontos, hogy elvégezzünk egy alapos visszametszést is. Mivel a hortenzia ilyenkor már nem virágzik, ezért az ősszel elvégzett metszés nem fog problémát okozni.

kék hortenzia

Gondozás a hortenzia átültetése után

A hortenzia nagy vízigényű, ezért rendszeresen öntözzük mészmentes, lágy vízzel, de ne álljon alatta a víz. A virágok, levelek lekonyulásával azonnal jelzi, ha öntözni kell. Ilyenkor nem kell kétségbe esni, hamar regenerálódik, ha elég vizet kap. Forró nyári napokon naponta többször öntözzük.

Rendszeres tápoldatozásra is szüksége van. Augusztusig kéthetente rododendron számára ajánlott tápoldattal kezeljük.

A hortenziát nem kell feltétlenül metszeni, az elhalt virágokat vágjuk le, hogy ezáltal ösztönözzük új virágok hozatalára. Az előző évben hozott szárakon fog új virágokat hozni, ezért nem érdemes erősen megmetszeni. Az elszáradt, elhalt szárakadt azonban a teleltetés után vágjuk le.

Egy érdekesség a végére – a kék szín fenntartása

Tudtad, hogy a hortenziák kék színe és annak árnyalata a talaj ásványianyag összetételétől függ? A virágszín csak akkor marad hosszú távon is erős kék színű, ha a talaj elég savas és alumínium-szulfát vagy timsó lett a közeghez adva.  A kék szín eléréséhez a legegyszerűbb mód, ha külön erre a célra kikevert „Hortenzia kékítőt” használunk. A kék szín fenntartásához szeptember első felében kell kijuttatnunk a kékítő oldatot/granulátumot. Kijuttatáskor ügyeljünk, hogy a lombozatra és a virágokra ne kerüljön, a hatóanyag a gyökereken keresztül felszívódva hat a növényre. Ha szeretnénk, hogy az öntözővíz is megfelelő legyen a hortenziánk számára, akkor locsoljuk esővízzel, az esővizet pedig gyűjtsük esvízgyűjtővel.

Kapcsolódó ötletek