kiárusítás

Duguláselhárítás házilag
Módosítva: 2023. június 08.
Létrehozva: 2023. június 06.

Duguláselhárítás házilag

Nehézség:

Házi duguláselhárításra bárkinek szüksége lehet, rádadásul az ilyesmi szinte biztos, hogy hétvégén vagy este történik az emberrel!

Tartalomjegyzék
  1. Duguláselhárítás házilag
  2. Miért alakul ki dugulás?
  3. Mit tegyünk a dugulás ellen házilag?
  4. Duguláselhárítás csőgörénnyel
  5. Dugulás ellen természetesen - Ecet, forróvíz, szódabikarbóna 
  6. Duguláselhárítás vegyi anyagokkal
  7. Duguláselhárítás házilag -kezdjük a megelőzésére!

Duguláselhárítás házilag

Házi duguláselhárításra bárkinek szüksége lehet, rádadásul az ilyesmi szinte biztos, hogy hétvégén vagy este történik az emberrel! Léteznek profi duguláselhárító cégek, szakik, de nem biztos, hogy azonnal a telefonért kell nyúlnod ilyen esetben. Adunk néhány tippet, hogyan bírkózz meg a dugulással te magad, mit tehetsz az eldugult lefolyókért gyorsan, hatékonyan!

Miért alakul ki dugulás?

A dugulás a mosdóknál, mosogatónál, zuhanyzónál, lefolyónál, Wc-nél vagy a padlóösszefolyónál alakul ki leggyakrabban. Ennek oka többnyira, hogy a lefolyócsövek oldalán egyrészt az évek során vízkő rakódik le, ami miatt annyira beszűkül a cső, hogy alig tud átcsordogálni rajta a víz. Másrészt, olaj, zsír, ételmaradékok, haj, szőr, esetleg nedves papírtörlők, egészségügyi betétek is belekerülhetnek, vagy apróbb játék, apró lepattant műanyag a tusfürdő dobozáról. A kanyarok miatt távozni nemigazán tudnak, így egy adott ponton megülnek a dugulást okozó dolgok.

duguláselhárítás

Mit tegyünk a dugulás ellen házilag?

Az első és legfontosabb, hogy mosdókagylóknál, mosogatóknál vagy piszoároknál ellenőrizni kell a szifont! Ez alattuk helyezkedik el, sok esetben az alsószekrény takarásában.

Óvatosan csavard le a szifon részeit, ha kell számozd meg, mit hová kell majd visszatenni! A szifonokban baktériumok tanyáznak, ezért a műveletet lehetőleg gumikesztyűben végezd!

A szifont szétszerelése után alaposan ki kell tisztítani, majd összeszerelni. Ezután kinyitni a vizet, és megnézni, átfolyik -e a víz. Remélhetőleg igen és akkor a duguláselhárítás házilag sikerrel járt.  Sajnos ez a megoldás zuhanytálcánál, kádnál, Wc-nél nem bevethető, mert nem férünk hozzá a szifonhoz (kivéve, ha felülről tisztítható, kivehető kosarú a zuhany tálca szifon). Ezeknél a Wc gumipumpa és többszöri forró vizes átmosás segíthet!

Duguláselhárítás csőgörénnyel

A lefolyócső tisztító spirált, avagy csőgörényt sokan ismerik, lényegépen egy csőtisztító spirálról van szó. Ez egy hosszú, spirális acélcső, melyet mint egy fúrót, beletekerünk a lefolyóba, majd kifelé jövet magával húzza a dugulást okozó szennyeződéseket. Jó, ha van a háznál egy ilyen eszköz, mert már 1-2 használat esetén behozza az árát, ráadásul azonnal elháríthatjuk vele a dugulást, nem kell várni a szakemberre! A spirál a betekerése során egyre mélyebbre hatol, szétvágja maga előtt a dugulást okozó szennyeződést.

Eldugult lefolyó

Dugulás ellen természetesen - Ecet, forróvíz, szódabikarbóna 

A forróvíz igen hasznos, mikor dugulással állunk szemben. Sokszor egy alapos forró vizes átmosás lejjebb tudja vinni a megakadt szennyeződést a lefolyóban, vagy a lerakódott zsírból old fel valamennyit, ami miatt átjárhatóbb a lefolyócső. A forró víz hatékonyságát növelhetjük az alábbiak szerint:

  • ecettel: öntsünk fél liter ecetet és egy liter forró vizet a lefolyóba és fedjük le a nyílást! 30 perc múlva öblítsük át forró vízzel, ha kell a műveletet ismételjük többször!
  • szódabikarbónával: öntsünk fél pohár szódabikarbónát a lefolyó nyílásába! Erre akár egy pohár ecet is mehet, de 1 liter forróvíz mindenképpen kell rá! 25-30 percig hagyjuk hatni, majd forró vízzel leöblítjük.

Ezek természetes anyagok, szinte minden háztartásban megtalálhatóak, fertőtlenítő, zsíroldó hatásuk ismert. Makacs dugulás esetén nem lesz elég ez a praktika, de ha kisebb probléma van, azzal elbánhat!

Duguláselhárítás vegyi anyagokkal

Az üzletekben beszerezhetőek vegyi lefolyótisztító anyagok. Ezek általában granulátum vagy gél formájában készülnek. Közös tulajdonságuk, hogy lúgos bázisúak, általában Nátrium-hidroxidra épülnek.

Ezek erős vegyszerek, környezetkárosító hatásuk is van. Ráadásul kiváló szellőzést célszerű biztosítani a helyiségben, ahol használjuk, szabad kézzel pedig semmiképpen ne fogdossuk a vegyszert, vigyázzunk ne kerüljön bőrre, szemre!

A gyártók feltüntetik a hatóidőt a csomagoláson és az adagolandó mennyiséget. Általában 1/3 vagy ½ flakonnal bele kell önteni a gélből a lefolyóba, majd várni 15-30 percet. Ezután meleg vizes átöblítés javasolt.

Fontos, hogy ne keverjük más vegyszerekkel, és figyeljünk rá, hogy fém vagy műanyag csöveknél biztonságos-e a használata? Védőkesztyű, védőszemüveg használata ajánlott!

lefolyó

Duguláselhárítás házilag -kezdjük a megelőzésére!

Minden háztartásban oda kell figyelni a lefolyók „tisztán” tartására. Ennek egyszerű módja, ha nem engedünk ételmaradékot, hajat a lefolyóba, használhatunk kis fémgyűjtőt, amivel ezek egyszerűen kidobhatóak, nem kerülnek a csőbe.

Ne öntsünk ételt, zsíros, olajos dolgokat a lefolyóba és havi rendszerességgel csináljunk egy ecetes vagy szódabikarbónás forró vizes átmosást!

Tipp: A dugulás elhárítása után érdemes mindent jól átfertőtleníteni, ehhez jöhet jól egy gőztisztító.

 

 

Kapcsolódó ötletek